اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ چگونه اعتبار دریافت کنیم؟

 • ۷ اسفند ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۱۶۸ نظر
 • ۳۰۲۶۳ مشاهده
margin trading

در بورس همه دوست دارند سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشند تا با اهرم کردن آن، بتوانند سودهای بیشتری کسب کنند. این خواسته‌ای منطقی است، زیرا شخصی که به طور مثال با سرمایه ۵۰ میلیونی، سالانه حدود ۴۰ درصد بازدهی از بورس کسب می‌کند، اگر ۷۰ میلیون سرمایه داشته باشد، با همان سود ۴۰ درصدی می‌تواند پول بیشتری بدست آورد.

اما آیا می‌توانیم برای خرید و فروش سهام، از کارگزاری اعتبار بگیریم؟ جواب مثبت است. اعتبار معاملاتی به سرمایه‌ای گفته می‌شود که کارگزاران به طور موقت در دست سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قرار می‌دهند.

این اصطلاح در کارگزاران بورس‌های خارجی با نام Margin Trading شناخته می‌شود که البته در ایران دارای قوانین و شرایط متفاوتی با کشورهای خارجی است. در ادامه این مطلب، شرایط لازم برای دریافت اعتبار معاملاتی را شرح خواهیم داد.

مطالب مرتبط:

روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار

معرفی خدمات اعتبار معاملاتی در سایت بآشگاه (ویدئو)

دریافت اعتبار معاملاتی برای افرادی مناسب است که مهارت خوبی در معامله‌گری و سرمایه‌گذاری داشته باشند و ریسک‌ها را به خوبی بشناسند. برخی از ریسک‌ها عبارتند از:

۱ – ریسک افزایش زیان
همان‌طور که اعتبار معاملاتی می‌تواند باعث کسب سود بیشتر شود، در صورت متحمل شدن زیان، این مقدار زیان بیشتر خواهد بود. به عبارتی اعتبار معاملاتی هم پتانسیل افزایش سود و هم پتانسیل افزایش زیان را دارد. (یک زیان ۱۰ درصدی با سرمایه ۵۰ میلیونی معادل ۵ میلیون تومان است ولی با سرمایه ۷۰ میلیونی معادل ۷ میلیون تومان)

۲ – ریسک نیاز به نقدینگی
زمانی که شخص به هر دلیلی توانایی تسویه اعتبار معاملاتی را نداشته باشد، کارگزار مجبور است برای بدست آوردن نقدینگی، سهام فریز شده شخص را بفروشد. ممکن است این سهم در بدترین قیمت ممکن در حال معامله باشد و شرکت کارگزاری چاره‌ای به جز فروش آن ندارد.

۳ – ریسک عدم پوشش هزینه
ممکن است سرمایه‌گذار نتواند بازدهی موردانتظار خود را بدست آورد و حتی نیاز باشد در زمان تسویه حساب، مبلغی نیز به حساب اضافه کند.

توصیه‌های کلیدی

قبل از استفاده از اعتبار معاملاتی این نکات را در نظر بگیرید:

۱ – برای سرمایه‌گذاری که انجام می‌دهید، به اندازه کافی پیگیر باشید و از نزدیک وضعیت بازار را پیگیری کنید. باید ببینید چه رویداد اقتصادی پیش‌رو است و چه رویدادهایی می‌تواند به میزان زیادی روی بازار یا صنعت موردنظرتان تاثیر بگذارد.

۲ – بدترین سناریو را در نظر بگیرید و ببینید آیا از نظر روانی و مالی آماده مواجه شدن با آن هستید؟ اگر به طور مثال متحمل زیان شدید چه اقدامی خواهید کرد و برنامه‌تان در آن شرایط چیست؟

۳ – واقع‌بین و آماده هر رویدادی باشید. بازارهای مالی گاهی مثبت هستند و گاهی منفی، اما انسان‌ها تمایل دارند به اتفاقاتی که اخیرا رخ داده بیشتر توجه کنند. به طور مثال وقتی بازار مثبت است، خوش‌بینانه به بازار نگاه می‌کنند و انتظار دارند بازار مثبت ادامه پیدا کند، همین موضوع در بازار منفی نیز صدق می‌کند.

شرایط لازم جهت دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری آگاه

۱- فعال بودن بسته اعتباری یا وام قرض الحسنه

با توجه به اینکه اعتبارات کارگزاری از دو قالب بسته‌های اعتباری و وام قرض الحسنه ارائه می‌شود، لذا برای دریافت هر کدام، ابتدا باید این بسته ها فعال (رنگی) باشد. فعال شدن بسته‌های اعتباری بر اساس ریال موجود در بآشگاه است و فعال شدن بسته‌های وام قرض الحسنه بر اساس قدرت وام (که با توجه به رسوب مانده آزاد در حساب معاملاتی محاسبه می‌شود) انجام می‌شود.

نکته مهم: فعال شدن بسته‌های اعتبار یا وام قرض الحسنه برای دریافت اعتبار کافی نیست و مشتری باید شرایط دیگری را نیز ارحراز نماید.

۲ – دارا بودن قرارداد خرید اعتباری فعال نزد کارگزاری آگاه

برای دریافت اعتبار از هر کارگزاری، مشتری باید قرارداد اعتباری فعال (که تاریخ و مبلغ آن معتر باشد) با آن کارگزاری داشته باشد. امضای قرارداد اعتباری صرفاً با حضور مشتری در یکی از شعب کارگزاری امکان پذیر است.

۳- داشتن وجه تضمین کافی

کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است. امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود. اما مشتری در صورتی که بخواهد این سهام فریز شده را بفروشد، می تواند با اعلام به کارگزاری تضمین خود را با سهم دیگری پوشش دهد و سهام مد نظر را بفروشد. علاوه بر این طبق دستورالعمل بورس در خصوص خرید اعتباری، برخی از سهام ها نمی توانند جزو ارزش تضمین قرار گیرند، نظیر سهامی که در بازار پایه قرمز فرابورس معامله می‌شود.

۴- رعایت سقف اعتبار دریافتی

هر مشتری در صورت دارا بودن بسته‌های اعتباری یا وام فعال‌، می‌تواند حداکثر به میزان ارزش تضمین پرتفوی خود را اعتبار معاملاتی دریافت نماید.

نکته: در کارگزاری آگاه علاوه بر بسته‌های اعتباری سه ماهه، شش ماهه و یک ساله، بسته‌های اعتباری با سررسید یک ماهه نیز وجود دارد. باید دقت شود که حداکثر اعتبار یک ماهه ۲۰ میلیون تومان است، اما در صورت فعال بودن بسته‌های اعتباری یا وام قرض الحسنه با سررسید بیش از ۳ ماه (چنانچه ارزش تضمین دارایی مشتری اجازه دهد) این محدودیت وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: نحوه تغییر کارگزار ناظر

مراحل دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری آگاه

۱ – مطالعه دقیق و کامل دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
۲ – در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید، دریافت کدمعاملاتی و افتتاح حساب در کارگزاری آگاه
۳ – تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه به صورت حضوری
۴ – ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار (طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل)
۵ – وجود ریال در بآشگاه (روش‌های بدست آوردن ریال را اینجا بخوانید) یا داشتن قدرت وام کافی
۶ – ثبت درخواست برای دریافت بسته اعتباری موردنظر (برای مشاهده قیمت بسته‌های اعتباری و مدت زمان آنها، به صفحه بسته‌های اعتباری وارد شوید.) یا ثبت درخواست برای بسته وام فعال شده(برای مشاهده بسته‌های فعال خود به بخش خدمات و صفحه وام قرض الحسنه مراجعه نمایید.)
۷ – اضافه شدن اعتبار در حساب معاملاتی شخص (در صورت واجد شرایط بودن و طی مراحل لازم)

ثبت درخواست اعتبار یا وام، لزوماً به معنی تایید وضعیت اعتباری شما از سوی کارگزاری نیست. درخواست شما پس از ثبت توسط کارگزاری آگاه بررسی خواهد شد و نتیجه آن در بآشگاه به اطلاع شما می‌رسد. برای مشاهده گزارش درخواست های مربوط به اعتبارات، همچنین مشاهده نتجه رد یا تایید بسته مدنظر توسط کارگزاری، می‌توانید در حساب بآشگاه خود به بخش گزارش و صفحه گزارش اعتبارات مراجعه نمایید.

نتیجه‌گیری

اعتبار معاملاتی به معنای قرض گرفتن سرمایه از کارگزاری جهت انجام معاملات سهام در بورس است. این سرمایه را می‌توان مانند یک چاقوی دولبه دانست که هم پتانسیل افزایش سود و هم پتانسیل افزایش زیان را دارد. بنابراین اعتبار معاملاتی بهترین گزینه برای کسانی است که سرمایه‌گذاری را بصورت حرفه‌ای و با واقع‌بینی در بورس انجام می‌دهد و خودشان را برای همه سناریوها آماده کرده‌اند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

168 پاسخ به “اعتبار معاملاتی در بورس چیست؟ چگونه اعتبار دریافت کنیم؟”

 1. hajavi59 گفت:

  جالب بود

  ۲
 2. AJ5702 گفت:

  مدت این اعتبار ها چقدر هستش؟

  ۲
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام
   به‌منظور دریافت بسته‌های اعتباری شما می‌توانید به بخش خدمات در بآشگاه مشتریان مراجعه کرده و در صورت امکان(داشتن قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه و تضامین کافی) بسته اعتباری خریداری نمایید. برای دریافت بسته‌های اعتباری علاوه بر اینکه تا ۶۰ درصد ارزش پورتفوی خود در کارگزاری را میتوانید به عنوان اعتبار دریافت نمایید لازم است وجه نقد موردنیاز برای خرید بسته اعتباری مربوطه را در حساب بآشگاه خود داشته باشید. مدت اعتبار ها با توجه نوع بسته اعتباری متفاوت بوده و از یک ماه تا ۱۲ ماه متغیر است. این بسته ها را می توانید در منوی خدمات بآشگاه بخش بسته های اعتباری مشاهده نمایید.
   با تشکر از شما

   ۱
 3. AK5669 گفت:

  بعد از حرفه ای شدن دریافت این وام بهترین پیشنهاد ممکن است.

  ۱
 4. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  آیا هر مشتری میتونه هم از اعتبار استفاده کنه و هم از وام ؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز
   درصورتی وجه نقد شما در باشگاه کافی باشد و قرارداد اعتباری با کارگزاری امضا کرده باشید، می توانید از اعتبار استفاده کنید.
   همچنین در صورتی که رسوب مانده حساب شما کافی باشد؛ (حداقل قدرت وام یکماهه شما بیشتر از ۱۵ میلیون تومان باشد) و حداقل در سطح ۵ باشگاه قرار گرفته باشید، می توانید از بسته های وام قرض الحسنه استفاده نمایید.

   ۲
 5. AGAH01735 گفت:

  سلام
  من می خواهم برای نزدیکانم سهام بخرم چطور سهام را به نام آنها بکنم تا سود حاصل از سرمایه گزاری به حساب آنها واریز شود ؟
  با سپاس

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که انجام معامله با کد بورسی دیگران جزو موارد پولشویی محسوب می‌شود لذا پیشنهاد می‌شود نزدیکان شما از طریق سامانه ex.agah.com جهت دریافت کد بورسی اقدام کنند و به نام خودشان در بازار بورس به خرید و فروش بپردازند.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 18