افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه: راهنمای کامل

 • ۱۳ خرداد ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۲۴۲ نظر
 • ۲۰۴۱۸۲ مشاهده
افزایش سرمایه شرکت ها در بازار سرمایه

یکی از مفاهیم مهمی‌ که سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه با آن سر و کار دارند، مفهوم افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی و به تبع آن نحوه محاسبه مقدار سهام هر سرمایه‌گذار پس از این افزایش سرمایه است. در سامانه کدال و اطلاعیه‌های ناظر بازار بسیار دیده‌ایم که نماد شرکتی برای افزایش سرمایه متوقف و سپس بازگشایی شده است. در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا تمامی نکات مربوط به افزایش سرمایه‌ شرکت ها در بازار سرمایه را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

افزایش سرمایه چیست؟

آیا امکان کاهش سرمایه نیز وجود دارد؟

کاهش اختیاری سرمایه

تصویب کاهش سرمایه در مجمع عمومی فوق‌العاده

ارائه پیشنهاد کاهش سرمایه و توجیه لزوم آن

‌محدودیت مبلغ کاهش سرمایه و رعایت تساوی حق شرکا

حفظ حقوق بستانکاران (طلبکاران)

‌کاهش اجباری سرمایه

‌روش‌های افزایش سرمایه شرکت ها کدام است؟

افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سودهای پرداخت ‌نشده سال‌های قبل)

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های شرکت

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم

محاسبه قیمت‌ها بعد از افزایش سرمایه

محاسبه قیمت‌ها پس از افزایش سرمایه از محل سود انباشته

‌افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات حال شده

‌افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم سهام

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و آورده نقدی سهامدارن (تلفیق دو روش)

افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

آیا افزایش سرمایه شرکت ها جذابیتی برای سهامداران دارد؟

گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

نحوه استفاده گواهی حق تقدم خرید سهام چگونه است؟

چطور می‌توان از افزایش سرمایه شرکت‌ها مطلع شد و مراحل کار آن به چه صورتی خواهد بود؟

چرا سهم‌های جدید از محل افزایش سرمایه در سبد ما دیده نمی‌شود؟

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی عبارت است از افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت. به عبارت دیگر افزایش سرمایه یعنی افزایش تعداد سهام منتشرشده توسط شرکت‌های سهامی.

افزایش سرمایه شرکت‌ها عموما به یکی از دو دلیل زیر است:

۱. تامین منابع مالی جدید برای گسترش فعالیت‌های شرکت

۲. اصلاح ساختار سرمایه شرکت

مراحل تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه به این شکل است که ابتدا هیئت ‌مدیره نسبت به افزایش سرمایه شرکت تصمیم‌گیری کنند و این تصمیم را به عنوان یک پیشنهاد در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده به رای‌گیری سهامداران می‌گذارد. نکته‌ای که در افزایش سرمایه شرکت ها حائز اهمیت است، محل تامین این مبلغ است. پس از توضیحاتی در خصوص کاهش سرمایه شرکت‌ها به بیان روش‌های افزایش سرمایه خواهیم پرداخت.

آیا امکان کاهش سرمایه نیز وجود دارد؟

همان‌طور که امکان افزایش سرمایه برای شرکت‌ها وجود دارد، گاهی ممکن است شرکت‌ها نیازمند کاهش و تقلیل سرمایه خود باشند. کاهش سرمایه ممکن است اختیاری یا اجباری باشد. کاهش سرمایه در موارد زیر اتفاق می‌افتد:

شرکت وضعیت مطلوبی ندارد و نتوانسته در تحقق هدف خود موفق باشد. در این شرایط با مازاد سرمایه مواجه است.

برآورد اشتباه شرکا از سرمایه مورد نیاز نیز می‌تواند یکی از علل کاهش سرمایه باشد.

شرکت سوددهی که به دلیل زیان‌های وارده، بخشی از سرمایه خود را از دست داده است. در این شرایط مادامی‌که ضرر وارد شده، جبران نشود امکان تقسیم شود وجود ندارد.

کاهش اختیاری سرمایه

چنان چه شرکت وضعیت مطلوبی نداشته باشد و نتوانسته باشد در تحقق هدف خود موفق عمل کند یا در مواقعی که سرمایه کنونی شرکت به اشتباه برآورد شده باشد، بخشی از سرمایه تقلیل داده و به سرمایه‌گذاران بازگردانده می‌شود.

شرایط کاهش سرمایه در این موارد به قرار زیر است:

تصویب کاهش سرمایه در مجمع عمومی فوق‌العاده

بر اساس ماده ۱۸۹ قانون تجارت اصلاحی ۱۳۴۷، کاهش سرمایه با پیشنهاد هیئت‌مدیره شرکت، باید در مجمع عمومی فوق‌العاده به رای‌گیری سهامداران گذاشته شود.

ارائه پیشنهاد کاهش سرمایه و توجیه لزوم آن

طبق ماده ۱۹۰ قانون تجارت اصلاحی ۱۳۴۷، پیشنهاد کاهش سرمایه به همراه توجیه لزوم کاهش سرمایه لازم است حداقل ۴۵ روز قبل از تاریخ تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده توسط هیئت‌مدیره به بازرس/ بازرسان شرکت تحویل داده شود. علاوه بر آن گزارشی به همراه این پیشنهاد ارائه می‌شود که دربردارنده امور شرکت از ابتدای سال مالی جاری است. اگر در زمان ارائه این پیشنهاد، تصمیمات مجمع عمومی عادی نسبت به حساب‌های سال مالی قبل صورت نگرفته باشد، این گزارش شامل وضع شرکت از ابتدای سال مالی قبل تا زمان تسلیم پیشنهاد خواهد بود.

محدودیت مبلغ کاهش سرمایه و رعایت تساوی حق شرکا

طبق ماده ۵ لایحه قانونی ۱۳۴۷ قانون تجارت، شرکت‌ها نمی‌توانند سرمایه خود را به کمتر از مبلغی که برای تشکیل آن در قانون آمده است، کاهش دهد. این مبلغ در مورد شرکت‌های سهامی عام حداقل ۵ میلیون ریال معادل ۵۰۰ هزار تومان و برای شرکت سهامی خاص حداقل یک میلیون ریال معادل ۱۰۰ هزار تومان است. علاوه بر این طبق ماده ۱۸۹ لایحه مذکور، کاهش سرمایه در صورت رعایت تساوی حقوق صاحبان سهام امکان‌پذیر است.

کاهش سرمایه از نوع اختیاری، تنها به صورت کاهش بهای اسمی سهام به نسبت مساوی است. به این معنا که کاهش سرمایه برای همه سهام شرکت اعمال می‌شود و نه بخشی از آن.

حفظ حقوق بستانکاران (طلبکاران)

برای آن دسته از طلبکارانی که پس از کاهش سرمایه با شرکت داد و ستد داشته‌اند، حقی ضایع نخواهد شد اما در مورد طلبکارانی که پیش از کاهش سرمایه به معامله با شرکت پرداخته‌اند، از آن جا که بخشی از سرمایه شرکت به سهامداران و شرکا بازپرداخت شده است، ضمانت طلب این بستانکاران کاهش خواهد یافت. از این رو طبق ماده ۱۹۲ قانون تجارت لایحه اصلاحی ۱۳۴۷، در زمان کاهش سرمایه از نوع اختیاری، هیئت‌مدیره شرکت موظف است پیش از اقدام به کاهش سرمایه، تصمیم مجمع عمومی‌ را در خصوص کاهش سرمایه، حداکثر طی مدت یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های مربوط به تصمیمات شرکت در آن درج می‌شود، آگهی کند.

طبق ماده ۱۹۳ طلبکاران یا دارندگان اوراق قرضه که منشاء بستانکاری آن‌ها قبل از تاریخ انتشار آخرین آگهی موضوع ماده ۱۹۲ باشد، ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ انتشار آخرین آگهی، می‌توانند اعتراض خود را در مورد کاهش سرمایه شرکت، به دادگاه ارائه کنند.

در مورد کاهش اختیاری سرمایه، طبق ماده ۱۹۶ لایحه قانونی ۱۳۴۷ قانون تجارت، هیئت‌مدیره شرکت موظف است مراتب را طی اطلاعیه‌ای از طریق روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های مربوط به شرکت در آن درج می‌شود، به اطلاع تمامی صاحبان سهام رسانده و برای صاحبان سهام با نام، از طریق پست سفارشی ارسال شود.

کاهش اجباری سرمایه

اگر تقلیل سرمایه در اثر برداشت نباشد و زیان‌های وارده به قدری باشد که نصف سرمایه شرکت از بین برود، در این صورت قانون، هیئت‌مدیره شرکت را موظف می‌کند که مجمع عمومی ‌برگزار کند تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رأی واقع شود. البته مجمع عمومی‌تصمیم به انتشار سهام جدید یا کاهش سرمایه یا انحلال شرکت خواهد گرفت. این تصمیم را در هر حال مدیران شرکت مطابق مقررات قانون به اطلاع مرجع ثبت شرکت‌ها خواهند رسانید. هر گاه مجمع عمومی فوق‌العاده رای به انحلال شرکت ندهد باید در همان جلسه با رعایت مقرراتی که برای ثبت شرکت لازم است سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد مشروط بر این که از میزان حداقلی که برای شرکت‌های سهامی‌ تعیین‌شده کمتر نباشد.

اما موضوع اصلی این مطلب توضیحات پیرامون افزایش سرمایه شرکت ها است که به آن خواهیم پرداخت.

روش‌های افزایش سرمایه شرکت ها کدام است؟

افزایش سرمایه شرکت ها از منابع متفاوتی تأمین می‌شود، بنابراین روش‌های مختلفی دارد. اگر بخواهیم بر این اساس (روش تأمین مالی) افزایش سرمایه را بررسی کنیم به ۴ روش زیر خواهیم رسید:

انواع افزایش سرمایه افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سودهای پرداخت‌‌نشده سال‌های قبل)

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های شرکت

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و محل مطالبات حال شده

افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم

افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سودهای پرداخت ‌نشده سال‌های قبل)

بخشی از سود سالانه شرکت‌ها در حساب سود انباشته آن‌ها ذخیره می‌شود. این مقدار از سود در زمان مناسب به عنوان افزایش سرمایه با انتشار سهام جدید به حساب سرمایه شرکت منتقل می‌شود. این اوراق جدید به نسبت دارایی سهامداران قبلی بین آن‌ها تقسیم می‌شود. به تفسیر دیگر، سودهایی که در سال‌های گذشته بین سهامداران تقسیم ‌نشده است در جهت جبران و احیاء مخارج مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و سایر عملیات شرکت به کار گرفته‌شده و عملا جریان نقدینگی جدیدی به شرکت ورود پیدا نمی‌کند.

افزایش سود انباشته از محل سود انباشته

همان‌طور که مشخص است در این حالت سهامداران پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی‌کنند، به همین دلیل اصطلاحا به سهام تعلق گرفته به سهامداران «سهام جایزه» می‌گویند. این سهام جایزه به همه سهامداران تعلق دارد و سهامداران بدون نیاز به پرداخت هیچ‌گونه وجهی، مالک سهام جایزه می‌شوند به نحوی که میزان مالکیت سهامداران پس از این نوع افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد.

 

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های شرکت

زمانی که قدرت خرید پول کشورها کم شود و تورم در آن‌ها افزایش ‌یابد، شاهد افزایش تغییرات در قیمت نسبی کالا و خدمات هستیم. این امر خصوصا در زمان استفاده از ساز و کار چند نرخی بودن ارز، سبب اختلاف شدید میان بهای تمام شده (ارزش تاریخی) دارایی‌های ثابت و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت با ارزش‌های جدید و جاری می‌شود. ارزش‌های جاری در حقیقت نمایانگر واقعیت‌های اقتصادی هستند و این اختلاف ایجادشده سبب خواهد شد تا اطلاعات موجود برای گرفتن تصمیم‌های اقتصادی، نارسا و غیر قابل ‌توجیه شوند.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های شرکت

تجدید ارزیابی دارایی‌ها یکی از روش‌هایی است که نقصان و نامربوط بودن اطلاعات را تا حدی رفع می‌کند. قیمتی که در تجدید ارزیابی برای ارزش ثبت‌شده یک دارایی تعیین می‌شود، مازاد تجدید ارزیابی نامیده می‌شود. این مازاد محاسبه‌شده، به عنوان درآمد (عایدی) یا چیزی شبیه آن محسوب نمی‌شود؛ زیرا این روش (تجدید ارزیابی) فقط منتسب کردن ارزش‌های جدید به دارایی‌های موجود و اتفاقی است و مبنی بر ایجاد درآمد یا عایدی نیست. در این روش افزایش ارزش دفتری، یک دارایی ثابت مشهود که به عنوان یک درآمد غیرعملیاتی تحقق نیافته از محل تجدید ارزیابی خواهد بود، به صورت مستقیم و با نام «مازاد تجدید ارزیابی» به ثبت می‌رسد. این «مازاد تجدید ارزیابی» به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سرمایه در ترازنامه آمده و در صورت سود و زیان جامع نیز منعکس می‌شود.

در افزایش سرمایه به روش تجدید ارزیابی، با در نظر گرفتن این که حساب افزایش سرمایه به روش مذکور اندوخته‌ای غیرقابل تقسیم خواهد بود و به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سرمایه محسوب می‌شود. در هر دوره مالی به مقدار استهلاک ناشی از مابه‌التفاوت تجدید ارزیابی به عنوان هزینه منظور شده و به حساب افزایش سرمایه منتقل می‌شود. سهامداران باید به این نکته توجه داشته باشند که از آن جا که مازاد تجدید ارزیابی به عنوان عایدی و چیزی شبیه به آن محسوب نمی‌شود، ارزش ذاتی شرکت تغییری نخواهد کرد.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

همان‌طور که در مورد ۱ بیان شد شرکت اگر اندوخته یا سود انباشته‌ای داشته باشد می‌تواند اقدام به افزایش سرمایه کند. حال اگر شرکت اندوخته یا سود انباشته‌ای نداشته باشد یا نخواهد از این محل برای افزایش سرمایه استفاده کند؛ می‌تواند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه کند. در این حالت از سهامداران خواسته می‌شود که مبلغ جدیدی را برای افزایش دادن سرمایه به شرکت بیاورند و با این کار حق بهره‌مندی از حق تقدم را برای خود حفظ کنند.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

شرکت با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده تصمیم می‌گیرد تا از محل آورده نقدی، اقدام به افزایش سرمایه کند. بنابراین با توجه به این که افزایش سرمایه از این روش، مستلزم تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در این افزایش سرمایه را ابتدا به سهامداران می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می‌گیرد. سهامدار در مدت‌زمان مجاز برای معاملات این اوراق می‌تواند یکی از دو اقدام زیر را انجام دهد.

الف_ پرداخت قیمت سهام

در این روش سهامداران به ازای هر سهم باید مبلغی را به شرکت پرداخت کنند. این مبلغ ممکن است به اندازه ارزش اسمی هر سهم که در ایران برابر است با ۱۰۰۰ ریال، باشد یا بیشتر از ارزش اسمی باشد و تا قیمت روز هر سهم تعیین شود. همان‌طور که بیان شد معمولا در ایران از سهامداران می‌خواهند که به ازای هر سهم ۱۰۰تومان (ارزش اسمی) به حساب شرکت واریز کنند اما اگر این عدد بیشتر از این مبلغ باشد تحت عنوان صرف سهام در قسمت حقوق صاحبان سهام در سمت چپ ترازنامه شرکت نشان داده می‌شود.

بر طبق قانون تجارت حساب صرف سهام نمی‌تواند به عنوان سود بین سهامداران شرکت توزیع شود. به عنوان مثال چنان چه از سهامداران خواسته شود که به جای ارزش اسمی هر سهم، مبلغ ۱۲۰ تومان برای هر سهم واریز کنند، ۲۰ تومانی که مازاد بر ارزش اسمی‌ از سهامدار دریافت می‌شود، به عنوان صرف سهام در نظر گرفته خواهد شد.

ب- فروش حق تقدم

به جز پرداخت مبلغ اسمی هر سهم، سهامدار قبلی می‌تواند نسبت به فروش این اوراق در مدت زمانی که برای آن تعیین می‌شود اقدام کند. اگر سهامداران به هر علتی تمایل نداشته باشند که از حق تقدم‌های خود استفاده کنند می‌توانند این اوراق را به سرمایه‌گذاران دیگر بفروشند که این نقل و انتقال از طریق شرکت‌های کارگزاری بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران امکان‌پذیر است. خریدار اوراق حق تقدم، باید علاوه بر پرداخت مبلغی که بابت حق تقدم به فروشنده می‌پردازند، مبلغ مطالبه شده توسط شرکت را نیز به حساب شرکت واریز کند. باید توجه داشت که معمولا مهلت استفاده از گواهی‌های حق تقدم در خرید سهام جدید، در یک بازه زمانی ۶۰ روزه خواهد بود.

چنان چه سهامداران در مهلت مقرر اقدام به پذیره‌نویسی نکنند (یعنی مبلغ مطالبه شده توسط شرکت را واریز نکنند) یا از فروش گواهی حق تقدم خود صرف ‌نظر کنند، شرکت پس از اتمام دوره پذیره نویسی، گواهی‌های باقیمانده را به عنوان حق تقدم استفاده نشده از طریق بورس اوراق بهادار در معرض فروش عمومی (پذیره‌نویسی عام) قرار می‌دهد و پس از فروش، مبلغ حاصل از فروش را به حساب سهامداران قبلی واریز می‌کند. به این صورت افراد جدید می‌تواند حق تقدم استفاده نشده را خریداری کنید و از این طریق جایگزین سهامداران قبلی شوند.

افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم

همان‌طور که در ابتدای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی گفته شد فرض بر این است که سهامداران فعلی حق استفاده از حق تقدم را برای خود محفوظ داشته‌اند که در واقع به آن افزایش سرمایه با استفاده از ارزش اسمی یا صرف سهام می‌گویند. گاهی ممکن است سهامداران حق استفاده از حق تقدم را از خود سلب کنند و سهام جدید را به سهامداران جدید واگذار کنند. به این مورد افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم گفته می‌شود که در آن از عواید حاصل از صرف سهام واگذار شده به سهامداران جدید، سهام اضافه به سهامداران گذشته تعلق می‌گیرد. این روش با مطالعه مثال شماره ۹ شفاف‌تر خواهد شد.

محاسبه قیمت‌ها بعد از افزایش سرمایه

همان‌طور که در ابتدای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی گفته شد فرض بر این است که سهامداران فعلی حق استفاده از حق تقدم را برای خود محفوظ داشته‌اند که در واقع به آن افزایش سرمایه با استفاده از ارزش اسمی یا صرف سهام می‌گویند. گاهی ممکن است سهامداران حق استفاده از حق تقدم را از خود سلب کنند و سهام جدید را به سهامداران جدید واگذار کنند. به این مورد افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم گفته می‌شود که در آن از عواید حاصل از صرف سهام واگذار شده به سهامداران جدید، سهام اضافه به سهامداران گذشته تعلق می‌گیرد. این روش با مطالعه مثال شماره ۹ شفاف‌تر خواهد شد.

محاسبه قیمت‌ها پس از افزایش سرمایه از محل سود انباشته

در این روش پس از افزایش سرمایه، قیمت جدید سهام (قیمت تئوریک) را می‌توان به صورت زیر محاسبه کرد:

مثال ۱:

فرض کنید قیمت هر سهم شرکت «الف» در بازار بورس تهران ۴,۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل سود انباشته ۶۰ درصد افزایش سرمایه می‌دهد. طبق فرمول مذکور، قیمت هر سهم جدید بعد از افزایش سرمایه به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با افزایش سرمایه، قیمت هر سهم کاهش می‌یابد اما از طرف دیگر به میزان درصد افزایش سرمایه به تعداد سهام هر سرمایه‌گذاری نیز اضافه خواهد شد. در مثال مذکور اگر شخصی پیش از افزایش سرمایه ۱,۰۰۰ سهم ۴,۰۰۰ ریالی این شرکت را داشته باشد؛ هم اکنون با افزایش ۶۰ درصدی سرمایه شرکت، تعداد سهام وی نیز ۶۰ درصدد بیشتر خواهد شد و دارای ۱,۶۰۰ سهم ۲,۵۰۰ ریالی خواهد بود در واقع آن ۶۰۰ سهام جدید سهام جایزه او خواهد بود.

مثال ۲:

به یک مثال واقعی از این نوع افزایش سرمایه توجه کنید:

طبق اعلامیه صدور مجوز افزایش سرمایه بانک دی مورخ ۰۸/۰۹/۱۳۹۴ که در سایت کدال درج شده است، این بانک مجاز به افزایش سرمایه ۲۸ درصدی از محل سود انباشته است (قرار است سرمایه بانک از ۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به ۶,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال افزایش یابد).

با توجه به این که قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی قبل از مجمع افزایش سرمایه آن ۱,۵۱۵ ریال بود، قیمت تئوریک سهم را برای روز بازگشایی محاسبه می‌کنیم.

 

قیمت جدید هر سهم

 

 

قیمت جدید هر سهم

 

 

قیمت جدید هر سهم بانک دی

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید قیمت تئوریک سهم ۱,۱۸۳ ریال خواهد بود که ممکن است در روز بازگشایی بر اثر عرضه و تقاضا بالاتر از این قیمت باز شود در این صورت دارندگان سهم سود خواهند کرد. البته این احتمال دارد که قیمت بازگشایی کمتر از قیمت تئوریک بوده و دارنده سهم با زیان مواجه شود. (توضیحات تکمیلی در مورد بازگشایی در انتهای مطلب).

دارندگان سهام با افزایش سرمایه شرکت، افزایش ۲۸ درصدی در تعداد سهام خود خواهند داشت. یعنی اگر شخصی قبلا ۱۰۰ سهم بانک دی را داشت با افزایش ۲۸ درصدی سهم، دارای ۱۲۸ سهم خواهد شد.

مثال ۳:

فرض کنید قیمت هر سهم شرکت «ب» در بازار بورس تهران ۹,۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه‌ای ۱۲۵درصدی خواهد داشت. فرمول محاسبه قیمت جدید هر سهم شرکت «ب» مانند فرمول دو مثال قبل خواهد بود و به این ترتیب می‌بینیم که:

فرمول محاسبه قیمت جدید هر سهم

با افزایش ۱۲۵ درصدی سرمایه شرکت «ب»، تعداد سهام سرمایه‌گذاران قبلی نیز ۱۲۵ درصد افزایش خواهد یافت و چنانچه سرمایه‌گذاری در زمان افزایش سرمایه شرکت ۱,۰۰۰ سهم ۹,۰۰۰ ریالی داشته است، اکنون دارای ۲۲۵۰ سهم ۴,۰۰۰ ریالی خواهد بود.

مثال ۴:

به یک مثال واقعی از این نوع افزایش سرمایه توجه کنید:

طبق اعلامیه صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت فراورده‌های‌ نسوز ایران‌ (با نماد کفرا) مورخ ۲۶/۱۲/۱۳۹۴ که در سایت کدال درج شده است، این شرکت مجاز به افزایش سرمایه با مشخصات زیر شد:

۱۷۴ درصد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها (افزایش سرمایه شرکت از ۱۳۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به ۳۷۲,۸۸۵,۷۵۴,۰۰۰ ریال) قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی قبل از مجمع ۹,۳۹۲ ریال بود. برای محاسبه قیمت تئوریک سهم در روز بازگشایی به صورت زیر عمل خواهیم کرد:قیمت جدید هر سهم در نماد کفرا

توجه داشته باشید که در این مثال با توجه به اعشاری بودن میزان افزایش سرمایه، بعضی ارقام تقریبی محاسبه شده‌ است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید قیمت تئوریک سهم ۳,۴۲۵ ریال خواهد بود که ممکن است در روز بازگشایی بر اثر عرضه و تقاضا بالاتر از این قیمت باز شود در این صورت دارندگان سهم سود خواهند کرد. البته این احتمال دارد که قیمت بازگشایی کمتر از قیمت تئوریک باشد و دارنده سهم با زیان مواجه شود. دارندگان سهام با افزایش سرمایه شرکت، افزایش ۱۷۴ درصدی در تعداد سهام خود خواهند داشت. یعنی اگر شخصی قبلا ۱۰۰ سهم ۹,۳۹۲ ریالی کفرا را داشته با افزایش ۱۷۴ درصدی سهم، دارای ۲۷۴ سهم ۳,۴۲۵ ریالی خواهد شد.

برای آشنایی کامل با سایت کدال، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات حال شده

در این روش برای محاسبه قیمت تئوریک هر سهم پس از افزایش سرمایه، این فرمول مورد استفاده قرار می‌گیرد:

فرمول محاسبه قیمت جدید هر سهم

در سه مثال زیر افزایش سرمایه‌ها همگی از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات آن‌هاست و فرض بر این است که سهامداران فعلی حق استفاده ازحق تقدم را برای خود محفوظ داشته‌اند.

مثال ۵: افزایش سرمایه از محل صرف سهام

فرض کنید قیمت هر سهم شرکت «ج» در بازار بورس تهران ۶,۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه می‌دهد و به ازای هر سهم جدید ۶,۰۰۰ ریال از سهامداران مطالبه می‌کند. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم این سهم به صورت زیر خواهد بود:

فرمول محاسبه قیمت جدید هر سهم

مشاهده کردید که قیمت جدید سهم بعد از افزایش سرمایه تغییری نکرد؛ زیرا مبلغی که شرکت برای هر سهم مطالبه کرده است دقیقا همان قیمت بازار است. در اینجا شرکت بابت هر سهم اصطلاحا ۵,۰۰۰ ریال صرف سهام و ۱,۰۰۰ ریال بابت ارزش اسمی سهام را از سهامداران دریافت کرده است.

مثال ۶:

فرض کنید قیمت هر سهم شرکت «د» در بازار بورس تهران ۶,۰۰۰ ریال باشد و این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ۱۵۰ درصد افزایش سرمایه می‌دهد و به ازای هر سهم جدید ۳,۰۰۰ ریال از سهامداران مطالبه می‌کند که در حقیقت ۱,۰۰۰ ریال قیمت اسمی هر سهم و ۲,۰۰۰ ریال به عنوان صرف سهام خواهد بود. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم این سهم به صورت زیر خواهد بود.

فرمول محاسبه قیمت جدید هر سهم

همان‌طور که در بالا اشاره شد، در این مثال شرکت «د» بابت هر سهم ۲,۰۰۰ ریال صرف سهام و ۱,۰۰۰ ریال بابت ارزش اسمی سهام از سهامداران دریافت کرده است. در این مثال سهامداران قبلی که ارزش هر سهم آن‌ها ۶,۰۰۰ ریال بود در حال حاضر به ازای هر سهم مجاز به استفاده از ۱٫۵ سهم حق تقدم خواهند بود و در واقع ارزش دارایی آنان تغییری نکرده است؛ زیرا ارزش ۱٫۵ سهم حق تقدم معادل (۱,۲۰۰*۱٫۵)=۱,۸۰۰ ریال و ارزش سهم جدیدش معادل ۴,۲۰۰ ریال خواهد بود که به لحاظ ارزش برابر با همان ۶,۰۰۰ ریال قبل است.

در این شرایط سهامداران می‌توانند مبلغ تعیین شده از سوی شرکت را پرداخت کنند و حق تقدم خود را که در آینده تبدیل به سهم خواهد شد دریافت کنند یا حق تقدم خود را در زمان تعیین شده بفروشند.

مثال ۷: از محل آورده نقدی به میزان ارزش اسمی

این مثال متداول‌ترین و رایج‌ترین روش در ایران به حساب می‌آید. در این روش فقط به اندازه ارزش اسمی‌به عنوان آورده نقدی از سهامداران مطالبه می‌شود.

فرض کنید قیمت هر سهم شرکت «ه‍» در بازار بورس تهران ۶,۰۰۰ ریال است و این شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی ۳۰۰ درصد افزایش سرمایه داده و به ازای هر سهم جدید ۱,۰۰۰ ریال (یعنی همان ارزش اسمی) از سهامداران مطالبه می‌کند. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم سهم این شرکت به صورت زیر خواهد بود.

فرمول محاسبه قیمت جدید هر سهم

در مثال فوق به ازای هر سهم ۳ عدد حق تقدم به سهامدارن قبلی تعلق می‌گیرد که مجموع آن با قیمت جدید هر سهم ، ارزش دارایی وی تغییری نخواهد کرد.

مثال ۸: یک مثال واقعی از این نوع افزایش سرمایه

طبق اعلامیه صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت سیمان سپاهان‌ (با نماد سپاها) مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ که در سایت کدال درج شده است، این شرکت مجاز به افزایش سرمایه با مشخصات زیر شد:

۱۶٫۶۷ درصد افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ( افزایش سرمایه شرکت از ۱,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به ۲,۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال).

قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی قبل از مجمع ۱,۰۲۳ ریال بود. طبق مطالبی که گفته شد قیمت تئوریک سهم در روز بازگشایی به روش زیر محاسبه خواهد شد:

قیمت جدید هر سهم نماد سپاها

همان‌طور که مشاهده می‌کنید قیمت تئوریک هر سهم ۱,۰۱۹ ریال خواهد بود. از این پس فرد به ازای هر ۶ سهم، ۱ گواهی حق تقدم دریافت خواهد کرد که اگر بخواهد این حق تقدم تبدیل به سهم شود به ازی هر ۱ گواهی حق تقدم نیز باید ۱۰۰ تومن به حساب شرکت واریز کند.

نکته: در زمان افزایش سرمایه به هر یک از روش‌ها، قیمت سهام آن نماد کاهش پیدا می‌کند.

بر اساس روش محاسبه قیمت تئوریک هر سهم جدید، با کاهش قیمت سهام پس از افزایش سرمایه، ارزش دارایی افراد بعد از افزایش سرمایه تغییری نمی‌کند. زیرا به همان میزان (درصد افزایش سرمایه) بر تعداد سهام سرمایه‌گذاران قبلی اضافه می‌شود. در واقع اگر بخواهیم خیلی شفاف بیان کنیم مثل این است که بگوییم شما ۱۰ سهم ۵,۰۰۰ ریالی دارید یا ۲۰ سهم ۲۵۰۰ ریالی. در هر دو حالت ارزش دارایی شما ۵۰,۰۰۰ ریال خواهد بود.

فرمول‌های ارائه شده برای محاسبه قیمت تئوریک سهم پس از افزایش سرمایه است و پیش‌بینی می‌شود که سهم پس از افزایش سرمایه در محدوده قیمت‌های به ‌دست آمده بازگشایی شود. بدیهی است با توجه به روند عرضه و تقاضا در بازار ممکن است قیمت جدید سهم بیشتر یا کمتر از قیمت‌های به ‌دست آمده معامله شود.

سهامداران پس از شرکت در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، در مهلت تعیین شده (که معمولا ۶۰ روز است) می‌توانند در صورت تمایل مبلغ مطالبه شده را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز می‌کنند تا در زمان مشخص حق تقدم‌های آن‌ها تبدیل به سهم شود یا این که از طریق سامانه معاملاتی نسبت به فروش حق تقدم‌‌ها اقدام کنند. همان‌طور که در مثال ۷ بیان شد، معمولا در ایران این روش کاربرد بیشتری دارد و در این حالت سهامدار باید به ازای هر سهم جدید، مبلغ یک هزار ریال (قیمت اسمی سهم) را به حساب شرکت واریز کند تا در زمان مشخصی حق تقدم‌های آن تبدیل به سهم شود. البته باید توجه داشت که در برخی موارد اگر سهامدار مطالباتی از شرکت داشته باشد (مثلاً مطالبات ناشی از سود سهام)، می‌تواند از محل مطالبات این مبلغ را پرداخت کند.

افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم سهام

مثال ۹: یک مثال واقعی از این روش

با توجه به افزایش سرمایه اخیر گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی (سمگا) از طریق سلب حق تقدم، در ادامه روند قیمت جدید، این سهم را به همراه نکات مربوطه به عنوان مثال ارائه خواهیم کرد:

طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سمگا مورخ ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ مقرر شد که سرمایه شرکت از مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۲،۰۰۰ میلیارد ریال، از محل آورده نقدی سهامداران جدید (سلب حق تقدم از سهامداران فعلی و اعطای سهام جایزه به آنان) افزایش یابد. به این منظور تعداد ۳۴۲،۸۵۷،۱۴۳ حق تقدم این شرکت برای پذیره‌نویسی عمومی ‌از ابتدای وقت اداری روز سه شنبه مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۹۴ آغاز و تا پایان وقت اداری روز دوشنبه مورخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۴ به مدت ۷ روز عرضه شود.

سرمایه قبل از افزایش سرمایه ۸۰۰ میلیارد ریال، سرمایه بعد از افزایش سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریال (میزان افزایش سرمایه در این شرکت برابر با ۱۲۰۰ میلیارد ریال است). ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال و مبلغی که شرکت از سهامداران جدید به ازای هر سهم مطالبه می‌کند ۳۵۰۰ ریال است.

با توجه به این که سهامداران فعلی حق استفاده از حق تقدم را از خود سلب کرده‌اند، قیمت تئوریک هر سهم و قیمت هر حق تقدم بعد از افزایش سرمایه چقدر خواهد بود؟

از آن جا که افزایش سرمایه برابر با ۱۲۰۰ میلیار ریال بوده و قیمت تعیین‌شده هر سهم برای سهامداران جدید ۳۵۰۰ ریال است؛ تعداد ۳۴۲،۸۵۷،۱۴۳ حق تقدم این شرکت از اول وقت اداری روز سه شنبه مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۹۴ تا پایان وقت اداری روز دوشنبه مورخ ۱۲۴/۱۲/۱۳۹۴ به فروش رسید.

یعنی با فروش ۳۴۲۸۵۷۱۴۳ سهم به قیمت هر سهم ۳۵۰۰ ریال به سهامداران جدید، مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد ریال تامین می‌شود و سرمایه به مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال می‌رسد. از طرفی دیگر باید توجه داشت که بر اساس آن که سرمایه ثبت شده در اساسنامه بر مبنای ارزش اسمی (۱۰۰۰ریال) هر سهم است، تعداد برگه سهم‌های شرکت باید ۲ میلیارد برگه باشد (تا حاصل ضرب تعداد سهام در قیمت اسمی‌ برابر با ۲۰۰۰ میلیارد ریال شود).

افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم سهام

در واقع ۸۰۰ میلیون برگه سهم از قبل وجود داشت و تعداد ۳۴۲۸۵۷۱۴۳ برگه سهم جدید هم که تازگی به فروش رسید و تا رسیدن به ۲ میلیارد برگه سهم، ۸۵۷۱۴۲۸۵۷ برگه سهم باقی می‌ماند. تعداد ۸۵۷۱۴۲۸۵۷ برگه سهم باقی‌مانده باید بین سهامداران قبلی به نسبت دارایی سهام آن‌ها تقسیم شود. حال کافی است ۸۵۷۱۴۲۸۵۷ برگه سهم باقی‌مانده را بر ۸۰۰ میلیون برگه سهم (تعداد برگه‌های پیش از افزایش سرمایه) تقسیم کنیم تا به همان نسبت بین سهامداران قبل، سهم توزیع شود.

افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم سهام

بنابراین اگر فرض کنیم شما ۱۰۰۰ سهم سمگا را پیش از افزایش سرمایه داشته‌اید، اکنون ۱۰۷۱ سهم دیگر به شما تعلق می‌گیرد و دارای ۲۰۷۱ سهم خواهید بود.

قیمت پایانی سهم در ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ و قبل از برگزاری مجمع ۸,۵۲۷ ریال بود و بعد از مجمع اولین قیمت سهم بعد از بازگشایی (۳ اسفند ۱۳۹۴) ۴,۳۵۴ ریال قیمت دارد (البته شرکت ۱,۰۰۰ ریال نیز سود تقسیم کرده است).

حال با مثال شرایط یک سهامدار این شرکت را بعد از حضور در این نوع افزایش سرمایه شرح می‌دهیم. فرض می‌کنیم فردی ۱,۰۰۰ سهم این شرکت را قبل از افزایش سرمایه در قیمت ۸,۵۰۰ تومان خرید کرده است. بعد از افزایش سرمایه او دارای ۱,۰۰۰ سهم اصلی و ۱,۰۷۱ سهم جدید است. این فرد باید این ۲,۰۷۱ سهم خود را حدودا به قیمت ۴,۱۰۵ ریال به فروش برساند تا ارزش دارایی‌های او حفظ شود (در این محاسبه دیگر سود تقسیمی ‌شرکت را لحاظ نکردیم) و در واقع درمی‌یابیم افرادی که سهم را قبل از افزایش سرمایه خریدند نسبت به افرادی که به تازگی سهم را ۳,۵۰۰ ریال خریدند، بهای بیشتری پرداخت کرده‌اند.

بار دیگر یادآوری می‌شود که در کلیه موارد و مثال‌های بالا قیمت تئوریک سهم با قیمت بازگشایی سهم روی تابلو معاملات ممکن است متفاوت باشد و بر اساس معیارهای مختلفی مثل جو روانی بازار یا چشم‌انداز خود شرکت یا … قیمت بازگشایی با قیمت تئوریک مورد محاسبه ما، اختلاف چندانی داشته باشد که جلوتر توضیح خواهیم داد.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و آورده نقدی سهامدارن (تلفیق دو روش)

گاهی شرکت‌ها مقداری از مبلغ افزایش سرمایه را به صورت اندوخته یا سود انباشته در اختیار دارند، ولی این مقدار برای افزایش سرمایه مورد نظر کافی نیست. در این حالت شرکت می‌تواند جهت افزایش سرمایه از روش اول و دوم یعنی افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته و از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات آن‌ها به طور هم‌زمان استفاده کند که در واقع باید از فرمول تلفیقی زیر استفاده کرد.

فرمول ارزش هر حق تقدم

مثال ۱۰: افزایش سرمایه از محل آورده + انباشته

فرض کنید قیمت هر سهم شرکت «و» در بازار بورس تهران ۳۰۰۰ ریال است و این شرکت قصد ۱۵۰ درصد افزایش سرمایه دارد اما ۵۰ درصد این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و ۱۰۰ درصد دیگر این افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران خواهد بود. شرکت به ازای هر سهم جدید که در واقع مربوط به آورده سهامداران است ۱۰۰۰ ریال (یعنی همان ارزش اسمی) از سهامداران مطالبه می‌کند. قیمت هر سهم جدید و همچنین قیمت حق تقدم این سهم به صورت زیر خواهد بود.

فرمول ارزش هر حق تقدم

در این مثال نیز فرض کنید فردی ۱۰۰۰ سهم از این شرکت را داشته است. بعد از افزایش سرمایه به ازای هر سهم بابت افزایش سرمایه از آورده، ۱ عدد حق تقدم به فرد تعلق می‌گیرد که اگر ۱۰۰۰ ریال ارزش اسمی سهم را پرداخت کند نهایتا به همراه تعداد سهام تعلق گرفته به فرد از محل انباشته تعداد سهام فرد به ۲۵۰۰ سهم خواهد رسید.

مثال ۱۱: یک نمونه واقعی از این نوع افزایش سرمایه

طبق اعلامیه صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت قطعات اتومبیل ایران‌ (با نماد ختوقا) مورخ ۱۳۹۴/۰۷/۰۵ که در سایت کدال درج شده است، این شرکت مجاز به افزایش سرمایه با مشخصات زیر شد:

۱۴۴ درصد افزایش سرمایه از محل آورده + انباشته (افزایش سرمایه شرکت از ۲۶۶,۶۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به ۶۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال).

از آن جایی که افزایش سرمایه از هر محل برابر است، در واقع ۷۲ درصد از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات و ۷۲ درصد از محل سود انباشته خواهد بود. قیمت پایانی سهم در آخرین روز معاملاتی قبل از مجمع ۱,۹۰۲ ریال است. حال می‌خواهیم قیمت تئوریک سهم را برای روز بازگشایی محاسبه کنیم. توجه داشته باشید در این مثال به دلیل رقم اعشار در درصد افزایش سرمایه بعضی ارقام تقریبی محاسبه شده‌اند.

فرمول جدید هر سهم ختوقا

در این مثال اگر کسی ۱۰۰ سهم ختوقا را داشت و در افزایش سرمایه شرکت می‌کرد، ۷۲ عدد حق تقدم و ۷۲ عدد سهم به تعداد قبل او اضافه می‌شد و با محاسبات بالا می‌توانست ارزش تئوریک هر سهم و حق تقدم را محاسبه کند. مجددا قابل ذکر است که در روز بازگشایی بر اثر عرضه و تقاضا، ممکن است قیمت بالاتر یا پایین‌تر از قیمت تئوریک باز شود.

افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

می‌توان این‌گونه سؤال را مطرح کرد که در چه صورتی افزایش سرمایه شرکت ها به سهامداران تعلق می‌گیرد؟ افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد و اصطلاحا در مجمع عمومی فوق‌العاده افزایش سرمایه، شرکت نماید.

آیا افزایش سرمایه شرکت ها جذابیتی برای سهامداران دارد؟

یکی از موارد خیلی مهم، وجود بحث جذابیت یا عدم جذابیت برای حضور در افزایش سرمایه است. نگاه متداولی که در بازار ایران وجود دارد این است که افراد به محض شنیدن این که سهام شرکت X افزایش سرمایه دارد مشتاقانه به دنبال خرید این سهم هستند و معمولا حتی صف‌های خرید سنگینی به وجود می‌آورند بدون آن که تأمل و تحقیقی روی علت این کار انجام دهند یا حتی ممکن است بعضا در برخی سهام وقتی علت خریدن یک سهم را از کسی جویا می‌شوید به شما بگوید که شرکت افزایش سرمایه دارد و پیشنهادشان به شما نیز این است که از فردا وارد صف خریداران شوید.

اما واقعیت امر چیست؟ همان‌طور که در توضیحات ابتدایی ارائه شد، شرکت‌ها بنا به دلایل مختلف از جمله نیاز به منابع جهت طرح‌های توسعه‌ای یا تصحیح ساختار مالی شرکت و… اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. طبق فرمول‌های ارائه شده قرار است ارزش دارایی سهامداران در زمان بازگشایی سهم بعد از افزایش سرمایه تغییری نکند و در واقع بر اساس محاسبات تئوریک، ارزش دارایی سهامداران همان ارزش دارایی در روز قبل از افزایش سرمایه باشد (به عنوان مثال ۵۰ سهم ۱۰۰۰ تومانی برابر است با ۱۰۰ سهم ۵۰۰ تومانی).

پس باید به این نکته توجه ویژه داشت که طبق تعاریف و فرمول‌های تئوریک قرار نیست بعد از افزایش سرمایه چیزی به دارایی‌های شما اضافه شود. در این میان شاید شنیدن برخی کلمات مثل سهام جایزه و… کمی گمراه کننده باشد. در این شرایط مهمترین سوالی که باید از خود بپرسیم این است که چه عاملی موجب رغبت افراد برای خرید این‌گونه سهام می‌شود و آیا ورود ما توجیه خواهد داشت یا خیر؟

از آن جایی که این‌ گونه سهام معمولا بعد از برگزاری مجمع افزایش سرمایه بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می‌شوند ممکن است با سه حالت مواجه شوید:

الف) افزایش قیمت و باز شدن نماد بیشتر از قیمت تئوریک (چون دامنه محدودیت ندارد ممکن است پتانسیل‌های مثبت موجود در سهم به ‌یک‌باره نمایان شود و این رشد قیمت قابل توجه باشد).

ب) عدم وجود اختلاف میان قیمت بازگشایی و قیمت تئوریک

ج) کاهش قیمت و باز شدن نماد کمتر از قیمت تئوریک (چون دامنه محدودیت ندارد ممکن است پتانسیل‌های منفی موجود در سهم به یک‌باره نمایان شود و این افت قیمت قابل توجه باشد).

به طور کل بر اساس قانون عرضه و تقاضا قیمت سهام شرکت‌ها دستخوش تغییر می‌شوند و هر کس بر اساس استدلال‌های خود ارزش یک سهم را مشخص می‌کند. فرض کنید فردی بر اساس شرایط موجود و چشم‌اندازی که برای یک شرکت متصور است، ارزش یک سهم را ۵۰۰ تومان برآورد می‌کند. حال اگر قیمت کمتر از این عدد باشد تمایل به خرید سهم دارد و اگر قیمت این سهم بیشتر از ارزش برآوردی خود یعنی بالاتر از ۵۰۰ باشد تمایلی به خرید نخواهد داشت و چه بسا اگر این سهم را داشته باشد در قیمت ۵۰۰ و بالاتر فروشنده باشد. حال همین عامل موجب می‌شود که یکی از سه حالت بالا رخ دهد.

اگر قبل از افزایش سرمایه قیمت به شدت رشد کرده باشد و شما بی‌دلیل و فقط بر اساس شنیدن افزایش سرمایه، سهم را خریداری کرده باشید ممکن است بعد از افزایش سرمایه، قیمت کاهش یابد و چون در روز بازگشایی دامنه نوسان باز است حتی ممکن است میزان ضرر بسیار زیاد باشد. علاوه بر آن باید دقت داشت که سهامی که مشمول افزایش سرمایه شده است تا زمان ثبت آن غیر قابل معامله باشد.

همین‌طور ممکن است بر عکس این اتفاق نیز رخ دهد یعنی این که سهم قبل از افزایش سرمایه در قیمت‌های مناسبی معامله شود و بعد از برگزاری مجمع افزایش سرمایه، غالب افراد چشم‌انداز مثبتی برای سهم تصور کنند و ارزش سهم را در قیمت‌های بالاتری ببینند و در روز بازگشایی قیمت‌هایی بالاتر از قیمت تئوریک سهم را جذاب دانسته و برای خرید سهم با سایرین رقابت کنند.

همین امر موجب خواهد شد که قیمت افزایش یابد و چون در روز بازگشایی دامنه نوسان باز است حتی ممکن است ارزش دارایی فردی که قبل از برگزاری مجمع، افزایش سرمایه سهم را خریداری کرده است به مقدار قابل توجهی افزایش یابد. در حالت سوم نیز ممکن است اتفاق خاصی نیفتد و قیمت سهم دقیقا در محدوده‌های قیمت تئوریک باز شود.

توضیحات ارائه شده به این جهت است که دقت کنیم که صرفا افزایش سرمایه یک شرکت نمی‌تواند ارزنده بودن سهام یک شرکت را مشخص کند. اگر بر اساس تحلیل‌های صورت گرفته، چشم‌انداز ما برای سهمی مثبت نیست، با حضور در افزایش سرمایه شرکت، قرار نیست به سهم رایگانی هدیه کنند و ارزش دارایی ما افزایش یابد.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که معمولا افزایش سرمایه‌ برای بهبود شرایط شرکت‌ها صورت می‌گیرد. شدت و حدت این بهبود و خوشایندی باید توسط یک ارزش‌گذاری مناسب سنجیده و با توجه به چشم‌انداز آینده شرکت، محاسبه و اندازه‌گیری شود و بر اساس آن تصمیمات مورد نظر گرفته شود.

گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

سهامداران یک شرکت، به نسبت سهم خود، مالک آن شرکت محسوب می‌شوند و پس از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات در قالب حق تقدم (که پیش‌تر توضیح داده شد)، در خرید سهام جدید شرکت نیز در اولویت قرار دارند. به این اولویت، حق تقدم خرید سهام می‌گوینـد. باید توجه داشت فقط زمانی که یک شرکت از محل آورده نقدی افزایش سرمایه می‌دهد، به سهامداران شرکت (نسبت به تعداد سهامی که دارند) حق تقدم خرید سهام، تعلق می‌گیرد.

نحوه استفاده گواهی حق تقدم خرید سهام چگونه است؟

پس از افزایش سرمایه، سه حالت کلی در مورد گواهی حق تقدم وجود خواهد داشت:

این گواهی حق تقدم را خود سهامدار به قیمت روز تابلو معاملات می‌فروشد (ارزش این گواهی حق تقدم در مثال‌ها توضیح داده شد). چنانچه به روش مرسوم ایران باشد، کافی است از قیمت خود سهم که روی تابلو معاملات مشاهده می‌کنید ۱,۰۰۰ ریال کسر کنید و محدوده قیمت این حق تقدم‌ها را برآورد کنید. مهلت خرید و فروش این اوراق در یک بازه زمانی ۶۰ روزه خواهد بود.

برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که انتظار دارند قیمت سهم مورد نظر در آینده با افزایش مواجه شـود، داشتن سهم جدید جذابیت دارد و همین امر باعث می‌شود که فرد مبلغ مطالبه شده توسط شرکت (معمولا در ایران همان ارزش اسمی یعنی ۱,۰۰۰ ریال) را به حساب شرکت واریز کند تا گواهی حق تقدم او تبدیل به سهم شود. مهلت واریز این وجه نیز در همان بازه زمانی ۶۰ روزه خواهد بود.

برخی از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش سرمایه شرکت یا به هر دلیل دیگر، در مهلت تعیین‌شده هیچ اقدامی نسبت به این گواهی انجام ندهند. یعنی سهامدار نه اقدام به فروش می‌کند و نه مبلغ مطالبه‌شده را به حساب شرکت واریز می‌کند. در این صورت شرکت پس از پایان مهلت مقرر، این گواهی‌ها را که اصطلاحا به آن حق تقدم های استفاده  نشده می‌گویند، حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز با رعایت مفاد آیین نامه معاملات بورس، با قیمت روز بازار به عموم سرمایه‌گذاران عرضه کرده و وجوه حاصل از این فروش را، پس از کسر هزینه های مربوطه (هزینه آگهی و هزینه‌هایی از این قبیل که مبلغ چندانی نخواهد بود) به حساب سهامداری که دارنده گواهی حق تقدم بوده، واریز می‌کند).

توصیه می‌شود چنان چه از افزایش سرمایه شرکت آگاهی دارید ولی تمایل به واریز وجه (۱,۰۰۰ ریال) به حساب شرکت و تبدیل حق تقدم به سهم را ندارید، درباره ۶۰ روزه نسبت به فروش گواهی‌های حق تقدم خود اقدام کنید.

چطور می‌توان از افزایش سرمایه شرکت‌ها مطلع شد و مراحل کار آن به چه صورتی خواهد بود؟

در حال حاضر کلیه اطلاعات شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سامانه کدال قابل رؤیت است و می‌توان علاوه بر گزارش‌های مالی و سایر اطلاعات به اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها نیز دسترسی پیدا کرد. طبق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ‌ایران «سازمان بورس و اوراق بهادار» در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش‌گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نیز نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکت‌های ثبت شده نزد «سازمان» بر عهده هیئت‌مدیره این سازمان است.

در همین خصوص سامانه یکپارچه گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به نشانی WWW.CODAL.IR به منظور مکانیزه کردن، جمع‌آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

بنابراین برای به دست آوردن هر گونه اطلاعات مهم مربوط به شرکت‌های بورسی و فرابورسی، می‌توان از این مرجع قانونی یعنی سامانه کدال استفاده کرد.

کدال

مراحل کار افزایش سرمایه شرکت‌ها نیز معمولا به صورت زیر است:

ابتدا عنوانی با نام «پیشنهاد هیئت‌مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه» در سامانه کدال قرار می‌گیرد که در آن گزارش توجیهی هیئت‌مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل مورد نظر، جهت اظهار نظر به حسابرس و بازرس قانونی وجود دارد.

مثال۱: «پیشنهاد هیئت‌مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه» در نماد دبالک.

بعد از آن مطلبی با عنوان «اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت‌مدیره در خصوص افزایش سرمایه» در این سامانه قرار می‌گیرد که در حسابرس قانونی سازمان نظر خود را قید می‌کند تا بعد از آن سازمان بر اساس آن تصمیم‌گیری کند.

مثال۲: «اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت‌مدیره در خصوص افزایش سرمایه» در نماد دبالک.

بعد از بررسی، اطلاعیه‌ای از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود و مجوز افزایش سرمایه با عنوان «مدارک مستندات درخواست افزایش سرمایه» روی سامانه کدال قرار می‌گیرد. پس از آن شروع پذیره‌نویسی حداکثر تا ۶۰ روز پس از تاریخ این مجوز برای شرکت امکان‌پذیر خواهد بود و عدم شروع پذیره‌نویسی در مهلت مقرر، موجب ابطال این مجوز گردیده و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جدید از سازمان خواهد بود.

مثال۳: «مدارک مستندات درخواست افزایش سرمایه» سامانه کدال در نماد دبالک.

در مرحله بعد اطلاعیه‌ای با عنوان «آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده» در این سامانه قرار می‌گیرد و در این مجمع تصمیم‌گیری لازم جهت افزایش سرمایه توسط سهامداران صورت خواهد پذیرفت. در صورت تایید سهامداران، شرکت مجاز به انجام افزایش سرمایه خواهد بود. در واقع در این مرحله همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد، کسی که سهامدار باشد سهامش مشمول افزایش سرمایه خواهد شد ولی کسی که قبل از برگزاری این مجمع سهام خود را فروخته باشد، مشمول این افزایش سرمایه نخواهد شد.

مثال۴: «آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده» سامانه کدال در نماد دبالک.

بعد از برگزاری، مجمع گزارشی تهیه و با عنوان «تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام» در اختیار عموم قرار می‌دهد.

مثال ۵: «تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام» سامانه کدال در نماد دبالک.

اگر افزایش سرمایه از محل آورده باشد بعد از برگزاری مجمع و بازگشایی نماد، اطلاعیه‌ای در مورد حق تقدم سهم با عنوان «مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام» در این سامانه صادر می‌شود که در واقع همان مهلت ۶۰ روز را در بازه تاریخی مشخص اعلام می‌کند

مثال۶: «مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام» سامانه کدال در نماد دبالک.

در اینجا بعد از مهلت ۶۰ روز ممکن است برخی سهامداران مبلغ مطالبه شده توسط شرکت (۱۰۰۰ ریال) را واریز نکنند و شرکت موظف است این تعداد حق تقدم را به عموم واگذار کند و مبلغ دریافتی را به حساب سهامدار گذشته واریز کند (توضیحات در بالا موجود است) از این ‌رو اطلاعیه‌ای با عنوان «اعلامیه پذیره‌نویسی عمومی» صادر می‌شود و تعداد باقی‌مانده را در زمانی مشخص (معمولا ۱۰ روز) به افراد جدید واگذار می‌کند.

مثال۷: «اعلامیه پذیره‌نویسی عمومی» سامانه کدال در نماد دبالک.

ممکن است افزایش سرمایه از محل‌ دیگری باشد که در این صورت مرحله ۶ وجود نخواهد داشت.

در پایان زمانی فرامی‌رسد که افراد می‌توانند سهم‌های تعلق گرفته از محل افزایش سرمایه را، مورد معامله قرار دهند که در این هنگام اطلاعیه‌ای با عنوان «آگهی ثبت افزایش سرمایه» در سامانه کدال قرار می‌گیرد و پس از آن افراد می‌توانند این اوراق را معامله کنند.

چرا سهم‌های جدید از محل افزایش سرمایه در سبد ما دیده نمی‌شود؟

نکته مهمی‌ که این جا پس از افزایش سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد این است که سرمایه‌گذاران قادر به مشاهده سهام جدید در سبد دارایی خود نیستند.

در این جا باید توجه داشت که آیا هنوز آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال قرار گرفته است یا خیر؟ اگر هنوز قرار نگرفته است که باید منتظر باشید تا از طرف شرکت این اطلاعیه صادر شود و سهام مذکور در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد و قابلیت معامله پیدا کند اما اگر آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال قرار گرفته است و شما نمی‌توانید سهم مورد نظر را به فروش برسانید کافی است با کارگزار خود تماس گرفته و درخواست تغییر ناظر این سهم تبدیل شده را بدهید تا بعد از آن بتوانید سهم مذکور را به فروش برسانید.

البته گاهی ممکن است اطلاعیه ثبت افزایش سرمایه نیز اعلام شده باشد ولی در عمل کمی با تاخیر این اتفاق بیفتد که می‌توان از طریق امور سهام شرکت این موضوع را پیگیری کرد.

نکته: به منظور کاهش فاصله زمانی میان تصویب افزایش سرمایه و انتشار اوراق جدید، دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس مورخ ۱۹/۶/۱۳۹۴ به تصویب هیئت‌مدیره سازمان کارگزاران رسیده است.

علاوه بر موارد بالا اطلاعیه‌های دیگری هم ممکن است در رابطه با افزایش سرمایه صادر شود که می‌توان از همین سامانه پیگیری کرد. به طور مثال اطلاعیه تکمیلی صدور مجوز افزایش سرمایه، تصمیم هیئت‌مدیره به انجام افزایش سرمایه تفویض شده در مجمع فوق‌العاده، زمان تشکیل جلسه هیئت‌مدیره در مورد افزایش سرمایه و… .

سخن آخر

در این مطلب ابتدا به انواع روش‌های کاهش سرمایه و افزایش سرمایه در شرکت‌های بورسی و فرابورسی پرداخته و سپس نحوه محاسبه قیمت تئوریک سهام پس از هر یک از روش‌ها بیان شد.

پس از افزایش سرمایه، ممکن است سهم بر اساس قیمت تئوریک بازگشایی شود یا بیشتر یا کمتر از آن باشد. در واقع افزایش سرمایه یک شرکت لزوما به معنای ارزنده بودن سهام شرکت مورد نظر نخواهد بود. توضیح دادیم که افزایش سرمایه شرکت ها موجب کاهش قیمت سهام خواهد شد ولی تعداد سهام سهامداران قبلی به همان نسبت افزایش سرمایه، اضافه خواهد شد.

متداول‌ترین این روش‌ها، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و بهره‌مندی آنان از گواهی حق تقدم در سهام جدید شرکت است. نحوه استفاده از حق تقدم در مهلت قانونی آن (که معمولا یک مهلت ۶۰ روزه است) بیان شد و دانستیم که چنان چه سهامدار از حق تقدم خود در مهلت مقرر استفاده نکند، این گواهی به حق تقدم استفاده نشده تبدیل خواهد شد. همچنین در این مطلب مراحل انجام افزایش سرمایه از زمان تصمیم هیئت ‌مدیره تا زمان مشاهده آن در سبد دارایی را آموختیم.

242 پاسخ به “افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه: راهنمای کامل”

 1. agah71262 گفت:

  با سلام. مطالب بسیار مفید و قابل توجهی بود. لطفا به نگارش و غلط های املایی موجود نظارت بیشتری داشته باشید.
  بسیار ممنون

  ۱۳
 2. Omidjamshidi گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب آموزنده و مفیدتون .
  اگه امکانش هست در مورد تحلیل تکنیکال و زمان ورود و خروج به یک سهم هم مطلب بذارید . با تشکر

  ۱۰
 3. MOH00204 گفت:

  سلام
  ۱- آیا تا کنون یک شرکت سهامی عام اقدام به کاهش سرمایه کرده است اگر جواب مثبت است لطفا یکی دو مورد را بفرمایید .
  ۲- آیا قیمت سهم شرکتی که بدون انجام افزایش سرمایه مثل تحدید ارزیابی افت شدید کرده است و پایین تر از ۵۰ ت آمده است و هیج سودی هم تقسیم نمی کند می تواند در بورس باقی بماند ؟ اگر می تواند بماند لز چه راهکاری بهره می گیرد ؟بطور مثال سهم وملت که افت زیادی داشته است حتی به فرا بورس هم نرفت
  با تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   در خصوص سوال اول، موردی یافت نشد.
   در مورد سوال دوم: قیمت سهام ملاک تغییر تابلو معاملاتی نیست، همانطور که سهام شرکت نفت تهران با قیمت‌های بالا ۶۰ هزار تومان در فرابورس معامله میشد. روند سود آوری با توجه به چشم انداز آینده و مقدار سرمایه شرکت، سهام شناور و مواردی از این دست که در مطلب "آشنایی با بازار سرمایه ایران" بیان شد، شرایط ماندن و یا ورود به تابلوهای معاملاتی هستند.

   ۰
 4. م گفت:

  از ارائه اطلاعات مفید و موثر تون که با مثال همراه است غالبا" ممنونم

  ۲
 5. farhaad گفت:

  با عرض سلام
  از خواندن مقاله های آموزشی لذت میبرم

  ۲
 6. MOH00204 گفت:

  سلام مجدد
  و سئوالی دیگر
  اگر شرکتی کاهش سرمایه داد شخص حقیقی و یا حقوقی قبل از کاهش سرمایه جنسی را به شرکت فروخته باشد و از کاهش سرمایه شرکت بی اطلاع باشد و شرکت هم همه مراحل قانونی انتشار در روز نامه و آگهی دادن ها را و سایر کار های قانونی مرتبط را طبق مفاد قانون اجرا کرده باشد و کار کاهش سرمایه کاملا بپایان رسیده باشد ، حال این شخص حقیقی و یا حقوقی بیاید برای طلبش آیا به نسبت کاهش سرمایه طلب او کاهش می یابد ؟

  ۰
 7. soheilgp3@gmail.com گفت:

  باشکاه آگاه واقعا برای من سودمند بوده وهست

  ۰
 8. میثم گفت:

  سلام و خسته نباشید/در کدام افزایش سرمایه قیمت سهم بدون بسته شدن سهم افزایش می یابد؟باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بدون برگزاری مجمع فوق العاده امکان افزایش سرمایه وجود ندارد و بدون توقف نماد نیز مجمع برگزار نمی‌گردد.

   ۰
 9. حمزه شیخی بیرگانی گفت:

  با سلام
  اگر من سهام شرکتی را داشته باشم و بعد از “آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده” بعد از برگزاری مجمع فروخته باشم . سهام جایزه و بقیه امتیازات افزایش سرمایه به من تعلق میگیره ؟ در صورتی که به من سهام جایزه تعلق بگیره من چجور به این سهام میرسم ؟
  با تشکر

  ۶
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   اگر در زمان برگزاری مجمع در خصوص افزایش سرمایه، شما سهام شرکت رو داشته باشید به عنوان سهامدار شناخته خواهید شد و افزایش سرمایه به شما تعلق می گیرد. چنانچه شما پس از مجمع مذکور سهام خود را بفروش رسانید، برای مشاهده سهام جایزه در پرتفوی خود کافی است پس از مشاهده اطلاعیه ثبت افزایش سرمایه در کدال، با کارگزاری خود تماس حاصل کرده و این موضوع را اعلام نمایید.

   ۲
 10. eiman_boy84@yahoo.com گفت:

  سلام
  بهترین افزایش سرمایه تجدید دارایی ها و ارزیابی هاست که به صورت سهام جایزه است و بیشترین نفع رو سهامدار میبره مهترین دلیلش وایز نشدن قیمت اسمی توسط سهامدار هست و بهترین حالت پول مفتی که دست سهامدار میفته هست

  ۰
 11. IchiMoku گفت:

  مطلب بسیار جامع و آموزنده ای بود .. از زحمات مسئولین باشگاه، صمیمانه سپاسگزاری نموده و آرزوی توفیق روز افزون دارم.
  ** پاینده باشید **

  ۲
 12. 2063495981 گفت:

  سلام
  باتشکر از اطلاعات زی قیمت شما عزیزان.
  پس چرا سرمایه گزاری سپه هنوز بعداز ۲ماه و نیم از خرید حق تقدم ؛هنوز افزایش سرمایه نداده است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنون از لطف شما دوست گرامی.
   همانطور که در مطلب آمده، برای تبدیل حق تقدم به سهام باید منتظر اطلاعیه مربوطه در سایت کدال باشید. ضمناً می توانید با امور سهام شرکت سرمایه گذاری سپه نیز تماس حاصل نمایید.

   ۰
 13. agah09617 گفت:

  سلام
  ظاهرا ممنوعیت تخفیف کارمزد معاملات به کارگزاری ها ابلاغ شده. میخواستم ببینم این صحت داره ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی طبق بخشنامه توافقات قبلی پابرجاست. در حال حاضر روند کار مطابق گذشته خواهد بود و کارگزاری پیگیری های لازم را از مراجع مرتبط برای رفع ابهامات در این خصوص انجام خواهد داد.

   ۱
 14. shahhkh@yahoo.com گفت:

  سلام اخیرا شرکت سمگا از محل اورده نقدی ۱۵۰ درصد افزایش سرمایه داد ولی خود شرکت راسا اقدام به فروش حق تقدم کرد و به جای مبلغ ان به سهامداران سهم اختصاص داد
  دلیل کار شرکت برای این کار چه بود؟
  چه هدفی را دنبال می کردند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   هدف شرکت افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم بوده است. هر شرکت بر اساس تصمیم مجمع و استراتژی یکی از روش های افزایش سرمایه را انتخاب می کند. در مجمع شرکت سمگا نیز روش سلب حق تقدم برای افزایش سرمایه مورد تایید سهامداران قرار گرفته است.

   ۲
 15. noroozi گفت:

  درود
  چگونه میتوان اطلاعات درج شده را ذخیره نمود؟

  ۰
 16. Agah16202 گفت:

  درود بر شما،
  سپاسگزارم برای مطالب پر محتوایی که نشر میدید،
  همچنین سوالات دوستان و پاسخ های شما...

  ۰
 17. s.moshtaghzadeh@yahoo.com گفت:

  سلام, خیلی عالی بود متشکر از زحمات شما,
  مخصوصا مثالی که زدین

  ۰
 18. 2063495981 گفت:

  سلام
  باسپه تماس گرفتم اما فقط مقدار سهام الکترونیکی بیان می کند وبا مسول آنها نمی توان صحبت کرد .

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   این مورد خارج از حیطه وظایف و اختیارات کارگزاری است و امور سهام شرکت می تواند پاسخگو باشد.

   ۰
 19. غلام سبزی گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفیدتان
  اخیرا" شرکت مخابرات تصمیم به افزایش سرمایه ازمحل آورده نقدی و سایراندوخته های سهامداران به میزان ۳۱ درصد گرفنه است ودر برگه گواهینامه حق تقدم خرید سهام بتعداد ۱۵۰۰۰ سهام حق تقدم خرید به قیمت اسمی(با پرداخت مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰ریال) و تعداد ۷۰۰۰ سهام جایزه برای بنده درنظر گرفته شده است .
  سوال بنده اینستکه اگر من متقاضی خرید نباشم آیا سهام جایزه به بنده تعلق میگیرد؟ومجموع مابه التفاوت (حق تقدم وسهام جایزه)پس از فروش برای بنده منظور میشود؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در صورتی که شما از حق تقدم خود استفاده نکنید، این حق تقدم به حق تقدم استفاده نشده تبدیل خواهد شد و پس از آنکه شرکت موفق به فروش آن شد، مبلغ حاصل را به حساب شما واریز می نماید.
   استفاده نکردن حق تقدم، تاثیری در بهره مندی شما از سهام جایزه ندارد.
   البته پیشنهاد ما این است که اگر تمایلی به پرداخت مبلغ اسمی حق تقدم ندارید، در مهلت قانونی خودتان نسبت به فروش آن اقدام نمایید.

   ۳
 20. mustafa kouhgard گفت:

  با تشکر از مطالب بسیار مفید شما لطفا مطالب بیشتری از آشنایی با خرید وفروش سهام فصل مجامع و....... بزارید خیلی متشکر

  ۰
 21. محسن گفت:

  سلام
  تشکر از اینکه اطلاعات مفیدی رو در اختیار سرمایه گزاران و سهامداران قرار میدید
  یک نکته در مورد کاهش سرمایه وجود داره که ظاهرا خوب مفهوم رو توضیح ندادید
  مطابق ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت هیئت مدیره شرکتی که بیش از نصف سرمایه اش رو از دست بده موظفه مجمع عمومی فوق العاده برگزار کنه و ابقا یا انحلال شرکت رو به شور و تصمیم گیری بذاره.اگر مجمع رای به ابقا شرکت بده هیئت مدیره موظفه کاهش سرمایه اجباری بده .
  ولی در مطلب شما اومده که

  (البته مجمع عمومی تصمیم به انتشار سهام جدید و یا کاهش سرمایه و یا انحلال شرکت خواهد گرفت)
  مطابق قانون هیئت مدیره در صورت رای سهامداران به ابقا شرکت , موظفه کاهش سرمایه بده . بنظرم انتشار سهام جدید نمیتونه انجام بشه.اگر ممکنه نظرتون رو بفرمایید . ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست گرامی سلام
   از آنجا که درج همه بندهای قانونی مربوط به کاهش سرمایه از حوصله مخاطبین خارج است، لذا موارد را به طور خلاصه حضور دوستان عرض کرده ایم. در مطلب آمده است که:
   "اگر تقلیل سرمایه در اثر برداشت نباشد بلکه زیان های وارده به قدری باشد که نصف سرمایه شرکت از میان برود، در این صورت قانون، هیئت مدیره شرکت را موظف نموده که مجمع عمومی فوق العاده را دعوت نمایند تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رأی واقع شود. البته مجمع عمومی تصمیم به انتشار سهام جدید و یا کاهش سرمایه و یا انحلال شرکت خواهد گرفت."
   در مواقعی که شرکت پروسه کاهش سرمایه را تکمیل نماید، می تواند دست به انتشار سهام جدید بزند.

   ۰
 22. vahid_grand@yahoo.com گفت:

  با تشکر از مطالب بسیار مفیدتون. در مورد سهام ویژه هم مطلب بزارید ممنون

  ۰
 23. avax.secret@gmail.com گفت:

  چطور میشه فهمید شرکتها کی می خوان افزایش سرمایه بدن؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شرکت‌ها معمولا در اولین پیش بینی درآمد سال مالی اشاره ای به مقدار افزایش سرمایه و محل تامین افزایش سرمایه می‌کنند . ولی اطلاع رسانی های بعدی از طریق سایت کدال انجام می‌شود که ابتدا پیشنهاد هیت مدیره برای افزایش سرمایه است سپس نظر حسابرس و بازرس قانونی در مورد افزایش سرمایه و در نهایت مجوز افزایش سرمایه که سازمان بورس صادر می‌کند.

   ۲
 24. رامین گفت:

  باعرض سلام و تشکر از آموزشهای مفیدتون
  من از فولاد اصفهان و بانک پارسیان که از سود انباشته و تجدید ارزیابی داراییها افزایش سرمایه دادند مقداری سهام دارم ولی به سبد سهامم اضافه نشدن و فقط در قسمت تعداد واقعی دارایی ها نمایش داده میشن و امکان فروش ندارند،لطفا بفرمایید باید چکار کنم
  متشکرم

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست گرامی سلام
   دقت داشته باشید پس از برگزاری مجمع مربوط به افزایش سرمایه، سهام جایزه شما به تعداد واقعی افزوده می شود ولی قابلیت فروش نخواهد داشت تا زمانی که آگهی ثبت آن در سامانه کدال درج شود. یعنی در اینجا باید توجه داشت که آیا هنوز آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال قرار گرفته است یا خیر؟ اگر هنوز قرار نگرفته است که باید منتظر باشید تا از طرف شرکت این اطلاعیه صادر شود و سهام مذکور در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد و قابلیت معامله پیدا کند. اما اگر آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال قرار گرفته است و شما نمی‌توانید سهم مورد نظر را به فروش برسانید کافی است با کارگزار خود تماس گرفته و درخواست تغییر ناظر این سهم تبدیل شده را بنمایید تا بعد از آن بتوانید سهم مذکور را به فروش برسانید. البته گاهی ممکن است اطلاعیه ثبت افزایش سرمایه نیز اعلام شده باشد ولی در عمل کمی با تاخیر این اتفاق بیفتد که می‌توان از طریق امور سهام شرکت پیگیری نمود.

   ۱
 25. ardalana گفت:

  با سلام و تشکر از مطلب آموزشی مفیدتان
  آیا درست است که عموما در مورد سهام شرکتهایی که قیمت آنها خیلی بالاتر از قیمت اسمی آنها نیست عدم واریز وجه برای افزایش سرمایه و فروش حق تقدم از طرف کارگزاران به نفع سهامدار است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   لزوما اینطور نیست و برای اینکه بدانید "حق تقدم را با واریز وجه تبدیل به سهم کنید" یا "حق تقدم را در زمان مقرر بفروشید" همواره باید چشم انداز شرکت را بررسی نمایید. در صورت مثبت بودن چشم انداز شرکت و سایر فاکتورهای سرمایه گذاری، شما می توانید حق تقدم را با واریز وجه تبدیل به سهم کنید و یا در صورت منفی بودن این فاکتورها حق تقدم خود را در مهلت مقرر به فروش برسانید.

   ۰
 26. agah06371 گفت:

  سلام
  معمولا بعد از تصویب افزایش سرمایه در مجمع چند روز طول میکشه تا ثبت بشه؟ آیا یک تاریخ روتین هست یا بستگی به خود شرکت داره؟
  ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   یا سلام
   بعد از تصویب افزایش سرمایه در مجمع، هیات مدیره مکلف است، حداکثر ظرف مدت یکماه مراتب را ضمن اصلاح اساسنامه در قسمت مربوط به مقدار سرمایه ثبت شده شرکت به مرجع ثبت شرکتها اعلام کند تا پس از ثبت، جهت اطلاع عموم آگهی شود. حال ممکن است این عمل در ابتدای ماه اتفاق افتد یا انتهای ماه که ذر واقع عملیات مربوط به ثبت، توسط مرجع ثبت شرکتها پس از ارسال اصلاح اساسنامه توسط هیات مدیره شرکت صورت خواهد گرفت و نمیتوان زمان روتین و مشخصی را اعلام کرد.

   ۲
   • Alireza fazaeli گفت:

    سلام وتشکر از اطلاع رسانی خوبتون...بعد از مهلت واریز مبلغ حق تقدم چه مدت طول میکشد تاحق تقدم هاى خریدارى شده تبدیل به سهم وقابل معامله بشه ...ایا طولانى میشه ؟

    ۰
 27. arshadfard گفت:

  سلام
  واقعا ممنونم از اطلاعات بسیار خوبی که در باشگاه قرار می دهید.
  توضیحات کامل و خوبتون، واقعا کمک کننده هستند.
  ممنون

  ۰
 28. khalili58 گفت:

  سلا با تشکر از زحمات شما
  اگر امکان داره در مورد حد ضرر سهام هم مطلب بذارید با تشکر

  ۰
 29. neja11641 گفت:

  مطمئنا موجب اگاهی بیشتر سهامدارها میشه.

  ۰
 30. agah06205 گفت:

  با سلام
  ممنون از پست ها و مسابقه های عالی شما
  من به خاطر همین پست های خوب و مسابقه هاتون عضو کارگزاری آگاه شدم
  سوال من این هست که سهامی که ما در بورس می خریم با نام هست یا بی نام

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سهام قابله معامله در بورس با نام محسوب می‌شود. این سهام با استفاده از سامانه معاملاتی قابل انتقال به غیر است.

   ۰
 31. فریبا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالبه خوبتون
  آیا شرکت بعد از افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی و مطالبات حال شده باید با قیمت بالای ۱۰۰ تومان (قیمت اسمی سهم) باز بشه؟

  ۰
 32. amir.rostamzadeh@gmail.com گفت:

  با سپاس و تشکر از مقاله آموزشی خوبی که در سایت قرار دادید. این کارها یعنی به جای ماهی گرفتن برای دیگران ماهیگیری را برای آنها یاد میدهید.
  با سپاس و درود فراوان و آرزوی موفقیت بیش از پیش برای شما عزیزان.

  ۰
 33. mmoradi گفت:

  توضیحات بسیار مبسوط و خوبی بود استفاده کردیم و ابهاماتی که در این زمینه داشتیم برطرف شد

  ۰
 34. مرتضي گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من کامل مطالب رو خوندم بسیار جامع و مختصر و مفید بود به خصوص مثالهاش که دقیقا کاربردی بود نه تءوری
  سپاس

  ۰
 35. shahreyar53 گفت:

  بسیار عالی از مطالب متنوع در زمینه های مختلف استفاده شده کارایی را بالا می برد با تشکر فراوان

  ۰
 36. agah386018 گفت:

  با سلام
  ببخشید اگر سوالم نامربوطه و ناشیانس بنده هر جا جستجو کردم حداکثر نوسان شرکت های بورسی به صورت زیر نوشته شده:
  شرکت های بورسی ۴ درصد و فرابورسی ۵ درصد
  ولی در عمل هر وقت بیشترین افزایش قیمت ها رو در هر روز چک میکنم شرکت های بورسی تا ۵ درصد رشد میکنند اگر امکانش هست لطفا در این با توضیح بدید.
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در قوانین پیشین حداکثر دامنه نوسانی روزانه قیمت سهام شرکت های بورسی ۴± و برای سهام شرکت های فرابورسی ۵± بوده است. اما حدود یکسال است که با تغییر قانون این دامنه برای شرکت های بورسی و فرابورسی ۵± است.

   ۱
 37. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید . یک سوال متفاوت و مهم دارم . فرض کنید من ۲۵۰،۰۰۰ سهم دارم با میانگین قیمت ۱۹۰ تومان . شرکت ۱۱۵ درصد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی میده و تعداد سهام من میشه ۵۳۷،۵۰۰ حالا چیزی که برام خیلی مهمه و جوابشو نمیدونم اینه که میانگین خریدم که ۱۹۰ تومان بود چند میشه بعد از افزایش سرمایه . یعنی ۱۹۰ تومان من چند میشه ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   افزایش سرمایه تغییری در میانگین قیمت خرید شما ندارد. بلکه طبق فرمول بیان شده در مطلب، روی قیمت فروش تاثیر خواهد داشت.

   ۱
 38. هومن گفت:

  بسیار از مطالب اموزندهای که در دسترس عموم قرار می دهید ممنونم.
  بسار عالی و کامل هستند........

  ۱
 39. agah04000 گفت:

  پیشنهاد میکنم حداقل یکبار درهفته یک پی دی اف ازروزنامه دنیای اقتصاد رادر وبلاگ بگذارید با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ضمن سپاس از دیدگاه شما، پیشنهاد شما به واحد پشتیبانی بآشگاه اعلام گردید تا بررسی شود.

   با تشکر

   ۰
 40. agah04000 گفت:

  سلام بزگواران میدونید چرا ارزش سهام سیمان بهبهان افزایش یافته با تشکر

  ۰
 41. احمد بنی خالد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  درصورتی که افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده باشد نیازی به آگهی حق تقدم دارد؟
  متن ماده ۱۶۹ اصلاحی قانون تجارت فقط در مورد افزایش سرمایه نقدی است ؟یا شامل مطالبات حال شده هم میباشد؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ماده ۱۶۹۰ قانون تجارت در خصوص شرکت های سهامی خاص است. آیا منظور سوال شماماده ۱۷۰ است؟
   اگر منظور شما ماده ۱۷۰ است، در هر صورت افزایش سرمایه با استفاده از انتشار سهام جدید نیاز به انتشار آگهی دارد.

   ۰
   • احمد بني خالد گفت:

    بله سوالم در مورد شرکت سهامی خاص است و ماده ١۶٩ . افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده شرکت سهامی خاص الزامی به درج اگهی حق تقدم دارد یا خیر؟

    ۰
    • Agah گفت:

     با سلام مجدد
     از آنجا که در متن ماده اشاره ای به این موضوع نشده که سهام منتشره جدید از آورده نقدی است یا مطالبات حال شده، بنابراین قانونگذار حالت کلی را در نظر گرفته است.

     ۰
 42. agah64972 گفت:

  سلام. تقسیم سود و یا افزایش سرمایه ،در تئوری قیمت سهام رو به اندازه افزایشش افت میده،پس اصولا چه کارایی و فایده ای داره که یک نفر به مجمع بره و یا سهامش افزایش سرمایه داشته باشه؟
  با تشکر از پیپیری و پاسخگویی اساتید .

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   به استحضار می رساند حضور در مجامع شرکت ها باید با دید میان مدت و بلند مدت صورت پذیرد.
   در پروسه تقسیم سود سالیانه با توجه به اینکه پایین باز شدن سهام منجر به افت پی بر ای (P/E) می گردد، امکان اینکه گپ قیمتی ایجاد شده پر شود زیاد است.
   در افزایش سرمایه نیز افراد صرفاً بایستی با دید بنیادی و با توجه به گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت بصورت میان مدت وارد سهام شوند.

   ۰
 43. agah36893 گفت:

  سلام، ضمن تشکر فراوان بابت مطلب بسیار کارآمد و بروزتان دو سوال داشتم که ممنون میشم راهنماییم کنید.
  ۱٫ یک فرد چگونه میتواند حق تقدم خود را بفروشد؟ آیا در دارایی‌های وی اضافه می‌شود و می‌تواند آن را مانند سهام بفروشد؟
  ۲٫ آیا حرف "ح" که در آخر نماد است همین حق تقدمی است که گفته شد و در طول مدت ۶۰ روز باز و بسته می‌شود؟ سهامدار و شرکت از این طریق حق تقدم را میفروشند؟
  پیشاپیش سپاس فراوان بابت پاسخگویی. 🙂

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ۱- اگر با افزایش سرمایه شرکت، به شما حق تقدم آن تعلق بگیرد، پس از ثبت آگهی مربوطه تعداد آن در پرتفوی شما قابل مشاهده خواهد بود که در زمان مقرر می توانید نسبت به فروش آن به صورت آنلاین اقدام نمایید.
   ۲- حرف "ح" در کنار هر نماد نشان دهنده حق تقدم آن است. حق تقدم هر نماد تنها در مدتی که در آگهی کدال مشخص می شود (۶۰ روز) قابل معامله خواهد بود.

   ۲
 44. حسن رضایی گفت:

  سلام باتشکر از به اشتراک گذاریتون.. به نظر مثال ۶ که افزایش سرمایه از محل صرف سهام است اشتباه است، چون با این شرایط تعداد سهام بعد از افزایش سرمایه ضربدر قیمت اسمی ۱۰۰۰ ریال برابر با سرمایه کل نمیشود. به نظر من شرکت باید س ه ام جایز تقسیم کند تا این شرایط بدست اید

  ۰
  • Bashgah گفت:

   ضمن عرض سلام و پوزش از تاخیر بوجود آمده در پاسخ به سوال شما
   دوست گرامی در این مثال از تعداد سهام شرکت و سرمایه آن صحبتی نشده است. لذا برای روشن تر شدن مسئله پیشنهاد می کنم به مثال زیر توجه فرمایید.

   تعداد سهام شرکت الف ۱۰۰ میلیون برگه است و بعد از افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی از محل صرف سهام، قرار است به ۲۵۰ میلیون برگه سهم برسد.
   شما قبلا ۲۰۰ برگه سهم ۶۰۰ تومانی از شرکت الف داشتید و بعد از افزایش سرمایه ۱۵۰درصدی ۲۰۰ برگه سهم ۴۲۰ تومانی و ۳۰۰ برگه حق تقدم ۱۲۰ تومانی خواهید داشت(بر اساس محاسبات مثال ۶) که میتوانید با واریز ۳۰۰ تومان به ازای هر سهم(یا اگر مطالباتی از شرکت دارید) حق تقدم های خود را به سهم تبدیل کنید و یا در زمان مقرر آن حق تقدم ها را بفروشید. در واقع با این محاسبات تئوریک، ارزش دارایی شما تغییری نخواهد کرد و عملا پول های جدید یعنی همان ۳۰۰ تومانی که برای تبدیل حق تقدم به سهم پرداخت می شود، منجر به افزایش سرمایه شرکت می گردد.
   نکته قابل توجه در این روش آنست که شما برای تبدیل حق تقدم به سهم شرکت الف، دیگر قیمت اسمی سهام (۱۰۰ تومان) را پرداخت نمی کنید بلکه مابه‌التفاوت قیمت بازار و حق تقدم (۳۰۰=۱۲۰-۴۲۰) را واریز می نمایید.

   با تشکر از همراهی شما

   ۲
 45. mohamadsh گفت:

  بسیار عالی
  گاها مشاهده شده سهامدرانی که بعد از مجمع افزایش سرمایه کل موجودی سهام خود را بفروش رساندن بدلایلی سهام حاصل از افزایش سرمایه به پرتفوی آنها اضافه نشده است ولی در شرکت سپرده گذاری و سیستم سهام شرکت ناشر ، سهم به سهامدار تعلق گرفته که حدس میزنم بخاطر باگهای موجود در سامانه کارگزاری ها باشد.
  با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   این مسئله ربطی به سامانه های معاملاتی ندارد و باگ سیستمی نیست.
   دوست گرامی توجه داشته باشید که سهامهای منتشره پس از افزایش سرمایه، هنگامی در حساب معاملاتی کارگزاری شما نشان داده می شود که شما حداقل ۱سهم از آن را در حساب معاملاتی خود داشته باشید در غیر اینصورت پس از انجام مراحل ثبت سهام، شما می بایست با کارگزار خود تماس گرفته و این موضوع را اطلاع دهید.

   با سپاس از همراهی شما

   ۰
 46. alireza4410@gmail.com گفت:

  سلام دوستان
  نظر شما درباره خرید سهام فلوله چیه؟
  خیلی ممنونم

  ۰
 47. Bashgah گفت:

  زیر نظر شرکت آوای آگاه است که این شرکت از زیرمجموعه های کارگزاری آگاه است.

  ۰
 48. حسن رضایی گفت:

  با سلام واحترام
  یک سوال : تقسیم سود نقدی آیا می تواند بر قیمت های تئوری حق تقدم و سهم پس از افزایش سرمایه در شرایط زیر تاثیر گذار باشد؟
  حالت اول: اینکه تقسیم سود نقدی در مجمع عادی نزدیک (مجمعی که پیش از ثبت افزایش سرمایه صورت می گیرد) فقط به سهم تعلق میگیرد و به حق تقدم ها سودی تعلق نمی گیرد.
  حالت دوم: اینکه تقسیم سود نقدی در مجمع ,عادی نزدیک، هم به سهم و هم به حق تقدم ها قرار است که برسد.
  چون معمولا وقتی به حق تقدم ها سودی تعلق نگیرد، قبل از مجمع این اختلاف قیمتی ناشی از سود تقسیمی وجود دارد. می خواهم بدانم این اختلاف قیمتی در قیمت های تئوری هم وجود دارد، و یا اینکه بازار خود به این قیمت ها میرسد.
  بسیار سپاسگذارم

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام دوست گرامی
   شما باید به این نکته توجه داشته باشید که در هر صورت(چه به حق تقدم سود تعلق بگیرد یا نگیرد) در محاسبه قیمت تئوریک شما باید مبلغ سود تقسیمی را از قیمت سهم و یا حق تقدم سهم کسر کنید. حال ممکن است بازار، سهم و یا حق تقدم سهم را با توجه به بحث عرضه و تقاضا به هر قیمتی داد و ستد کند ولی ملاک محاسبه قیمت تئوریک، کسر سود نقدی از قیمت سهم (ویا حق تقدم سهم در صورت تعلق گرفتن سود به آن) است.

   با تشکر

   ۰
   • حسن رضایی گفت:

    با تشکر از پاسختون
    من از یکی از دوستان که در یک کارگزاری اشتغال دارند پرسیدم، گفتند ظاهرا روال اینطوریه که در همون مجمع افزایش سرمایه تصمیم گرفته میشه که تو مجمع آتی چقدر سود تقسیم بشه و اینکه آیا به حق تقدم سود تعلق می گیره و یا نه. اگر بنا باشد که به حق تقدم سودی تعلق نگیرد، در ابتدا قیمت های تئوری با توجه به کسر سود از قیمت پایانی محاسبه می شوند و سپس دوباره این مقدار سود به قیمت خود سهم جمع می گردد، طوری که اختلاف بین قیمت سهم و قیمت حق پیش از مجمع تقسیم سود برابر می شود با مقدار آورده نقدی به ازای یک سهم به علاوه مقدار سود تقسیمی... فکر می کنم این طوری با منطق سازگارتر باشه...چون عملا اگر مقدار سود تقسیمی در این اختلاف نباشد، کسی مایل به خریدن حق با قیمت بالاتر در پیش از مجمع نخواهد بود...
    بازهم سپاسگذارم

    ۰
 49. agah79863 گفت:

  سلام
  واقعا ممنونم از اطلاعات بسیار خوبی که در باشگاه قرار دادید.
  به قول معروف هرکاری که آدم میخواد شروع کنه باید الف بای آن کار آشنا شد.
  توضیحات کامل و خوبتون، واقعا کمک کننده هستند.
  ممنون

  ۰
 50. aagah00058 گفت:

  سلام و تشکر از مطلب بسیار مفیدتون
  سوالی داشتم: قبل از مجمع عمومی فوق العاده جهت افزایش سرمایه یک شرکت، نماد اون بسته می شه، درسته؟ حالا سوال من اینه که نماد معمولا چند روز بسته می مونه؟
  با سپاس

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز، مدت زمان بسته ماندن نماد پس از مجمع کاملا بستگی به نظر سازمان و ناظر دارد و مدت تعریف شده ای برای آن وجود ندارد.

   با تشکر

   ۲
 51. agah45009 گفت:

  باسلام و وقت بخیر..بعد از اعلام شماره حساب توسط شرکت..اگر مبلغ۱۰۰۰ریال به ازای هرسهم را واریز کنیم بعد از آن باید با جایی تماس بگیریم و اعلام کنیم..؟؟روند آن چگونه است..مثلا درمورد افزایش سرمایه وغدیر چکار باید بکنیم...

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   جهت اطمینان از انجام واریزیتان ویا تبدیل حق‌تقدمها به سهام می توانید با واحد امور سهام شرکت تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 52. رضا بلوردي گفت:

  با درود
  در صورتیکه افزایش سرمایه شرکت در دیماه ۹۴ تصویب و ۸۰ درصد سهامداران از حق تقدمهای صادره استفاده نموده و مبلغ اسمی را تا پایان بهمن ۹۴ واریز نموده‌اندولیکن حق تقدمهای استفاده نشده بعد از مجمع عمومی عادی مورخ ۲۵ تیر ۹۵ به فروش رسیده و افزایش سرمایه در اول شهریور۹۵ در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده باشد.
  سوال: اول آیا به دلیل عدم ثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکتها سود مصوب مجمع عادی مورخ ۲۵ تیر ماه ۹۵ به سهامدارانی که حق تقدم را قبل از تاریخ برگزاری مجمع استفاده نموده تعلق میگیرد، دوم سود متعلق به حق تقدمهای استفاده نشده که بعد از تاریخ برگزاری مجمع به فروش رسیده است چه میشود، سوم اینکه آیا عدم ثبت افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکتها مانع از تعلق سود به به حق تقدمهای صادره میشود یا خیر. با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ۱٫ سود نقدی که در مجمع تصویب میشود به حق تقدم هایی تعلق میگیرد که تا تاریخ مجمع به ثبت رسیده باشند و قابلیت معامله را داشته باشند.
   ۲٫ به آنها سود تعلق نمیگیرد.
   ۳٫ بله

   با احترام

   ۰
 53. dez00291 گفت:

  توضیحات برای پاسخ به سوال و اطلاعات دیگر عالی بود ممنون

  ۰
 54. agah21981 گفت:

  سلام
  عالی بود
  یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من مقداری حق تقدم ورنا در روز آخر مهلت خرید خریداری کردم ( آنلاین ) بعد بسته و متوقف شد
  الان چند روزی هست در پرتفوی من قرار نداره تا هفته قبل نمایش داده می شد
  به چه علت این اتفاق افتاده ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی لطفا بفرمایید جهت تبدیل حق تقدمها به سهام، به ازای هر حق، قیمت اسمی سهم را پرداخت نموده اید؟

   ۱
   • agah21981 گفت:

    سلام
    پرداخت نکردم

    وقتی دیدم قیمت سهام پایین اومده
    از خیرش گذشتم و قیمت اسمی رو به حساب شرکت واریز نکردم

    ۱
    • Agah گفت:

     دوست گرامی متاسفانه حق تقدم شما، جزء حق تقدم های استفاده نشده، لحاظ می گردد و شرکت، آن را به قیمت روز بازار به عموم سرمایه‌گذاران عرضه می کند و وجه حاصل از این فروش را، پس از کسر هزینه های مربوطه به حساب شما، واریز می نماید.

     ۱
 55. محمد رضا مظاهری گفت:

  با سلام
  تشکر از مطالب بسیار مفید خدا خیرتون بده بسیار استفاده کردم

  ۰
 56. mohamadsh گفت:

  با تشکر
  مثل همیشه عالی و کامل

  ۰
 57. agahzarh510 گفت:

  سلام و تشکر از زحمات شما در مورد روش های افزایش و کاهش سرمایه

  ۰
 58. agah08204 گفت:

  باز هم سپاس فراوان از توضیحات مکفی و جامع شما

  ۰
 59. agah22247 گفت:

  با سلام و و تشکر از مطالب مفیدتون
  یه نکته ای اینجا لازم بود بهش اشاره بشه که نشده من خواستم یاد آور بشم
  باتوجه به متن زیر :
  برخی از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش سرمایه شرکت و یا به هر دلیل دیگر، در مهلت تعیین شده هیچ اقدامی نسبت به این گواهی انجام ندهند؛یعنی سهامدار نه اقدام به فروش می‌کند و نه مبلغ مطالبه شده را به حساب شرکت واریز می‌کند. در این صورت شرکت پس از پایان مهلت مقرر، این گواهی‌ها را که اصطلاحا به آن حق تقدم های استفاده نشده می گویند، حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز با رعایت مفاد آیین نامه معاملات بورس، با قیمت روز بازار به عموم سرمایه گذاران عرضه کرده و وجوه حاصل از این فروش را، پس از کسر هزینه های مربوطه (هزینه آگهی و هزینه‌هایی از این قبیل که مبلغ چندانی نخواهد بود) به حساب سهامداری که دارنده گواهی حق تقدم بوده، واریز می‌کند.
  **نکته:حال ممکن است پس از عرضه مجدد حق تقدم ها در بازار این حق تقدم ها باز هم متقاضی نداشته باشه و فروش نره در این صورت اون میزان حق تقدم هیچوقت تبدیل به سهم نخواهد شد و افزایش سرمایه نیز به اون اندازه انجام نمیپذیرد (مثال سیمان مجد خواف) در واقع اون حق تقدم ها سوخت میشه
  اینجا باعث متضرر شدن سهامداران میشه پس خیلی بهتر هست که سهامدار ها در این خصوص زودتر تصمیم بگیرن که این اتفاقات استثنا نیز به وجود نیاد
  با سپاس

  ۰
 60. یونسی گفت:

  سلام
  آورده سهامداران به ازای هر سهم در محاسبات باید همون ارزش اسمی هر سهم وارد کنیم؟

  ۰
 61. یونسی گفت:

  سلام
  افزایش سرمایه از اورده نقدی صورت میگیرد
  قیمت هر سم به ارزش اسمی باشه که مشخصه
  ۱-اما قیمتی که شرکت بخواهد برای قیمت هر سهماعلام کنه چطور محاسبه میشه؟
  ۲-قیمت هر سهم بیشتر از ارزش اسمی سهم بخریم چه تاثیری برای سهامدارش داره؟
  ۳-ایا میشه شرکتی قیمت سهام کمتر از ارزش اسمی عرضه کنه؟
  ۴-ایا برای تبدیل حق تقدم به سهام عادی همان مبلغ اسمی هر سهم باید پرداخت کرد یا بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی، جهت شفاف نمودن سوالات با شما تماس گرفته شد ولی متاسفانه تلفن همراه شما خاموش بود.
   لذا خواهشمند است درصورت امکان با واحد پشتیبانی بآشگاه به شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۲۰۰ تماس حاصل فرمایید.

   با تشکر

   ۰
 62. aagah39809 گفت:

  با سلام ایا در خصوص انواع فرمول های محاسباتی افزایش سرمایه؛ نرم افزاری هم وجوددارد که بتوان با استفاده از آن به سهولت و سرعت در خصوص شرکت در افزایش سرمایه تصمیم گیری کنیم؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در حال حاضر نرم افزار خاصی موجود نیست اما میتوان به سادگی با فرمول نویسی در برنامه اکسل فایل آماده ایجاد و استفاده کرد.

   ۰
 63. شروین گفت:

  وقتی ۱ شرکتی قصد افزایش سرمایه داره با توجه به اینکه قیمت سهام پایین میاد بخریم سهامو یا نه؟

  ۰
 64. bagher1005 گفت:

  سلام من سوال افزایش سرمایه دماوند را ۲۵۰۰ جواب داده ام و شما ۱۵۰۰ ... میشه بگید چرا؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز در این سوال از شرکت کنندگان ارزش تئوریک هر حق تقدم سوال شده است.
   ۲۵۰۰ ارزش هر سهم پس از افزایش سرمایه است.

   ۰
 65. agah17199 گفت:

  سلام,
  لطفا در مورد سهام جایزه که از محل سود انباشته به سهام دار تعلق میگیرد بیشتر توضیح دهید,اگر جمع حقوق صاحبان سهام تحت تاثیر قرار نمیگیرد پس چه ارزشی دارد؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به این موضوع توجه داشته باشید حقوق صاحبان سهام مجموع سرمایه، اندوخته قانونی، سایر اندوخته ها و سود(زیان) انباشته است.
   اگر افزایش سرمایه از محل سود انباشته باشد، مقدار سود انباشته کم و سرمایه(مقدار سهام) زیاد میشود ولی در میزان حقوق صاحبان سهام تغییری نمی کند.

   ۰
 66. مهسا گفت:

  سلام و تشکر از کارگزاری آگاه
  یه سوال داشتم
  من مقداری حق تقدم سهام واتیح رو خریده بودم. و متاسفانه سهم بسته شد و نتونستم بفروشمش. چگونه میتونم به پول خود برسم؟ آیا باید اقدام خاصی انجام بدم؟ واینکه چه مدت طول میکشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   کاربر گرامی پس از بسته شدن حق تقدم، چنانچه قیمت اسمی سهم را به حساب شرکت واریز نکرده باشید، شرکت حق شما را تحت عنوان حق تقدم های استفاده نشده بفروش می رساند و مبلغ حاصل از فروش را به حساب شما واریز می کند.
   این مبلغ ممکن است بالاتر از مبلغ خرید شما یا پایین تر از آن باشد.

   ۰
 67. tal17809 گفت:

  سلام
  ممنون میشم سوالای منو جواب بدین
  ۱٫اول اینکه اگه مایل به شرکت در افزایش سرمایه بودیم مبلغ رو باید براساس تعداد حق تقدم ضرب در ۱۰۰ تومان واریز کنیم؟ ۲٫مبلغ رو واریز کردیم لازمه بعدش به کارگزاری یا امورسهام شرکت اطلاع بدیم؟
  ۳٫بعد از واریز وجه از طرف ما حق تقدم ها از پورتفو ما حذف میشن؟
  ۴٫اگه مایل بودیم تو پذیره نویسی عمومی سهام شرکت کنیم و حق تقدم استفاده نشده بخریم میتونیم به صورت آنلاین بخریم یا لازمه مراجعه کنیم کارگزاری؟ از اونجاییکه تو پذیره نویسی عمومی علاوه بر مبلغ حق تقدم ۱۰۰ تومن هم باید همزمان با خرید واریز بشه خود کارگزاری این مبلغ رو کسر میکنه یا لازمه مراجه کنیم بانک برای واریز؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   پاسخ سوالات شما به ترتیب زیر است:
   ۱- بله
   ۲- میبایست فیش واریزی را برای امور سهام شرکت مورد نظر ارسال فرمایید.
   ۳- خیر، تا پایان مهلت معاملات حق تقدم، میبایست حق خود را محفوظ نگه دارید.
   ۴- شما می توانید حق های استفاده نشده را بصورت آنلاین خریداری نمایید. لازم به ذکر است علاوه بر مبلغ حق، قیمت اسمی سهم نیز از حساب آنلاین شما کسر خواهد شد.

   ۱
 68. agah16927 گفت:

  سلام باز شدن نماد بعد از افزایش سرمایه عموما چقدر طول میکشه

  ۰
  • آگاه گفت:

   سلام کاربر گرامی، این مورد در شرکت‌ها متفاوت است. در حالت عادی، کمتر از یک هفته پس از افزایش سرمایه نماد بازگشایی میشود.

   ۰
 69. 2063495981 گفت:

  سلام
  باتشکر از اطلاعات مفید شما
  بازخرید سهام ازطرف شرکت سهامی عام وبرگشت آن به خزانه ممنوع است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله. بر اساس آنچه در اصلاحیه قانون تجارت آمده است، خرید سهام توسط خود شرکت سهامی به طور کلی ممنوع است.

   ۰
 70. hrnh4966 گفت:

  در قسمت محاسبه قیمت ها بعد از افزایش سرمایه حرفی از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های شرکت ها به میان نیامده است

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   مازاد محاسبه شده، به عنوان درآمد (عایدی) یا چیزی شبیه آن محسوب نمی شود. زیرا این روش (تجدید ارزیابی) فقط منتسب کردن ارزش های جدید به دارایی های موجود و اتفاقی است و مبنی بر ایجاد درآمد ویا عایدی نیست. در این روش افزایش ارزش دفتری یک دارایی ثابت مشهود که به عنوان یک درآمد غیرعملیاتی تحقق نیافته از محل تجدید ارزیابی خواهد بود، به صورت مستقیم و با نام “مازاد تجدید ارزیابی” به ثبت می‌رسد. این “مازاد تجدید ارزیابی” به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سرمایه در ترازنامه آمده و در صورت سود و زیان جامع نیز منعکس می شود.
   در افزایش سرمایه به روش تجدید ارزیابی، با درنظر گرفتن اینکه حساب افزایش سرمایه به روش مذکور اندوخته ای غیرقابل تقسیم خواهد بود و به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سیرمایه محسوب می شود، در هر دوره مالی به مقدار استهلاک ناشی از مابه التفاوت تجدید ارزیابی به عنوان هزینه منظور شده و به حساب افزایش سرمایه منتقل می شود. سهامداران باید به این نکته توجه داشته باشند که از آنجا که مازاد تجدید ارزیابی به عنوان عایدی و چیزی شبیه به آن محسوب نمی شود، ارزش ذاتی شرکت تغییری نخواهد کرد.

   ۰
 71. agah92758 گفت:

  باسلام/چرا برای خرید سهام پایه ج کد۲۱معاملاتی توسط کارگزاری باید فعال شود؟ ضمنا کد ۲۱ چطور فعال میشه؟تماس گرفتم اطلاع نداشتن/مانند نماد #وبرق

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در حال حاضر مشکلی در معاملات بازار ج وجود ندارد. چنانچه با مشکلی مواجه شدید می توانید با همکاران ما در واحد سفارشات اوراق بهادار تماس حاصل فرمایید.
   در خصوص فعال شدن گروه ۲۱، این یک عملیات زیرساختی است که در سطح نرم افزارها صورت می پذیرد و نیاز به انجام کاری توسط مشتری ندارد.

   ۰
 72. parsa.exe@gmail.com گفت:

  سلام ... خیلی خوبه که ما اینها رو بدونیم . یاد بگیریم ...

  ولی
  هیچی .به اندازه یه سرور قدرتمند و یه کارکذاری خوب نمیشه که اردر های وب شما ساعت ۸٫۳۰ دقیقه بزاره اول صف تا بعد از ده روز ۵۰ درصد سود عابدت بشه

  متشکرم

  ۰
 73. AH7144 گفت:

  سلام
  یه سوال اینکه چرا قیمت سهامی که جدید منتشر میشه همون قیمت اسمیه و چرا ارزش بازاریش نیس در صورتی که اگر ارزش بازاری باشه برای شرکت بهتر به نظر می رسه و تامین مالی بیشتری خواهد داشت؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   منظور شما از سهام جدید، عرضه اولیه است یا سهامی است که از افزایش سرمایه منتشر می شود؟

   ۰
   • AH7144 گفت:

    با سلام
    منظورم سهامی است که پس از افزایش سرمایه منتشر شده است
    با تشکر

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     برای حفظ حقوق سهامداران، امکان خرید سهام با قیمت اسمی برای کسانی فراهم است که در زمان افزایش سرمایه سهام شرکت را داشته اند. اما سایر افراد باید مبلغی بیش از قیمت اسمی پرداخت نمایند.

     ۰
 74. ismailasadi@gmail.com گفت:

  با سلام و خداقوت، مطلب خیلی آموزنده ای بود(هرچند که توی دانشگاه قبلا خونده بودم ولی یادآوری شد :))، واقعا دستتون درد نکنه منتظر مطالب آموزنده بیشتر هستیم.

  ۰
 75. سعید گفت:

  با سلام و وقت بخیر و تشکر از مطالب اموزنده و وقت گرانبهایی که صرف پاسخ به سوالات اعضا می نمایید.
  سوالی داشتم که پاسخ به آن باعث حل چالش بنده خواهد شد.
  شرکت سهامی خاصی در غالب استارتاپ شروع به فعالیت نموده است. در طول ۴ سال فعالیت این شرکت میزان زیان انباشته به ۵۰ میلیون رسیده است. با وجود اینکه شرکت سرپا مانده است ولی به لحاظ مالی در تنگنا قرار دارد.
  انتظارات مدیران (همان سهامداران) تحت غالب سناریو به این صورت است:
  ۱- با توجه به اینکه حساب جاری شرکاء (پرداخت هزینه ها توسط سهامداران) شرکت بالغ بر ۷۰ میلیون است، مدیران قصد دارند تمام مبلغ زیان انباشته را از این محل جبران نمایند. در واقع به نوعی افزایش سرمایه.
  ۲- شرکت نوپای جدید ثبت نمایند و اقدام به دانش بنیان نمودن و استفاده از مزایای شرکت های نوپا کنند. شرکت قبلی را هم یا منحل کنند یا بماند؟
  سوال:
  دنبال روشی هستیم که بتوان شرکت نوپا ثبت نمود و دارایی های شرکت قبلی را به جدید انتقال داد و سرمایه شرکت جدید را هم افزایش داد؟
  به بیان دیگر
  افزایش سرمایه شرکت قبلی، ثبت شرکت جدید، انتقال دارایی شرکت قبلی به جدید، ادامه فعالیت با شرکت جدید، انحلال شرکت قبلی
  چنین چیزی امکان دارد عایا 🙂 ؟؟

  با تشکر فراوان...

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام و احترام دوست گرامی
   سپاس از نظر لطف شما
   عموما برای قمیت گذاری شرکت های زیان ده از روش NAV یا ارزش خالص دارایی استفاده می شود به این صورت که پس از پرداخت بدهی های شرکت، ارزش روز دارایی های شرکت محاسبه شده و در صورت توافق تمام شرکا پس از اعلام انحلال شرکت، با ثبت شرکت جدید با سرمایه شرکت قبلی، در شرکت تازه تاسیس ادامه ی فعایت بدهید.

   ۰
 76. شکرانه گفت:

  عرض ادب و وقت بخیر
  وتشکر فرآوان بابت آموزشهای بسیار مفید و کاربردی
  یک مطلب را که برایم خیلی مهم هست را متوجه نشدم !
  فرض کنید من سهامدار شرکت الف هستم. ۱۰۰۰۰ سهم دارم و شرکت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی می دهد. فرض کنید به من ۵۰۰۰ سهم می رسد. و نمی خواهم قیمت اسمی را واریز کنم و می خواهم آنرا بفروشم. بعد از تشریفات قانونی،از فردا حق تقدم باز می شود و تا ۶۰ روز مورد معامله قرار می گیرد. قیمت در ۵۰۰ ریال روز اول باز می شود و طی ۶۰ روز معاملات سرانجام در روز آحر مهلت حق تقدم در ۷۵۰ ریال به پایان می رسد.
  الان سوالم بطور مشخص اینست ؟
  ۱-طی ۶۰ روز مهلت فروش حق تقدم، این حق تقدم های من (۵۰۰۰ عدد) را چه کسی می فروشد ؟ من ،شرکت و یا کار گزاری ؟ ببینید اینجا را متوجه نمی شوم ؟ فرض کنید امروز فروش حق باز می شود و شما می آئید ساعت ۹ حق تقدم می خری ؟ خریدار مشخص است (شما ) ، فروشنده کیست ؟ من سهامدار ؟ شرکت و یا کارگزاری ؟
  ۳-من سهامدار کی حقم فروش می رود ؟ و در چه قیمتی ؟ مثلا در روز اول و در قیمت ۵۰۰ یا مثلا در روز آخر در قیمت ۷۵۰ . . . ؟
  با احترام

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست بزرگوار زمانی که حق تقدم برای معامله مجاز می شود (منظور همان مهلت ۶۰ روزه است)، سرمایه گذار یعنی شما اقدام به فروش حق تقدم می کنید. خرید و فروش حق تقدم در آن ۶۰ روز، دقیقاً همانند معاملات سهام عادی است. یعنی در آن ۶۰ روز شما فرصت دارید تا به صورت آنلاین و در هر قیمتی که مدنظر شما است اقدام به فروش حق تقدم خود نمایید. فروش حق تقدم شما نیز بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضای بازار است. یعنی اگر در قیمت تعیین شده توسط شما، خریداری وجود داشته باشد، سهم شما به فروش می رسد.

   ۰
 77. agah56501 گفت:

  درود
  در مثال ۵ و ۶، نباید بین مبلغ افزایش سرمایه ناشی از سود انباشته و افزایش سرمایه ناشی از آوردۀ سهامداران تفاوت قائل شد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   افزایش سرمایه از صرف سهام برای سلب امتیاز حق تقدم هست و در افزایش سرمایه از سود انباشه لحاظ نمیشود

   ۰
 78. agah56501 گفت:

  آیا برای نمونه، در دو حالت متفاوت ۱) افزایش سرمایه ای ۱۵۰ درصدی که ۹۰% آن از سود انباشته و ۶۰% آن از آوردۀ سهامداران است و ۲) افزایش سرمایه ای ۱۵۰ درصدی که ۶۰% آن از سود انباشته و ۹۰% آن از آوردۀ سهامداران است، بهای سهام حق تقدم یکسان خواهد بود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   خیر، با توجه به مقاله افزایش سرمایه شرکت ها در بازار سرمایه، قیمت حق تقدم در حالت دوم بیشتر از حالت اول هست.

   ۰
 79. نعمت جلالی گفت:

  سلام

  وقت بخیر.
  میخواستم از خدمتتون سوال کنم که گزارش امکانسنجی(مطالعه بازار، فنی و مالی) شامل تهیه گزارش توجیه افزایش سرمایه نیز میشود یا خیر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   دورود بر شما
   خیر شامل نمیشود و فقط برخی از افزایش سرمایه ها نیاز به امکان سنجی دارند بطور مثال برای طرح هایی که جدید اضافه شود و فارغ از فعالیت حال شرکت باشد.

   ۱
 80. faran05136 گفت:

  بنده سوالی برام پیش اومده که شاید اینجا جاش نباشه ولی اگر لطف کنین جواب بدین ممنون میشم..برای اطلاع از روش پرداخت سود سهام باید با شماره تلفن شرکت در سایت tsetmc تماس بگیرم؟بعد اگر حسابمو برای شرکت باید بفرستم به فکس همون شماره تلفن بفرستم؟و اینکه چه اطلاعاتی باید بفرستم و اینکه امکان داره من بفرستم و اونا متوجه نشن؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   مشتری گرامی برای اطلاع از نحوه پرداخت سود شرکت مورد نظر می توانید یکی از دو روش زیر را استفاده نمایید:
   ۱٫ به سایت tsetmc.com مراجعه کنید و پس از جستجوی نماد مورد نظر در قسمت معرفی شرکت، می توانید با امور سهام شرکت تماس بگیرید.
   ۲٫ به سایت کدال مراجعه نمایید و پس از جستجوی اطلاعیه شرکت مورد نظر، می توانید از نحوه پرداخت سود آن مطلع شوید.

   ۰
 81. AJ8039 گفت:

  سلام
  من حق تقدم مربوط به سرمایه گذاری سپه (وسپهح۱) را خریداری کردم اما متاسفانه در مهلت مقرر نتونستم میزان ۱۰۰۰ریال ارزش اسمی سهام را واریز کنم و الان هم نماد متوقف شده هست. زمان فروش حق تقدم استفاده نشده حداکثر تا چند روز انجام میگیرد و اینکه لازم هست من کار خاصی برای فروش این حق تقدم استفاده نشده انجام بدم یا اینکه فروش و واریز به حسابم در کارگزاری آگاه بصورت خودکار انجام میگیرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   مدت زمان فروش حق تقدم های استفاده نشده عمدتاً ۳۰ روز است ولی گاهی با تقاضای ناشر و تایید شرکت بورس، این مهلت تمدید می گردد.
   همچنین فروش حق تقدم های استفاده نشده و واریز وجه آن بر عهده ناظر است ولی برای واریز وجه آن، میبایست اطلاعات حساب خود را به امور سهام شرکت اعلام کنید.

   ۰
 82. AJ6994 گفت:

  با سلام

  دو سوال:
  ۱. بعد از اینکه ۱۰۰۰ ریال هزینه اسمی برای حق تقدمها (از افزایش یا حقهای خریداری شده) به حسابی که شرکت داده پرداخت شد، تنها باید فیش رو به شرکت ارسال کرد و بعد از زمان مقرر حقها به سهم تبدیل میشن و آیا نیازی هست با شرکت تماس گرفته بشه یا نه؟

  ۲. توجیه خرید و فروش بالای حقهایی که سهامشون زیر قیمت اسمی هست چیه؟ برای مثال قیمت جهرم در حال حاضر حدود ۷۵۰ ریال هست و جهرمح حدود ۶۵ ریال. یعنی ۱۰۰۰ ریال اسمی که براشون پرداخت بشه میشه در مجموع ۱۰۶۵ ریال که حق به سهم تبدیل بشه، پس چرا خریداران علاقه بیشتری به حقش دارند تا خود سهم؟

  ممنون.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   خیر نیاز به تماس نیست و فقط ارائه فیش واریزی به همراه درخواست استفاده حق تقدم کفایت میکند. در مورد قسمت دوم سوالتون توجیهی برای این کار وجود ندارد و همان طور که خود شما اشاره کردید میلغ حق با پرداخت ۱۰۰ تومن از قیمت سهم بیشتر میشود . بسیاری از نوسانگیران به دلیل ارزان بودن قیمت سهم، علاقه به خرید و فروش در اینگونه سهم ها دارند .بهتر است از اینگونه ریسک ها پرهیز کنید.

   ۰
 83. agah09399 گفت:

  عالی بود انقد مطلب کامل و جامع بود نیازی به هیچ توضیحی هیچ جایی ندارم واقعا ممنون

  ۰
 84. علیرضا گفت:

  با سلام
  در صورت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، اگر قیمت روز سهام از ارزش اسمی پایین تر باشد (مثلا ۹۰۰ ریال) قیمت گذاری سهام و حق تقدم چگونه خواهد بود.

  با شکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   طبیعتا باید اختلاف قیمت ۱۰۰ تومان که مبلغ اسمی سهم است، بین سهم و حق تقدم وجود داشته باشد . اما در مورد مثال شما باید دید که به حق تقدم سود تعلق میگیرد یا خیر . ولی چیزی که مشهود است این است که سهامدار عمده باید در صورت عدم استقبال از واریز مبالغ اسمی، تمام حق تقدم ها را خریداری کند و خودش این مبالغ را واریز نماید . در این موارد قیمت حق میتواند ۱ ریال هم باشد.

   ۰
 85. یا سلام و تبریک سال جدید ب همه شما خوبان....دریافت سهام جایزه به چه صورت است...مثال سهم فباهنر ۲۵ درصد افزایش سرمایه از انباشته داده ..این رو چگونه باید دریافت کنیم و ازکجا بدونیم دریافت کردیم یا خیر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام
   سهام جایزه به افزایش سرمایه هایی که از محل سود انباشته و یا اندوخته قانونی باشد گفته میشود . که بعد از تصویب این افزایش سرمایه به دارائی شما اضافه می شود ولی تا زمان ثبت افزایش سرمایه قابلیت معامله ندارد . در صورتی که سهام جایزه در پرتفو شما اضافه نشد باید از قسمت تغییر ناظر در سامانه معاملاتی آساتریدر آگاه، اقدام کنید.

   ۰
 86. Salhivand گفت:

  با سلام
  ضمن سپاس از توضیحات کامل روشهای افزایش سرمایه، منظور از قیمت ذاتی همان قیمت تیوریک، سهم است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   هر سهم دارای ۵ ارزش شامل ارزش اسمی، ارزش بازار، ارزش جایگزینی، ارزش دفتری و ارزش ذاتی است. ارزش واقعی سهم با توجه به شرایط صنعت آن، سودآوری آن، NAV شرکت آن، ساختار سرمایه آن و بطور کلی عوامل تعیین کننده ارزش آن سهم، ارزش واقعی و قیمت حقیقی سهم شناسایی می گردد که به آن قیمت ذاتی گویند. ولی قیمت تئوریک قیمت محاسبه شده ی آن سهم با توجه به روش افزایش سرمایه ی آن است و در عمل قیمت تئوریک و قیمت ذاتی ممکن است بر هم منطبق نباشند و تفاوت داشته باشند.

   ۰
 87. AC4468 گفت:

  با سلام در مورد معاملات کالی به کالی هم توضیح بدید ممنون میشم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و ادای احترام
   معاملات کالی به کالی نوعی از معاملات است که مشابه آن در ایران با نام ابزار مشتقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع از معاملات مورد معامله و وجه مورد معامله هر دو در زمان آینده و تحت شرایط خاصی مبادله می‌شوند که به آن نسیه به نسیه هم گویند (یعنی هم وجه و هم مورد معامله در آینده مبادله می‌گردد.)

   ۰
 88. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر

  من سهام شرکت وتوشه رو داشتم و بعد ازافزایش سرمایه اخیر شرکت قیمت سهم پایینتر باز شد ولی هنوز سهامی به پرتفوی من اضافه نشده . باید با شرکت پارس توشه تماس بگیرم ؟

  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   وتوشه از محل انباشته افزایش سرمایه داده است و بنا به اطلاعیه شرکت، افزایش سرمایه تا قبل از مجمع باید به ثبت برسد.
   در صورتیکه این تعداد در صورت دارائی شما اضافه نشده است از بخش تغییر کارگزار ناظر در آساتریدر آگاه، اقدام کنید.

   ۰
 89. AA2981 گفت:

  سلام
  انتشارسهام جایزه ازمخل اندوخته. موجب افزایش نسبت جاری میشود؟

  ۱
  • azimpour گفت:

   با سلام واحترام دوست گرامی
   از آنجایی که انجام این کار تغییری در دارایی‌های جاری و در بدهی‌های جاری شرکت ایجاد نمی‌کند، بنابراین نسبت جاری تغییری نخواهد کرد.

   ۰
 90. امیر گفت:

  با سلام
  فرمول محاسبه قیمت تئوریک برای سهامی که قیمتشون زیر قیمت اسمی ست و از اورده نقدی افزایش سرمایه میدن اشتباه محاسبه میکنه . فرض کنید اگر قیمت سهمی تو بازار ۸۰ تومن باشه و بخواد افزایش سرمایه ۱۵ درصدی بده اونوقت اون فرمولی که شما نوشتید قیمت تئوریک سهم پس از افزایش سرمایه بیشتر از قیمت تابلو سهم قبل از افزایش سرمایه میشه. ایا توجیهی برای این مسئله وجود داره یا فرمول اشتباه ست ؟؟؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   فرمول درست است ولی از آنجائیکه در فرمول آورده سهامداران که معادل ۱۰۰ تومان یعنی ارزش اسمی است اضافه میشود قیمت تئوریک بالاتر میشود.اگر به حق تقدم ایجاد شده نگاه کنید حداقل ۱۰۰۱ ریال برای خریداران تمام می شود در صورتی که قیمت سهم زیر ۱۰۰۰ ریال است . معمولا شرکتهایی که قیمت سهامشان بالاتر از ۱۰۰۰ تومان باشد از این روش برای افزایش سرمایه استفاده میکنند

   ۰
 91. AQ4542 گفت:

  باتشکر از مطالب آموزنده شما
  در افزایش سرمایه از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها مثلا زمین متری ۱۰۰۰۰ تومان شده ۱۰۰۰۰۰تومان پس میزان سرمایه هرسهام دار باید افزایش یابد اما در مثال اینگونه نشد.

  ۰
 92. ehsan گفت:

  سلام
  اگر برای شرکت در افزایش سرمایه، نقدینگی کافی نداشته باشم ولی بخوام سهم رو نگه دارم، کدوم بهتره؟ اینکه ۱) قبل از مجمع سهم رو بفروشم و بعد از مجمع دوباره بخرم یا ۲)سهم رو نگه دارم و در اولین فرصت حق تقدمش رو بفروشم و از سهم اصلی بیشتر بخرم؟
  (آیا وضعیت چشم انداز مثبت یا منفی سهم هم تأثیر داره؟)

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   سوال شما به موارد زیادی مرتبط است نظیر اینکه قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه چند قیمت بخورد ، افزایش سرمایه چند درصد باشد و غیره ولی شاید راحتترین راه، خرید سهم بعد از مجمع باشد که با توجه به احتلاف قیمت بین حق تقدم و سهم، تصمیم بگیرید که کدام را خرید نمایید.

   ۰
 93. AS6103 گفت:

  به نظر سهامهایی که افزایش سرمایه جایزه دارن سودآور تر باشن؟ اینطور نیست؟

  ۰
 94. Zabih گفت:

  سلام آیا قبل از اضافه شدن سهام جایزه سهام اصلی را میتوان فروخت ؟با تشکر

  ۰
 95. Ali گفت:

  در مورد فروش سهام اصلی قبل از اضافه شدن سهام جایزه انباشته ،فرمودیید در بعضی مواقع میشه فروخت
  امکانش هست بیشتر توضیح بدید

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   بعد از افزایش سرمایه، برای ثبت سهام جدید مدت زمانی طول می‌کشد. در این زمان می‌توانید سهام قبلی را به فروش برسانید.

   ۰
 96. مهدی گفت:

  چطور میشه فهمید به سهام اضافه شده از محل آورده سود در مجمع عادی تعلق میگیره یا نه؟

  ۰
 97. AJ1146 گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم زمان باز شدن شرکت ها بعد از هرکدوم از افزایش سرمایه ها چه قدر هست؟
  یعنی چقدر طول میکشه که بعد افزایش سرمایه از حالت #ممنوع-متوقف به حالت مجاز برسه؟
  مثلاٌ من الان #ثنوسا دارم و افزایش سرمایه داده ولی ۱۰ روز هست بازگشایی نشده!
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   زمان بازگشایی نمادها به نوع افزایش سرمایه ارتباطی ندارد. هر شرکتی که بعد از مجمع افزایش سرمایه اطلاعات لازم را در سایت کدال منتشر نماید نماد میتواند بازگشایی گردد. فقط طبق قانون جدید تمام افزایش سرمایه های بالای ۱۰۰% تا زمانی که افزایش سرمایه ثبت نشود بازگشایی نخواهند شد.

   ۰
 98. مصطفی گفت:

  من بعد از مجمع افزایش سرمایه ، خرید کردم. آیا جایزه به من هم تعلق میگیره؟ و سوال دیگه اینکه ایا فرمولی که برای تعیین جایزه و مبلغ سهم گفتید به محض دادن جایزه اعمال میشه؟ اگر اینطور باشه که ضرر میشه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سهام جایزه یا افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا مازاد تجدید ارزیابی دارائی ها به دارندگان سهام در زمان مجمع تعلق میگیرد.افزایش سرمایه های بالای ۱۰۰% باید قبل از بازگشایی نماد به ثبت برسد و قابلیت معامله شود. و در صورتیکه در حدود قیمت تئوریک بازگشایی شود ضرری را برای کسی به همراه نخواد داشت.

   ۰
 99. عرفان ملکی گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  با توجه به فرمول هایی که شما ارائه کردید (افزایش تعداد سهام و به همان نسبت کاهش قیمت) در کل تغییری در ارزش بازار نماد ایجاد نمی شود. پس عبارت «افزایش سرمایه» به چه معنا است؟ و چرا ارزش بازار آن نماد تغییر نمی کند؟

  ۰
 100. AU0902 گفت:

  در کدام افزایش سرمایه قیمت سهم بدون بسته شدن سهم افزایش می یابد؟ ایا شرکتی هست که در زمان برگزاری مجمع باز هم متوقف نباشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   در مورد سوال اول هیچ برنامه و استراتژی وجود ندارد.
   در رابطه با سوال دوم تمام نمادها قبل از برگزاری مجمع بسته می‌شوند و پس از مجمع بازگشایی خواهند شد.
   با تشکر

   ۰
 101. سیاوش گفت:

  سلام یه سهمی که افزایش سرمایه به تصویب هیت مدیره رسیده و به عنوان اظهار نظر به بازرس قانونی ارسال شده باشه قبل اظهار نظر حسابرس سهامو بخرم افزایش سرمایه شامل منم میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   اگر تا قبل از بسته شدن نماد و برگزاری مجمع، جهت انجام افزایش سرمایه، سهام را خریداری کنید شامل افزایش سرمایه خواهد بود.
   با تشکر

   ۰
 102. علی اکبر گفت:

  سلام یک شرکتی که سهام های باقی مانده از حق تقدم را پذیره نویسی عمومی قرار میده به چه صورت میشه پذیره نویسه انجام داد و آیا خرید این سهام ها مناسب است؟؟!!

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شرکت حق تقدم های استفاده نشده را برای فروش میگذارد و سعی میکند انصاف را در حراج رعایت کند و خریدارن این حق تقدم ها قابلیت فروش ندارند و باید در هنگام خرید به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰ تومان نیز در حسابشان وجود داشته باشد . در مورد جذابیت باید محاسبه کرد که چقدر از سهم اصلی ارزان تر است . بطور مثال اگر سهمی ۵۰۰ تومان قیمت داشته باشد و حق تقدمش بیش از ۱۷۰ - ۱۶۰ تومان ارزانتر باشد قابل بررسی است

   ۰
 103. AN6509 گفت:

  سلام و تشکر از آموزش های خوب شما

  ۰
 104. AM6010 گفت:

  سلام. وقت بخیر
  ۱-دو سهم چافست و همراه را در پرتفو دارم که افزایش سرمایه داده اند(چافست حدود سه هفته قبل و همراه یک هفته مجمع داشتند). تعداد سپرده گذاری و تعداد واقعی در سبد متفاوتند و امکان معامله سهام جایزه را ندارم. آیا افزایش سرمایه ثبت نشده؟
  ۲-منظور از ثبت آگهی مجمع بر روی کدال، همان تصمیمات هیات مدیره در مجمع است که یکی دو روز بعد روی کدال قرار میگیرد یا با هم فرق دارند؟
  ۳-در صورتی که بخشی از سهام خود را بفروشم و مبلغ سهام باقیمانده (سهام شرکت و جایزه) کمتر از صدهزار تومان باشد، سیستم آسا اجازه معامله میدهد؟ در غیر اینصورت برای حل مشکل چه باید کرد؟
  ۴- کد آنلاین‌ یک‌کارگزاری دیگر را دارم‌ولی هیچ وقت استفاده نکردم و همه معاملات را در آگاه انجام دادم، ممکن است سهام جایزه تحت نظارت آن‌کارگزاری اضافه شده باشد؟
  با تشکر از راهنمایی شما

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در خصوص سهام جایزه باید منتظر باشید تا از طرف شرکت تبدیل به سهم بشود و سپس بر روی نماد تغییر ناظر بزنید.
   مجامع دارای انواع و اهداف مختلف هستند. و آگهی برگزاری مجامع و تصمیمات گرفته شده در مجامع قبل و بعد از مجمع در سایت کدال اطلاع رسانی می شود.
   اگر سهام مورد نظر عرضه اولیه باشد در صورت کم تر از ۱۰۰ هزار توامن می توان آن را فروخت در غیر اینصورت امکان فروش سهام با مبلغ کمتر از ۱۰۰ هزار توامن فقط از طریق پنل آفلاین امکان پذیر است.
   سهام جایزه به تعداد سهام در سیستم معاملات کارگزاری اضافه می شود که اولین خرید را با کارگزاری انجام داده باشید و کارگزار ناظر سهم باشد.
   باتشکر

   ۲
 105. رضوی گفت:

  سلام سال قبل (۱۳۹۷) فولاد مبارکه افزایش سرمایه داد و مقداری سهام به سهام من اضافه شد ولی من نتونستم این سهام اضافه شده را بفروشم تا الان(۹۸/۴/۸) می خواهم بدونم این سهام اضافه شده چیست و کی می توان ان را فروخت???

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   پس از افزایش سرمایه چند ماه زمان لازم است تا سهام تعلق گرفته به سهامداران، قابل معامله شود. همچنین در صورتی که پیش از اعمال سهام جایزه، شما سهام اصلی خود را بفروشید، لازم است پس از قابل معامله شدن سهام جایزه، یک بار تغییر کارگزار ناظر بزنید تا دارایی سپرده گذاری افزایش یابد و امکان فروش سهام جایزه مقدور شود.

   ۰
 106. احمد گفت:

  درود بر شما دوست گرامی
  یه سوال؟؟
  نمادهایی که ممنوع متوقف میشه و بعد از بازگشایی با قیمت خیلی پایین مجاز میشه ، تکلیف اختلاف قیمت یا مابقی سهامی رو که خریدم چی میشه.
  به عنوان مثال ۵۰۰۰ ریال خرید شده و نماد ممنوع متوقف شده و یک هفته بعد باز شده با قیمت ۱۰۰۰ ریال؟؟ کسی پاسخ گو هست در مورد این کاهش قیمت سهام؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر علت متوقف شدن نماد برگزاری مجمع عمومی باشد پس از مجاز شدن سهم و تقسیم سود، به میزانی که سود تقسیمی دریافت می کنید از ارزش سهم کاسته می شود.
   باتشکر

   ۰
 107. پرهام گفت:

  سلام.من در افزایش سرمایه لسرما شرکت کردم آگهی ثبت هم در تاریخ یکم تیرماه اومده ولی مقدار سهام من هنوز قابل معامله نیست؟!لطفا رسیدگی کنید.

  ۰
 108. محمد امین گفت:

  سلام .
  سهام اصلی رو بعد از افزایش سرمایه فروختم . افزایش سرمایه در قسمت تعداد واقعی سهام ثبت شده بود ولی در بخش تعداد سپرده گذاری و پرتفو نیامده بود الان هم سهام جایزه در تعداد واقعی هست ولی غیر قابل فروش است . حالا چطور می تونم سهام جایزه رو بفروشم .

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا از طریق منوی تغییر کارگزاری ناظر سهام خود را به اگاه انتقال بدهید تا امکان فروش سهام جایزه ایجاد شود.

   ۰
 109. آگاهی گفت:

  با سلام و سپاس بابت مطالب مفید و ارزنده تان

  از تاریخی که اولین اطلاعیه افزایش سرمایه بر روی کدال قرار میگیره معمولا چقد زمان میبره تا سهم بسته بشه و به مجمع بره؟ بعنوان مثال نماد چکارن که در تاریخ سوم آذر اطلاعیه زده" کی بسته میشه؟

  ۳
 110. عماد گفت:

  یه نماد جدید به سهام بنده اضافه شده بنام چفیبر ح ،اینطوری که شنیدم حق تقدم هست و باید مبلغی رو پرداخت کنم بابت اون تا اون تعداد سهم جز داراییهای من بحساب بیاد.نمیدونم از کجا باید مبلغش رو پرداخت کنم و اصلا چه کاری باید انجام بدم.خواهشا راهنمایی کنید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از نحوه پرداخت حق تقدم سهم چفیبر ح ، می بایست با امور سهام شرکت فیبر ایران تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 111. سید محمد جواد خندان گفت:

  سلام و خدا قوت
  ۱- چطور میشه متوجه شد که قیمت سهم پس از بازگشایی مورد تقاضا صورت میگیرد و قیمت افزایش پیدا می کند ؟
  ۲- کدام افزایش سرمایه باعث سود آوری بهتر سهامدار می شود و پس از بازگشایی مورد توجه و افزایش قیمت قرار می گیرد؟

  بنده مطالب ارزنده بالا رو کامل خوندم ولی جوابی برای این دو سوال پیدا نکردم.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   تحلیل سهام و ارائه راهکار مناسب برای انجام معامله در حیطه وظایف مستقیم کارگزاری نم باشد.با عضویت در سایت همفکران می توانید از خدمات مشاوره ای کارگزاری آگاه بهره مند شوید.
   سیگنال‌های همفکران در قالب دو مطلب ارائه می گردد: "سبد پیشنهادی همفکران" و "سیگنال های معاملاتی همفکران".
   برای اطلاعات بیشتر درساعات اداری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۷ تماس حاصل فرمایید

   ۰
 112. علی گفت:

  سلام.پدرم سال ۸۷ سهام خساپا خریداری کرده به مقدار ۲۶۰۰ سهم و تا الان مونده بود حتی اسم کارگذاریو نمیدونست تا اینکه از طریق خدمات دولت برگه سهامو گرفتیم و به یه کارگذاری برا ثبت بردیم.چندتا سوال داشتم تو این چند سال چجوری بهش افزایش سهام میخوره؟واینکه چجوری میاد به حساب کاربری اینو باید از خود شرکت پیگیری کنیم یا خودش بعد ثبت در کارگذاری میاد؟چون تو سیستم که نگاه می کنم ( سبد سهام) هنوز همون مقدار سهمه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، جهت پیگیری در مورد سود سهام شرکت سایپا (خساپا) و دیگر موارد مربوط به این سهام می بایست به امور سهامداری شرکت سایپا مراجعه و یا تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 113. حامد گفت:

  مطالب خیلی مفید و جامع بود
  ممنون از کارگزاری خوب اگاه

  ۰
 114. mahdi گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بعد از اینکه سهام جایزه به پورتفوی منتقل شد، با وجود اینکه قیمت سهم بالاتر رفته اما همچنان در پورتفوی من برای این سهم ضرر اعلام کرده. علت این امر چیه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سهام جایزه یکی از انواع سهام است. هنگامی که شرکت سهامی، از ذخایر اندوخته فراوانی برخوردار باشد، می‌تواند بخشی از آنرا از راه انتشار سهام جایزه در وجه سهامداران کنونی خود، به سرمایه تبدیل کند. معمولاً پس از انتشار سهام جایزه، با توجه به تعداد سهام منتشرشده، قیمت سهام شرکت در بازار، کاهش پیدا می‌کند. با این حال، برای آنکه نرخ سود قابل تقسیم به ازای هر سهم تغییری نکند ، پس از چندی قیمت سهم افزایش می‌ یابد و سهام داران با توجه به افزایش تعداد سهام خود، منافع بیشتری به دست خواهند آورد.
   در سهام جایزه؛ سهام اضافی بدون دریافت هزینه به سهام داران داده می شود. در واقع اینها درآمد انباشته شده شرکت هستند که در قالب سود سهام داده نمی شوند، اما به سهام آزاد تبدیل می شوند.

   ۰
 115. جمشید عباسی گفت:

  سلام
  سپاس از مقاله خوب شما در مورد افزایش سرمایه که سطح آگاهی من را بالا برد.فقط یک سوال برای من مطرح است که سهامی مانند شبریز که۱۵۷ درصد افزایش سرمایه دارد هم به مدت ۶۰ روز بسته میشود یا کمتر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که نمادی به علت افزایش سرمایه بسته و ممنوع و متوقف شودقابل معامله نیست ، در صورت بازگشایی نماد از طریق پیام ناظر در سامانه معاملاتی خود می توانید مطلع شوید.

   ۰
 116. آرمان گفت:

  با سلام
  من در ۲۳ دی ماه ۱۰۰۰ سهم فملی با قیمت ۷۴۰۰ ریال خریدم بعد از تغییرسرمایه ۲۹ دی ماه ۱۰۰۰ سهم من ۱۳۰۰ سهم شد منتها قیمت هر سهم ۶۱۴۰ ریال تغییر کرد من الان نمیتونم این ۳۰۰ سهم رو بفروشم باید چکار کنم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سهام جایزه یکی از انواع سهام است. هنگامی که شرکت سهامی، از ذخایر اندوخته فراوانی برخوردار باشد، می‌تواند بخشی از آنرا از راه انتشار سهام جایزه در وجه سهامداران کنونی خود، به سرمایه تبدیل کند. معمولاً پس از انتشار سهام جایزه، با توجه به تعداد سهام منتشرشده، قیمت سهام شرکت در بازار، کاهش پیدا می‌کند. با این حال، برای آنکه نرخ سود قابل تقسیم به ازای هر سهم تغییری نکند ، پس از چندی قیمت سهم افزایش می‌ یابد و سهام داران با توجه به افزایش تعداد سهام خود، منافع بیشتری به دست خواهند آورد.
   در سهام جایزه؛ سهام اضافی بدون دریافت هزینه به سهام داران داده می شود. در واقع اینها درآمد انباشته شده شرکت هستند که در قالب سود سهام داده نمی شوند، اما به سهام آزاد تبدیل می شوند.
   سهام جایزه بعد از تأئید شرکت سپرده گذاری مرکزی به سبد دارایی شما افزدوه و قابل معامله می شود.

   ۳
 117. ناصر گفت:

  با من سهام شبندر داشتم افزايش سرمايه ازمحل سود انباشته داشته بصورت سهام جايزه در مرجع ثبت شركتها درتاريخ ۹۸/۱۲/۱۴هم ثبت شده ولي هنوز به پرتفوي من اضافه نشده علت چيست

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سهام جایزه بعد از تأئید شرکت سپرده گذاری مرکزی به سبد دارایی های شما افزوده و قابل معامله خواهد شد.

   ۰
 118. اردشیر اروجی گفت:

  با تشکر از اطلاع رسانی خوب کارگزاری آگاه

  ۰
 119. نعیما گفت:

  سلام و تشکراز همه تلاشهایتان برای ارتقای دانش سهامداران فعال در بازار سرمایه و آرزوی موفقیت برای همه عوامل دارم.
  سوال : چگونه میتوانم دوستان خود را دعوت به کارگزاری آگاه نمایم و لینک مربوط را برایشان ارسال کنم.
  باز هم سپاسگزارتان هستم.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سرویس جدید آگاه اکسپرس امکان دریافت کد بورسی و آنلاین را برای خودتان و همچنین زیرمجموعه‌های شما تسهیل می‌کند. برای استفاده از این امکان می‌توانید لینک اختصاصی خود را در اختیار زیرمجموعه‌ها قرار دهید.
   روش ایجاد لینک اختصاصی:
   برای ایجاد لینک اختصاصی، کافی است کد بآشگاه خود را به انتهای آدرس ex.agah.com/ref/ اضافه نمایید.
   مثال اگر کد باشگاه آقای محمدی AA0766 باشد لینک اختصاصی ایشان به صورت زیر خواهد بود:
   ex.agah.com/ref/AA0766

   ۰
 120. محمود گفت:

  با سلام. لطفا در مورد نحوه ثبت افزایش سرمایه در لیست پرتفوی و داراییها و بازه زمانی ثبت هم توضیح دهید. ممنون
  مواردی هست که بعد از مدت دو هفته هنوز تعداد سهام در لیست داراییها ثبت نده است و به صورت قبل افزایش سرمایه مانده است

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که شرکتی افزایش سرمایه دهد ، بعد از تأئید شرکت سپرده گذاری مرکزی و سازمان بورس به تعداد سهام شما اضافه و قابل معامله خواهد شد.

   ۰
 121. رضا عزیزی گفت:

  سلام،وقتتون بخیر و تشکر از خدمات بسیار عالی کارگزاری آگاه که واقعا نمونه کارگزاری ها هستند،
  ببخشید من چند سال قبل زمان مجمع فوق العاده شرکت تکمبا واسه افزایش سرمایه سهامدارش بودم و بعد از این مجمع و قبل از بازگشایی معاملات حق تقدم ها،مثل اینکه سهم اصلی رو فروختم،الان بعد از چند سال که توی پورتفو لحظه ایم متوجهش شدم،از طریق تماس با کارگزاری،تغییر کارگزار ناظر رو دادم،الان سهام تقدم با همون قیمت حراج شده اون موقع توی باقیمانده داراییم هست،آیا الان امکان فروشش یا تامین مبلغش برام وجود داره و اگر امکانی داره،محاسبه قیمتش به چه صورتی هست؟خیلی ممنون میشم راهنمایی کاملی بفرمایید،چون واقعا نمیدونم چیکار باید بکنم.
  سپاسگزارم

  ۱۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست گرامی
   جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین امور مشتریان تماس حاصل فرمایید.

   ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست گرامی
   جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 122. علی طیب گفت:

  سلام . ممنون از مقاله با کیفیت شما . در روش افزایش سرمایه از محل صرف سهام، آیا سهامدار قبلی اجازه خرید سهام هایی که از طرف شرکت و با رقم بیش از مبلغ اسمی سهام در بازار ارایه می شود را دارد و یا امکان خرید این سهام ها صرفا به سهامداران جدید و افرادی داده می شود که سهلام شرکت را نداشته اند ؟ چون اگر بدین شکل باشد در حق سهامدار قبلی که سهام را در بازار و با قیمتی بالاتر از مبلغ صرف سهام خریداری کرده اجحاف می شود، زیرا معمولا با وجود تخصیص سهام جایزه به سهامداران قبلی، سود کلی ایشان از سهامداران جدید کمتر خواهد بود .

  ۰
 123. Mohsenar گفت:

  سلام .شتران دارم که رفت مجمع و سهم جایزه داد و من سهم اصلی فروختم اما نمیتونم سهم جایزه بفروشم تو پرتفوی نمیتونم کاری کنم .باید مبلغی واریز کنم که بتونم داشته باشم ؟

  ۳
 124. محمدقاسم افکانه گفت:

  سلام
  لطفا بفرمایید بعد از مدت زمان ۶۰ روزه پرداخت مبلغ اسمی ۱۰۰۰ریال باز هم امکان این مبلغ هست یا خیر؟ با اگر بهد از ااین مهلت مبلغی به حساب واریز شود چه خواهد شد؟

  ۰
 125. محمد گفت:

  با سلام
  لطفا بفرمایید که افزایش سرمایه شرکتها در سهام موجود در سبد سهام عدالت اعمال می شود. اگه بله چرا الان درسبد سهام عدالت مثلا بانک ملت افزایش سرمایه داده ولی تعداد همون تعداد قبلی است. باتشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که به سهمی افزایش سرمایه داده باشد، بر روی سهام عدالت نیز این افزایش سرمایه اعمال می شود اما توجه داشته باشید که سهام جایزه بعد از تأئید ازطرف شرکت سپرده گذاری مرکزی به سبد دارایی های هام عدالت شما افزوده و قابل معامله خواهد شد و اصولا زمان مشخصی ندارد و ممکن است که حدود سه الی چهار ماه به طول انجامد.

   ۰
 126. مرتضی قاسمی گفت:

  ببخشید
  از سهم وسپهح چند روز کاری نوسانای خوبی میگرفتم و چون تازه کارم نمیدونستم تا کی مهلت داره
  امروز صبح از رو تابلوش دیدم مستعد رشده حدود سی میلیون خرید کردم
  حالا مهلت تمام شد و نماد متوقف ممنوع شده
  تاکنون سهام حق تقدم نخریدم
  از ظهر تا حالا مقاله های زیادی خوندم ولی چیزی نفهمیدم
  الان چه اتفاقی میوفته؟
  باید به ازای هر سهمم صبح برم بانک صدتومن واریز کنم؟
  اگر صدتومن واریز نشه بعنوان استفاده نشده میره حراج؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: