چگونه بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم؟

 • ۹ خرداد ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۱۰ نظر
 • ۲۱۹ مشاهده
چگونه بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم؟

سرمایه‌گذاری در تمام دنیا به خصوص کشورهایی که درگیر تورم هستند، به عنوان بهترین راه حفظ ارزش پول و در گام بعدی کسب سود از سرمایه، محسوب می‌شود.به همین دلیل برای سرمایه‌گذاری افراد، بازارها و بسترهای مختلفی وجود دارد و هر شخص بنا به سلیقه یا سطح اطلاعات خود می‌تواند یکی از روش‌ها و بسترهای موجود را انتخاب کند. در این میان بازار سرمایه یکی از بهترین و شفاف‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. همه افراد با هر میزان دانش و تجربه در زمینه سرمایه گذاری امکان ورود به این بازار را دارند. بازار سرمایه ابزارهای مختلفی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. در این مقاله قصد داریم به بخش مهمی از این بازار، یعنی صندوق های سرمایه گذاری، بپردازیم و در انتها به عوامل مهم به منظور انتخاب بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره کنیم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

صندوق سرمایه‌گذاری بورس چیست؟

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس

نحوه تشخیص بهترین صندوق سرمایه‌گذاری چگونه است؟

صندوق سرمایه‌گذاری بورس چیست؟

ورود به بازار بورس به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌شود. در نوع اول سرمایه‌گذاری، شما می‌توانید با مراجعه به کارگزارهای بورسی برای دریافت کد بورسی اقدام کنید. پس از دریافت کد معاملاتی به راحتی با استفاده از سامانه‌های آنلاین معاملات کارگزاری‌های بورس می‌توانید به خرید و فروش سهام در بازار بپردازید. پس به صورت خلاصه خرید و فروش و مدیریت معاملات توسط خود شخص، روش سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار بورس محسوب می‌شود.

در روش سرمایه‌گذاری غیر مستقیم افراد به دلایل مختلف، قادر به مدیریت سرمایه گذاری خود نیستند و از خدمات شرکت‌های مجاز و فعال در این زمینه استفاده می‌کنند. در بازار بورس به این نوع شرکت‌ها، شرکت‌های مدیریت دارایی گفته می‌شود. خدماتی که در این زمینه به افراد ارائه می‌شود در انواع مختلف طبقه‌بندی می‌شود. در این میان دو نوع از خدمات مدیریت دارایی با نام‌های سبدگردانی اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. خدمات سبدگردانی اختصاصی معمولا برای افراد با سرمایه‌های کلان انجام می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از دیگر خدمات مدیریت دارایی هستند که تمامی علاقه‌مندان می‌توانند سرمایه خود را در این بستر، سرمایه‌گذاری کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند که در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع آن‌ها بپردازیم. به صورت خلاصه به یاد داشته باشید که صندوق‌های سرمایه‌گذاری از درجه ریسک‌پذیری متفاوتی تشکیل شده‌اند و هر شخصی بسته به میزان ریسک‌پذیری خود می‌تواند صندوق سرمایه‌گذاری مناسب را انتخاب کند. به منظور آشنایی بیشتر با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس با ما همراه باشید.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس

همان طور که گفتیم صندوق های سرمایه گذاری، روش دیگری برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه هستند. صندوق‌ها انواع مختلفی دارند. سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها باید بر اساس میزان ریسک‌پذیری شما باشد. علاوه بر این، تشکیل سبدی از صندوق‌های مختلف به شما این امکان را می‌دهد که بین ریسک و بازدهی خود تناسب برقرار کنید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

معمولا ۷۰ الی ۹۰ درصد دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت را اوراق مشارکت، گواهی سپرده بانکی، سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت تشکیل می‌دهند. باقی‌مانده دارایی این صندوق‌ها معمولا با اختیار مدیر صندوق تا سقف ۱۰ درصد در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. از آن جایی‌که بازار بورس دارای نوسان است، این صندوق مناسب افرادی است که از هیجان زیاد دوری می‌کنند. بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت پرداخت سود به صورت دوره‌ای دارند و برای سرمایه‌گذاران خود سود واریز می‌کنند.

صندوق‌های با درآمد ثابت همیشه یک ضامن نقد شوندگی دارند که معمولا از نهاد مالی معتبر تشکیل می‌شود. وجود همین ضامن از نظر روانی برای سرمایه‌گذران بسیار تأثیرگذار است و آسودگی خاطر زیادی را به همراه دارد. در حال حاضر و در سال‌های اخیر، بازدهی صندوق‌های با درآمد ثابت به واسطه سرمایه‌گذاری بخشی از سرمایه خود در سهام، بیشتر از بانک‌ها بوده و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرارگرفته است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

همان طور که از اسم این صندوق مشخص است، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، بخش زیادی از دارایی‌های خود را (حداقل ۷۰ درصد) در سهام بورسی و حق تقدم سهام سرمایه گذاری می‌کنند. مابقی دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، از موارد دیگر نظیر اوراق مشارکت، اوراق بهادار، سپرده‌های بانکی و … تشکیل می‌شود. در این روش برعکس حالت قبل، سرمایه شما شامل سود ثابت نیست و سود صندوق مبتنی بر شرایط بازار خواهد بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام بیشتر مناسب افرادی است که قابلیت پذیرش ریسک در بازار بورس را دارند و این نوع از سرمایه‌گذاری را در گذشته تجربه کرده‌اند. در این روش افراد به نوعی مانند روش اول سرمایه‌گذاری در بورس فعالیت می‌کنند، با این تفاوت که کارشناسان با تجربه و آشنا به بازار بورس مدیریت سرمایه شما را بر عهده دارند. به همین دلیل،‌ بخش زیادی از ریسک مربوط به هیجانات و طمع افراد کاهش می‌یابد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

در این نوع صندوق، ۴۰ تا ۶۰ درصد دارایی از سهام و حق تقدم سهام و ۴۰ تا ۶۰ درصد از دارایی مابقی از اوراق با درآمد ثابت تشکیل می‌شود. این صندوق‌ها حالتی بین صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق های سرمایه گذاری در سهام هستند. طبیعتا ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مختلط از صندوق‌های در سهام کمتر و از صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بیشتر است.بهترین صندوق سرمایه‌گذاری

علاوه بر صندوق‌هایی که بیان شد، صندوق‌های دیگری نیز وجود دارند:

صندوق سرمایه‌گذاری بازار خارجی

صندوق سرمایه‌گذاری کالا

صندوق سرمایه‌گذاری ارزی

صندوق سرمایه‌گذاری طلا

حال که تا این بخش با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس آشنا شدید، به نظر شما بهترین صندوق سرمایه‌گذاری کدام است؟

نحوه تشخیص بهترین صندوق سرمایه‌گذاری چگونه است؟

شما با استفاده از عوامل مختلفی قادر به تشخیص بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار هستید. برای آشنایی با این عوامل به منظور انتخاب بهترین‌ صندوق سرمایه‌گذاری به موارد زیر دقت کنید:

اعتبار و شهرت صندوق سرمایه‌گذاری: عمده تصمیمات مهم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر دوش مدیر صندوق است و وی نقش پر رنگی در نحوه عملکرد صندوق در بازار دارد. یک مدیر خوب معمولا دارایی‌های صندوق را به شکلی مناسب در سبد سرمایه‌گذاری به کار می‌گیرد به نوعی که تنوع و ترکیب دارایی‌های آن با بازدهی خوب و حداقل ریسک همراه باشد. مجموع این عملکردها و کسب کارنامه درخشان از صندوق مد نظر، باعث شهرت و اعتبار بیشتر آن میان سرمایه‌گذاران در بازار بورس می‌شود.

ارزیابی سوابق صندوق سرمایه‌گذاری: یکی از مهم‌ترین کارها برای ورود به صندوق ، بررسی و ارزیابی سوابق صندوق است. در این مرحله لازم است با استفاده از اطلاعات منتشر شده و نمودارهای گذشته صندوق، ارزیابی یا تحلیل خود را انجام دهید. توجه داشته باشید که اگر صندوق با شیب متعادل و نوسانات کنترل شده همراه باشد، می‌توان آن را برای سرمایه گذاری مناسب دانست.

نکته: اگر قصد شما در فرآیند سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها میان مدت یا بلندمدت است، بهتر است سراغ صندوق‌هایی بروید که حدود ۴ الی ۵ سال از فعالیت آن‌ها گذشته باشد.

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری: پس از بررسی اعتبار و شهرت و ارزیابی سوابق صندوق، بهتر است برای کسب اطمینان بیشتر از صحت انتخاب خود از وب‌سایت fipiran.com صندوق‌های مدنظرتان را با یکدیگر مقایسه کنید. همچنین در وب‌سایت هر صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، اطلاعات مهمی نظیر قیمت صدور یا مبلغ لازم برای خریدن یک واحد سرمایه‌گذاری، قیمت ابطال یا قیمت فروش هر واحد، مدیران صندوق، امیدنامه صندوق و … وجود دارد.

سخن آخر

طبق مطالبی که تا این بخش در این مقاله ارائه شد، متوجه شدیم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری در بورس هستند. این روش از سرمایه‌گذاری دارای مزایای متعددی است که یکی از آن‌ها قانونی بودن فرآیند سرمایه‌گذاری و وجود ناظر رسمی و دولتی روی عملکرد صندوق‌ها است. از مزایای دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود افراد با تخصص و با تجربه در زمینه سرمایه‌گذاری است که همین امر تا حد زیادی موجب آرامش خاطر سرمایه‌گذاران در رابطه با کنترل ریسک و امنیت سرمایه خواهد بود. با توجه به این که هر فرد با توجه به علایق و اندازه سرمایه خود و میزان ریسک‌پذیری دارای دیدگاه‌های متفاوت است، نمی‌توان به ‌طور قطع بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را در بازار بورس نام برد؛ اما باید در نظر داشته باشید که اگر دانش شما از بازار سرمایه اندک است و به هر حال تمایل دارید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید با تقسیم سرمایه خود در چند صندوق با ریسک و بازدهی متفاوت، نسبت به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش بازدهی خود اقدام کنید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

10 پاسخ به “چگونه بهترین صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم؟”

 1. مهراب پرویزی مهجن آبادی گفت:

  سلام. یک پیشنهاد داشتم: اگر این امکان را برای مشتریان فراهم کنید که موجودی نقد حساب مشتریان در حساب آنلاین، در صورت امضای یک توافقنامه در صندوق درآمد ثابت یاقوت سرمایه گذاری شود و در عین حال مشتری مخیر باشد که بجای امضای این توافقنامه از رسوب موجودی حسابش برای دریافت وام استفاده کند، خیلی خوب می شد.

  ۴
 2. مرتضی گفت:

  سرمایه‌گذاری در تمام دنیا به خصوص کشورهایی که درگیر تورم هستند، به عنوان بهترین راه حفظ ارزش پول و در گام بعدی کسب سود از سرمایه، محسوب می‌شود. به همین دلیل برای سرمایه‌گذاری افراد، بازارها و بسترهای مختلفی وجود دارد و هر شخص بنا به سلیقه یا سطح اطلاعات خود می‌تواند یکی از روش‌ها و بسترهای موجود را انتخاب کند. در این میان بازار سرمایه یکی از بهترین و شفاف‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. ولی در ایران فعلا شفافیت نداشته و دستوری عمل میشه!!!

  ۲
 3. Reza گفت:

  آگاس بهترینه

  ۰
 4. حسن خاکیدان گفت:

  اگر این امکان را برای مشتریان فراهم شود که موجودی نقد حساب اکسپرس مشتریان در حساب آنلاین، در تعهد امضای توافقنامه درسرمایه گذاری شود و در عین حال مشتری مخیر باشد که بجای امضای این توافقنامه از رسوب موجودی حسابش برای دریافت وام استفاده کند، مثل تمام کارگزاری ها

  ۰
 5. حسن خاکیدان گفت:

  بایداین امکان را برای مشتریان آگاه باشدکه موجودی نقد حساب اکسپرس مشتریان در حساب آنلاین، در تعهد امضای توافقنامه ای درسرمایه گذاری و در عین حال مشتری مخیر باشد که بجای امضای این توافقنامه از رسوب موجودی حسابش برای دریافت وام استفاده کند، مثل تمام کارگزاری ها

  ۰
 6. علی گفت:

  مطلب بسیار آموزنده و کاربردی بود.فقط اگر امکان دارد در مورد صندوق یاقوت و نحوه سود دهی آن توضیحاتی ارائه شود.ممنون

  ۰
 7. فرشاد گفت:

  با درود
  پیشنهادم اینه که معادل درصدی از پورتفوی مشتریان آگاه ،به عنوان وام ،درصندوقهای متنوع آگاه سرمایه گزاری بشه وسود اون از همون صنوقها پرداخت بشه ودرصورت نیاز،مابه التفاوتش از مشتری اخذ بشه،بنظرم با این اقدام ،مشتریان بیشتری جذب خواهد شد وعلاقمنذان به سرمایه گزاری ،با اطمینان بیشتری به فعالیت در بازار بورس خواهند پرداخت.
  الان بانگهای سامان وآینده در بازار رمزارزها وارد شدنه،بنابراین میتونن یه مبلغی رو بر اساس میانگینی از پورتفوی مشتریان علاقمند ،به کارگزاری بدن و از طریق کارگزاری به مشتریان اختصاص داده بشه.

  ۰
 8. مجتبی اسداللهی گفت:

  خوب

  ۰
 9. متین گفت:

  سلام. لطفا در مورد این پیشنهاد که دوستمون هم عنوان کردن : اگر این امکان را برای مشتریان فراهم کنید که موجودی نقد حساب مشتریان در حساب آنلاین، در صورت امضای یک توافقنامه در صندوق درآمد ثابت سرمایه گذاری شود و در عین حال مشتری مخیر باشد که بجای امضای این توافقنامه از رسوب موجودی حسابش برای دریافت وام استفاده کند، خیلی خوب می شد
  خیلی پیشنهاد خوبی هست و حتی با یک سری تغییرات میتونه بهتر هم بشه لطفا بررسی کنید

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: