اصطلاحات رایج بورسی

در این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی از اصطلاحات پرکاربرد و رایج بازار سرمایه بپردازیم. بدیهی است برخی از این اصطلاحات برای شما مخاطب گرامی آشنا است؛ اما به منظور جامع و کامل بودن مقاله ملزم به درج آنها هستیم.

نماد: نمایانگر مخفف نام و صنعت یک موسسه مالی است که سهام آن در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس ایران منتشر شده است. علت این کار سهولت در بیان نام این موسسات می باشد. این مخفف در بین همه ی فعالان یکسان بوده و یک استاندارد واحد برای آن نظر گرفته می شود که عموما حرف اول نماد معرف صنعت و حروف بعدی مخففی از نام شرکت است؛ مثلا بجای شرکت خودروسازی سایپا، خساپا و به جای شرکت خودروسازی ایران خودرو دیزل، خاور می گویند.

دامنه نوسان: به مقدار مجازی که هر سهم می تواند طی یک روز در آن بازه تغییر قیمت دهد، دامنه نوسان گویند که در حال حاضر این مقدار برای سهام معمولی ۵% و برای شرکت هایی که در بازار پایه فعال هستند ۱۰% است. در بازه­های زمانی و پس از رویدادهای خاص که بازارگردان و یا ناظر بازار صلاح بداند، این دامنه نوسان را از نمادها حذف می کنند تا بنا به مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت واقعی سهم مشخص گردد.

توقف نماد: اگر امکان خرید و فروش در نمادی به دلایل متفاوت برای مدتی حذف شود و سهم بدون معامله باقی بماند، اصطلاحا گفته می شود نماد متوقف شده است. عموما سهم به علت برگزاری مجامع، بیشترین تغییر قیمت برای چند روز متوالی و سایر عواملی که برای یک نماد حائز اهمیت است، می تواند متوقف گردد.

سال مالی: به بازه ی زمانی یکسال گفته می شود که مبداء شروع فعالیت کار شرکت ها قرار می گیرد و سال مالی هر شرکت می تواند با شرکت دیگر متفاوت باشد، که این سال مالی در قسمت بالای صورت های مالی قید می گردد. فرضا عنوان می شود صورت مالی X برای سال مالی منتهی به تیرماه x139 .

صورت های مالی: برای موسساتی که سیستم حسابداری دوبل یا دوطرفه دارند، گزارش­های استانداردی تهیه می­گردد که به آنها صورت های مالی گفته می شود، این صورت ها عموما به ۴ دسته، شامل صورت سود و زیان، ترازنامه، صورت جریان وجوه نقد و صورت سود و زیان جامع، تقسیم می گردند که توضیح درباره تک تک آنها در مقالاتی مجزا ارائه شده است.

ترازنامه: صورتی است که در آن میزان دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام به تفکیک به نمایش گذاشته می شود.

صورت جریان وجه نقد: نشان می­دهد که جریان مالی در بخش های عملیاتی، سرمایه گذاری و تامین مالی چگونه بوده است.

صورت سود و زیان: گزارشی از میزان کاهش و افزایش در دارایی های صاحبان سهام را نشان می دهد و صورت سود و زیان جامع کلیه عوامل تاثیر گذار مانند تعدیلات سنواتی و … را در حقوق صاحبان سهام نمایش می دهد.

سود هر سهم (EPS): پس از محاسبه ی سود خالص سال مالی، که از کسر نمودن هزینه های عملیاتی، مالی و مالیاتی از میزان فروش بدست می آید، اگر آن را بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم کنیم، سود هر سهم یا EPS هر سهم بدست خواهد آمد که مخفف عبارت انگلیسی earning per share است.

سود تقسیمی هر سهم (DPS): بنا به تشخیص اکثریت سهامداران آن بخشی از EPS که بین سهامداران تقسیم می گردد را سود تقسیمی یا DPS هر سهم می نامند و مخفف عبارت انگلیسی per share dividend است. البته به جز تصمیم و رای اکثریت سهامداران عوامل دیگری در تعیین این سود نقش دارند که عبارتند از کف و سقف قانونی آن، قوانین مرتبط به اندوخته قانونی و سود تقسیمی و … .

P/E: از تقسیم قیمت هر سهم بر سود هر سهم عددی حاصل می گردد که به آن p/e می گویند و معیاری است برای مقایسه شرکت های یک صنعت و وضعیت آنها که در تحلیل بنیادی بکار می رود.

انواع روش های تحلیلی در بازار سرمایه: بطور عمومی سه نوع روش تحلیلی در بازارهای مالی رایج است که عبارتند از روش تکنیکال یا فنی، روش فاندامنتال یا بنیادی و تئوری مدرن پورتفو (MPT) . استفاده ترکیبی و مناسب از هر کدام از این روش ها می تواند ما را در کسب بازده مناسب یاری کند.

تحلیل تکنیکال: براساس نمودار قیمت سهام و پیشینه ی آن انجام می شود و بر سه اصل استوار است:۱- تاریخ تکرار می شود(رفتار روندها) ۲-همه چیز در قیمت لحاظ می شود ۳-همواره قیمت ها سقف قبلی خود را می شکنند.

تحلیل فاندامنتال: براساس روابط علت و معلولی رفتار نموده و بر دو قسم بالا به پایین و پایین به بالا تقسیم می­گردد و بر اساس تاثیر عوامل اقتصادی و به استناد به صورت های مالی تحلیل خود را انجام می­دهد. خوب است بدانیم تسلط بر این نوع تحلیل به مراتب از تحلیل تکنیکال سخت­تر است.

تئوری مدرن پورتفو (MPT): این تئوری که توسط آقای مارکویتز ارائه شد بر پایه تنوع بخشی بر دارایی ها سرمایه گذاری شده استوار است. با این کار ریسک نوسانات دارایی ها را که جنس متفاوتی دارند و رفتار متفاوتی نیز از خود نشان می دهند، کاهش می دهد.

مجامع: به اجتماع حداکثری سهامداران یک موسسه در زمان و مکان از پیش تعیین شده و رسمی، مجمع گفته می­شود. مجامع به سه دسته کلی مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده تقسیم می شوند.

مجمع عمومی موسس: یک بار برای هر شرکت و در زمان تاسیس آن برگزار می گردد و برای اولین بار مدیران و بازرسان شرکت مشخص شده و روزنامه ای که آگهی های شرکت در آن درج شود، مشخص می­گردد. این مجمع با حضور صاحبان نیمی از سهام شرکت رسمیت یافته و در غیر این صورت حداکثر برای دو نوبت دیگر قابل تمدید است. اگر دو نوبت بعدی نیز به حد نصاب نرسد، موسسین باید عدم تشکیل شرکت را اعلام کنند.

مجمع عمومی عادی سالیانه: پس از مشخص شدن اساسنامه شرکت، همه ساله مجمعی تشکیل می گردد به نام مجمع عمومی عادی سالیانه که در آن صورت های مالی شرکت به تصویب سهامداران می رسد و نسبت به تقسیم سود حاصل شده ی سال مالی تصمیم گیری انجام می گیرد. این مجمع نیز با حضور نیمی از صاحبان سهام رسمیت می یابد و در صورت عدم تشکیل، در نوبت بعدی با حضور هر تعداد از سهامداران رسمیت دارد.

مجمع عمومی فوق العاده: اگر بنا به دلایلی نیاز به تصمیم گیری های مهمی نظیر انحلال یا اعلام ورشکستگی شرکت باشد، خارج از زمان مقرر برای تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه، اعلام اطلاع رسانی عمومی جهت دعوت به مجمع صورت می گیرد. این مجمع همان مجمع عمومی فوق العاده است. این مجمع در نوبت اول با حداقل نیمی از سهامداران تشکیل می شود و در صورت عدم تشکیل در نوبت اول، نوبت دوم با حضور ۳/۱ اعضا نیز رسمی است. همچنین کلیه مصوبات با ۳/۲ آرای حاضر به تصویب می رسد.

بازار اولیه: به بازاری که سهام شرکت های بورسی برای اولین بار در آنجا عرضه می گردد، بازار اولیه گویند.

بازار ثانویه: پس از عرضه اولیه سهام در بازار اولیه، می توان آنرا در بازار ثانویه مورد داد و ستد قرار داد در واقع بازاری را که سهام بعد از بار اول خرید و فروش می شود را بازار ثانویه می نامند.

انواع قیمت سهام:

قیمت اسمی: قیمت  استانداردی است که برای اغلب سهام یکسان است. مثلا در ایران عموما قیمت اسمی سهام ها ۱۰۰۰ ریال یا همان ۱۰۰ تومان در نظر گرفته می شود. این در حالی است که قیمت ذاتی، بازار و… این نماد می­تواند متفاوت از قیمت اسمی آن باشد.

قیمت بازار: قیمتی که بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار ثانویه تعیین می گردد را قیمت بازار گویند.

قیمت ذاتی: قیمت واقعی یک نماد که براساس جریانات نقد آتی آن، مکانیزم عرضه و تقاضا، دارایی های آن موسسه و سایر عوامل تعیین می گردد را قیمت ذاتی گویند.

قیمت دفتری: اگر دارایی های یک موسسه ملاک قیمت گذاری آن قرار گیرد و قیمتی که در زمان خرید دارایی ها در دفاتر مالی آن موسسه ثبت می گردد را در محاسبات لحاظ کنیم، به قیمت بدست آمده ارزش دفتری سهم گوییم.

صف خرید: زمانی که میزان سفارشات برای خرید سهام در قیمت سقف (بالاترین حد مجاز نوسان یک سهم) مقادیر زیادی را در بر بگیرد و عرضه کننده ای نیز حتی در بالاترین قیمت سهام حاضر به فروش آن نباشد، صف خرید به وجود آمده است.

صف فروش: زمانی که به ازای میزان سفارشات فروش یک نماد در کف قیمت (پایین ترین حد مجاز نوسان قیمت در آن روز) هیچ خریداری برای آن نماد وجود نداشته باشد، اصطلاحا گفته می شود صف فروش ایجاد شده است.

تعداد سهام هر موسسه (شرکت یا هلدینگ و…): در زمان انتشار سهام یک شرکت در بازار اولیه، اگر حقوق صاحبان سهام آن شرکت را بر قیمت اسمی سهام (۱۰۰ تومان) تقسیم کنیم، عدد حاصل شده تعداد سهام شرکت را نمایش می دهد. مثلا اگر حقوق صاحبان سهام شرکتی مبلغ ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان باشد تعداد کل سهام این شرکت از تقسیم این رقم بر ۱۰۰ تومان بدست خواهد آمد که برابر خواهد شد با ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ برگه سهام. (شرکت­ها می توانند به منظور تامین مالی پروژه ها بخشی از این سهام را در بازار اولیه به عموم بفروشند و در واقع در ازای دریافت وجهی با آنها شریک شوند. قیمت این انتشار می تواند با قیمت اسمی سهام متفاوت باشد که عموما بیشتر از آن است.)

صرف سهام: صرف سهام، مبلغی است مازاد بر ارزش اسمی سهام که شرکت در زمان فروش سهام عادی دریافت کرده است. کسر سهام نیز بالعکس این مقوله و در ایران نیز ممنوع است.

افزایش و کاهش سرمایه: منظور از افزایش سرمایه و یا کاهش سرمایه تغییر در تعداد سهام و تغییر مجموع قیمت اسمی سهام شرکت است. این کار به روش های مختلفی انجام می شود؛ مثلا افزایش سرمایه از محل سود انباشته، از محل آورده نقدی سهامداران، سلب حق تقدم و… . همچنین در شرایط خاص سهامداران شرکت می توانند نسبت به کاهش سرمایه رای دهند.

  حق تقدم: اگر شخصی مالک بخشی از سهام یک موسسه باشد و شرکت اقدام به افزایش سرمایه نماید، اگر دیگران سهام منتشره جدید را خریداری کنند، میزان درصد مالکیت آن شخص کاهش می یابد. بنابراین به منظور جلوگیری از وقوع این امر، هر سهامدار به میزان درصد مالکیت خود نسبت به افزایش سرمایه اولویت دارد که به آن حق تقدم گویند و می تواند از آن استفاده کند و یا به فروش رساند.

حجم مبنا: به میزان سهامی که اگر در یک روز و در یک نماد معامله گردد، آن نماد می تواند به اندازه حداکثر میزان نوسان خود افزایش یا کاهش یابد، حجم مبنا گویند. این عدد برای سهام فرابورس و سهامی که از مجمع خارج شده ۱ است؛ یعنی با معامله ۱ برگ سهم قیمت آن می تواند تغییر کند.

سهام شناوری: به آن بخش از سهام غیر مدیریتی که مالکیت آن عموم مردم در بازار سرمایه هستند، سهام شناور می گویند.

قیمت پایانی: به میانگین موزون تمام معاملات یک روز یک نماد، قیمت پایانی گویند که معیار تعیین دامنه نوسان فردای آن سهم است.

*برای آشنایی با اصطلاحات بیشتر بازار سرمایه، می‌توانید به مطلب دیکشنری بورسی موجود در بلاگ مراجعه نمایید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.144 نظر در مورد مطلب “اصطلاحات رایج بورسی

 1. با سلام و عرض ادب و سپاس از تلاشی که در جهت آگاهی رساندن به مشتریان انجام می دهید. باز هم مفید و ارزنده همچون همیشه. شاد و پیروز باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت خدماتی است، امکان ارائه تحلیل بازار و مشاوره در آن وجود ندارد.
   لذا برای استفاده از تحلیل و مشاوره لازم است به سایت همفکران مراجعه نمایید

  1. سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن پی دی اف آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

 2. با سلام
  در مورد سئوال اوراق تسهیلات مسکن کد ۹۷۰۶۰۴۰ با تفسیر می شود گزینه ۴ هم غلط شود
  پس هم گزینه ۲ و هم ۴ غلط است که طراح سئوال گزینه ۲ را با تفسیر شخصی غلط اعلام کرده است
  با اینگونه تفسیر یعنی اگر در گزینه عنوان شده بود: ” اعتبار این اوراق تمدید نمی‌شود” پس عبارت درستی بوده ؟؟؟؟

  1. با سلام و احترام
   دوست گرامی با توجه به ابهامات مطروحه، پاسخ این سوال ازطریق چند کارشناس و همچنین تیم مسابقه بآشگاه مشتریان آگاه مورد بررسی قرار گرفت و اگر پاسخ این سوال مبهم بود قطعاً راه حل دیگری برای این سوال در نظر گرفته میشد.

 3. آیا شما پشتیبانی برای طراحی و پاسخ دادن به سوالات مسابقه ندارید؟ چرا پاسخ سوالا رو در زمان تصحیح یا تغییر میدین یا گزینه ها رو جا به جا میکنید؟
  شما با این کار دارید نقش شانس و تقدیر رو بیشتر از عقل و تدبیر افراد میکنید.
  من از چندین سوالتون اسکرین شات دارم که قبل و بعد از تصحیح، جواب سوال یا گزینه ها رو جا به جا کردین یا متن جواب رو تغییر دادین یا حتی در پاسخ ها بیش از یک جواب صحیح بوده.
  خواهشا به اعضای باشگاه بیشتر احترام بزارید. بعضی ازین اتفاقات در شان کارگزاری شما نیست.

  1. سلام دوست گرامی
   تغییراتی که بر روی سوالات مسابقات انجام می‌شود برای ویرایش و اصلاح سوال صورت می‌گیرد و این تغییرات صرفا بابت تغییر و یا عوض کردن گزینه‌ها یا صورت سوال انجام نشده است.
   لذا از این به بعد تلاش خواهیم کرد که این ویرایش‌ها در مسابقات آینده مجدد تکرار نشود.
   با تشکر از دقت نظر شما

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

 4. آیا رابطه مستقیم و مشخصی بین افزایش سرمایه بر اساس انواع آن: افزایش سرمایه از محل سود انباشته، از محل آورده نقدی سهامداران، سلب حق تقدم و… و سیگنال خرید بودن آن سهم وجود دارد؟

  1. سلام
   معمولا از دید بازاری، افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارائیها با استقبال بازار و افزایش قیمت همراه است.

 5. سلام خداقوت
  بنده قبلا با کارگزاری دیگری فعالیت داشتم اما از موقعی که با کارگزاری اگاه اشنا شدم تفوت رو احساس کردم
  واقعا راضیم از نحوه اموزش. اعتبارات . و موارد دیگر
  یه خواسته ای داشتم اگه امکان داره در پنل انلاین یه ستون قرار بدین که ارزش سهم رو انلاین داشته باشیم و مجبور نباشیم از قسمتهای دیگه مشاهده کنیم
  باسپاس فراوان

  1. سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای ما ارسال می‌کنید.
   اگر منظور شما ارزش خرید و ارزش روز سهم است چنین ستونی در بخش دارایی سهام وجود دارد.
   موفق باشید

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

 6. مطالب مفیدی بود
  ای کاش مسابقات باشگاه را در راستای ارتقاع آموزش بگذارید
  و سوالات از دل همین مطالب باشه
  و با توجه به سابقه حضور افراد در بورس و سطح آنها سوالات نیز متفاوت باشه

  1. ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز از اینکه به مطالب بلاگ توجه نشان می دهید تشکر می کنیم. پیشنهاد شما را بررسی خواهیم کرد. تلاش خود را می کنیم تا از محتوای مطالب مندرج در وبلاگ بآشگاه در بخش مسابقات استفاده بیشتری نماییم.
   با تشکر

 7. با سلام و خسته نباشید
  پیشنهاد میکنم مقالاتی هم در زمینه اینکه چه مجمعهایی شرکت کنیم که سود بالاتری بدست بیاریم هم توی سایت قرار بدین.مقاله خوب و مفیدی بود.سپاسگزارم

 8. اگر وقتی که شکست میخورید امید داشته باشی به آینده خوب و شکست شما در واقع مقدمه ای برای پیروزی است
  پس اگه نا امید بودی دنبال هیچی نرو
  شن ۱۰۰/درصد پیروز نمیشوی ،امید ،صبر؛؛تحمل؛باور داشتی باشی که تو میتونی و موفق میشوی و خدا هم به این افراد کمک میکنه و صبر و تحمل میده و ….پس ما اینجا هستیم که تلاش کنیم و پیروز شویم و موفق .و من در اینجا اعلام میکنم و در این راستا کارگزاری آگاه کار آمد ترین و بهترین کارگزاری هست که به افراد انگیزه های خوبی میده من موفقیت خود را در گرو امید به خدا متعال و تلاش که باید انجام دهیم .و کارگزاری آگاه که با آگاهی کامل در این راستا قدم میگذارد و از این مجموعه تشکر و قدر دانی خاصی را دارم

  1. سلام دوست گرامی
   هر فعالیتی که در بآشگاه داشته باشید از قبیل: معرفی معرف، انجام معامله، شرکت در مسابقات بآشگاه، خرید بسته‌های تحلیلی یا آموزشی و … امتیاز آن در بآشگاه اعمال میگردد.
   برای اطلاع از این فعالیت‌های امتیاز آور به راهنمای بآشگاه مراجعه بفرمایید.

 9. با سلام
  بسیار مطالب با اهمیت و قابل توجهی بودند. لطفا از این دست اطلاعات و داده ها به منظور افزایش دانش بورسی سهامداران مطالب بیشتری نشر دهید
  مطا لبی از قانون تجارت که در خصوص امور ورشکستگی ، سهام ممتاز و ویژه و هم چنین تکالیف شرکتها در خصوص پرداخت سود نیز مطلب بگذارید
  در صورت امکان جدید ترین بخشنامه ها و دستور العمل ها ی معاملات بورس را نیز در سایت بارگذاری فرمایید

 10. سلام دوست عزیز
  از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
  باتشکر

 11. سلام… برای من در قسمت پیامها پیغام دادید که فعالیت لغو خرید سهم تاپکیش و کسر ریال باشگاه و کسر امتیاز کردید… درحالی که من بطور عادی مث بقیه این سهم رو دیروز در عرضه اولیه خریدم و نگه داشتم و لغو هم نکردم.. در ضمن دوبار هم برام درج نکرده بودید که بگم الان یکیش رو لغو کردید.. لطفا اصلاح کنید… در ضمن بنده یه ماه پیش در مورد معاملات بلوکی سوالی پرسیدم و هنوز پاسخ داده نشده… ممنون میشم رسیدگی کنید

  1. سلام دوست گرامی
   امتیاز و ریال مربوط به خرید سهم تاپکیش، اشتباها هم در تاریخ ۳۱ شهریور و هم در تاریخ ۱ مهر در بآشگاه ثبت گردیده که یکی از این دو، از بآشگاه شما کسر شده است.
   باتشکر از دقت نظر شما

 12. سلام
  واقعا داشتن اطلاعات و دونستن اصطلاحات خیلی مهمه، خیلی ها ممکنه سال ها معامله کرده باشن ولی اصطلاحات رو ندونن و باعث بشه نتونن تحلیل خوبی داشته باشن
  با تشکر

  1. ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز قدرت وام و رسوب شهریور ماه شما محاسبه شده است.
   برای مشاهده این موضوع، لطفا به گزارش رسوب خود در بخش وام قرض الحسنه مراجعه بفرمایید.
   با تشکر

   1. با سلام

    لطفا ریز محاسبات روزانه رسوبات را بصورت فایلی ضمیمه گزارش هر ماه در حساب کاربری باشگاه مشتریان گردانیده تا امکان بررسی آنها نیز برای کاربران فراهم باشد تا چنانچه مغایرت یا اشتباهی در رقم ماهانه رسوب وجود داشته باشد امکان پیگیری آنها میسر گردد.

    با تشکر

    1. سلام
     به دلیل حجم بالای اطلاعات این امر امکان پذیر نیست. هر فرد می تواند بااستفاده از گردش حساب خود در سامانه آنلاین، از مانده ریالی روزانه خود مطلع گردد.

 13. سلام
  اگه ممکنه بفرمایید که چرا من با توجه به اینکه مانده قابل معامله دارم ولی وقتی درخواست وجه میکنم پیغام میده که موجودی شما کافی نمیباشد.خیلی ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام دوست گرامی
   به دلیل اینکه در سامانه آساتریدر اعتبار فعال دارید لذا امکان برداشت برای شما وجود ندارد.
   باتشکر

    1. سلام
     منظور از اعتبار فعال این است که شما در حال حاضر در سامانه معاملاتی خود برای معاملاتتان از اعتبار استفاده می کنید. یعنی بسته اعتباری دریافت کرده اید.

 14. خیلی ممنون. یک سوال: زمان استفاده از حق تقدم تا کی ادامه داره و اگه کسی که بهش حق تقدم تعلق گرفته، تو اون بازه حقش رو نفروشه چه اتفاقی میافته؟

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که حق تقدمی خریداری می‌کنید می‌بایست مبلغ اسمی آن را پرداخت نمایید تا آن حق، پس از تبدیل شدن به سهم، به پرتفوی شما اضافه گردد.
   همچنین در صورتی که بعد از برگزاری مجمع، حق تقدمی به شما تعلق گرفت برای کسب اطلاعات بیشتر فیلم “اگر حق تقدم به ما تعلق گرفت با آن چه کنیم؟” را مشاهده نمایید.

 15. سلام
  بنده چند سهم را در لیست سفارشاتم قرارداده بودم،ولی زمانی که میخواستم لغوشون کنم،تا پایان جلسه معاملاتی امکان لغو نبود،نمیدونم چرا…!

  1. سلام دوست گرامی
   برای اینکه بتوانیم این موارد را سریعتر پیگیری کنیم لطفا در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی ۲ تماس حاصل بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که ۱۰۰۰ امتیاز دریافت کنید و به سطح ۱ صعود کنید، سیستم به صورت خودکار میزان تخفیف کارمزد را لحاظ خواهد کرد.
   باتشکر

 16. سلام
  بنده قبلا کارگزاری کشاورزی بودم تغییر کارگزار ناظر دادم و سهامم رو اوردم آگاه ولی حالا یه سهم در کشاورزی خریدم اومده آگاه نشسته . چه تنظیماتی لازمه که همون کشاورزی بمونه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که سهمی را مجدد از کارگزاری دیگری خرید نمایید ناظر سهام خریداری شده کارگزار اولی است که اقدام به خرید آن سهم کرده‌اید.
   برای رفع مشکل لازم است مجدد تغییر کارگزار ناظر بزنید تا دارایی شما در پرتفوی کشاورزی اضافه شود.

 17. مرسی از توضیحاتتون ، من اولین باره تو سرمایه گذاری بورس شرکت میکنم ، نماد حقیقی یا حقوقی به چه معناست؟

 18. با سلام و عرض ادب و سپاس از تلاشی که در جهت آگاهی رساندن به مشتریان انجام می دهید. یه سوال داشتم ، آیا تو پنل آگاه بخش گرافیکی نقشه بازار که حجم معاملات تمام نمادهای بورس و صعودی یا نزولی بودنشون رو نشون بده ندارید ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

  1. سلام
   درصورتی که بخواهید سهام خود را با کارگزاری آگاه بفروشید ابتدا لازم است از قسمت تغییر کارگزار ناظر در سامانه آنلاین آسا، تغییر ناظر بزنید و بعد از یک روز کاری نسبت به فروش آن اقدام نمایید.
   برای اطلاعات بیشتر به فیلم آموزشی “نسخه جدید نرم افزار آساتریدرآگاه – تغییر کارگزار ناظر” مراجعه بفرمایید.

 19. سلام.اگه بعد از قرار گرفتن در صف خرید یا فروش با ویرایش درخواست تعداد سهام سفارش را تغییر دهیم نوبت در صف ثابت میماند یا اینکه به انتهای صف منتقل میشویم؟

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که درخواست خرید یا فروش خود را پس از ارسال به بورس ویرایش می‌کنید جایگاه شما در صف تغییر می‌کند.
   باتشکر

 20. فرق بین فیلد حجم با فیلد حجم نمایشی در دستورهای خرید و فروش چیست و فیلد حجم نمایشی در چه مواقعی استفاده میشود؟

  1. با سلام
   در مواقعی که سفارش با حجم بالا دارید، برای اینکه به هنگام گذاشتن سفارش شما جو هیجانی ایجاد نشود لذا این امکان وجود دارد که از حجم نمایشی استفاده نمایید که تا ۳۰ درصد سفارش شما را نمایش خواهد داد.
   باتشکر

 21. با عرض سلام و خسته نباشید. واقعا ممنون و سپاسگذاریم از اینکه تلاشتون رو برای فهم و یادگیری و موفقیت ما میکنید .
  واقعا بعضی اصطلاحات تو پیامای ناظر واسمون گنگ بود ولی الا میفهممشون.
  سپاس فراوان

 22. سلام شما رو ب خدا یه تحلیل حداقل برای یک هفته پیش رو ارائه بدید تکلیف خودمون رو برای ماندن یا رفتن بدانیم

 23. سلام.ای کاش به اطلاعاتی در خصوص روانشناسی بازار بورس به صورت جامع در چند قسمت توسط کارشناسان کارگزاری در باشگاه ارائه میشد

 24. چرا در بعضی مواقع با اینکه قیمت پیشنهادی خرید و فروش برابر است و نماد نیز در وضعیت مجاز قرار دارد ولی باز معامله انجام نمیشود مانند نماد ثتوسا در اواخر تایم امروز.البته این مورد رو من در چند روز گذشته هم برای چند نماد دیگر دیده بودم

  1. با سلام
   نماد ثتوسا در بازار پایه ب قرار دارد. نماد های بازار پایه از ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰ معامله نمی‌شوند و در ساعت ۱۲:۳۰ اگر روی یک قیمت مشخص خریدار و فروشنده به توافق رسیده باشند معامله می‌شود.
   باتشکر

 25. ممنون از کارشناسان و گردانندگان باشگاه آگاه.تا حالا چند تا سوال واسم پیش اومده بود که با توضیحات کارشناسان باشگاه به جواب رسیدم.ممنون از تلاش و پیگیری بی وقفه کارگزاری آگاه

 26. سلام ابتدا عذرخواهی میکنم که سؤالم با عنوان مقاله ارتباطی نداره منتها راهی واسه ارتباط پیدا نکردم
  بنده یه بسته اعتباری از یک نفر خریداری کردم که بدلیل مجموع ارزش تضامین رد شده این اعتبار به حساب من نیومده اون شخص هم میگه به حسابشون مسترد نشده از کجا میتونم پیگیری این بسته رو انجام بدم؟
  کد پیگیری ۹۷۰۷۱۳۴۱۴۸
  پیشاپیش از راهنماییتون ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   بسته اعتباری انتقال داده شده از طرف کارگزاری به دلیل نداشتن تضمین کافی، رد شده است و وجه آن نیز به حساب فرد انتقال دهنده بازگشت داده شده است.
   با تشکر

  1. سلام دوست گرامی
   سرویس عرضه اولیه بآشگاه بر اساس روش پیشین عرضه اولیه طراحی و پیاده سازی شده است.
   لذا با توجه به تغییرات اعمال شده از سوی شرکت بورس اوراق بهادار در نحوه ارائه عرضه اولیه (روش بوک بیلدینگ)، بدینوسیله به استحضار می‌رسانیم سرویس عرضه اولیه سایت بآشگاه تا اطلاع ثانوی در دسترس نخواهد بود.
   باتشکر

 27. با سلام و تشکر از مطالب اموزنده ای که با زبانی ساده بیان کرده بودید. یه سوال داشتم:
  ایا قیمت سهام عرضه شده در عرضه اولیه، همواره با رشد قیمت همراه میشه و یا ممکنه حتی از قیمت عرضه اولیه هم کمتر بشه؟
  ممنون از زحماتتون

  1. سلام دوست گرامی
   این امکان وجود دارد که قیمت عرضه اولیه به جای رشد کاهش یابد.
   در صورتی که کشف قیمت درستی انجام نشود و بالاتر از ارزش، قیمتگذاری شود و همچنین سهام عرضه شده زیاد باشد ممکن است این اتفاق بیافتد . که نمونهایی هم در بازار ما وجود دارد.
   با تشکر

 28. سلام.چرا با اینکه قیمت سهام یک شرکت در عرضه اولیه با نظر کارشناسی مشخص میگردد ولی از زمان عرضه تا چند روز با صف های خرید مواجه می گردد به نحوی که قیمت هر سهم بعضا بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا میکند؟برای نمونه سهام نطرین و پارس و ….

  1. با سلام
   معمولا در عرضه اولیه اقبال سهامداران به سهم زیاد است و باعث افزایش تقاضا و افزایش قیمت سهم می‌شود.

  1. سلام دوست گرامی
   قیمت بسته‌های اعتباری به دلیل برگزاری کمپین سالگرد تاسیس آگاه، با تخفیف در سایت بآشگاه قرار گرفته بود که به دلیل اتمام برگزاری این کمپین، مجدد قیمت‌ها به حالت اولیه بازگشت داده شده است.
   انشااله در کمپین‌های آتی، مجدد قیمت‌ها با تخفیف ارائه می‌گردد.
   با تشکر

 29. سلام.چرا با اینکه درخواست خرید من در سهم داوه در عرضه اولیه ۷۰۰ سهم بود ولی در پایان معاملات تنها معامله ۱۷۴ سهم برای من انجام شد در حالی که معامله چند میلیون سهم بعد از معامله من انجام شد؟آیا تعداد سهام قابل عرضه به صورت مساوی بین همه خریداران تقسیم گردیده یا اینکه دلیل دیگری دارد؟

  1. با سلام
   در روز اول عرضه اولیه باید بین تمام سهامداران به تعداد مساوی سهم اختصاص یابد.
   چون تعداد شرکت کنندگان زیاد است تعداد کمتری از آنچه تعیین شده بود اختصاص یافت.

 30. یه سوال داشتم
  من نمیدونستم و تمام اعتباراتم رو به آنلاین انتقال دادم
  نمیشه دوباره برگردوند تا بتونم از بسته های اعتباری باشگاه استفاده کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   امکان لغو درخواست انتقال وجه نقد بآشگاه به سامانه معاملاتی وجود ندارد لذا نمی‌توانید این وجه نقد را به حساب بآشگاه خود بازگردانید.
   باتشکر

 31. باسلام
  هنگام دادن شماره حساب بانکی برای گرفتن کد بورس، توصیه شده است که این حساب ترجیحا از بانک سامان یا ملت باشد تا لینک بهتری با کارگزاری برقرار گردد. چه مزیتی در این حالت وجود دارد؟
  درصورتیکه این حساب از بانک سامان باشد، ایا هنگام خرید سهام میتوان با داشتن موجودی در حساب سامان خود ،خرید کرد یا باز هم میبایست پول به حساب کارگزاری واریز گردد؟
  در هنگام فروش سهم، پول مستقیما به حساب سامان شخص میاید یا اینکه زمان برای انتقال پول به حساب لازم است؟

  1. سلام دوست گرامی
   درصورتی که بخواهید هنگام خرید سهم، پول مستقیما از حساب شما برداشته شود (حساب بانکی شما به سامانه آنلاین آسا لینک شود) لازم است که حساب بانک ملت یا سامان به کارگزاری معرفی نمایید. در غیر ابنصورت این امکان وجود دارد که شماره حساب هر بانک معتبری که به نام خود است را به کارگزار معرفی نمایید.

   1. یعنی اگر من در حساب بانک سامان خودم پول داشته باشم، دیگه لازم نیست که برای خرید سهام، پول رو به حساب کارگزاری، کارت به کارت کنم؟؟

    1. سلام
     اگر حساب شما از نوع قرض الحسنه یا کوتاه مدت بانک سامان است، می توانید در اینترنت بانک خود با استفاده از خدمات بازار سرمایه، حساببانکیتان را به حساب معاملاتی خود در کارگزاری آگاه لینک نمایید.

  1. با سلام و احترام
   دوست عزیز سه روش برای تسویه اعتبار وجود دارد:
   ۱٫ دو روز قبل از سررسید بسته اعتباری، سهام خود را بفروشید تا در زمان مقرر تسویه شود.
   ۲٫ در روز سررسید، معادل مبلغ بسته اعتباری به حساب آنلاین خود وجه نقد واریز کنید.
   ۳٫این امکان وجود دارد که بسته اعتباری بعدی را (درصورت داشتن شرایط استفاده)، از قسمت گزارش بسته اعتباری در بآشگاه تمدید نمایید.
   باتشکر

 32. من سه بسته اعتباری ۲و۳و۵میلیونی گرفتم حالا برای تسویه باید یکجا یعنی ۹میلیون پرداخت کنم یا نه باید جدا جدا پرداخت کنم

  1. با سلام و احترام
   مشتری گرامی برای تسویه اعتبار با توجه به تاریخ سررسید بسته‌ها باید اقدام فرمایید.
   اگر بسته‌ها در یک تاریخ اعمال شده باشند می‌بایست در یک تاریخ آنها را تسویه کنید.
   باتشکر

 33. سلام.آیا از آمار خرید یا فروش حقوقی میتوان قیمت اینده سهم را پیشبینی کرد یا خیر؟مثلا حجم بالای خرید توسط حقوقی میتواند نشانه افزایش قیمت سهم و برعکس حجم بالای فروش نشانه نزولی بودن قیمت سهم در اینده باشد یا اینکه حجم خرید و فروش حقوقی صرفا در جهت کنترل قیمت هست؟

 34. سلام با تشکر از مقاله مفیدتوون
  مقاله خوب و مفیدی بود … اگر امکان دارد فایل هر مقاله رو بصورت pdf برای دانلود قرار دهید.

  1. سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن پی دی اف آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

 35. سلام.آیا راهی وجود دارد که در زمانی که در صف خرید یا فروش قرار داریم متوجه بشویم که در کجای صف قرار داریم و نقر چندم هستیم؟

  1. با سلام
   بله دوست عزیز، در سامانه معاملاتی و در قسمت سفارشات، یک گزینه به حرف انگلیسی i وجود دارد که اطلاعات جایگاه شما در صف را در اختیار قرار می‌دهد.

 36. با سلام و عرض ادب و سپاس از تلاشی که در جهت آگاهی رساندن به مشتریان انجام می دهید. باز هم مفید و ارزنده همچون همیشه. شاد و پیروز باشید.

 37. سلام.ممنون از تلاشهای بی وقفه مسئولان کارگزاری آگاه.من هر روز به بخش بلاگ سر میزنم حتی اگه منتظر دریافت پاسخ سوال هام نباشم. سوالات دوستان و پاسخ کارشناسان ، بخش بلاگ رو به یک کلاس آموزشی مفید و رایگان تبدیل کرده است

 38. با سلام،
  بنده مدت محدودی هست که عضو خانواده آگاه شدم ولی با این حال از حضور تو همچنین محیطی بسیار خوشحالم. در ضمن چند روزی هست که شروع کردم به مطالعه وبلاگ آگاه و واقعا مطالب رو مفید و تاثیر گذار می بینم.
  متشکرم.

 39. سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که در ارائه دادید یه سوال داشتم از خدمتتون جلوی نماد ها یه عدد درج شده مثلا ذوب۱ و ذوب۲ فرق این دو با هم چیست؟؟

  1. با سلام
   برای معاملات با حجم بالا و معاملات بلوکی از نمادهای ذوب ۲ و ذوب ۳ و ذوب ۴ استفاده می‌شود ولی برای معاملات خرد که تقریبا همه انجام می‌دهند از نماد ذوب ۱ استفاده می‌شود.

 40. مطالب مفید و آموزنده ای بود.
  آیا اسناد خزانه سررسید دارند؟
  عبارت “اسناد خزانه اسلامی م۱۲بودجه ۱۳۹۷”بصورت جزءبه جزء یعنی چه؟

  1. سلام
   تمام اوراق مشارکت و اوراق خزانه سررسید و پایان دوره دارند که در آن تاریخ ارزش اسمی اوراق که مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰ تومان است به دارندگان پرداخت میشود.
   باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *