الگوهای قیمتی در تحلیل تکنیکال کلاسیک (قسمت دوم)

 • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۲۸ نظر
 • ۱۴۳۸۳ مشاهده
تکنیکال کلاسیک

همانطور که در مطلب الگوهای قیمتی در تحلیل تکنیکال کلاسیک (قسمت اول) ذکر شد، الگوهای قیمتی به کمک ما می‌آیند تا خرید و فروش‌هایی که در بازار انجام می‌گیرد تصویری برای تحلیل به ما ارائه می‌دهند و از طریق آن بتوانیم نبرد بین خریداران و فروشندگان را تحلیل کنیم و تصمیم درست را بگیریم. در ادامه سری آموزش‌های تحلیل تکنیکال در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه، با قسمت دوم الگوهای قیمتی در تحلیل تکنیکال کلاسیک همراه ما باشید.

در این مطلب سه الگوی بازگشتی کف گرد (نعلبکی)، سقف سه قلو و کف سه قلو را با هم بررسی می‌کنیم.

الگوی بازگشتی کف گرد (نعلبکی)

کف گرد یک الگوی طولانی‌مدت است و با نام «کف نعلبکی» نیز شناخته می‌شود. بهتر است در نمودارهای هفتگی به دنبال این الگو باشید. الگوی کف گرد یک دوره طولانی‌مدت تثبیت قیمت را نمایش می‌دهد که در آن، بازار از کاهش قیمت به افزایش قیمت متمایل می‌شود.

الگوی تکنیکال کف گرد

۱ – روند قبلی: برای اینکه یک الگوی بازگشتی داشته باشیم، می‌بایست ابتدا یک روند وجود داشته باشد. در حالت ایده‌آل، کف الگوی «کف گرد» یک کف جدید است اما در عمل مواقعی وجود دارد که کف این الگو ماه‌ها زودتر شکل می‌گیرد و قیمت سهم روی یک خط بصورت صاف حرکت می‌کند تا رفته‌رفته الگو شکل گیرد. بنابراین زمانی که شکل‌گیری الگوی «کف گرد» پایان یافت، ممکن است کف آن، پایین قیمت سهم در ماه‌های اخیر نباشد.

۲ – نزول: اولین قسمت این الگو، نزول قیمت به سمت کف الگوست. این کاهش قیمت می‌تواند فرم‌های مختلفی داشته باشد: برخی دارای موج‌های تیز و دندانه‌دار و برخی دیگر بیشتر به حالتی کمان‌مانند و خطی خمیده.

۳ – کف: کف این الگو می‌بایست به حرف V شباهت داشته باشد، اما نه آنقدر تیز و همینطور می‌بایست شکل‌گیری آن چندین هفته به طول بینجامد. در «کف گرد» چون قیمت در یک نزول طولانی‌مدت است، احتمال افزایش ناگهانی فشار فروش و تشکیل یک دره پایین‌تر از کف دور از ذهن نیست.

۴ – بعد از تشکیل کف، حرکت بعدی قیمت سبب تشکیل نیمه راست الگو می‌شود، زمان تشکیل نیمه راست نیز می‌بایست کم‌وبیش به اندازه زمان تشکیل سمت چپ الگو باشد. اگر حرکت قیمت از کف الگو بسیار پرشتاب باشد، اعتبار الگو زیر سوال می‌رود.

۵ – شکست مقاومت: صعودی بودن قیمت زمانی تایید می‌شود که قیمت، سطح مقاومتی که ناشی از ابتدای الگوست را به سمت بالا بشکند. همانند بسیاری از مقاومت‌هایی که شکسته می‌شود، این سطح می‌‌تواند به حمایت تبدیل گردد. با این حال، الگوی کف گرد نمایان‌گر یک بازگشت قیمت طولانی‌مدت است و به این حمایت نمی‌توان اعتبار زیادی بخشید.

۶ – حجم معاملات: در یک الگوی ایده‌آل، حجم معاملات در شروع نزول قیمت در نیمه چپ الگو بالا خواهد بود، در انتهای نزول قیمت کم می‌شود و در زمان افزایش تدریجی قیمت، (نیمه راست) حجم نیز افزایش می‌یابد. حجم معاملات در هنگان نزول در نیمه چپ چندان بااهمیت نیست، اما در زمانی که قیمت افزایش می‌یابد حجم معاملات نیز باید بالا رود.

الگوی کف گرد را شاید بتوان الگوی سروشانه کف بدون شانه محسوب کرد. سر، نشانه‌دهنده کف الگوست و تقریبا در وسط قرار می‌گیرد. تغییر حجم معاملات نیز شبیه الگوی سروشانه‌کف است و اعتبار الگو در زمان شکست مقاومت تایید می‌شود. گرچه ترجیح این است که دو طرف الگو متقارن باشند، متقارن نبودن دو طرف نیز مشکلی در اعتبار الگو ایجاد نمی‌کند و سمت راست و چپ الگوی کف گرد می‌توانند از لحاظ زمان شکل‌گیری و ظاهر با هم فرق کنند. مهم، وجود معیارهای اساسی در الگوست.

الگوی بازگشتی سقف سه قلو

الگوی سقف سه قلو یک الگوی نزولی است که معمولا روی نمودارهای شمعی، خطی و میله‌ای قابل تشخیص است. این الگو از سه قله مساوی تشکیل شده که در نهایت به شکست حمایت ختم می‌شوند. به عنوان یک الگوی بازگشتی بزرگ، شکل‌گیری این نوع از الگو معمولا بین ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد.

سقف 3 قلو

۱ – روند قبلی: برای اینکه یک الگوی بازگشتی داشته باشیم، می‌بایست ابتدا یک روند وجود داشته باشد. (بدون وجود یک روند قبلی، جستجوی الگوی بازگشتی بی‌معنیست) در مورد الگوی سقف سه‌قلو، می‌بایست یک روند صعودی قبل از الگو قابل رویت باشد.

۲ – سه‌قله: هر سه‌قله باید بصورتی معقولانه باهم برابر باشند، فاصله مناسب را از هم دارا بوده و نقاط بازگشتی که به حمایت منتهی می‌شود کاملا شفاف باشد (نوک قله). بالای قله‌ها لازم نیست دقیقا برابر باشند ولی باید طوری باشند که بتوان گفت آنها باهم برابرند.

۳ – حجم معاملات: همینطور که سه‌قله در حال ساخته شدن هستند، حجم باید بطور کلی کاهش یابد. نزدیک قله‌ها احتمال افزایش حجم وجود دارد اما بعد از قله سوم، در زمان نزول قیمت و هنگام شکست حمایت، می‌بایست شاهد افزایش حجم قابل توجه باشیم.

۴ – شکست حمایت: همانند بسیاری از الگوهای بازگشتی، سقف سه‌قلو تا زمانی که حمایت آن شکسته نشود یک الگوی معتبر نیست. پایین‌ترین نقطه شکل‌گرفته در الگو که کف دره‌های بین قله است، سطح حمایت کلیدی را مشخص می‌کند.

۵ – تبدیل حمایت به مقاومت: حمایت شکسته شده به یک مقاومت احتمالی تبدیل می‌شود و گاهی اوقات قیمت به حمایت شکسته شده اصطلاحا پولبک می‌زند.

۶ – هدف قیمت: فاصله بین شکست حمایت تا قله‌ها را می‌توان اندازه گرفت و همان اندازه را از حمایت شکسته شده به سمت پایین محاسبه نمود تا هدف قیمت بدست آید. هرچقدر این الگو در بازه زمانی طولانی‌تری شکل گرفته باشد، شکست حمایت اهمیت بیشتری خواهد داشت.

در طی تشکیل الگوی سقف سه‌قلو، احتمال اشتباه گرفتن الگوی دیگر به جای این الگو وجود دارد. به طور مثال قبل از شکل‌گیری قله سوم، الگو شبیه الگوی سقف‌دوقلو خواهد بود.  الگوهای دیگری مانند مثلث صعودی و مستطیل نیز دارای سه قله مساوی هم هستند.
در نظر داشته باشید تا زمانی که حمایت شکسته نشده است، باید شکل احتمالی را به عنوان یک الگوی خنثی در نظر گرفت. تا زمانی که حمایت شکسته نشده، نمی‌توان با قطعیت گفت که فروشندگان بر خریداران فائق آمده‌اند یا نه. حجم معاملات در هنگام نزول قیمت از آخرین قله یک سرنخ است، اگر این حجم افزایش یابد و نزول قیمت با شتاب بیشتری همراه باشد، احتمال شکسته شدن حمایت و تکمیل الگوی سه‌قله شدت می‌گیرد.

الگوی بازگشتی کف سه‌قلو

کف سه‌قلو یک الگوی صعودی است که در نمودارهای شمعی، خطی و میله‌ای یافت می‌شود. این الگو شامل سه‌کف مساوی هم است که در نهایت به یک مقاومت شکسته‌شده ختم می‌شود. به عنوان یک الگوی بازگشتی بزرگ، شکل‌گیری کف‌ سه‌قلو از ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

کف سه قلو

۱ – روند قبلی: برای اینکه یک الگوی بازگشتی داشته باشیم، می‌بایست ابتدا یک روند وجود داشته باشد.در مورد الگوی کف سه‌قلو، می‌بایست یک روند نزولی قبل از الگو قابل رویت باشد.

۲ – سه‌کف: هر سه کف این الگو نیازی نیست بصورت دقیق مساوی شوند ولی می‌بایست بصورتی معقولانه باهم برابر باشند. فاصله میان سه‌کف باید کاملا واضع و دره‌ها دارای نقاط بازگشتی مشخص باشند.

۳ – حجم معاملات: در حین شکل گرفتن الگوی کف سه‌قلو، حجم معاملات باید بطور کلی کاهش یابد. اما در نزدیکی کف دره‌ها گاهی اوقات شاهد افزایش حجم خواهیم بود، این اتفاق پس از شکل‌گیری کف سوم نیز که قیمت در حال حرکت به سمت مقاومت است باید رخ دهد تا برای شکست مقاومت، قدرت کافی در حرکت قیمت وجود داشته باشد.

۴ – شکست مقاومت: همانند بسیاری از الگوهای بازگشتی، تا زمانی که خط مقاومت شکسته نشده، الگوی موردنظر را نباید یک الگوی کف‌ سه‌قلوی معتبر دانست. بالاترین نقطه الگو که از طریق موج‌های قبلی قابل شناسایی است را باید به عنوان مقاومت در نظر داشت.

۵ – تبدیل مقاومت به حمایت: مقاومت شکسته شده تبدیل به حمایت احتمالی می‌شود و پولبک به مقاومت دور از انتظار نیست.

۶ – هدف قیمت: فاصله بین مقاومت شکسته شده تا کف الگو اندازه‌گیری شده و از مقاومت به سمت بالا اضافه می‌شود تا هدف تئوریک قیمت بدست آید. هرچقدر الگو در بازه زمانی طولانی‌تری شکل بگیرد، شکست مقاومت با قدرت و شدت بیشتری همراه خواهد بود.

در حین شکل‌گیری الگوی کف سه‌قلو، ظاهر آن می‌تواند شبیه الگوهای دیگر باشد. قبل از تشکیل کف‌ سوم، ممکن است الگو شبیه الگوی کف دوقلو باشد. سه کف مساوی همچنین در الگوهایی مانند مثلث نزولی و مستطیل نیز یافت می‌شود. تا زمانی که شکست مقاومت رخ نداده، بهتر است الگوی کف سه‌قلو را به عنوان یک الگوی خنثی در نظر گرفت. حجم معامله در زمانی که قیمت از کف سوم به سمت مقاومت حرکت می‌کند یک نشانه مهم است، اگر یک افزایش تند و تیز در حجم و شتاب قیمت وجود داشته باشد، احتمال شکست مقاومت قوت می‌گیرد.

برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

نتیجه‌گیری

با هم سه الگوی بازگشتی دیگر را بررسی کردیم، نکته مهم در این الگوها این است: تا زمانیکه یک شکل روی نمودار اصول الگو را دارا نیست یا خط حمایت و یا مقاومت شکسته نشده نباید آن الگو را به عنوان یکی از الگوهای تکنیکال دانست. تشخیص این الگوها به راحتی که تصور می‌شود نیست و نیاز به تجربه دارد. در صورتی که در الگویی شک و تردید وجود دارد می‌توان از سایر ابزارهای تکنیکال کمک گرفت. منتظر قسمت سوم این آموزش (بررسی الگوهای ادامه‌دهنده قیمت) باشید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

28 پاسخ به “الگوهای قیمتی در تحلیل تکنیکال کلاسیک (قسمت دوم)”

 1. Salhivand گفت:

  با سلام
  بسیار عالی مطلب خوبی بود و انشاا... کمک کنه ضررهای هنگفت دوره های قبل رو جبران کنیم.قطعا دانستن این مطالب ما را در ادامه کار راهنما خواهد بود.خداقوت.

  ۰
 2. dhaaref@gmail.com گفت:

  با سلام و تشکر بابت مطلب جامع و خلاصه و کاربردی

  ۰
 3. agah08045 گفت:

  الگوی بازگشتی کف گرد شبیه الگوی بازگشتی کف سه قلو ست، با دوره زمانی مختلف برای شکلگیری.

  ۰
 4. sh07238 گفت:

  با سلام و تشکر
  میخواستم بدونم منبع مطالب آموزشیتان چیه (از چه منبعی استفاده می کنید )؟

  ۰
 5. shykhanardalan@gmail.com گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید مطلب خوب بود وبسیار کاربردی با تشکر

  ۰
 6. agah61949 گفت:

  خاهشن در خصوص دریافت وام و اعتبار اطلاعات بیشتری بگزارید

  ۰
 7. agah04067 گفت:

  با سلام در خصوص سهام حق تقدم یک توضیح مختصر بدهید با تشکر از ریاست محترم کارگزاری

  ۰
 8. behfar73 گفت:

  اگه مثلا با تحلیل ایچیموکو سهم خوبی رو پیدا کردیم واسه خرید ولی با استفاده از این الگوها سیگنالای جالبی پیدا نکردیم چیکار باید کنیم؟به کدومشون میشه بیشتر اعتماد کرد؟

  ۰
 9. 2063495981 گفت:

  سلام
  ما که ضرر کردیم ام ببینیم،در ادامه چه پیش می آید؟

  ۰
 10. بنیامین گفت:

  سلم و خسته نباشید به خانواده آگاه
  من قبلا با کارگزاری های دیگه ای کار میکردم وتازه وارد این خانواده بزرگ شدم و برای من خیلی جالب هست که مسئولین چه زحماتی برای این خانواده انجام می دهند و از تک تک زحماتشان تشکر می کنم

  ۰
 11. agah07968 گفت:

  باسلام و خسته نباشید.
  ممنون از مطالب آموزشیتان که انقدر ریز به ریز و عالی تالیف شده.

  ۰
 12. maryam_kalantari21@yahoo.com گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید و سپاس فراوان بابت مطالب آموزشی و پرکاربرد.

  ۰
 13. maryamdadgar18@gmail.com گفت:

  با سلام.آیا آموزشی درباره اشکال هارمونیک در سایت موجود هست؟

  ۰
 14. علیرضا احمدزاده گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  مطالباتتون خیلی مفیده اگر حاوی مثال عملی هم باشه خیلی عالی میشه.
  ممنون

  ۰
 15. AG5640 گفت:

  با سلام با تشخیص الگو می بایست اقدام به خرید کرد و اگه درست فهمیده باشم این سه الگو در بازه ۳ تا ۶ ماه بوجود میاد؟

  ۰
 16. AW2842 گفت:

  بسیار عالی،همانطور که در نهایت فرمودین هیچ وقت نمیشود با اطمینان به یک ابزار بررسی تکنیکال انجام داد،حداقل سه ابزاری که بهتر با کاربردشون آشنا هستیم باید یک روند رو تایید کنن

  ۰
 17. AW3964 گفت:

  نکته مهم صبر برای تشکیل کامل این الگو هاست

  ۰
 18. AU0902 گفت:

  با سلام این الگوی بازگشتی سقف سه قلو برم خیلی حالب بود
  الگوی سقف سه قلو یک الگوی نزولی است که معمولا روی نمودارهای شمعی، خطی و میله‌ای قابل تشخیص است.!!!!!!

  ۰
 19. AU0902 گفت:

  با سلام و تشکر
  بابت مطلب جامع و خلاصه و کاربردی این الگوهای قیمتی به کمک ما می‌آیند تا خرید و فروش‌هایی که در بازار انجام می‌گیرد تصویری برای تحلیل به ما ارائه دهند!!!!

  ۰
 20. AX2074 گفت:

  الگو های برگشتی سیگنال های میان مدت میتونن باشن یا بلند مدت؟

  ۰
 21. مصطفی گفت:

  سلام
  الگوی سقف سه قلو یک الگوی نزولی است زیرا این الگو روند صعودی را قطع می کند و منجر به تغییر روند به سمت نزولی می شود. شکل گیری آن به شرح زیر است:
  ۱- قیمت ها بالا و بالاتر می روند و افزایش پیدا می کنند و سرانجام به سطح مقاومت می رسند و به ناحیه پشتیبانی باز می گردند.
  ۲- قیمت دوباره سعی می کند سطوح مقاومت را آزمایش کند ، شکست می خورد و دوباره به سطح پشتیبانی باز می گردد.
  ۳- قیمت یک بار دیگر ، برای شکستن سطح مقاومت تلاش کرده و شکست می خورد، افت می کند و از سطح حمایت سقوط می کند.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: