اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ چگونه اعتبار دریافت کنیم؟

 • ۷ اسفند ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۱۶۸ نظر
 • ۲۹۹۰۳ مشاهده
margin trading

در بورس همه دوست دارند سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشند تا با اهرم کردن آن، بتوانند سودهای بیشتری کسب کنند. این خواسته‌ای منطقی است، زیرا شخصی که به طور مثال با سرمایه ۵۰ میلیونی، سالانه حدود ۴۰ درصد بازدهی از بورس کسب می‌کند، اگر ۷۰ میلیون سرمایه داشته باشد، با همان سود ۴۰ درصدی می‌تواند پول بیشتری بدست آورد.

اما آیا می‌توانیم برای خرید و فروش سهام، از کارگزاری اعتبار بگیریم؟ جواب مثبت است. اعتبار معاملاتی به سرمایه‌ای گفته می‌شود که کارگزاران به طور موقت در دست سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قرار می‌دهند.

این اصطلاح در کارگزاران بورس‌های خارجی با نام Margin Trading شناخته می‌شود که البته در ایران دارای قوانین و شرایط متفاوتی با کشورهای خارجی است. در ادامه این مطلب، شرایط لازم برای دریافت اعتبار معاملاتی را شرح خواهیم داد.

مطالب مرتبط:

روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار

معرفی خدمات اعتبار معاملاتی در سایت بآشگاه (ویدئو)

دریافت اعتبار معاملاتی برای افرادی مناسب است که مهارت خوبی در معامله‌گری و سرمایه‌گذاری داشته باشند و ریسک‌ها را به خوبی بشناسند. برخی از ریسک‌ها عبارتند از:

۱ – ریسک افزایش زیان
همان‌طور که اعتبار معاملاتی می‌تواند باعث کسب سود بیشتر شود، در صورت متحمل شدن زیان، این مقدار زیان بیشتر خواهد بود. به عبارتی اعتبار معاملاتی هم پتانسیل افزایش سود و هم پتانسیل افزایش زیان را دارد. (یک زیان ۱۰ درصدی با سرمایه ۵۰ میلیونی معادل ۵ میلیون تومان است ولی با سرمایه ۷۰ میلیونی معادل ۷ میلیون تومان)

۲ – ریسک نیاز به نقدینگی
زمانی که شخص به هر دلیلی توانایی تسویه اعتبار معاملاتی را نداشته باشد، کارگزار مجبور است برای بدست آوردن نقدینگی، سهام فریز شده شخص را بفروشد. ممکن است این سهم در بدترین قیمت ممکن در حال معامله باشد و شرکت کارگزاری چاره‌ای به جز فروش آن ندارد.

۳ – ریسک عدم پوشش هزینه
ممکن است سرمایه‌گذار نتواند بازدهی موردانتظار خود را بدست آورد و حتی نیاز باشد در زمان تسویه حساب، مبلغی نیز به حساب اضافه کند.

توصیه‌های کلیدی

قبل از استفاده از اعتبار معاملاتی این نکات را در نظر بگیرید:

۱ – برای سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید، به اندازه کافی پیگیر باشید و از نزدیک وضعیت بازار را پیگیری کنید. باید ببینید چه رویداد اقتصادی پیش‌رو است و چه رویدادهایی می‌تواند به میزان زیادی روی بازار یا صنعت موردنظرتان تاثیر بگذارد.

۲ – بدترین سناریو را در نظر بگیرید و ببینید آیا از نظر روانی و مالی آماده مواجه شدن با آن هستید؟ اگر به طور مثال متحمل زیان شدید چه اقدامی خواهید کرد و برنامه‌تان در آن شرایط چیست؟

۳ – واقع‌بین و آماده هر رویدادی باشید. بازارهای مالی گاهی مثبت هستند و گاهی منفی، اما انسان‌ها تمایل دارند به اتفاقاتی که اخیرا رخ داده بیشتر توجه کنند. به طور مثال وقتی بازار مثبت است، خوش‌بینانه به بازار نگاه می‌کنند و انتظار دارند بازار مثبت ادامه پیدا کند، همین موضوع در بازار منفی نیز صدق می‌کند.

شرایط لازم جهت دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری آگاه

۱- فعال بودن بسته اعتباری یا وام قرض الحسنه

با توجه به اینکه اعتبارات کارگزاری از دو قالب بسته‌های اعتباری و وام قرض الحسنه ارائه می‌شود، لذا برای دریافت هر کدام، ابتدا باید این بسته ها فعال (رنگی) باشد. فعال شدن بسته‌های اعتباری بر اساس ریال موجود در بآشگاه است و فعال شدن بسته‌های وام قرض الحسنه بر اساس قدرت وام (که با توجه به رسوب مانده آزاد در حساب معاملاتی محاسبه می‌شود) انجام می‌شود.

نکته مهم: فعال شدن بسته‌های اعتبار یا وام قرض الحسنه برای دریافت اعتبار کافی نیست و مشتری باید شرایط دیگری را نیز ارحراز نماید.

۲ – دارا بودن قرارداد خرید اعتباری فعال نزد کارگزاری آگاه

برای دریافت اعتبار از هر کارگزاری، مشتری باید قرارداد اعتباری فعال (که تاریخ و مبلغ آن معتر باشد) با آن کارگزاری داشته باشد. امضای قرارداد اعتباری صرفاً با حضور مشتری در یکی از شعب کارگزاری امکان پذیر است.

۳- داشتن وجه تضمین کافی

کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است. امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود. اما مشتری در صورتی که بخواهد این سهام فریز شده را بفروشد، می تواند با اعلام به کارگزاری تضمین خود را با سهم دیگری پوشش دهد و سهام مد نظر را بفروشد. علاوه بر این طبق دستورالعمل بورس در خصوص خرید اعتباری، برخی از سهام ها نمی توانند جزو ارزش تضمین قرار گیرند، نظیر سهامی که در بازار پایه قرمز فرابورس معامله می‌شود.

۴- رعایت سقف اعتبار دریافتی

هر مشتری در صورت دارا بودن بسته‌های اعتباری یا وام فعال‌، می‌تواند حداکثر به میزان ارزش تضمین پرتفوی خود را اعتبار معاملاتی دریافت نماید.

نکته: در کارگزاری آگاه علاوه بر بسته‌های اعتباری سه ماهه، شش ماهه و یک ساله، بسته‌های اعتباری با سررسید یک ماهه نیز وجود دارد. باید دقت شود که حداکثر اعتبار یک ماهه ۲۰ میلیون تومان است، اما در صورت فعال بودن بسته‌های اعتباری یا وام قرض الحسنه با سررسید بیش از ۳ ماه (چنانچه ارزش تضمین دارایی مشتری اجازه دهد) این محدودیت وجود ندارد.

مراحل دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری آگاه

۱ – مطالعه دقیق و کامل دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
۲ – در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید، دریافت کدمعاملاتی و افتتاح حساب در کارگزاری آگاه
۳ – تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه به صورت حضوری
۴ – ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار (طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل)
۵ – وجود ریال در بآشگاه (روش‌های بدست آوردن ریال را اینجا بخوانید) یا داشتن قدرت وام کافی
۶ – ثبت درخواست برای دریافت بسته اعتباری موردنظر (برای مشاهده قیمت بسته‌های اعتباری و مدت زمان آنها، به صفحه بسته‌های اعتباری وارد شوید.) یا ثبت درخواست برای بسته وام فعال شده(برای مشاهده بسته‌های فعال خود به بخش خدمات و صفحه وام قرض الحسنه مراجعه نمایید.)
۷ – اضافه شدن اعتبار در حساب معاملاتی شخص (در صورت واجد شرایط بودن و طی مراحل لازم)

ثبت درخواست اعتبار یا وام، لزوماً به معنی تایید وضعیت اعتباری شما از سوی کارگزاری نیست. درخواست شما پس از ثبت توسط کارگزاری آگاه بررسی خواهد شد و نتیجه آن در بآشگاه به اطلاع شما می‌رسد. برای مشاهده گزارش درخواست های مربوط به اعتبارات، همچنین مشاهده نتجه رد یا تایید بسته مدنظر توسط کارگزاری، می‌توانید در حساب بآشگاه خود به بخش گزارش و صفحه گزارش اعتبارات مراجعه نمایید.

نتیجه‌گیری

اعتبار معاملاتی به معنای قرض گرفتن سرمایه از کارگزاری جهت انجام معاملات سهام در بورس است. این سرمایه را می‌توان مانند یک چاقوی دولبه دانست که هم پتانسیل افزایش سود و هم پتانسیل افزایش زیان را دارد. بنابراین اعتبار معاملاتی بهترین گزینه برای کسانی است که سرمایه‌گذاری را بصورت حرفه‌ای و با واقع‌بینی در بورس انجام می‌دهد و خودشان را برای همه سناریوها آماده کرده‌اند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

168 پاسخ به “اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ چگونه اعتبار دریافت کنیم؟”

 1. AGAH01735 گفت:

  سلام
  من می خواهم برای نزدیکانم سهام بخرم چطور سهام را به نام آنها بکنم تا سود حاصل از سرمایه گزاری به حساب آنها واریز شود ؟
  با سپاس

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که انجام معامله با کد بورسی دیگران جزو موارد پولشویی محسوب می‌شود لذا پیشنهاد می‌شود نزدیکان شما از طریق سامانه ex.agah.com جهت دریافت کد بورسی اقدام کنند و به نام خودشان در بازار بورس به خرید و فروش بپردازند.

   ۰
 2. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  آیا هر مشتری میتونه هم از اعتبار استفاده کنه و هم از وام ؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز
   درصورتی وجه نقد شما در باشگاه کافی باشد و قرارداد اعتباری با کارگزاری امضا کرده باشید، می توانید از اعتبار استفاده کنید.
   همچنین در صورتی که رسوب مانده حساب شما کافی باشد؛ (حداقل قدرت وام یکماهه شما بیشتر از ۱۵ میلیون تومان باشد) و حداقل در سطح ۵ باشگاه قرار گرفته باشید، می توانید از بسته های وام قرض الحسنه استفاده نمایید.

   ۲
 3. AK5669 گفت:

  بعد از حرفه ای شدن دریافت این وام بهترین پیشنهاد ممکن است.

  ۱
 4. AJ5702 گفت:

  مدت این اعتبار ها چقدر هستش؟

  ۲
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام
   به‌منظور دریافت بسته‌های اعتباری شما می‌توانید به بخش خدمات در بآشگاه مشتریان مراجعه کرده و در صورت امکان(داشتن قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه و تضامین کافی) بسته اعتباری خریداری نمایید. برای دریافت بسته‌های اعتباری علاوه بر اینکه تا ۶۰ درصد ارزش پورتفوی خود در کارگزاری را میتوانید به عنوان اعتبار دریافت نمایید لازم است وجه نقد موردنیاز برای خرید بسته اعتباری مربوطه را در حساب بآشگاه خود داشته باشید. مدت اعتبار ها با توجه نوع بسته اعتباری متفاوت بوده و از یک ماه تا ۱۲ ماه متغیر است. این بسته ها را می توانید در منوی خدمات بآشگاه بخش بسته های اعتباری مشاهده نمایید.
   با تشکر از شما

   ۱
 5. hajavi59 گفت:

  جالب بود

  ۲
 6. AJ5294 گفت:

  سلام
  آیا این امکان در باشگاه وجود داره که وجوه نقدی رو بین حساب های باشگاه انتقال بدیم؟و اگه هست چطوری میتونیم؟

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   همانطور که در سامانه معاملاتی آساتریدر کارگزاری آگاه امکان انتقال وجه بین کاربران امکان پذیر نیست، در حساب باشگاه نیز به دلیل قوانین بورس، امکان انتقال وجه نقد وجود ندارد.

   ۰
 7. Javadi_tj@yahoo.com گفت:

  با سلام . برای کسانی که در شهرستانها زندگی می کنند وقرارداد اعتباری برایشان به صورت حضوری ممکن نیست آیا امکان غیر حضوری این قرارداد وجود ندارد؟

  ۰
 8. AH9529 گفت:

  کار خوبیه ..واقعا ممنون که همچین فرصتی در اختیار مشتریان قرار داده میشود.

  ۰
 9. AG9916 گفت:

  سلام
  خیلی عالی بود.

  ۰
 10. AK1877 گفت:

  سلام
  خیلی ممنون

  ۰
 11. سعید گفت:

  مفید و کاربردی

  ۰
 12. Amir04550 گفت:

  سلام
  آیا میزان رسوب مانده حساب در ماه تاثیری در دریافت اعتبار معاملاتی داره؟

  ۰
 13. moradi15282 گفت:

  با سلام :
  شهریورماه ۹۶ قرارداد امضا کردم سقفشو ۴۰میلیون قرار دادن . الان که ۱۱میلیاردگردش دارم بررسی نمائید آیا امکان افزایش سقف داره؟
  اگر داره باید دوباره قرارداد بست؟
  شهرستانم امکان حضور نیست میشه سقف قراردادقبلی رو افزایش داد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام
   جناب آقای مرادی با توجه به اینکه ارزش تضمین شما در حال حاضر ۱۸۴,۰۵۶,۵۱۵ ریال است امکان دریافت اعتبار برای شما بیش از این مبلغ امکان پذیر نیست ، بنابراین با توجه به شرایط فعلی شما همان مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال که در قرارداد اعتباری آورده شده کفایت میکند ولی اگر قصد دارید ارزش تضمین خود را بالا ببرید و اعتبار بیش از این مبلغ را دریافت کنید تنها با مراجعه به نزدیک ترین شعبه کارگزاری آگاه امکان عقد قرارداد با سقف بیشتر برای شما فراهم خواهد بود.

   همچنین در نظر داشته باشید که طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری، ارزش تضمین بر مبنای میزان سهام، حق تقدم و سایر اوراق بهادار بورسی و فرابورسی(بازار اول و بازار ابزارهای نوین مالی) محاسبه می گردد نه بر اساس میزان گردش مالی مشتری.

   ۱
 14. AH2272 گفت:

  اعتبارات برای مشتری از ضروریات است که کار گزار در اختیار مشتریان خود قرار میده

  اغلب مشتری چند دستور در سیستم معاملاتی دارد که گاهی یک یا چند دستور به سر انجام نمیرسد،،وگاهی تمام انها عملی میگردد

  چنانچه اعتباری درکار نباشد،توکل معامله گر کمشده وحجم معاملاتش به شدت کاسته میگردد.

  با تشکر از گار گزاری آگاه.

  ۰
 15. AJ9159 گفت:

  برای گرفتن اعتبار حما باید مشتری شد؟

  ۰
 16. AJ8533 گفت:

  میشه چول به حساب باشگاه واریز کرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   واریز پول به باشگاه خلاف مقررات پولشویی است. لذا امکان واریز پول در باشگاه وجود ندارد.

   ۰
   • agah42735 گفت:

    با سلام

    با توجه به تعریف واژه پولشویی برای توصیف فرآیندی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن پول غیرقانونی یا کثیفی که حاصل فعالیت های مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذی، کلاهبرداری و ... است، در چرخه ای از فعالیت ها و معاملات مالی و‌ با گذر از مراحلی، شسته شده و به عنوان پولی قانونی، موجه و مشروع جلوه داده می شود.

    با توجه به تعریف فوق ارایه چنین توجیهی در این مورد مصداقی نداشته و براحتی در صورتیکه کارگزاری تمایلی به اجابت چنین درخواستی میداشته که میتوان گفت مورد نظر و درخواست تمامی ممشتریان این کارگذاری که از وام یا اعتبار استفاده میکنند هم میباشند هیچ منع قانونی نداشته و کارگذاری براحتی امکان فراهم نمودن آنرا برای مشتریان خودتنها با رعایت دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دارد.

    لطفا برای فراهم نمودن این امکان و بهره مندی مشتریان از اعتبارات را با استفاده از واریز وجه بحساب باشگاه که دارای سهام کافی جهت تامین حساب تضمین خود مطابق دستورالعمل اعتباری مورد اشاره میباشند را که بدون تردید مورد توجه و درخواست کله مشتریان این کارگذاری نیز میباشد برای استفاده مشتریان خود ایجاد بفرماییدکه در عمل باعث معاملات بیشتر مشتریان خود و جذب مشتریان جدید و در نتیجه آن بالا رفتن در آمد خود کارگزاری و فراهم نمودن رضایت بیشتر متقاضیان اینگونه اعتبار با ایجاد این امکان بالطبع میبگردد .

    با تشکر

    ۱
    • Agah گفت:

     با سلام
     دوست بزرگوار دستورالعمل ها و مفاد مربوط به پولشوئی بسیار گسترده تر از آن است که فرمودید. به نحوی که در حوزه های مختلف کسب و کار آئین نامه های اجرائی، متمم ها و دستورالعمل های مختلفی وضع و ابلاغ می گردد. حتی برخی از موارد نیز در زمان ارائه طرح ها از سوی شرکت ها به سازمان های بالادستی و در کمیته های پولشوئی مربوطه که در آن سازمان ها وجود دارد، وضع و اعلام می گردد. در حوزه بازار سرمایه نیزجدا از قانون کلی مبارزه با پولشوئی، آئین نامه های متعدد دیگری نیز وجود دارد که بخشی از آن ها را می توانید در لینک زیر مطالعه نمایید.
     قوانین مبارزه با پولشویی
     شایان ذکر است کارگزاری آگاه همواره تلاش نموده تا شرایطی را فراهم نماید که رضایت مشتریان تامین گردد که از آن جمله می توان به موضوع تخفیف کارمزد معاملاتی اشاره کرد که در برهه ای دستور به لغو آن دادند اما در پیگیری های متعدد تخفیف کارمزد تا سقف ۲۵ درصد مورد تایید نهاد قانون گذار قرار گرفت.

     ۰
     • agah42735 گفت:

      با سلام

      و ضمن تشکر از ارسال پاسخ ها

      لینک ارسالی و مطالب مندرج در آنها جز به جز مطالعه و بررسی شدند ولی در این ارتباط همونطوریکه انتظار میرفت حتی بطور غیر مستقیم نیز مطلبی که توجیه شمارو تایید نماید یافت نشد.

      به هر حال تعریف پوشویی و کلیه حرایم مربوطه به روشنی در قانون مصوب مربوطه آرده و مشخص میباشند و بالطبع هر دستورالعمل و آیین نامه ای هم ک در این ارتباط تنظیم و ابلاغ گردد نیز در محدوده همین قانون و تعریفات مندرج در آن قابلیت اجرایی مییابد و تعریف پولشویی همانطوریکه که در قانونآورده شده کاملا روشن و واضح است و مسلما شامل چنین موردی که منبع پ کاملا مشخص و روشن هست قطعا نمیگردد.

      لذا باز هم درخواست فراهم نمودن امکان تهیه اعتبارات یا در واقع همان وام خرید سهام را با واریز مستقیم وجه مورد نیاز جهت تهیه و استفاده از آنها را برای اشخاصیکه امکان استفاده از آنها را با رعایت مقررات مربوطه دارا میباشند برای مشتریان مربوطه خود بشکلی فراهم نمایید و این کارسازی را که مطمئنا مورد تقاضای سایر مشتریان آن کارگزاری که از تسهیلات قانونی جهت خرید سهام در بورس استفاده مینمایند یا خواهان استفاده از چنین تسهیلاتی که مقررات مربوط به آن نیز از سوی سازمان بورس ابلاغ گردیده میباشند نیز این مهم بوده و موجبات رضایتمندیمشتریان حاضر و حلب مشتریان بیشتر نیز که سوداوری بیشتری را جهت آن کارگزاری نیز به تبع با ایجاد چنین امکاناتی جهت مشتریان خود به همراه خواهد داشت

      با تشکر

      ۴
     • Agah گفت:

      سلام
      همانگونه که پیشتر اعلام شد در برخی از موارد نیز در زمان ارائه طرح ها از سوی شرکت ها به سازمان های بالادستی و در کمیته های پولشوئی مربوطه که در آن سازمان ها وجود دارد، وضع و اعلام می گردد. علاوه بر این آنچه برای مطالعه قرار داده شد، چنانچه عرض کردیم بخشی از این آئین نامه هااست.
      علی ایحال در برنامه ها و مستنداتی که تا کنون از طرف کارگزاری به نهادهای قانونگذار ارائه شده است، اجازه ایجاد چنین امکانی (به دلیل قوانین پولشوئی) در بآشگاه داده نشده است. انشااله در صورتی که چنین موردی از سوی سازمان تایید شد و مجوز آن صادر شد، در توسعه بآشگاه لحاظ خواهد شد.

      ۰
 17. AK5584 گفت:

  خیلی خوب بود ?

  ۰
 18. AJ8553 گفت:

  با سلام وتشکر از مطالب مفید.

  ۰
 19. AK2041 گفت:

  سلام
  کمک خیلی خوبیه بخصوص وقتی که بازار صعودیه.
  حتما استفاده خواهم کرد.
  ممنون از اطلاع رسانی آگاه بخشییتون

  ۱
 20. AK5033 گفت:

  این یه پیشنهاد عالی برای حرفه ایی هاست

  ۰
 21. AK0510 گفت:

  به نظرم اول باید حرفه ای شد. وام برای تازه کارا ضرره

  ۰
 22. AJ5783 گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

  ۰
 23. AH5877 گفت:

  با سلام
  برای تسویه حساب اعتبار دریافت شده چه اقدامی باید انجام دهیم ؟ در آساتریدر آگاه گزینه ای برای این کار وجود ندارد .

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای تسویه اعتبار خود می توانید به یکی از شیوه های زیر اقدام نمایید:
   ۱- دو روز کاری پیش از تاریخ سررسید اعتبار (یا وام) به میزان کافی از دارایی سهام خود را بفروشید.
   ۲- در صورت وجود وجه کافی در حساب بآشگاهتان، می توانید با استفاده از دکمه تمدید بسته جدیدی با تاریخ اعمال روز بعد از تسویه بسته قبلی درخواست کنید.
   ۳- وجه کافی جهت تسویه اعتبار را نهایتاً تا روز سررسید به حساب معاملاتی خود واریز نمایید.

   ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای تسویه اعتبار خود می توانید از یکی از سه روش زیر اقدام نمایید:
   ۱٫ دو روز کاری قبل از زمان تسویه، به اندازه مبلغ اعتبار، سهام خود را بفروشید تا در روز سررسید قابل برداشت باشد.
   ۲٫ بسته اعتباری بعدی را در قسمت گزارش بسته اعتباری، تمدید کنید
   ۳٫ به سامانه معاملات آنلاین خود به اندازه مبلغ اعتبار، پول واریز نمایید.
   در ضمن لازم به ذکر است که در زمان تسویه درصورت وجود وجه نقد کافی در سامانه آنلاین آسا، وجه مورد نظر به صورت خودکار از سامانه برداشت می شود و نیاز به اقدام خاصی جهت تسویه نیست.

   ۱
   • AH5877 گفت:

    با این حساب هر کس تصمیم بگیره زودتر از موعد مقرر تسویه کنه عملا دستش بسته است . به نظر میاد اگه امکانی برای تسویه زودتر از موعد ایجاد بشه ، طرفین قضیه ( کارگزاری و مشتری ) ضرر نمیکنن .

    ۰
    • Agah2 گفت:

     سلام
     خیر دوست عزیز
     اتفاقاً دست شما باز است و برای تسویه زود هنگام، تنها کافیست بدهی خود را صفر نگه دارید(یعنی خرید اعتباری نکنید).
     از سوی دیگر چنانچه پشیمان شدید و قصد استفاده از همان میزان اعتبار را داشتید، دوباره می توانید خرید اعتباری تا پیش از سررسید بسته انجام دهید ولی دقت داشته باشید که تضامین شما کم نشده باشد.
     ضمناً هزینه اعتبار استفاده نشده هر هفته، در ابتدای هفته بعد برای شما واریز می شود.

     ۰
     • AA5921 گفت:

      با سلام

      مدیریت محترم کارگزاری آگاه خواهشمند به جهت فراهم نمودن امکان انتخاب نوع پرداخت جهت تسویه اعتبارات دریافتی در زمان سررسید و همچنین امکان ارائه و پذیرش درخواست تسویه اعتبارات دریافتی پیش از سر رسید را در نرم افزار معاملاتی آنلاین (آسا), و در توجه به نظرات و منافع مشتریان خود که از اعتبارات استفاده مینمایند، تدابیر لازم اتخاد فرمایید.

      با تشکر

      ۰
     • Agah2 گفت:

      سلام دوست گرامی
      تشکر از اینکه نظرات خود را برای ما ارسال می کنید. پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
      امکان تسویه اعتبار زودتر از موعد وجود ندارد ولی به تعداد روزهایی که از اعتبار استفاده نکنید وجه آن به وجه نقد بآشگاه واریز می‌گردد.
      جهت اطلاع بیشتر به مطلب “سرویس جدید اعتبار معاملاتی آگاه: بازگشت اعتبار مصرف نشده! “مراجعه کنید.

      ۰
 24. AJ2131 گفت:

  سلام
  جالب بود ممنون خیلی کمک میکنه

  ۰
 25. AJ5294 گفت:

  سلام
  ببخشید اینم روش تازست که سوال ۹۶۱۲۰۱۷ رو همین امروز قرار میدیدن همین امروزم جوابشو باید بدیم من به علت مشغلم شب میرسم خونه حالا میبینم که یه سوال آسون از دستم رفته...لطفا یه تکونی به خودتون بدید این چه وضعشه آخه رسیدگی کنید خواهشا

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سوال مذکور در تاریخ ۹ بهمن منتشر شده و تا ۱۰ بهمن فرصت پاسخگویی داشته است.

   ۰
   • AJ5294 گفت:

    درسته در سوال ذکر شده تاریخ انتشار ۹ اسفند
    ولی در پیام های عمومی اگر به تاریخ ارسال پیام مبنی بر اینکه "سوال در باشگاه قرار داده شد"توجه کنید میبینید که ۱۰ اسفند پیام رو فرستادید.

    ۰
    • Agah2 گفت:

     با سلام و احترام؛
     دوست عزیز، فرمایش شما صحیح است. تاریخ ارسال پیام مربوط به سوال مذکور روز ۱۰ اسفند است. این مشکل مربوط به مسئله فنی بوده که در سایت بآشگاه وجود داشته که در حال حاضر رفع گردیده است. اما همانطور که خودتان بیان فرمودید سوال مورد نظر در تاریخ ۹ اسفند ارسال شده و مهلت پاسخ به آن تاریخ ۱۰ اسفند ساعت ۱۴ بوده است.
     با تشکر از پیگیری شما

     ۰
 26. AK4704 گفت:

  s چقدر طول میکشه که سهم فریز شده رو با سهم دیگه عوض بشه یک سهم دیگه جایگزین کنیم

  ۰
 27. AG8954 گفت:

  سلام
  یسیار مفید بود...امیدوارم بازم مطالب مفید قرار بدهید.

  ۰
 28. AJ5695 گفت:

  میشه نحوه خرید و فروش سکه آتی رو توضیح بدین؟

  ۰
 29. AJ8604 گفت:

  سلام
  آیا گرفتن وام قرض الحسنه نیاز به حضور فیزیکی در کارگزاری دارد؟ و سقف وام چقدر است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست گرامی قدرت وام‌گیری شما از طریق محاسبه رسوب مانده حساب معاملاتی شما اندازه‌گیری می‌شود. برای دریافت وام کافی است به بخش خدمات رفته و درخواست محاسبه رسوب مانده حساب را در باشگاه ثبت نمایید. با توجه به رسوب محاسبه شده، بسته‌هایی که شما قادر به دریافت آن‌ها هستید، تغییر رنگ داده و برای شما مشخص خواهند شد.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر به مطلب "نحوه‌ی دریافت وام قرض‌الحسنه در بآشگاه مشتریان" مراجعه نمایید.

   ۰
 30. وحید گفت:

  بسیار عالی و آموزنده

  ۰
 31. AG4564 گفت:

  س مطالب مفیدی بود

  ۰
 32. AJ4247 گفت:

  سامانه ای وجود ندارد که عرضه های اولیه را حداقل یه هفته زودتر اعلام کند تا وجه مورد نیاز آن را به راحتی تهیه نمود ؟

  ۰
 33. AJ5695 گفت:

  میشه در عرضه اولیه به این روش اگر پول کمتری داشت تعداد سهامه کمتری خرید؟

  ۰
 34. AJ5783 گفت:

  سلام
  تشکر از مطالب مفیدتون
  اگه در مورد چگونگی معامله در فارکس مطالب ارائه دهید ممنون میشم . سپاس

  ۰
 35. پدرام گفت:

  سلام
  برای دریافت وام هم باید مثل اعتبار قرارداد خاصی امضا کرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   قرارداد و شرایط استفاده از بسته های اعتباری و وام قرض الحسنه یکسان است. لذا همان قراردادی که برای بسته های اعتباری تنظیم می شود برای استفاده از بسته های وام هم است.

   ۰
 36. AK6661 گفت:

  سلام
  خیلی عالیه

  ۰
 37. AK6501 گفت:

  سلام
  از مطالب مفیدتون سپاسگزارم

  ۰
 38. AK6658 گفت:

  سلام
  از اطلاع رسانی ممنونم

  ۰
 39. AK6661 گفت:

  سلام
  از اطلاع رسانی ممنونم

  ۰
 40. AK6662 گفت:

  سلام
  از اطلاع رسانی ممنون

  ۰
 41. agah42735 گفت:

  با سلام

  چنانچه برای استفاده از وام های قرض الحسنه شرایط مناسبتری نظیر افزایش درصدرسوب مانده خساب مشتریان نزد کارگزاری در مخاسبه میزان وام دریافتی وافزودن امکان انتخاب وام یک ماهه در بخش مربوطه فراهم گردد که امکان استفاده از این نوع وام سریعتر در اختیار متقاضیان استفاده از آن قرار گیرد قطعا جذابیت بیشتری داشته و میتواند باعث جذب مشتریان بیشتر و بالا رفتن معاملات مشتریان حاضر که قطعا سود آوری بیشتری را برای کارگزاری دارد بهمراه داشته باشد و طرفین ازمنافع آن بهره بیشتری بببرند.

  ممنون از توجه شما و انجام اقدامات لازمه

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست گرامی از اینکه به‌منظور توسعه و بهبود خدمات بآشگاه پیشنهادات خود را برای ما ارسال میکنید، سپاسگزاریم. انشالله پیشنهاد شما بررسی شده و در صورت امکان پیاده‌سازی خواهد شد.

   ۰
   • agah42735 گفت:

    با سلام

    ممنون از توحه و پاسخگویی و انشالله اجرایی نمودن چنین پیشنهاداتی که برای هر دو طرف سودمند و موجبات رضایت بیشتر مشتریان با ایجاد امکانات و تسهیلات اینچنینی میگردند.

    ۰
 42. dhaaref@gmail.com گفت:

  بنده تمام شرایط لازم رو داشتم ولی درخواست اعتبارم بدون دلیل مشخص رد شد و ترجیح دادم دیگه رسوب پول نداشته باشم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در سایت باشگاه، قسمت گزارش اعتبارات، دلیل رد شدن بسته اعتباری را به شما اطلاع می دهد.
   لطفا برای پیگیری های بیشتر کد باشگاه خود را اعلام کنید.
   متشکرم

   ۰
 43. AH4545 گفت:

  سلام
  از اطلاع رسانی ممنونم

  ۰
 44. agah71262 گفت:

  بسیار مفید خواهد بود . کسانی که امکان دارند حتما استفاده کنن

  ۰
 45. AH2326 گفت:

  با تشکر. ان شاالله فن و فوت معاملات را حرفه ای شدیم برای دریافت اعتبار مزاحم میشیم.

  ۰
 46. مهدی گفت:

  بسیار عالی بود، ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون میزارین.

  ۰
 47. Salhivand گفت:

  با سلام
  ضمن سپاس از توجه مسولان کارگزاری نسبت ب کاربران، بنظرم اگه وام قرضالحسنه هم از یکماه شروع بشه ، برای کسانی ک دوست دارند استفاده کنند ، مفید خواهد بود.

  ۰
 48. AJ3959 گفت:

  سلام
  منظور از مانده حساب وجوه باشگاه چیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   منظور مبالغی است که بابت تخفیف کارمزد معاملات، هدیه عضویت، هدیه مسابقات ماهانه یا سایر فعالیتها به شما اعطا میشود.

   ۰
 49. AK7872 گفت:

  سلام ، ایده جالبیه فقط امیدوارم این هم غیرحضوری بشه ، چون در شهرستان ما شعب کارگزاری نیست

  ۰
 50. 2063495981 گفت:

  سلام
  چرا اعتبار باشگاه اینقدر دیر و کم تعلق میگیرد؟

  ۰
 51. agah42735 گفت:

  با سلام

  همانطوریکه مشهود است چون بطور معمول برای اکثریت مشتریان آن کارگزاری تامین ریال مورد نیاز جهت تهیه اعتبار یا بهتر است گفته شود اخذ وام از طریق آن کارگزاری برای خرید اوراق بهادار از بازار بورس با رعایت مقررات مربوطه از طریق تخفیف کارمزد انجام معاملاتشان از طریق آن کارگزاری میسر میباشد و این مقدار نمیتواند به تنهایی برای تقریبا اکثریت متقاضیان تهیه این نوع وامها (اعتبار) نمیتواند جوابگو باشد لذا پیشنهاد میگردد امکان واریز یا جابجایی وجه نقد مورد نیاز برای تهیه این نوع وام ها را از حساب مشتریان نزد آن کارگزاری فراهم نمایید.

  مطمطنا با یک نظرسنجی از مشتریان خود میتوان دید که فراهم گردیدن چنین امکانی مورد درخواست سایر مشتریان متقاضی استفاده ازین نوع وامها (اعتبار) هم میباشد.

  برای محدود نمودن مبلغ انتقالی به حساب باشگاه مشتریان نیز میتوان ضریبی مثلا تا ده برابر مقدار تخفیفات کارمزد دریافتی را چنانچه لازم دیده شود مورد نظر و اعمال قرار داد.

  با تشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   دوست بزرگوار سلام
   چنانچه در کامنتهای قبلی حضور شما عرض شد، پیاده سازی این امر ابتدا باید مورد تایید سازمان بورس واقع شود. زیرا بدون مجوز آن نهاد امکان پیاده سازی چنین موردی در بآشگاه وجود ندارد.
   علاوه بر این راه های دیگری نیز برای افزایش وجه نقد در بآشگاه وجود دارد؛ از جمله:
   فعال شدن زیرمجموعه های سطح ۱ که به ازای فعال شدن هر کدام ۵۰ هزارتومان وجه نقد هدیه داده می شود.
   قرار گرفتن در لیست برندگان ماهانه

   ۰
   • agah42735 گفت:

    با سلام

    در ارتباط با امکان پیاده سازی در باشگاه زمانیکه به طرق آورده شده چنین امکانی وجود دارد که واریز مبالغی حتی به عنوان جایزه آنهم با مقادیر متغیر هر ماهه مستقیما به حساب تعدادی از اشخاص به عنوان برنده مسابقات توسط باشگاه واریز میگردد و بنظر میرسد بورس با چنین موردی مشکلی نمیباست داشته باشد که اجرا میشود قطعا در مورد واریز نقدی مشتریان به حساب باشگاه خود که تنها طریقه اعلام شده توسط کارگزاری جهت تهیه این نوع وامها (اعتبار) که بصورت میان مدت مورد استفاده قرار میگیرند میباشد و برای این مهم نیز مقرررات روشنی از سوی سازمان بورس تدوین و ابلاغ گردیده نباید منع قانونی دیگری وقتی مقررات ابلاغی سازمان رعایت شود که اساسا حول محور میزان و نحوه تضامین و تسویه مبالغ پرداختی توسط کارگزاری ها در این ارتباط میباشد و قانونا سازمان به موارد دیگری که برای اینکار و شیوه ارائه و دریافت آن مقررات مربوطه را نقض ننمایند ورود و دخالتی نمیتواند و بالطبع نمینماید.

    در حالیکه چنین اعتباراتی از سوی کارگزاری باعتبار و پشتوانه میزان دارایی سهام مشتریان کارگزاریست که از منابع تامین کننده نظیر بانکها مطابق مقررات تدوین شده جهت ارائه به متقاضیان آنها با رعایت مقررات اشاره شده جهت رونق بازار تدبیرشده دریافت گردیده که در این راستا مورد مصرف قرار داده شود و چنانچه این طریقه طبق پاسخ شما توسط سازمان منع گردیده (مقرراتی در منابع ارسالی و مدرکی دال بر تایید آن تا کنون ارائه نگردیده و در منابع اعلامی هم مشاهده نگردیده) کارگزاری میتواند مطابق مقررات شیوه های متداول سایر کارگزاری را هم به موازات این شیوه براحتی در صورتیکه بخواهد این اعتبارات توسط مشتریانی که مطابق مقررات استحقاق استفاده از آن را دارند مورد استفاده قرار گیرند قانونا استفاده نموده و شرایط مناسبتری برای مشتریان خود برای دریافت آن فراهم و اعلام نماید.

    با تشکر

    ۱
 52. AG7080 گفت:

  سلام.ارزش سبد من چیزی بالای هفتاد م میباشد و اعتباری که برای من فعال میشه پنج م.لطفا رسیدگی کنید شرایط عادلانه نیست

  ۰
 53. AK8625 گفت:

  مفید و کارامد بود. من تازه امروز آگاه شدم!
  قبلا کارگزاری بانک کشاورزی بودم. امکانات آگاه رو نداشت ...

  ۰
 54. AJ8604 گفت:

  با تشکر از کارگزاری آگاه
  در کل پیشنهاد استفاده از اهرم را دارید؟ با توجه به اینکه ریسک را بالا برده و اهرم است.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   استفاده از اعتبار و اهرم به شرایط کلی بازار و اقتصاد بستگی دارد . بطور مثال در بازار رشدی، مناسب و در بازار رکودی و نزولی، اصلا توصیه نمیشود.

   ۰
 55. AK8490 گفت:

  میخواستم بپرسم در نرم افزار اسا هر چقدر گردش حساب بیشتر باشد ایا مزایایی دارد
  سلام مانده وجه نقدی درحساب کارگذاری مزایایی هم دارد
  باید چکار کنم بسته اعتباری من فعال شود

  ۰
 56. AK8490 گفت:

  سلام در اسا وقتی قیمت را میزنم ۵۶۵۰مینویسد نقطه تعادلی سفارش ۵۷۳۶ این نقطه تعادلی یعنی چه ممنون اگر توضیح دهید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام واحترام
   نقطه تعادلی سفارش، نقطه ای است که اگر در آن قیمت، معامله فروش انجام شود، با احتساب کارمزد خرید و فروش، کاربر نه سود کسب خواهد کرد و نه زیان.

   ۰
 57. AJ8604 گفت:

  با تشکر. چرا برای عرضه های اولیه اعتبار در نظر نمیگره آگاه. دیگر کارگزاری ها دارن.

  ۰
 58. AK8490 گفت:

  روی یک نماد مینویسند مشمول فرایند تعلیق یعنی چه میشه سهام خرید یا ایراد داره

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   اینگونه سهم ها قابلیت خرید و فروش دارند و نماد مشمول فرآیند تعلیق فقط یک هشدار از جانب سازمان به سهامداران آن نماد است که اعلام می کند وضعیت این نماد در شرایطی قرار دارد که در صورت عدم رفع آن مشکل، در آینده تعلیق خواهد شد.

   ۰
 59. AK8490 گفت:

  یا مشمول قانون ماده ۱۴۱ تجارت چیه

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   زمانی که شرکتی حداقل به اندازه نیمی از سرمایه خود را در اثر زیان از دست بدهد موظف است مجمع عمومی فوق العاده تشکیل دهد و نسبت به انحلال یا عدم انحلال شرکت تصمیم بگیرد. که در صورت رای به عدم انحلال موظف است اقدامات مقتضی را انجام دهد.

   ۰
 60. AA5921 گفت:

  با سلام

  در صورت دریافت اعتبار آیا در صورت داشتن موجودی بیشتر از مقدار دریافتی اعتبار در بازه زمانی متعلقه در حساب معاملاتی، آیا مازاد این مبالغ در روزهای وقوع برای محاسبات رسوب مانده حساب جهت افزایش قدرت دریافت وام قرض الحسنه در پایان هر ماه مطابق روال عادی در نظر گرفته و به آن حساب اضافه میگردد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   موجودی مثبت و آزاد حساب معاماتی در محاسبات رسوب اعمال می شود.

   ۰
   • AA5921 گفت:

    با سلام مجدد

    ضمن تشکر از لینک پاسخ ارسال شده، لطفا بفرمایید:

    چنانچه در زمان اختصاص اعتبار (وام قرض الحسنه) ازین مبلغ اعتباری در تعدای از روزها استفاده نگردد آیا میزان قدرت دریافت وام قرض الحسنه آن مقدار استفاده نشده مجددا به حساب مربوطه برگشت داده شده و به موجوی آن برای استفاده مجدد افزوده میگردد؟

    با سپاس

    ۰
 61. AA0515 گفت:

  سلام.
  تک‌تک نوشته‌ها و پاسخ‌های شما را خواندم. (تشکر بابت پاسخگویی عالی‌تان)
  متاسفانه در متن و در پاسخ‌ها دقیق بیان نشده فرآیند چگونه است.
  الان برای من در باشگاه نوشته که وام قرض‌الحسنه‌ای که خواستم تایید شده.
  ولی پولی به حسابم نیامده. باید کاری بکنم؟ باید پی‌گیری کنم؟ یا زمان‌بر است و بعد از چند روز خودش خود به خود درست می‌شود؟
  این سهام فریز شده چیست؟ من باید مشخص بکنم؟ (چگونه؟) یا خود کارگزاری این کار را انجام می‌دهد؟ من کاملا کوتاه‌مدت کار می‌کنم و هر روز با سهامم خرید و فروش انجام می‌دهم و این فریز شدن سهام برایم واقعا سخت است. آیا راهی هست که این حالت به صورت شناور باشد و خودکار از مجموع مانده ریالی و سهام این فریز شدن محاسبه شود؟ یا هر روز من باید یک سری از سهامم را فریز کنم و یک سری را آزاد و دوباره روز از نو روزی از نو...؟

  در مورد پیشنهادی که دوستان داشتند من هم اصرار می‌کنم که اگر چنین قابلیتی هنوز در نظر گرفته نشده حتما رویش کار کنید. یعنی: قرار دادن دکمه‌ی تسویه اعتبار.
  آدم حساب‌کتاب‌هایش این جوری مشخص‌تر می‌شود. لازم نیست هر دفعه یک جای ذهنش درگیر تسویه کردن یا نکردن یا استفاده نکردن از پول اعتبار و ... بشود.

  پیشنهاد بعدی را هم که دوستان مطرح کردند به شیوه‌ی دیگری عرض می‌کنم: اگر نمی‌توانید کاری کنید که پول به حساب باشگاه واریز کرد، یک دکمه‌ای قرار بدهید که ریال‌های واریز شده از سمت باشگاه به سمت حساب معاملاتی برگردد. (این دیگر مصداق پولشویی که نیست!؟) مثلا ۵۰ هزار تومان من قبلا از باشگاه فرستاده بودم به حساب معاملاتی‌ام... حالا یک دکمه‌ای باشد که ۴۰ هزار تومان آن را برگردانم...

  سپاس.

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز در پاسخ به سوال اولتان باید بگوییم زمانی که درخواست یک بسته اعتباری یا وام قرض الحسنه مورد تایید قرار می گیرد با توجه به تاریخ اعمالی که برای آن هنگام ثبت درخواست بسته تعیین نموده اید مبلغ آن به حساب معاملاتی شما اعمال می شود. پس از ثبت درخواست و تایید در صورتی که وام یا بسته اعتباری از سوی سیستم مورد تایید قرار گرفته باشد به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به انجام فرایند دیگری در حساب معاملاتیتان اضافه خواهد شد.
   در خصوص سهام فریز شده هم پس از عقد قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه سیستم اعتبارات میزان سهام مورد نیاز با توجه به شرایط و قوانین سازمان بورس در این خصوص را فریز می کند .
   در خصوص موردی که برای تسویه اعتبار مطرح کردید این موضوع در حال حاضر در بخش اعتبارات وجود دارد. دکمه تمدید در کنار بسته های اعتباری که به زمان تسویه می رسد را می توانید با مراجعه به بخش گزارش بسته های اعتباری در گزارشات بآشگاه مشتریان انتخاب نمایید تا بصورت اتوماتیک بسته مورد نظر در فرایند تمدید قرار گیرد. اما فرایند تسویه اعتبارات در حساب معاملاتی شما در صورتی که موجودی داشته باشید به صورت اتوماتیک صورت می گیرد.
   در خصوص مورد آخری که بیان کردید باید بگوییم انتقال یا واریز وجه از هیچ سامانه یا درگاهی به بآشگاه امکان پذیر نیست. این که سامانه از درگاه حساب معاملاتی شما یا حساب بانکی شما باشد فرقی در ماهیت موضوع ندارد.

   ۰
 62. AK0286 گفت:

  چرا وام رو میگن قرض الحسنه مگه بسته های اعتباری مو قع بازپرداخت باید علاوه بر مبلغ بهره پرداخت کرد ؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   لازمه فعالسازی بسته‌های اعتباری داشتن وجه نقد کافی در بآشگاه است که در صورت پرداخت این هزینه، بسته اعتباری برای شما فعال می‌گردد.
   درصورتی که برای استفاد از وام قرض الحسنه هیچ هزینه‌ای از مشتری دریافت نمی‌شود.
   با تشکر

   ۰
   • AP1535 گفت:

    سلام
    در این کامنت فرمودید که برای وام هیچ هزینه ای دریافت نمی شود منظورشما این است که همان مقدا. وام بدون کارمزد یا سود را باید به صورت اقساط برگردوند یا کارمزد و سود بازپرداخت دارد? اگر دارد چقدره?

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     برای توضیح بهتر یک مثال میزنیم:
     فرض کنید شما یک وام ۵ میلیونی ۳ ماهه در تاریخ ۱ مهر ۹۷ دریافت کرده اید. زمان دریافت وام شما هزینه ای برای آن پرداخت نمیکنید. باتوجه به اینکه بسته وام شما ۳ ماهه است، لازم است حساب معاملاتی شما در تاریخ ۱ دیماه ۹۷ مبلغ ۵ میلیون تومان وحه نقد داشته باشد.
     بنابراین شما نه در زمان دریافت بسته و نه در سررسید آن، وجهی بابت کارمزد یا هزینه پرداخت نمیکنید.
     علاوه بر این تسویه وام شما باید در سررسید انجام شود نه به صورت قسطی.

     ۰
 63. AF6785 گفت:

  سلام
  خواستم بدونم بعد از اینکه بسته اعتباری دریافت شد آیا برای برداشت پول حتما باید به میزان بسته دریافتی پول نقد در حساب معاملاتی باقی بمونه و بیشتر از اون رو میشه برداشت کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله. بر اساس دستورالعمل جدید بورس از حساب بدهکار، امکان برداشت وجه وجود ندارد و ابتدا باید به اندازه اعتبار پول در حساب معاملاتی باشدو مازاد آن قابل برداشت است.

   ۰
   • AF6785 گفت:

    ممنون از پاسختون ولی خوب وقتی سهم فریز میشه یه جورایی همون حکم وثیقه رو داره
    همینطور اگه به هر دلیلی نیاز به برداشت باشه عملا میزان اعتبار دریافتی باید چند روز بلااستفاده باقی بمونه تا بشه یه مقدار برداشت کرد.مثلا ۵ میلیون اعتبار دریافت کردیم و باهاش سهام خریدیم. بخوایم ۱ تومن از حساب برداشت کنیم باید ۶ میلیون تو سامانه معاملاتی ، سهم نقد کنیم و حداقل ۳ روز بهش دست نزد تا بشه ۱ تومن رو برداشت کردکه متاسفانه ممکنه سهمی رو مجبور بشیم با قیمت پایین بفروشیم تا بتونیم یه مقدار برداشت کنیم.
    امیدوارم راه حلی باشه تا اعتبار دریافتی خودش باعث همچین ضررهایی نشه.

    ۱
 64. AR8218 گفت:

  سلام در صورتی که بعد از پایان زمان بسته اعتباری مانده حساب کافی نباشه چیکار باید بکنم؟
  میتونم بسته رو تمدید کنم؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   شما اگر وجه نقد باشگاه به اندازه بسته ای که فعال دارید باشد می توانید در گزارش اعتبارات بر روی گزینه تمدید زده و اعتبار خود را مجدد تمدید نمایید.

   ۰
 65. AU9264 گفت:

  سلام، هزینه ی این وام ها دقیقا از کجا تامین میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که بین سطح ۱ تا ۱۰ باشگاه قرار می‌گیرید بابت معاملاتی که انجام می‌دهید بین ۱۰ تا ۲۵ درصد تخفیف کارمزد دریافت می‌کنید که این تخفیف کارمزد به حساب باشگاه شما واریز می‌گردد و می توانید با این وجه، بسته‌های اعتباری را خریداری نمایید.
   باتشکر

   ۰
 66. AS6103 گفت:

  خیلی سخته و اصلا صرف نداره.

  ۰
 67. AU0902 گفت:

  اعتبار معاملاتی به معنای قرض گرفتن سرمایه از کارگزاری جهت انجام معاملات سهام در بورس است

  ۰
 68. AU0902 گفت:

  اعتبارات برای مشتری از ضروریات است که کار گزار در اختیار مشتریان خود قرار میده بازم ممنون

  ۱
 69. AW3964 گفت:

  بهتر هست فقط و فقط به افراد حرفه ای توصیه بشه

  ۰
 70. AU0902 گفت:

  با سلام
  با مرور مطالب متوجه شدم که اعتبار معاملاتی به معنای قرض گرفتن سرمایه از کارگزاری جهت انجام معاملات سهام در بورس است!!!!!

  ۰
 71. AQ5910 گفت:

  با سلام
  ی سوال داشتم
  اونم این هست اگه من از یک نفر بسته اعتباری دریافت کرده باشم و اون بازه زمانی مثلا یک ماهه ، فرصت نشد از اون بسته اعتباری استفاده کنم میخواستم بدونم آیا اون مبلغ پرداختی برای دریافت اون بسته به حساب من میاد یا اونی ک بسته اعتباری رو واسه من فرستاده ؟!

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   هزینه اعتبار استفاده نشده به حساب فردی که بسته اعتباری را خریداری کرده است واریز می شود.
   باتشکر

   ۰
 72. AU0902 گفت:

  با سلام به درستی که
  در بورس همه دوست دارند سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشند تا با آن، بتوانند سودهای بیشتری کسب کنند. این یک خواسته‌ای منطقی است

  ۰
 73. AT6884 گفت:

  سلام
  من قصد دارم اعتبار دریافت کنم
  در حدود ۵۰میلیون تومان پنجاه درصد حساب پرتفو
  ولی در رباشگاه بیشتر از ۲۰ میلیون برایم فعال نیست ...و در حساب باشگاه هم ۵۰۰ هزار تومان ...لطفا راهنمایی کنید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   هنگام امضای قرارداد اعتباری سقف اعتبار شما درحدود ۵۵ درصد پورتفویتان به غیر از سهام بازار پایه تعیین میشود. در صورت افزایش پورتفو و تمایل به افزایش سقف اعتباری باید قرارداد اعتباری جدیدی را امضا کنید. ضمن انکه سهام بازار پایه شامل سهام فریز نزد کارگزار نمی‌شود.

   ۰
 74. کرمی گفت:

  با سلام، میزان سود وام یا اعتباری دریافتی چقدره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام دوست گرامی
   بسته های اعتباری یا وام قرض الحسنه بهره ندارند. وجه نقد باشگاه به عنوان جایزه نقدی در باشگاه بوده و تنها هزینه برای خرید بسته اعتباری است.

   ۰
 75. AB8975 گفت:

  سلام لطفا برای تنظیم قرارداد اعتباری برای مشتریانی که در شهرهای فاقد نمایندگی کارگزاری آگاه هستند چاره ای بیندیشید؟
  آیا امکان دارد قرارداد اعتباری در شهرستان توسط مشتری امضا و در دفترخانه اسناد رسمی گواهی امضا شود و به دفتر مرکزی آگاه ارسال شود؟؟؟
  این نقیصه موجب کاهش رغبت مشتریان در شهرهای فاقد نمایندگی آگاه خواهد شد.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در حال حاظر فقط می توانید به منظور ثبت قرارداد اعتباری یک مرتبه به نزدیکترین شعبه محل سکونت خود مراجعه نمایید. امکان مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی وجود ندارد.

   ۰
 76. AU3768 گفت:

  سلام
  متاسفانه من از این موضوع دریافت اعتبار اطلاع دقیق نداشتم و مبالغی که از بابت تخفیف کارمزدها به صورت ریالی به حساب باشگاهم واریز میشد رو به حساب اصلی بورسیم انتقال میدادم و الان که میخوام از خدمات دریافت اعتبار استفاده بکنم میزان ریالم خیلی کم هست که شاید اگر اون مبالغ رو انتقال نمیدادم میتونستن کافی باشن. میخواستم ببینم امکانش هست اون مبالغ دوباره به حساب باشگاهم برگردونده بشن و یا از یه راه دیگه ریالم رو افزایش بدم؟
  ممنون از راهنماییتون

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   این امر به هیچ عنوان امکان پذیر نیست، لذا از این به بعد به منظور افزایش ریال بآشگاه خود از روش های معرفی شده اقدام نمایید:
   ۱- انجام معاملات و دریافت تخفیف کارمزد.
   ۲- شرکت در مسابقات و دریافت هدایای نقدی آن.
   ۳-فعال شدن زیر مجموعه شما و دریافت هدیه نقدی.

   ۳
 77. asgar گفت:

  سلام ببخشید میخواستم بدونم بعد از خرید اعتبار معاملاتی تا چه مقدار امکان برداشت از حساب وجود داره؟؟

  ۰
 78. حسن محمدی متوسل گفت:

  سلام میخواستم بدونم آیا این بسته های اعتباری ربا حساب نمیشه چون باشگاه در قبال قرض دادن بسته مبلغ دریافت می‌کنه خیلی وقته که می‌خوام بسته بگیرم اما میترسم ربا باشه

  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ۱) پول موجود در حساب بآشگاه با توجه به اینکه اعظم آن از طریق تخفیف معاملات ایجاد میشود بمانند حبه یا هدیه است. عملا شما با پرداخت پول نقد قادر به دریافت بسته اعتباری از ما نیستید.
   ۲) بسته اعتباری مانند پول نقد نیست. بسته اعتباری یک خدمت است که با استفاده از آن قادرید اوراق بهادار معامله کنید و بعدا پول آنرا بپردازید.
   ۳) هزینه بسته اعتباری معادل کارمزد بانک است و مستقیما از آگاه دریافت میشود.
   ۴) مسئله اعتبار و کارمزد آن مورد تایید کمیته فقهی بورس به عنوان عالی ترین مرجع فقهی مسائل بورسی کشور است.

   ۰
 79. Hmm گفت:

  سلام خسته نباشید
  من درخواست بسته اعتباری دادم حالا سوالم این هست که با توجه به اینکه کد بورسی رو از خود کارگزاری گرفتم باید برای قرارداد یا فریز سهام مراجعه حضوری داشته باشم یا مراحل اینترنتی هستش لطفا بگید در مراحل بعد باید چی کار کنم

  ۰
 80. سعید گفت:

  سلام
  ۲ سوال دارم
  اول اینکه سهام بازار پایه تابلو زرد چند درصد وجه تضمین محاسبه می شوند؟
  دوم اینکه مدت قرارداد اعتباری که با کارگزاری می بندیم حداقل و حداکثر چقدر میباشد و تابع چه پارامترهاییست؟
  با سپاس

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ارزش تضمین برای بازار اصلی ۵۵% می باشد ، ارزش تضمین بازار پایه زرد میشه ۵۰ درصد از بازار اول و دوم فرابورس = حدود ۲۷ % ، ارزش تضمین بازار پایه نارنجی۳۰% می باشد = حدود ۱۶% و
   برای بازار پایه قرمز اعتباری تعلق نمی گیرد.مدت قرارداد اعتباری یکساله می باشد و برای امضاء و مطلع شدن از دیگر پارامتر های قرارداد باید بصورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مراجعه بفرمائید.

   ۰
 81. پژمان گفت:

  سلام،
  من تازه وارد مشتریان آگاه شدم،و فعلا قصد دارم فقط در بورس آتی کالا(زعفران،پسته و ....) معامله کنم.
  الان هم از امتیاز و مبالغ ریالی باشگاه برخوردار هستم. میخوام بدونم آیا به من اعتبار تعلق میگیره؟؟؟ اگر میگیره،شرایطش چطوره؟ چون سهمی برای فریز ندارم.
  امکانش هست که مثلا یک مقدار از پول داخل حسابم فریز بشه؟ البته با این شرط که امکان معامله با این پول فریز شده رو داشته باشم.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فعال شدن بسته‌های اعتبار یا وام قرض الحسنه برای دریافت اعتبار کافی نیست و مشتری باید شرایط دیگری را نیز ارحراز نماید. دارا بودن قرارداد خرید اعتباری فعال نزد کارگزاری آگاه ، داشتن وجه تضمین کافی ،رعایت سقف اعتبار دریافتی.
   ارزش تضمین فقط سهام می تواند باشدو برخی دارایی‌ها جزو ارزش تضمین محسوب نمی شود، از جمله: سهام بازار پایه فرابورس، گواهی سپرده طلا و گواهی زعفران.

   ۰
 82. مصطفی گفت:

  سلام
  من یک بسته اعتباری گرفتم و چند روز دیگه باید تسویه کنم ولی سهام خریدم و نمیخوام فعلا بفروشم آیا این امکان هست که شخص دیگری با به نام خودش یک بسته بگیره و بعد انتقال بده به حساب معاملاتی من اونوقت اعتبار من از محل اعتباری که اون شخص برای من فرستاده تسویه بشه؟
  خواهش میکنم جواب بدهید مهلتی برام نمانده
  با تشکر از کارگزاری آگاه

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز،
   در صورت رسیدن زمان تسویه بسته اعتباری، از مانده قابل معامله شما به صورت خودکار این فرآیند انجام خواهد شد وچنانچه مبلغ کافی در حساب معاملاتی خود نداشته باشید از طریق واریز وجه می توانید اعتبار در یافتی خود را تسویه کنید. همچنین می‌توانید سهام‌های خریداری شده با اعتبار را تا دو روز قبل اتمام بسته بفروشید و همان مبلغ اعتبار دریافتی در حساب شما موجود باشد و با آن معامله ای انجام ندهید.

   ۱
 83. بورس گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  بنده تمام شرایط لازم رو داشتم ولی درخواست اعتبارم بدون دلیل مشخص رد شد
  چطور باید دلیل رد شدن رو بفهمم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای رصد وضعیت بسته (پذیرش یا رد آن)،لغو، تمدید یا علت رد بسته اعتباری می توانید در تب گزارش به گزارش اعتبارات مراجعه کرده و از وضعیت بسته‌های اعتباری خود مطلع شده و در صورت نیاز پیگیری نمایید.

   ۰
 84. اصغر جنگلی گفت:

  با سلام و درود ،برای دریافت وام قرض‌الحسنه ۵میلیون تومان چقدر تو کارگزاری پول داشته باشیم،ایا این پول بعنوان ضمانت باقی میماند یا میتونیم بعد دریافت وام برداریم یا سهام بخریم

  ۰
 85. پزشکی گفت:

  با سلام و احترام
  بعد از دریافت بسته ی اعتباری اگر بدهی سر موقع تسویه نشود چه اتفاقی می افتد؟
  کارگزاری بصورت خودکار ممکن است دست به فروش سهام های کد بدهکار بزند؟

  ۰
  • agah12 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورت رسیدن زمان تسویه بسته اعتباری، از مانده قابل معامله شما به صورت خودکار این فرآیند انجام خواهد شد، در صورتیکه در حساب معاملاتی شما مبلغ اعتبار موجود نباشد تخلف به حساب می آید و حساب شما مسدود میشود.

   ۰
 86. علی گفت:

  با سلام

  درحال حاضر امکان دریافت اعتبار در کارگزاری آگاه وجود داره یا خیر؟
  تغییر قوانینی داشته از اول امسال یا خیر؟
  با تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، در صورتی که شرایط دریافت اعتبار را احراز نمائید قادر به دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه خواهید بود.شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه:
   نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری به صورت حضوری را امضا کرده باشید.کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است . امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود.مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمین برابر است با ۱۵ درصد دارایی سهام.جهت کسب اطلاع بیشتر به مطلب روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۰
 87. Stt گفت:

  سلام
  بنده میخواستم بسته ی اعتباری ماهانه ده ملیونی بخرم ولی میگه سقف اعتباری رعایت نشده در حالی ک ارزش تضمین پرتفو من بیشتر از این مبلغه،قراردادم امضا کردم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه
   نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری به صورت حضوری را امضا کرده باشید.کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است . امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود.مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمین برابر است با ۳۵ درصد دارایی سهام.جهت کسب اطلاع بیشتر به مطلب روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۰
 88. محمد گفت:

  سلام با سهام صندوق پالایش میتوان اعتبار گرفت

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: