اصلاح قیمت یا پولبک (pullback) چیست؟

 • ۱۴ اسفند ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۵۲ نظر
 • ۲۶۰۴۹ مشاهده
اصلاح قیمت یا پولبک (pullback) چیست؟

پیش‌تر در مطلب “اصول تحلیل تکنیکال” بیان کردیم که در تحلیل تکنیکال مانند تحلیل بنیادی به دنبال محاسبه ارزش ذاتی سهام نیستیم؛ بلکه می‌خواهیم با استفاده از نمودارها و الگوها، قیمت‌های آینده آن را پیش‌بینی نماییم. در این مطلب به بررسی مفهوم اصلاح قیمت (Pullback) و تکنیک‌های کاربردی آن خواهیم پرداخت.

پولبک (Pullback) چیست؟

کلمه پولبک در لغت به معنای بازگشت و عقب کشیدن و مترداف کلمه hook به معنی قلاب است. به همین دلیل در نمودارها نیز به شکل قلاب نمایان می‌شود. معنای دیگری که برای این کلمه می‌توان در نظر گرفت خداحافظی است. چراکه در این حالت، روند بعد از شکست سطح حمایتی یا مقاومتی معتبر خود، سعی می‌کند یک بار دیگر به آن سطح شکسته شده بازگردد. با شکسته شدن این خطوط و نقض آن‌ها، از اهمیت آن‌ها کاسته نشده؛ بلکه تغییر وضعیت می‌دهند و از مقاومت به حمایت و برعکس تبدیل می‌شوند.

معمولاً بعد از شکست خطوط حمایتی و مقاومتی، در ۶۰ درصد مواقع بازار متمایل به بازگشت مجدد به سمت حمایت و مقاومتی که شکسته شده دارد. تقریباً در ۷۰ درصد مواقع شکست‌هایی که با حجم بسیار بالا نسبت به میانگین ۳۰ روزه رخ می‌دهند، تمایل به پولبک پیدا می‌کنند؛ لذا این تفکر که الزاماً بعد از هر شکست معتبر، باید نیاز به پولبک باشد، درست نیست. این نکته را در نظر داشته باشید که پولبک حتماً نباید بازگشت دقیق به سطح شکسته شده باشد؛ بلکه نفوذ موقت به محدوده سطح شکسته شده هم پولبک به‌حساب می‌آید.

 بررسی انواع پولبک در بازار بورس

سه نوع کلی پولبک وجود دارد که عبارت است از:

• پولبک عادی (Normal Pullback)

پولبک نوع عادی، همان حالتی است که اکثر اوقات قابل‌مشاهده است. به‌صورت خیلی ساده در این نوع پولبک، قیمت به سطح مقاومت یا حمایت خود برخورد می‌کند و مجدد به حرکتش ادامه می‌دهد.

• پولبک خارجی (Outside Pullbak)

در این حالت از پولبک، همان‌طور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید، قیمت سهم قبل از رسیدن به سطح حمایت یا مقاومت، مسیر اصلی خود را در پیش می‌گیرد و به حرکت ادامه می‌دهد. این نوع پولبک نشان‌دهنده بالا بودن تقاضا برای سهم در حالت‌های صعودی (و بالعکس در حالت‌های نزولی) است. در صورت مشاهده این نوع پولبک احتمال صعود قیمت در حالت صعودی بالا خواهد بود.

• پولبک داخلی (Inside Pullback)

ازآنجایی‌که این نوع پولبک می‌تواند نشان‌دهنده سردرگمی معامله‌گر در جهت نمودار باشد، ریسک زیادی به همراه دارد. به‌عنوان‌مثال در نمودار پایین می‌بینید که قیمت مقاومت را رد کرده و سپس به سمت پایین آمده و مجدد رشد کرده است. اگر قدرت تصمیم خریداران قاطعانه‌تر بود، این اتفاق نمی‌افتاد و قیمت سهم بعد از برخورد به مقاومت رشد خود را ادامه می‌داد.

انواع پولبک در بازار بورس

بررسی پولبک در روند صعودی، نزولی و خنثی

فرض کنید سهم در یک روند صعودی قرار دارد و هر بار سقف ها و کف های بالاتری می‌سازد. در یک بازه زمانی که سهم به محدوده خط روند خود نزدیک می‌شود، این محدوده را می‌شکند و پس از اصلاح چند درصدی، دوباره به خط روند نزدیک می‌شود. اکثر اوقات سهم موفق به عبور از خط روند قبلی خود نمی‌شود و پس از برخورد به خط روند، مجدداً وارد مسیر کاهشی (ادامه حرکت قبل) می‌شود. نمونه این نوع پولبک در نمودار زیر قابل‌مشاهده است.

پولبک در روند صعودی نمودار

در تعریف دیگری از پولبک در روند نزولی هم شاهد همین اتفاق هستیم؛ یعنی در روند نزولی که هر بار شاهد سقف ها و کف های پایین‌تر هستیم، قیمت موفق به شکست خط روند نزولی می‌شود. معمولاً پس از شکست خط روند نزولی قیمت دوباره تمایل به برگشت به خط روند و کسب انرژی دوباره دارد تا بتواند مسیر خود را تکرار کند و وارد مسیر صعودی شود.

پولبک در روند نزولی نمودار

پولبک برای روندهای صعودی نیز وجود دارد. در حالت خنثی شاهد نوسان قیمت بین یک سقف و کف هستیم. به‌عنوان‌مثال فرض کنید سهم در محدوده‌های ۱۰۰ تا ۱۲۰ تومان همواره در حال نوسان است که ممکن است شاهد شکست حمایت و یا مقاومت در سهم باشیم. در هر یک از دو حالت ذکرشده (شکست حمایت و مقاومت در روند خنثی) معمولاً شاهد پولبک به سطح قبلی و سپس ادامه مسیر حرکت هستیم.

نکته آخر اینکه در هر یک از حالت‌های ذکرشده پس از تکمیل پولبک شاهد ثبات در یک محدوده قیمتی و سپس ادامه مسیر هستیم.

پولبک های مناسب چه نوع پولبک هایی هستند؟

بهترین نوع پولبک حالتی است که به شکل ضعیف و کندی انجام شود. اصطلاحاً به این حرکات Compression گفته می‌شود. درواقع ما یک سطح داریم که با یک یا چند کندل قدرتمند شکسته می‌شود. اکنون پولبکی که به سمت این سطح انجام می‌شود اگر حالت ضعیف و فشرده‌ای داشته باشد، در وضعیت مناسبی برای معاملات ما قرار خواهد داشت.

تفاوت پولبک و اصلاح قیمت چیست؟

پولبک و اصلاح قیمت هر دو به معنی جابجایی روند است؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که بین این دو مفهوم یک تفاوت مهم وجود دارد و آن هم این است که پولبک ها موقت و اصلاح ها طولانی‌مدت هستند. پولبک ها نشانه‌ی از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و اصلاح ها نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت هستند.

آیا پولبک نشانه شروع یک روند جدید است؟

عده‌ای از سرمایه گذاران اعتقاد دارند که بعد از تشکیل پولبک در سهم، شاهد ادامه روند قبل هستیم؛ در صورتی که این درست نیست. بولکوفسکی اعتقاد دارد که حدود ۵۰ درصد از روندها بعد از تکمیل پولبک روند قبلی خود را ادامه می‌دهند. در حالی ۵۰ درصد روندها بعد از پولبک باقدرت روند قبلی خود را از دست می‌دهند و مسیر جدیدی را شروع می‌کنند. پس به‌طور قطع نمی‌توان گفت که آیا پولبک در سهم اتفاق می‌افتد یا خیر و احتمالاً در نمودارهای بسیاری نیز شاهد این موضوع بوده‌ایم؛ بنابراین بهتر است برای تکمیل پولبک و ادامه روند سهم حتماً به نکاتی که تا اینجای مطلب به آن‌ها اشاره کردیم، توجه داشته باشید. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که شناخت تکنیک های معاملاتی و تابلو خوانی بازار کمک زیادی به فهم و تشخیص رفتار بازار می‌کند.

سخن آخر

به‌طورکلی زمانی که یک سطح شکسته می‌شود، معمولاً بعد از آن شاهد یک حرکت برگشتی به آن سطح خواهیم بود که به این حرکت «پولبک» گفته می‌شود.
پولبک زمانی دارای اعتبار بیشتری است که محدوده حمایت و مقاومت شکسته شده با یک حجم بالا شکسته شود و معمولاً باید دو الی سه برابر میانگین یک هفته گذشته باشد. حال فرض کنید اگر محدوده حمایتی یا مقاومتی پرقدرت شکسته شود و در چند روز پس از آن شاهد این باشیم که قیمت پایانی روز جاری کمتر از روز قبل باشد. در این صورت احتمال پولبک پایین است؛ چراکه احتمال فروش قوی در بازار و همچنین نبود تقاضای کافی در سهم وجود دارد. اکثر سرمایه گذاران فکر می‌کنند که پولبک حتماً باید بازگشتی به نقطه شکست باشد، در صورتی که در بازار کمتر شاهد این موضوع هستیم و عمدتاً پولبک به محدوده شکست تکمیل نمی‌گردد.

بولکوفسکی عقیده دارد که روندها معمولاً شش روز بعد از شکست، مرحله اول پولبک را به اتمام می‌رسانند و مرحله دوم پولبک نیز طی یازده روز به پایان می‌رسد. البته این نکته را باید مدنظر قرار داد که اگر یک محدوده با حجم قوی شکسته شود و پس از آن در پولبک شاهد یک حرکت ضعیف و کم‌حجم باشیم می‌توان آن را معتبر دانست. یکی از نکاتی که حتماً باید در پولبک ها موردتوجه قرار داد نوع معاملات حقوقی‌های بازار است.

 

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

52 پاسخ به “اصلاح قیمت یا پولبک (pullback) چیست؟”

 1. علی امیدوار گفت:

  بازگشت قیمت به سطوح حمایت یا مقاومت شکسته شده قبلی را پول بک گویند و یکی از موقعیتهای مناسب جهت همراه شدن با روند می باشد

  ۵۲
 2. nima گفت:

  بهترین زمان و کم ریسک ترین زمان برای ورود به سهم برای سود ورود بعد از پول بک و زدن کندل صعودی است
  پر سود باشین

  ۴۴
 3. معین گفت:

  پولبک بهترین زمان سرمایه گذاری

  ۲۰
 4. M گفت:

  بازگشت قیمت به سطوح حمایت یا مقاومت شکسته شده قبلی را پول بک گویند و یکی از موقعیتهای مناسب جهت همراه شدن با روند می باشد

  ۱۲
 5. غلامرضا گفت:

  بهترین زمان برای خریدن سهام بعد از بازگشت قیمت از سطح مقاوتی هست یا پول بک

  ۱۲
 6. rasoul گفت:

  از نکاتی که حتماً باید در پولبک ها موردتوجه قرار داد نوع معاملات حقوقی‌های بازار است

  ۱۲
 7. sevil گفت:

  پولبک بهترین زمان سرمایه گذاری

  ۸
 8. علی گفت:

  پول بک : بازگشت قیمت به حمایت یا مقاومت شکسته شده

  ۱۲
 9. رضا آریغ گفت:

  پولبک زدن عالیه

  ۹
 10. شایان گفت:

  زود وارد معامله ی خرید نشید تا قیمت سقفی رو شکوند و به اون برگشت! همونطور که مفهومی به اسم پول بک داریم، مفهومی هم به اسم شکستِ فیک داریم!! شکست فیک یعنی سقف به دلیل هیجان یا هرچیزی شکسته و قیمت به زیر سقف بر خواهد گشت و چون در سقف هست احتمال نزول بیشتر در پیش هست!! تنها راه مدیریت این موضوع به شکل ساده گذاشتن حد ضرر و پایبند بودن بی قید و شرط به اون حد ضرره!
  پایدار باشید!!

  ۷
 11. اصغر گفت:

  بهترین زمان برای خرید در زمان ریزش سهام هست و بهترین سهام فکر کنم شرکتهای دارویی است

  ۲
 12. اصغر گفت:

  پولبک و اصلاح قیمت هر دو به معنی جابجایی روند است؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که بین این دو مفهوم یک تفاوت مهم وجود دارد و آن هم این است که پولبک ها موقت و اصلاح ها طولانی‌مدت هستند. پولبک ها نشانه‌ی از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و اصلاح ها نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت هستند.

  ۲
 13. رزاق فانی گفت:

  پس از تکمیل پولبک شاهد ثبات دریک محدوده قیمتی وسپس ادامه مسیر هستیم

  ۱
 14. جعفری گفت:

  با سلام
  خیلی خوب بود با این حساب با تخمین زمان و موقعیت پول بک می توان زمان ورود و خروج یک معامله را تعیین کرد.

  ۰
 15. محمد گفت:

  تحلیل تکنیکال باید باتوجه به بنیاد قوی در سهم انجام شود ، در غیر اینصورت هیچ تضمینی وجود ندارد که با خرید در زمان پولبک قیمت سهم بالا برود.
  پس باید همیشه قبل از تحلیل تکنیکال ، تحلیل بنیادی صورت پذیرد.

  ۱
 16. شاهین گفت:

  پولبک زمانی دارای اعتبار بیشتری است که محدوده حمایت و مقاومت شکسته شده با یک حجم بالا شکسته شود و معمولاً باید دو الی سه برابر میانگین یک هفته گذشته باشد
  این نکته در انجام یک پولبک بسیار مهمه.

  ۷
 17. احسان گفت:

  بهترین زمان و کم ریسک ترین زمان برای ورود به سهم برای سود ورود بعد از پول بک و زدن کندل صعودی است
  پر سود باشین

  ۳
 18. ابراهیم گفت:

  تشخیص دقیق پولبک کمک بسیاز زیادی در انجام معاملات انجام می دهد البته تابلو خوانی لازمه تشخیص پولبک هم هست.

  ۲
 19. امیر گفت:

  در هنگام پولبک دقت شود کندل از خط مقاومت یا حمایت یک یا دو کندل جدا شود

  ۱
 20. غلامحسن گفت:

  پولبک زمانی دارای اعتبار بیشتری است که محدوده حمایت و مقاومت شکسته شده با یک حجم بالا شکسته شود و معمولاً باید دو الی سه برابر میانگین یک هفته گذشته باشد.بولکوفسکی عقیده دارد که روندها معمولاً شش روز بعد از شکست، مرحله اول پولبک را به اتمام می‌رسانند و مرحله دوم پولبک نیز طی یازده روز به پایان می‌رسد.

  ۰
 21. مهدی گفت:

  سهم برای آماده شدن جهت #صعود و یا #نزول پرقدرت به خط روندی که براش ترسیم شده برخورد می‌کند و به روندی که در پیش گرفته برمی‌گردد.

  #پولبک
  #pullback

  ۱
 22. vahid گفت:

  بهترین زمان برای خرید سهام بعد از بازگشت قیمت از سطح مقاومت میشه پولبک

  ۰
 23. mm گفت:

  پولبک و کد به کد دو مولفه مهم از روانشناسی بازار سرمایه هستند

  ۰
 24. لیلا گفت:

  قسمت های نموداری ، مفهوم پولبک رو خیلی خوب نشون می داد .

  ۰
 25. مجید محمودی گفت:

  بنظر فرصت خرید و یا بهترین خرید در زمان اصلاح قیمت میباشد

  ۰
 26. محمد گفت:

  تازه واردی که دوره ندیده پولبک رو با ریزش قیمت اشتباه میگیره

  ۱
 27. محسن گفت:

  پولبک همانگونه که اشاره شد در روند سهم نزولی یا صعوی زنگ هشدار برای خروج یا ورود به سهم را فراهم میسازد بهترین زمان ورود مطمین به سهم پس از پولبک به خط روند در زمان صعود سهک که همان بوسه وداع نیز گفته میشود است

  ۲
 28. حسین گفت:

  در حالت پولبک عادی وقتی قیمت آخرین تماس رو با سطح مقاومت ایجاد میکنه بهش Last Kiss یا بوسه آخر هم میگن!
  یکی از بهترین زمان هاست برای خرید.

  ۰
 29. مجید گفت:

  بازگشت قیمت به سطوح شکسته شده حمایتی یا مقاومتی که بوسه خداحافظی نیز به آن می گویند و روند صعودی یا نزولی را آغاز و جهت حرکت مشخص می شود

  ۰
 30. بابی گفت:

  پولبک را با اصلاح قیمت اشتباه نگیریم

  ۰
 31. رضا گفت:

  سلام
  پولبک دقیقا یه نوع بک اپ گرفتن از سرمایتون است .

  ۲
 32. افشین گفت:

  پولبک تبدیل مقاومت به حمایت است

  ۰
 33. افشین گفت:

  پولبک خارج کردن سهام داران عجول از سهمه

  ۲
 34. Mahdi گفت:

  بهترین زمان و کم ریسک ترین زمان برای ورود به سهم برای سود ورود بعد از پول بک و زدن کندل صعودی است.
  مطالب بسیار کاربردی و عالی

  ۰
 35. Parham گفت:

  بازگشت قیمت به حمایت یا مقاومت شکسته شده

  ۰
 36. شعبان گفت:

  پولبک بازگشت به عقبه. میتونه برا خرید یا فروش سیگنال بده

  ۱
 37. مهدی گفت:

  معنی خیلی جالبی که دیدم این بود : بوسه خداحافظی یعنی لحظه ای که تکلیف خرید یا فروش سهام مشخص میشه !!

  ۰
 38. فاطمه گفت:

  پولبک بهترین زمان واسه خرید ,فرصت ها رو باید قدر دونست

  ۲
 39. Nader گفت:

  فعلا پولبک رو ملاک خوبی میدونم برای پیشرفت یک سهم و ازش استفاده میکنم

  ۰
 40. علی گفت:

  پولبک زدن رو با تحلیل ساده تکنیکال و مشخص کردن آستانه حمایت میشه حدس زد.

  ۲
 41. محمدجواد گفت:

  بهترين زماني كه ما مي توانيم سهمي رو بخريم زماني است كه سهم از سطح مقاومتي خود گذشته باشد پولبك است

  ۱
 42. hesambeyrami گفت:

  پولبک یا به اصطلاح بوسه ی وداع که سهم برای صعود یا نزول باتوجه به خط روندش آماده میشه

  ۰
 43. احمد گفت:

  بهتترین موقعیت مناسب برای سرمایه گذاری رو نشون میده و هم میشه خیلی از سهم های خوب رو تشخیص داد که چه زمانی بخریم و چه زمانی بفروشیم

  ۰
 44. حسین گفت:

  بهترین زمان برای خرید وقتی سهم نزول میکنه و پله ای خرید کردنه

  ۰
 45. مجتبی گفت:

  پولبک زمانی است که ۳ یا ۴ کندل از حمایت فاصله گرفته باشه و اولین کندل به حمایت نچسبیده باشه و بعد از سه یا ۴ کندل مجدد قیمت ریزش کنه به اندازه ۳ کندل و از حمایت پایین تر نیاد هر بالا و پایین شدن قیمت رو نمیشه پولبک شمرد

  ۰
 46. مصطفی شهریاری گفت:

  بهترین زمان برای خرید در زمان ریزش سهام هست و بهترین سهام فکر کنم شرکتهای دارویی است

  ۰
 47. جواد حسین زاده گفت:

  پولبک را همیشه در کنار کندل استفاده کنید و اگه درست بتونید تحلیل کنید بهترین زمان ورود اکثر سهم ها پولبک با کندل صعودیه... پرسود باشید

  ۱
 48. مهدی گفت:

  پله ای باید خرید کرد زمانی که در نزول هستش

  ۱
 49. ملیکا گفت:

  شناسایی پولبک با سطح حمایت و مقاومت صورت می‌گیرد و پولبک به سطح اصلی می‌تواند منجر به پتانسیل سود بالا همراه با ریسک شود.

  ۰
 50. mohammadi گفت:

  شناسایی پولبک به همراه تحلیل تکنیکال باعث کسب سود میشود.

  ۲
 51. علی گفت:

  قطعاافرادکارکشته سهم رو در کف قیمت پس از اصلاح خریداری می کنندوبیشترین نفع رومی برند

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: