استراتژی معاملاتی معکوس چیست؟

 • ۲۵ دی ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۴۵ نظر
 • ۱۰۱۲۹ مشاهده
اشتراتژی معاملاتی معکوس چیست؟

آیا بهتر است در بورس اوراق بهادار سهامی که در حال رشد است را خریداری کنیم و با روند آن همراه شویم؟ یا اینکه اخبار و اطلاعات قبلاً اثر خود را بر بازار گذاشته، رشد و روند صعودی ازدست‌رفته است و باید برخلاف جهت سایرین حرکت کرد؟ آیا سرمایه‌‌گذاران همیشه به اطلاعات و اخبار جدید به‌صورت منطقی واکنش نشان می‌دهند؟ بهترین سرمایه گذاری چیست؟

قصد داریم در این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه، پاسخ این سؤالات را با دو استراتژی متفاوت در سرمایه‌گذاری با عنوان استراتژی سرمایه‌گذاری مومنتوم (شتاب) و استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس بررسی کنیم.

 

اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق طراحی کنیم؟ وارد شوید.

استراتژی معاملاتی مومنتوم در چیست؟

سرمایه‌گذاران با دلایل متفاوتی وارد یک سرمایه‌گذاری می‌شوند. زمانی که یک روند در بازار شکل می‌گیرد، افراد زیادی در آن نقش دارند. بسیاری از افراد زمانی که بازار دارای روند قطعی می‌شود، تصمیم به ورود و شروع سرمایه‌گذاری می‌گیرند. شعار این افراد این است که “روند دوست شماست” یا ” سوار بر روندها شوید”.

این همان استراتژی معاملات مومنتوم است و اساس آن از علم فیزیک نشاءت می‌گیرد. این اصل بیان می‌کند: یک جسم در حال حرکت گرایش دارد که همچنان در حرکت باقی بماند، مگر اینکه نیرویی از خارج بر آن وارد شود (قانون اول نیوتن). مفهوم این قانون در بازار سرمایه این است که یک روند تمایل دارد به حرکت نزولی یا صعودی خود ادامه دهد، مگر اینکه یک نیروی بزرگ‌تر از روند که بر آن غالب است، باعث تغییر روند شود.

کسانی که بر اساس استراتژی مومنتوم معامله می‌کنند، اغلب معاملاتشان در جهت بازار است و معتقدند که رشد منفی یا مثبت گذشته سهم، در آینده نیز به‌احتمال قوی ادامه خواهد داشت. در این استراتژی معاملاتی، سهامی که بازده و عملکرد خوبی ندارند فروخته شده و سهام با بازدهی و عملکرد بهتر نگهداری و خریداری می‌شود؛ زیرا این اعتقاد وجود دارد که سهام با عملکرد خوب، به‌احتمال قوی عملکرد خوب خود را در میان‌مدت حفظ خواهد کرد.

استراتژی معاملاتی معکوس چیست؟

بر اساس استراتژی معاملاتی معکوس، بازار سرمایه نسبت به اخبار و اطلاعات جدید، واکنش بیش‌ازحد نشان می‌دهد. اغلب تحقیقات انجام‌شده نیز وجود این واکنش بیش‌ازاندازه را تأیید کرده است.

واکنش بیش‌ازاندازه به اطلاعات:

سرمایه‌گذاران نسبت به اطلاعات و اخبار مثبت مربوط به شرکت،‌ بیش واکنشی (واکنش بیش‌ازاندازه) نشان داده و با ایجاد تقاضای بالا برای سهام آن شرکت، باعث می‌شوند قیمت سهام بالاتر از قیمت واقعی خود افزایش یابد. همچنین در هنگام انتشار اخبار و اطلاعات منفی درباره یک شرکت، سرمایه‌گذاران واکنش منفی بیش‌ازحدی به این اطلاعات می‌دهند و موجب افزایش عرضه نماد موردنظر شده و درنتیجه قیمت آن سهم به پایین‌تر از ارزش واقعی خود می‌رسد.

پس از بیش واکنشی (واکنش بیش‌ازحد مثبت یا منفی) به اطلاعات کوتاه‌مدت، قیمت سهام در بلندمدت تعدیل و اصلاح می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، سرمایه‌گذاران در بلندمدت به اشتباه خود پی‌ برده و با افزایش یا کاهش عرضه، قیمت سهم تغییر می‌یابد. افرادی که به استراتژی معکوس اعتقاد دارند، بر این باورند که اکثریت بازار اشتباه می‌کنند و روندهای فعلی به‌زودی تغییر خواهد کرد. بنابراین برای دست یافتن به بازدهی، باید شجاعت حرکت برخلاف جهت بازار و انجام معامله را داشت و پس از آن با صبوری، سهامداری کرد. سپس این افراد پس از کسب بازدهی از سهام با عملکرد خوب، این سهام را می‌فروشند و یک سهام دارای روند نزولی را برخلاف اعتقاد عموم بازار خریداری می‌کنند. لازم به ذکر است سرمایه‌گذارانی که به استراتژی معکوس باور دارند، همیشه برخلاف نظر عموم و روند بازار حرکت نمی‌کنند. به‌عنوان مثال وقتی یک سهم به‌طور مرتب صعود کرده و به قله‌های بالاتری می‌رسد، به این معنی نیست که سرمایه‌گذاران طرفدار استراتژی معکوس، نسبت به آن سهم همچنان واکنش معکوس نمایش می‌دهند. بلکه این سرمایه‌گذاران به دنبال سهامی هستند که تصور عموم این است که در آن سهم روندی وجود ندارد.

افرادی که استراتژی معکوس در سرمایه گذاری دارند، چگونه عمل می‌کنند:

سرمایه‌گذار ابتدا به بررسی اخبار بازار و شرکت‌ها می‌پردازد. بر مبنای اطلاعات کسب‌شده، تمایل و اقبال بازار را به دست می‌آورد. بر مبنای روند غالب بازار رفتار سرمایه گذاری معکوس را در پیش می‌گیرد.

روش معاملات این سرمایه گذاران به این صورت است که درصورتی‌که مشاهده کنند قیمت یک سهم در حال افزایش است، اما تعداد خریداران کمی برای آن وجود دارد، پتانسیل سودآوری آن سهم را در نظر می‌گیرند. تصمیمات یک سرمایه‌گذار در سرمایه‌گذاری معکوس با توجه به بررسی نظر و تمایل بازار، مشاهده نسبت سفارشات خرید و فروش و همچنین استفاده از دانش شخصی تصمیم به معامله اتخاذ می‌شود.

قوانین استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس چیست؟

۵ گام یا قانون کلی برای استفاده از استراتژی سرمایه گذاری معکوس:

قانون ۱: وقتی روزنامه‌ها و اخبار به آن موضوع پرداختند، همه‌چیز را تمام‌شده بدانید.
شاید این موضوع برای روزنامه‌نگاران مطلوب نباشد؛ اما زمانی که اخبار یک موضوع، در سطح گسترده‌ای در رسانه‌ها منتشر می‌شود، دیگر برای سرمایه‌گذاری ارزشی ندارد و آن خبر بی‌فایده است. با توجه به این‌که اخبار در کسری از ثانیه باعث تغییر قیمت یک سهام یا دارایی می‌شود، زمان استفاده از اخبار برای تصمیم به سرمایه‌گذاری حائز اهمیت می‌شود. درنتیجه تصمیم‌گیری بر اساس اخبار صفحه اول روزنامه فردا صبح یا اخبار امشب تلویزیون یا مطلبی در سایت خبری موجب کسب بازدهی نخواهد شد. چراکه قبل از اینکه حتی خبر منتشر شود، قیمت تغییر کرده است.

قانون ۲: وقتی همه در حال فروش هستند شما بخرید و وقتی در حال خرید هستند شما بفروشید.
طبق این قانون باید به دنبال خرید ارزان و فروش گران باشید. یعنی زمانی که اکثر بازار خریدار هستند، شما فروشنده باشید و برعکس. البته این قانون مورد تأیید همه افراد حرفه‌ای بازار نبوده و بعضاً آن را خردمندانه نمی‌دانند.

قانون ۳: زمانی که درآمد افراد به حباب قیمت بستگی داشته باشد، هیچ‌کس به وجود حباب اذعان نخواهد کرد.
معمولاً ازآنجایی‌که افراد نمی‌توانند از بین رفتن ناگهانی حباب قیمتی را بپذیرند، بازار وجود حباب را نادیده می‌گیرد. در زمان پدید آمدن حباب، افرادی که استراتژی معکوس برای معاملات خود دارند، هیچ‌گاه هم مسیر با رفتار جمعی در بازار نمی‌شوند و اصطلاحاً در دام حباب قیمتی نخواهند افتاد.

قانون ۴: هیچ‌گاه هیچ توصیه‌ای را جدی نگیرید.
همه افراد در بازار نظر می‌دهند. در نظر داشته باشید که شما باید روی تحقیقات خودتان تکیه کنید؛ زیرا کسب بازدهی در بازار با گوش دادن به نظرات حاصل نمی‌شود و بازار اهمیتی نمی‌دهد که شما به نظرات یک فرد متخصص گوش داده‌اید، بلکه بازار راه خود را می‌رود.
بازدهی از بازار فقط زمانی حاصل می‌شود که تحلیل و تحقیق درستی انجام داده باشید.

قانون ۵: چیزی که برای شما واضح است را دیگران درک نخواهند کرد.
اگر شما استراتژی معاملاتی معکوس را برای انجام معاملات خود در پیش دارید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید افراد دیگر در بازار این دیدگاه شما را درک کنند. چراکه مدت‌زمانی طول می‌کشد تا به خروجی موردنظرتان برسید و از استراتژی معاملاتی خود بازدهی کسب نمایید.

سخن آخر

ممکن است استراتژی سرمایه گذاری معکوس، پتانسیل کسب سود بالایی داشته باشد؛ چراکه افراد معتقد به این شیوه معاملاتی، باور دارند نظرات افراد و اقدامات معاملاتی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین اگر برخلاف جریان رفتار سرمایه‌گذاران عمل کنیم، امکان کسب سود بالاتر می‌رود.
از سوی دیگر در نظر داشته باشید، جریان نقدی در معامله‌ای کسب می‌شود که بر اساس روند مشخصی صورت پذیرفته باشد. پتانسیل کسب بازدهی بالاتر در استراتژی معکوس زمانی کاربرد دارد که بتوان یک علامت یا نشان قطعی برای تأیید بازگشت روند بازار پیدا کرد.
برخی از افرادی که با استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس کار می‌کنند، موفقیت زیادی کسب کرده‌اند؛ ولی این کار به‌راحتی ممکن نیست. افراد موفق در این استراتژی باید تحقیق بسیار دقیقی انجام دهند و همچنین به کاری که در انجام آن هستند اعتماد و اعتقاد بالایی داشته باشند.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

45 پاسخ به “استراتژی معاملاتی معکوس چیست؟”

 1. mohammad گفت:

  واقعاااااااا کار بردی بود با وجود این هیجانات اخیر بازار واقعا این مطلب کار بردی بود مرسی آگاه

  ۸
 2. سالار گفت:

  سوالات بسیار عالیه ودانش بورس بالا میبره . ممنون از مطالب خوبتان

  ۱
 3. Hady گفت:

  سلام ارزش ذاتی یک سهم رو چگونه مشخص کنیم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ارزش فعلی جریانات نقدی که دارایی‌های شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران دارد را ارزش ذاتی می‌گویند. از تقسیم ارزش ذاتی بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش ذاتی هر سهم به‌دست می‌آید. جهت آشنایی به مطلب ارزش ذاتی سهام در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۰
 4. سعید هادوی گفت:

  از اینکه مطالب بروز میزارید از شما سپاسگذاریم

  ۰
 5. مهدی گفت:

  به نظر من باید خلاف جهت بقیه حرکت کنیم

  ۰
 6. ایمان گفت:

  نظر شخصی من معاملات معکوس هست و با این شیوه درامد خوبی کسب کردم
  اگر شناخت کافی از نماد مورد نظر داشته باشید و بنیاد خوبی داشته باشه بی شک شما برنده هستید

  ۶
 7. شراگیم امینی گفت:

  سلام
  توجه به حباب بسیار مهم است. باید جلوی طمع را گرفت و سیو سود را راحت انجام داد.
  قانون معکوس البته همیشگی نیست.

  ۵
 8. صمد گفت:

  به نظر من همانطور که از سبد سهام استفاده می کنیم بایستی از استراتژی های مختلف استفاده کنیم

  ۳
 9. احد گفت:

  من عقیده دارم همیشه تو منفی باید خرید کرد درستش اینه که تو خلاف جهت بقیه حرکت کرد

  ۲
 10. جلال گفت:

  با سلام ای کاش همه معامله گران این مطالب بخونن و اینقدر هیجانی رفتار نکنن

  ۳
 11. علیرضا گفت:

  مطالب بسیار مفید و کاربردی هستند و صدالبته در کنار هر مطلب آموزشی تجربه و صبر هم لازمه به سود رسیدن است

  تشکر از زحمات آگاه

  ۲
 12. وحید گفت:

  سلام طرح این سوالات تو باشگاه آدم رو وادار میکنه بره دنبال مطالعه مرسی واقعا👍👍

  ۴
 13. farshad50 گفت:

  با سلام.از مديريت راهبردي اين كارگزاري بجهت ارايه پكيج اموزشي تشكر ميكنم.موفق باشيد

  ۱
 14. مینا گفت:

  مطالب از جهت آموزشی خیلی بروز و متناسب با نیازهامون هست.
  ممنونم.
  اما برای استفاده از معلوماتتون نیاز به مطالعه بیشتر دارم همیشه به عنوان یک تازه وارد.

  ۱
 15. Babak گفت:

  با برسی کامل یکسال بازدهی شرکت فوق بهتر میتوان برای سرمایه گذاری تصمیم گیری کرد.

  ۰
 16. روح اله قاسمی گفت:

  سلام

  روش جالب کسب سود و مطلب ارزنده شما قابل تقدیر است . سپاس

  ۰
 17. nasrin گفت:

  سلام مرسی از متن عالیتون من رو تشویق به مطالعه بیشتر کرد

  ۰
 18. بهاالدین شریفی گفت:

  عالی بود دست گلتون درد نکنه

  ۰
 19. کیوان حقیقی گفت:

  بدون استراتژی معامله کردن فقط ازبین بردن سود معامله گر هست حتی در بیشتر مواقع باعث ازبین رفتن اصل سرمایه هم می‌شود

  ۰
 20. احمدرضا گفت:

  تو منفی بخر تو مثبت بفروش یه اصله

  ۰
 21. حسن 229 گفت:

  بنظر من در صورت تحلیل درست آینددۀ سهام یک شرکت و داشتن قرائن مثبتی مبنی بر روند صعودی بازار آن سهام در آینده، قطعاً سود پیروی از استراتژی معکوس در میان مدت (۳-۹ ماهه) بیشتر از سود استراتژی معکوس در بلندمدت (۲۴ ماهه) خواهد بود.

  ۴
 22. Alireza گفت:

  بسیار توضیح جامع و کاملی بود.

  ۰
 23. حسین گفت:

  واقعا این استراتژی در مواقعی که بازار هیجانی است بایستی مورد توجه قرار گیرد

  ۱
 24. Jalal گفت:

  بنظر استراتژی معکوس بهترین باشد

  ۱
 25. هادی گفت:

  به نظر من همانطور که از سبد سهام استفاده می کنیم بایستی از استراتژی های مختلف استفاده کنیم

  ۱
 26. فرشته گفت:

  روش معکوس به نظر بنده منطقی تر است چون بر پایه دانش فنی و بررسی دقیق استوار است

  ۱
 27. hadi87768 گفت:

  روش معکوس بر پایه دانش فنی و بررسی دقیق میباشد

  ۱
 28. hadi87768 گفت:

  روش معکوس بر پایه دانش فنی و بررسی دقیق میباشد. ممنون

  ۱
 29. رضا گفت:

  از اینکه مطالب بروز درج میکنید واقعا ممنون

  ۲
 30. وحید گفت:

  استراتژی معکوس عالیه خودم استفاده میکنم جواب میده

  ۱
 31. محمودرضا گفت:

  فوت کوزه گری این استراتژی همون آخرمطلب اومده یعنی موقعی که روند نزولیه تا نشونه هایی مبنی بر برگشت روند پیدا نکردیم اقدام به خرید نکنیم .ممنون از مطالب آموزندتون

  ۱
 32. احمد منزوی زاده گفت:

  بایید سهمی را خریداری کنیم که بنیاد قوی داشته باشد تا اسیر سفته باز ها نشود

  ۱
 33. احمد منزوی زاده گفت:

  دوستانی که تازه وارد بورس شدند بایید از رفتار هیجانی پرهیز کنند

  ۱
 34. علی محمدیان گفت:

  متاسفانه رفتارهای هیجانی تازه واردین باعث تغییر روند سهام میشه ، البته در کوتاه مدت .

  نمیدونم چرا جدیدا همه انتظار دارن سهام مدام صف خرید باشند و به محض اینکه صف خرید میریزه ، طوری حمله میکنن برای فروش که گویا جنگ شده و با این رفتار هیجانی صف خرید ایجاد میکنن و باعث ضرر خود و دیگران میشوند.

  به نظر من منطقی ترین حالت بازار ، بازار تعادلی هست .

  ۱
 35. امیرحسین گفت:

  دو نکته مهم: اسیر هیجان نشدن و صبر داشتن

  ۱
 36. Ali گفت:

  من همیشه به این جمله فکر میکنم برا معاملات:
  وقتی همه طمع میکنند تو بترس و وقتی همه می ترسند تو طمع کن
  استراتژی معکوس که بی نظیره

  ۰
 37. biggestwish گفت:

  تعداد فاکتورهای موثر زیادند نمیتوان با یک استراتژی و بدون در نظر گرفتن شرایط دیگر اقدام نمود باید با در نظر گرفتن کلیه عوامل استراتژی آن زمان را انتخاب نمود

  ۰
 38. ویلی گفت:

  ایراد این روش اینه که صبر زیادی میخواد برای سوددهی

  ۰
 39. شعیب جمشیدی گفت:

  واقعا نکات ارزنده ای بود و توصیه میکنم به همه که واقعا ۵ دقیقه هم شده با دقت مطالعه کنند

  ۰
 40. امیر گفت:

  نکات مفیدی بود مخصوصا برای من که حرفه ای نیستم

  ۰
 41. مالک گفت:

  تازه واردها بهتر است از استراژی شتاب استفاده کنند

  ۰
 42. mahsa گفت:

  به نظرمن گاهی وقتا باید برخلاف رودخونه شنا کنیم یعنی در منفی ها باقیمت کف بخریم ومنتظر روند صعودی باشیم برای سودکردن

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: