اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ چگونه اعتبار دریافت کنیم؟

در بورس همه دوست دارند سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشند تا با اهرم کردن آن، بتوانند سودهای بیشتری کسب کنند. این خواسته‌ای منطقی است، زیرا شخصی که به طور مثال با سرمایه ۵۰ میلیونی، سالانه حدود ۴۰ درصد بازدهی از بورس کسب می‌کند، اگر ۷۰ میلیون سرمایه داشته باشد، با همان سود ۴۰ درصدی می‌تواند پول بیشتری بدست آورد.

اما آیا می‌توانیم برای خرید و فروش سهام، از کارگزاری اعتبار بگیریم؟ جواب مثبت است. اعتبار معاملاتی به سرمایه‌ای گفته می‌شود که کارگزاران به طور موقت در دست سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قرار می‌دهند.

این اصطلاح در کارگزاران بورس‌های خارجی با نام Margin Trading شناخته می‌شود که البته در ایران دارای قوانین و شرایط متفاوتی با کشورهای خارجی است. در ادامه این مطلب، شرایط لازم برای دریافت اعتبار معاملاتی را شرح خواهیم داد.

مطالب مرتبط:

روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار

معرفی خدمات اعتبار معاملاتی در سایت بآشگاه (ویدئو)

دریافت اعتبار معاملاتی برای افرادی مناسب است که مهارت خوبی در معامله‌گری و سرمایه‌گذاری داشته باشند و ریسک‌ها را به خوبی بشناسند. برخی از ریسک‌ها عبارتند از:

۱ – ریسک افزایش زیان
همان‌طور که اعتبار معاملاتی می‌تواند باعث کسب سود بیشتر شود، در صورت متحمل شدن زیان، این مقدار زیان بیشتر خواهد بود. به عبارتی اعتبار معاملاتی هم پتانسیل افزایش سود و هم پتانسیل افزایش زیان را دارد. (یک زیان ۱۰ درصدی با سرمایه ۵۰ میلیونی معادل ۵ میلیون تومان است ولی با سرمایه ۷۰ میلیونی معادل ۷ میلیون تومان)

۲ – ریسک نیاز به نقدینگی
زمانی که شخص به هر دلیلی توانایی تسویه اعتبار معاملاتی را نداشته باشد، کارگزار مجبور است برای بدست آوردن نقدینگی، سهام فریز شده شخص را بفروشد. ممکن است این سهم در بدترین قیمت ممکن در حال معامله باشد و شرکت کارگزاری چاره‌ای به جز فروش آن ندارد.

۳ – ریسک عدم پوشش هزینه
ممکن است سرمایه‌گذار نتواند بازدهی موردانتظار خود را بدست آورد و حتی نیاز باشد در زمان تسویه حساب، مبلغی نیز به حساب اضافه کند.

توصیه‌های کلیدی

قبل از استفاده از اعتبار معاملاتی این نکات را در نظر بگیرید:

۱ – برایسرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید، به اندازه کافی پیگیر باشید و از نزدیک وضعیت بازار را پیگیری کنید. باید ببینید چه رویداد اقتصادی پیش‌رو است و چه رویدادهایی می‌تواند به میزان زیادی روی بازار یا صنعت موردنظرتان تاثیر بگذارد.

۲ – بدترین سناریو را در نظر بگیرید و ببینید آیا از نظر روانی و مالی آماده مواجه شدن با آن هستید؟ اگر به طور مثال متحمل زیان شدید چه اقدامی خواهید کرد و برنامه‌تان در آن شرایط چیست؟

۳ – واقع‌بین و آماده هر رویدادی باشید. بازارهای مالی گاهی مثبت هستند و گاهی منفی، اما انسان‌ها تمایل دارند به اتفاقاتی که اخیرا رخ داده بیشتر توجه کنند. به طور مثال وقتی بازار مثبت است، خوش‌بینانه به بازار نگاه می‌کنند و انتظار دارند بازار مثبت ادامه پیدا کند، همین موضوع در بازار منفی نیز صدق می‌کند.

شرایط لازم جهت دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری آگاه

۱- فعال بودن بسته اعتباری یا وام قرض الحسنه

با توجه به اینکه اعتبارات کارگزاری از دو قالب بسته‌های اعتباری و وام قرض الحسنه ارائه می‌شود، لذا برای دریافت هر کدام، ابتدا باید این بسته ها فعال (رنگی) باشد. فعال شدن بسته‌های اعتباری بر اساس ریال موجود در بآشگاه است و فعال شدن بسته‌های وام قرض الحسنه بر اساس قدرت وام (که با توجه به رسوب مانده آزاد در حساب معاملاتی محاسبه می‌شود) انجام می‌شود.

نکته مهم: فعال شدن بسته‌های اعتبار یا وام قرض الحسنه برای دریافت اعتبار کافی نیست و مشتری باید شرایط دیگری را نیز ارحراز نماید.

۲ – دارا بودن قرارداد خرید اعتباری فعال نزد کارگزاری آگاه

برای دریافت اعتبار از هر کارگزاری، مشتری باید قرارداد اعتباری فعال (که تاریخ و مبلغ آن معتر باشد) با آن کارگزاری داشته باشد. امضای قرارداد اعتباری صرفاً با حضور مشتری در یکی از شعب کارگزاری امکان پذیر است.

۳- داشتن وجه تضمین کافی

کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است. امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود. اما مشتری در صورتی که بخواهد این سهام فریز شده را بفروشد، می تواند با اعلام به کارگزاری تضمین خود را با سهم دیگری پوشش دهد و سهام مد نظر را بفروشد. علاوه بر این طبق دستورالعمل بورس در خصوص خرید اعتباری، برخی از سهام ها نمی توانند جزو ارزش تضمین قرار گیرند، نظیر سهامی که در بازار پایه فرابورس معامله می‌شود.

۴- رعایت سقف اعتبار دریافتی

هر مشتری در صورت دارا بودن بسته‌های اعتباری یا وام فعال‌، می‌تواند حداکثر به میزان ۶۰ درصد پرتفوی خود را اعتبار معاملاتی دریافت نماید.

نکته: در کارگزاری آگاه علاوه بر بسته‌های اعتباری سه ماهه، شش ماهه و یک ساله، بسته‌های اعتباری با سررسید یک ماهه نیز وجود دارد. باید دقت شود که حداکثر اعتبار یک ماهه ۲۰ میلیون تومان است، اما در صورت فعال بودن بسته‌های اعتباری یا وام قرض الحسنه با سررسید بیش از ۳ ماه (چنانچه ارزش تضمین دارایی مشتری اجازه دهد) این محدودیت وجود ندارد.

مراحل دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری آگاه

۱ – مطالعه دقیق و کامل دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
۲ – در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید، دریافت کدمعاملاتی و افتتاح حساب در کارگزاری آگاه
۳ – تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه به صورت حضوری
۴ – ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار (طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل)
۵ – وجود ریال در بآشگاه (روش‌های بدست آوردن ریال را اینجا بخوانید) یا داشتن قدرت وام کافی
۶ – ثبت درخواست برای دریافت بسته اعتباری موردنظر (برای مشاهده قیمت بسته‌های اعتباری و مدت زمان آنها، به صفحه بسته‌های اعتباری وارد شوید.) یا ثبت درخواست برای بسته وام فعال شده(برای مشاهده بسته‌های فعال خود به بخش خدمات و صفحه وام قرض الحسنه مراجعه نمایید.)
۷ – اضافه شدن اعتبار در حساب معاملاتی شخص (در صورت واجد شرایط بودن و طی مراحل لازم)

ثبت درخواست اعتبار یا وام، لزوماً به معنی تایید وضعیت اعتباری شما از سوی کارگزاری نیست. درخواست شما پس از ثبت توسط کارگزاری آگاه بررسی خواهد شد و نتیجه آن در بآشگاه به اطلاع شما می‌رسد. برای مشاهده گزارش درخواست های مربوط به اعتبارات، همچنین مشاهده نتجه رد یا تایید بسته مدنظر توسط کارگزاری، می‌توانید در حساب بآشگاه خود به بخش گزارش و صفحه گزارش اعتبارات مراجعه نمایید.

نتیجه‌گیری

اعتبار معاملاتی به معنای قرض گرفتن سرمایه از کارگزاری جهت انجام معاملات سهام در بورس است. این سرمایه را می‌توان مانند یک چاقوی دولبه دانست که هم پتانسیل افزایش سود و هم پتانسیل افزایش زیان را دارد. بنابراین اعتبار معاملاتی بهترین گزینه برای کسانی است که سرمایه‌گذاری را بصورت حرفه‌ای و با واقع‌بینی در بورس انجام می‌دهد و خودشان را برای همه سناریوها آماده کرده‌اند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.
116 نظر در مورد مطلب “اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ چگونه اعتبار دریافت کنیم؟

 1. سلام
  من می خواهم برای نزدیکانم سهام بخرم چطور سهام را به نام آنها بکنم تا سود حاصل از سرمایه گزاری به حساب آنها واریز شود ؟
  با سپاس

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که انجام معامله با کد بورسی دیگران جزو موارد پولشویی محسوب می‌شود لذا پیشنهاد می‌شود نزدیکان شما از طریق سامانه ex.agah.com جهت دریافت کد بورسی اقدام کنند و به نام خودشان در بازار بورس به خرید و فروش بپردازند.

  1. سلام
   بله دوست عزیز
   درصورتی وجه نقد شما در باشگاه کافی باشد و قرارداد اعتباری با کارگزاری امضا کرده باشید، می توانید از اعتبار استفاده کنید.
   همچنین در صورتی که رسوب مانده حساب شما کافی باشد؛ (حداقل قدرت وام یکماهه شما بیشتر از ۱۵ میلیون تومان باشد) و حداقل در سطح ۵ باشگاه قرار گرفته باشید، می توانید از بسته های وام قرض الحسنه استفاده نمایید.

  1. با سلام و احترام
   به‌منظور دریافت بسته‌های اعتباری شما می‌توانید به بخش خدمات در بآشگاه مشتریان مراجعه کرده و در صورت امکان(داشتن قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه و تضامین کافی) بسته اعتباری خریداری نمایید. برای دریافت بسته‌های اعتباری علاوه بر اینکه تا ۶۰ درصد ارزش پورتفوی خود در کارگزاری را میتوانید به عنوان اعتبار دریافت نمایید لازم است وجه نقد موردنیاز برای خرید بسته اعتباری مربوطه را در حساب بآشگاه خود داشته باشید. مدت اعتبار ها با توجه نوع بسته اعتباری متفاوت بوده و از یک ماه تا ۱۲ ماه متغیر است. این بسته ها را می توانید در منوی خدمات بآشگاه بخش بسته های اعتباری مشاهده نمایید.
   با تشکر از شما

 2. سلام
  آیا این امکان در باشگاه وجود داره که وجوه نقدی رو بین حساب های باشگاه انتقال بدیم؟و اگه هست چطوری میتونیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   همانطور که در سامانه معاملاتی آساتریدر کارگزاری آگاه امکان انتقال وجه بین کاربران امکان پذیر نیست، در حساب باشگاه نیز به دلیل قوانین بورس، امکان انتقال وجه نقد وجود ندارد.

 3. با سلام . برای کسانی که در شهرستانها زندگی می کنند وقرارداد اعتباری برایشان به صورت حضوری ممکن نیست آیا امکان غیر حضوری این قرارداد وجود ندارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   درحال حاضر، بستن قرارداد اعتباری به صورت غیر حضوری امکانپذیر نیست و شما می بایست به یکی از نزدیکترین شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید.
   جهت اطلاع از شعب کارگزاری آگاه به مطلب شماره تلفن و آدرس شعب کارگزاری آگاه در تهران و سایر شهرها مراجعه بفرمایید.

  1. سلام
   بله دوست عزیز
   کارگزاری آگاه این امکان را دارد که بر اساس رسوب مانده حساب مشتری، به ایشان اعتبارات بدون بهره و مدت دار اعطا کند.
   به شرط اینکه حداقل در سطح ۵ باشگاه قرار گرفته باشید.
   برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص این موضوع می توانید به مطلب ” دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه ” مراجعه فرمایید.

 4. با سلام :
  شهریورماه ۹۶ قرارداد امضا کردم سقفشو ۴۰میلیون قرار دادن . الان که ۱۱میلیاردگردش دارم بررسی نمائید آیا امکان افزایش سقف داره؟
  اگر داره باید دوباره قرارداد بست؟
  شهرستانم امکان حضور نیست میشه سقف قراردادقبلی رو افزایش داد؟

  1. باسلام
   جناب آقای مرادی با توجه به اینکه ارزش تضمین شما در حال حاضر ۱۸۴,۰۵۶,۵۱۵ ریال است امکان دریافت اعتبار برای شما بیش از این مبلغ امکان پذیر نیست ، بنابراین با توجه به شرایط فعلی شما همان مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال که در قرارداد اعتباری آورده شده کفایت میکند ولی اگر قصد دارید ارزش تضمین خود را بالا ببرید و اعتبار بیش از این مبلغ را دریافت کنید تنها با مراجعه به نزدیک ترین شعبه کارگزاری آگاه امکان عقد قرارداد با سقف بیشتر برای شما فراهم خواهد بود.

   همچنین در نظر داشته باشید که طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری، ارزش تضمین بر مبنای میزان سهام، حق تقدم و سایر اوراق بهادار بورسی و فرابورسی(بازار اول و بازار ابزارهای نوین مالی) محاسبه می گردد نه بر اساس میزان گردش مالی مشتری.

 5. اعتبارات برای مشتری از ضروریات است که کار گزار در اختیار مشتریان خود قرار میده

  اغلب مشتری چند دستور در سیستم معاملاتی دارد که گاهی یک یا چند دستور به سر انجام نمیرسد،،وگاهی تمام انها عملی میگردد

  چنانچه اعتباری درکار نباشد،توکل معامله گر کمشده وحجم معاملاتش به شدت کاسته میگردد.

  با تشکر از گار گزاری آگاه.

   1. با سلام

    با توجه به تعریف واژه پولشویی برای توصیف فرآیندی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن پول غیرقانونی یا کثیفی که حاصل فعالیت های مجرمانه مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و کالا، قاچاق انسان، رشوه، اخاذی، کلاهبرداری و … است، در چرخه ای از فعالیت ها و معاملات مالی و‌ با گذر از مراحلی، شسته شده و به عنوان پولی قانونی، موجه و مشروع جلوه داده می شود.

    با توجه به تعریف فوق ارایه چنین توجیهی در این مورد مصداقی نداشته و براحتی در صورتیکه کارگزاری تمایلی به اجابت چنین درخواستی میداشته که میتوان گفت مورد نظر و درخواست تمامی ممشتریان این کارگذاری که از وام یا اعتبار استفاده میکنند هم میباشند هیچ منع قانونی نداشته و کارگذاری براحتی امکان فراهم نمودن آنرا برای مشتریان خودتنها با رعایت دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دارد.

    لطفا برای فراهم نمودن این امکان و بهره مندی مشتریان از اعتبارات را با استفاده از واریز وجه بحساب باشگاه که دارای سهام کافی جهت تامین حساب تضمین خود مطابق دستورالعمل اعتباری مورد اشاره میباشند را که بدون تردید مورد توجه و درخواست کله مشتریان این کارگذاری نیز میباشد برای استفاده مشتریان خود ایجاد بفرماییدکه در عمل باعث معاملات بیشتر مشتریان خود و جذب مشتریان جدید و در نتیجه آن بالا رفتن در آمد خود کارگزاری و فراهم نمودن رضایت بیشتر متقاضیان اینگونه اعتبار با ایجاد این امکان بالطبع میبگردد .

    با تشکر

    1. با سلام
     دوست بزرگوار دستورالعمل ها و مفاد مربوط به پولشوئی بسیار گسترده تر از آن است که فرمودید. به نحوی که در حوزه های مختلف کسب و کار آئین نامه های اجرائی، متمم ها و دستورالعمل های مختلفی وضع و ابلاغ می گردد. حتی برخی از موارد نیز در زمان ارائه طرح ها از سوی شرکت ها به سازمان های بالادستی و در کمیته های پولشوئی مربوطه که در آن سازمان ها وجود دارد، وضع و اعلام می گردد. در حوزه بازار سرمایه نیزجدا از قانون کلی مبارزه با پولشوئی، آئین نامه های متعدد دیگری نیز وجود دارد که بخشی از آن ها را می توانید در لینک زیر مطالعه نمایید.
     قوانین مبارزه با پولشویی
     شایان ذکر است کارگزاری آگاه همواره تلاش نموده تا شرایطی را فراهم نماید که رضایت مشتریان تامین گردد که از آن جمله می توان به موضوع تخفیف کارمزد معاملاتی اشاره کرد که در برهه ای دستور به لغو آن دادند اما در پیگیری های متعدد تخفیف کارمزد تا سقف ۲۵ درصد مورد تایید نهاد قانون گذار قرار گرفت.

     1. با سلام

      و ضمن تشکر از ارسال پاسخ ها

      لینک ارسالی و مطالب مندرج در آنها جز به جز مطالعه و بررسی شدند ولی در این ارتباط همونطوریکه انتظار میرفت حتی بطور غیر مستقیم نیز مطلبی که توجیه شمارو تایید نماید یافت نشد.

      به هر حال تعریف پوشویی و کلیه حرایم مربوطه به روشنی در قانون مصوب مربوطه آرده و مشخص میباشند و بالطبع هر دستورالعمل و آیین نامه ای هم ک در این ارتباط تنظیم و ابلاغ گردد نیز در محدوده همین قانون و تعریفات مندرج در آن قابلیت اجرایی مییابد و تعریف پولشویی همانطوریکه که در قانونآورده شده کاملا روشن و واضح است و مسلما شامل چنین موردی که منبع پ کاملا مشخص و روشن هست قطعا نمیگردد.

      لذا باز هم درخواست فراهم نمودن امکان تهیه اعتبارات یا در واقع همان وام خرید سهام را با واریز مستقیم وجه مورد نیاز جهت تهیه و استفاده از آنها را برای اشخاصیکه امکان استفاده از آنها را با رعایت مقررات مربوطه دارا میباشند برای مشتریان مربوطه خود بشکلی فراهم نمایید و این کارسازی را که مطمئنا مورد تقاضای سایر مشتریان آن کارگزاری که از تسهیلات قانونی جهت خرید سهام در بورس استفاده مینمایند یا خواهان استفاده از چنین تسهیلاتی که مقررات مربوط به آن نیز از سوی سازمان بورس ابلاغ گردیده میباشند نیز این مهم بوده و موجبات رضایتمندیمشتریان حاضر و حلب مشتریان بیشتر نیز که سوداوری بیشتری را جهت آن کارگزاری نیز به تبع با ایجاد چنین امکاناتی جهت مشتریان خود به همراه خواهد داشت

      با تشکر

     2. سلام
      همانگونه که پیشتر اعلام شد در برخی از موارد نیز در زمان ارائه طرح ها از سوی شرکت ها به سازمان های بالادستی و در کمیته های پولشوئی مربوطه که در آن سازمان ها وجود دارد، وضع و اعلام می گردد. علاوه بر این آنچه برای مطالعه قرار داده شد، چنانچه عرض کردیم بخشی از این آئین نامه هااست.
      علی ایحال در برنامه ها و مستنداتی که تا کنون از طرف کارگزاری به نهادهای قانونگذار ارائه شده است، اجازه ایجاد چنین امکانی (به دلیل قوانین پولشوئی) در بآشگاه داده نشده است. انشااله در صورتی که چنین موردی از سوی سازمان تایید شد و مجوز آن صادر شد، در توسعه بآشگاه لحاظ خواهد شد.

 6. سلام
  کمک خیلی خوبیه بخصوص وقتی که بازار صعودیه.
  حتما استفاده خواهم کرد.
  ممنون از اطلاع رسانی آگاه بخشییتون

 7. با سلام
  برای تسویه حساب اعتبار دریافت شده چه اقدامی باید انجام دهیم ؟ در آساتریدر آگاه گزینه ای برای این کار وجود ندارد .

  1. سلام
   برای تسویه اعتبار خود می توانید به یکی از شیوه های زیر اقدام نمایید:
   ۱- دو روز کاری پیش از تاریخ سررسید اعتبار (یا وام) به میزان کافی از دارایی سهام خود را بفروشید.
   ۲- در صورت وجود وجه کافی در حساب بآشگاهتان، می توانید با استفاده از دکمه تمدید بسته جدیدی با تاریخ اعمال روز بعد از تسویه بسته قبلی درخواست کنید.
   ۳- وجه کافی جهت تسویه اعتبار را نهایتاً تا روز سررسید به حساب معاملاتی خود واریز نمایید.

  2. سلام دوست عزیز
   برای تسویه اعتبار خود می توانید از یکی از سه روش زیر اقدام نمایید:
   ۱٫ دو روز کاری قبل از زمان تسویه، به اندازه مبلغ اعتبار، سهام خود را بفروشید تا در روز سررسید قابل برداشت باشد.
   ۲٫ بسته اعتباری بعدی را در قسمت گزارش بسته اعتباری، تمدید کنید
   ۳٫ به سامانه معاملات آنلاین خود به اندازه مبلغ اعتبار، پول واریز نمایید.
   در ضمن لازم به ذکر است که در زمان تسویه درصورت وجود وجه نقد کافی در سامانه آنلاین آسا، وجه مورد نظر به صورت خودکار از سامانه برداشت می شود و نیاز به اقدام خاصی جهت تسویه نیست.

   1. با این حساب هر کس تصمیم بگیره زودتر از موعد مقرر تسویه کنه عملا دستش بسته است . به نظر میاد اگه امکانی برای تسویه زودتر از موعد ایجاد بشه ، طرفین قضیه ( کارگزاری و مشتری ) ضرر نمیکنن .

    1. سلام
     خیر دوست عزیز
     اتفاقاً دست شما باز است و برای تسویه زود هنگام، تنها کافیست بدهی خود را صفر نگه دارید(یعنی خرید اعتباری نکنید).
     از سوی دیگر چنانچه پشیمان شدید و قصد استفاده از همان میزان اعتبار را داشتید، دوباره می توانید خرید اعتباری تا پیش از سررسید بسته انجام دهید ولی دقت داشته باشید که تضامین شما کم نشده باشد.
     ضمناً هزینه اعتبار استفاده نشده هر هفته، در ابتدای هفته بعد برای شما واریز می شود.

     1. با سلام

      مدیریت محترم کارگزاری آگاه خواهشمند به جهت فراهم نمودن امکان انتخاب نوع پرداخت جهت تسویه اعتبارات دریافتی در زمان سررسید و همچنین امکان ارائه و پذیرش درخواست تسویه اعتبارات دریافتی پیش از سر رسید را در نرم افزار معاملاتی آنلاین (آسا), و در توجه به نظرات و منافع مشتریان خود که از اعتبارات استفاده مینمایند، تدابیر لازم اتخاد فرمایید.

      با تشکر

     2. سلام دوست گرامی
      تشکر از اینکه نظرات خود را برای ما ارسال می کنید. پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
      امکان تسویه اعتبار زودتر از موعد وجود ندارد ولی به تعداد روزهایی که از اعتبار استفاده نکنید وجه آن به وجه نقد بآشگاه واریز می‌گردد.
      جهت اطلاع بیشتر به مطلب “سرویس جدید اعتبار معاملاتی آگاه: بازگشت اعتبار مصرف نشده! “مراجعه کنید.

 8. سلام
  ببخشید اینم روش تازست که سوال ۹۶۱۲۰۱۷ رو همین امروز قرار میدیدن همین امروزم جوابشو باید بدیم من به علت مشغلم شب میرسم خونه حالا میبینم که یه سوال آسون از دستم رفته…لطفا یه تکونی به خودتون بدید این چه وضعشه آخه رسیدگی کنید خواهشا

   1. درسته در سوال ذکر شده تاریخ انتشار ۹ اسفند
    ولی در پیام های عمومی اگر به تاریخ ارسال پیام مبنی بر اینکه “سوال در باشگاه قرار داده شد”توجه کنید میبینید که ۱۰ اسفند پیام رو فرستادید.

    1. با سلام و احترام؛
     دوست عزیز، فرمایش شما صحیح است. تاریخ ارسال پیام مربوط به سوال مذکور روز ۱۰ اسفند است. این مشکل مربوط به مسئله فنی بوده که در سایت بآشگاه وجود داشته که در حال حاضر رفع گردیده است. اما همانطور که خودتان بیان فرمودید سوال مورد نظر در تاریخ ۹ اسفند ارسال شده و مهلت پاسخ به آن تاریخ ۱۰ اسفند ساعت ۱۴ بوده است.
     با تشکر از پیگیری شما

  1. با سلام و احترام
   دوست گرامی قدرت وام‌گیری شما از طریق محاسبه رسوب مانده حساب معاملاتی شما اندازه‌گیری می‌شود. برای دریافت وام کافی است به بخش خدمات رفته و درخواست محاسبه رسوب مانده حساب را در باشگاه ثبت نمایید. با توجه به رسوب محاسبه شده، بسته‌هایی که شما قادر به دریافت آن‌ها هستید، تغییر رنگ داده و برای شما مشخص خواهند شد.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر به مطلب “نحوه‌ی دریافت وام قرض‌الحسنه در بآشگاه مشتریان” مراجعه نمایید.

 9. سامانه ای وجود ندارد که عرضه های اولیه را حداقل یه هفته زودتر اعلام کند تا وجه مورد نیاز آن را به راحتی تهیه نمود ؟

  1. سلام دوست عزیز
   قرارداد و شرایط استفاده از بسته های اعتباری و وام قرض الحسنه یکسان است. لذا همان قراردادی که برای بسته های اعتباری تنظیم می شود برای استفاده از بسته های وام هم است.

 10. با سلام

  چنانچه برای استفاده از وام های قرض الحسنه شرایط مناسبتری نظیر افزایش درصدرسوب مانده خساب مشتریان نزد کارگزاری در مخاسبه میزان وام دریافتی وافزودن امکان انتخاب وام یک ماهه در بخش مربوطه فراهم گردد که امکان استفاده از این نوع وام سریعتر در اختیار متقاضیان استفاده از آن قرار گیرد قطعا جذابیت بیشتری داشته و میتواند باعث جذب مشتریان بیشتر و بالا رفتن معاملات مشتریان حاضر که قطعا سود آوری بیشتری را برای کارگزاری دارد بهمراه داشته باشد و طرفین ازمنافع آن بهره بیشتری بببرند.

  ممنون از توجه شما و انجام اقدامات لازمه

  1. با سلام و احترام
   دوست گرامی از اینکه به‌منظور توسعه و بهبود خدمات بآشگاه پیشنهادات خود را برای ما ارسال میکنید، سپاسگزاریم. انشالله پیشنهاد شما بررسی شده و در صورت امکان پیاده‌سازی خواهد شد.

   1. با سلام

    ممنون از توحه و پاسخگویی و انشالله اجرایی نمودن چنین پیشنهاداتی که برای هر دو طرف سودمند و موجبات رضایت بیشتر مشتریان با ایجاد امکانات و تسهیلات اینچنینی میگردند.

 11. بنده تمام شرایط لازم رو داشتم ولی درخواست اعتبارم بدون دلیل مشخص رد شد و ترجیح دادم دیگه رسوب پول نداشته باشم

  1. سلام دوست عزیز
   در سایت باشگاه، قسمت گزارش اعتبارات، دلیل رد شدن بسته اعتباری را به شما اطلاع می دهد.
   لطفا برای پیگیری های بیشتر کد باشگاه خود را اعلام کنید.
   متشکرم

 12. با سلام
  ضمن سپاس از توجه مسولان کارگزاری نسبت ب کاربران، بنظرم اگه وام قرضالحسنه هم از یکماه شروع بشه ، برای کسانی ک دوست دارند استفاده کنند ، مفید خواهد بود.

  1. سلام
   منظور مبالغی است که بابت تخفیف کارمزد معاملات، هدیه عضویت، هدیه مسابقات ماهانه یا سایر فعالیتها به شما اعطا میشود.

  1. سلام
   اعتبار بآشگاه بر اساس فعالیت های شما است. فعالیت هایی مانند معاملات اوراق، برنده شدن در مسابقات و فعال شدن زیرمجموعه های مستقیمتان.

    1. سلام
     وام اعتباری بر اساس قدرت وام شما فعال می شود. با مراجعه به بخش وام قرض الحسنه قدرت وام خود را مشاهده نمایید.
     اولین بسته وام زمانی فعال می شود که قدرت وام یک ماهه شما ۱۵ میلیون تومان باشد.
     برای اطلاع از نحوه تخصیص وام می توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:
     دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه

 13. با سلام

  همانطوریکه مشهود است چون بطور معمول برای اکثریت مشتریان آن کارگزاری تامین ریال مورد نیاز جهت تهیه اعتبار یا بهتر است گفته شود اخذ وام از طریق آن کارگزاری برای خرید اوراق بهادار از بازار بورس با رعایت مقررات مربوطه از طریق تخفیف کارمزد انجام معاملاتشان از طریق آن کارگزاری میسر میباشد و این مقدار نمیتواند به تنهایی برای تقریبا اکثریت متقاضیان تهیه این نوع وامها (اعتبار) نمیتواند جوابگو باشد لذا پیشنهاد میگردد امکان واریز یا جابجایی وجه نقد مورد نیاز برای تهیه این نوع وام ها را از حساب مشتریان نزد آن کارگزاری فراهم نمایید.

  مطمطنا با یک نظرسنجی از مشتریان خود میتوان دید که فراهم گردیدن چنین امکانی مورد درخواست سایر مشتریان متقاضی استفاده ازین نوع وامها (اعتبار) هم میباشد.

  برای محدود نمودن مبلغ انتقالی به حساب باشگاه مشتریان نیز میتوان ضریبی مثلا تا ده برابر مقدار تخفیفات کارمزد دریافتی را چنانچه لازم دیده شود مورد نظر و اعمال قرار داد.

  با تشکر

  1. دوست بزرگوار سلام
   چنانچه در کامنتهای قبلی حضور شما عرض شد، پیاده سازی این امر ابتدا باید مورد تایید سازمان بورس واقع شود. زیرا بدون مجوز آن نهاد امکان پیاده سازی چنین موردی در بآشگاه وجود ندارد.
   علاوه بر این راه های دیگری نیز برای افزایش وجه نقد در بآشگاه وجود دارد؛ از جمله:
   فعال شدن زیرمجموعه های سطح ۱ که به ازای فعال شدن هر کدام ۵۰ هزارتومان وجه نقد هدیه داده می شود.
   قرار گرفتن در لیست برندگان ماهانه

   1. با سلام

    در ارتباط با امکان پیاده سازی در باشگاه زمانیکه به طرق آورده شده چنین امکانی وجود دارد که واریز مبالغی حتی به عنوان جایزه آنهم با مقادیر متغیر هر ماهه مستقیما به حساب تعدادی از اشخاص به عنوان برنده مسابقات توسط باشگاه واریز میگردد و بنظر میرسد بورس با چنین موردی مشکلی نمیباست داشته باشد که اجرا میشود قطعا در مورد واریز نقدی مشتریان به حساب باشگاه خود که تنها طریقه اعلام شده توسط کارگزاری جهت تهیه این نوع وامها (اعتبار) که بصورت میان مدت مورد استفاده قرار میگیرند میباشد و برای این مهم نیز مقرررات روشنی از سوی سازمان بورس تدوین و ابلاغ گردیده نباید منع قانونی دیگری وقتی مقررات ابلاغی سازمان رعایت شود که اساسا حول محور میزان و نحوه تضامین و تسویه مبالغ پرداختی توسط کارگزاری ها در این ارتباط میباشد و قانونا سازمان به موارد دیگری که برای اینکار و شیوه ارائه و دریافت آن مقررات مربوطه را نقض ننمایند ورود و دخالتی نمیتواند و بالطبع نمینماید.

    در حالیکه چنین اعتباراتی از سوی کارگزاری باعتبار و پشتوانه میزان دارایی سهام مشتریان کارگزاریست که از منابع تامین کننده نظیر بانکها مطابق مقررات تدوین شده جهت ارائه به متقاضیان آنها با رعایت مقررات اشاره شده جهت رونق بازار تدبیرشده دریافت گردیده که در این راستا مورد مصرف قرار داده شود و چنانچه این طریقه طبق پاسخ شما توسط سازمان منع گردیده (مقرراتی در منابع ارسالی و مدرکی دال بر تایید آن تا کنون ارائه نگردیده و در منابع اعلامی هم مشاهده نگردیده) کارگزاری میتواند مطابق مقررات شیوه های متداول سایر کارگزاری را هم به موازات این شیوه براحتی در صورتیکه بخواهد این اعتبارات توسط مشتریانی که مطابق مقررات استحقاق استفاده از آن را دارند مورد استفاده قرار گیرند قانونا استفاده نموده و شرایط مناسبتری برای مشتریان خود برای دریافت آن فراهم و اعلام نماید.

    با تشکر

  1. سلام
   استفاده از اعتبار و اهرم به شرایط کلی بازار و اقتصاد بستگی دارد . بطور مثال در بازار رشدی، مناسب و در بازار رکودی و نزولی، اصلا توصیه نمیشود.

 14. میخواستم بپرسم در نرم افزار اسا هر چقدر گردش حساب بیشتر باشد ایا مزایایی دارد
  سلام مانده وجه نقدی درحساب کارگذاری مزایایی هم دارد
  باید چکار کنم بسته اعتباری من فعال شود

  1. سلام
   گردش بیشتر موجب می شود تا شما امتیاز بیشتری از معاملات کسب کنید. از طرف دیگر نیز بر اسا سطحتان می توانید تخفیف کارمزد بیشتری گرفته و ریال بآشگاه خود را افزایش دهید.
   مانده حساب شما به صورت رسوب هر ماه محاسبه شده و از قبل ان به شما نوعی اعتبار معاملاتی با نام وام قرض الحسنه تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر می توانید “دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه” را مطالعه نمایید.
   در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه باشید، هر زمان ریال بآشگاه شما به اندازه هزینه های بسته های اعتباری برسد، بسته ها برای شما فعال می شود.
   چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟

  1. با سلام واحترام
   نقطه تعادلی سفارش، نقطه ای است که اگر در آن قیمت، معامله فروش انجام شود، با احتساب کارمزد خرید و فروش، کاربر نه سود کسب خواهد کرد و نه زیان.

  1. سلام دوست گرامی
   اینگونه سهم ها قابلیت خرید و فروش دارند و نماد مشمول فرآیند تعلیق فقط یک هشدار از جانب سازمان به سهامداران آن نماد است که اعلام می کند وضعیت این نماد در شرایطی قرار دارد که در صورت عدم رفع آن مشکل، در آینده تعلیق خواهد شد.

  1. سلام دوست گرامی
   زمانی که شرکتی حداقل به اندازه نیمی از سرمایه خود را در اثر زیان از دست بدهد موظف است مجمع عمومی فوق العاده تشکیل دهد و نسبت به انحلال یا عدم انحلال شرکت تصمیم بگیرد. که در صورت رای به عدم انحلال موظف است اقدامات مقتضی را انجام دهد.

 15. با سلام

  در صورت دریافت اعتبار آیا در صورت داشتن موجودی بیشتر از مقدار دریافتی اعتبار در بازه زمانی متعلقه در حساب معاملاتی، آیا مازاد این مبالغ در روزهای وقوع برای محاسبات رسوب مانده حساب جهت افزایش قدرت دریافت وام قرض الحسنه در پایان هر ماه مطابق روال عادی در نظر گرفته و به آن حساب اضافه میگردد؟

   1. با سلام مجدد

    ضمن تشکر از لینک پاسخ ارسال شده، لطفا بفرمایید:

    چنانچه در زمان اختصاص اعتبار (وام قرض الحسنه) ازین مبلغ اعتباری در تعدای از روزها استفاده نگردد آیا میزان قدرت دریافت وام قرض الحسنه آن مقدار استفاده نشده مجددا به حساب مربوطه برگشت داده شده و به موجوی آن برای استفاده مجدد افزوده میگردد؟

    با سپاس

    1. ضمن عرض سلام
     دوست عزیز در خصوص بسته‌های اعتباری در صورتی که از اعتبار به طور کامل استفاده نکرده باشید در قالب اعتبار حلال به شما بازگشت داده می‌شود و در حساب بآشگاهیتان واریز می‌گردد. اما در خصوص وام قرض‌الحسنه برگشت اعتبار استفاده نشده نداریم.
     برای اطلاعات بیشتر به مطلب “سرویس جدید اعتبار معاملاتی آگاه: بازگشت اعتبار مصرف نشده!” مراجعه نمایید.
     با تشکر از شما

 16. چرا وام رو میگن قرض الحسنه مگه بسته های اعتباری مو قع بازپرداخت باید علاوه بر مبلغ بهره پرداخت کرد ؟

  1. سلام دوست گرامی
   لازمه فعالسازی بسته‌های اعتباری داشتن وجه نقد کافی در بآشگاه است که در صورت پرداخت این هزینه، بسته اعتباری برای شما فعال می‌گردد.
   درصورتی که برای استفاد از وام قرض الحسنه هیچ هزینه‌ای از مشتری دریافت نمی‌شود.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *