استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس چیست؟

 • ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۶۰ نظر
 • ۸۳۷۱ مشاهده
استراتژی سرمایه گذاری معکوس

آیا بهتر است در بورس اوراق بهادار سهامی که در حال رشد است را خریداری کنیم و با روند همراه شویم؟ یا اینکه اخبار و اطلاعات قبلا اثر خود را بر بازار گذاشته، رشد و روند صعودی از دست رفته است و باید برخلاف جهت سایرین حرکت کرد؟ آیا سرمایه‌‌گذاران همیشه به اطلاعات و اخبار جدید به صورت منطقی واکنش نشان می‌دهند؟ بهترین سرمایه گذاری چیست؟
قصد داریم در این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه، پاسخ این سوالات را با دو استراتژی متفاوت در سرمایه‌گذاری با عنوان استراتژی سرمایه‌گذاری مومنتوم (شتاب) و استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس بررسی کنیم.

شنا در جهت حرکت آب (استراتژی مومنتوم)

سرمایه‌گذاران با دلایل متفاوتی وارد یک سرمایه‌گذاری می‌شوند و زمانی که یک روند در بازار شکل می‌گیرد، افراد زیادی در آن نقش دارند. بسیاری از این افراد صرفا فقط زمانی که در بازار یک روند قطعی وجود دارد تصمیم به ورود می‌گیرند، شعار آنها این است که “روند دوست شماست” یا ” سوار بر روندها شوید”.

این همان استراتژی مومنتوم است و اساس آن از علم فیزیک نشات می‌گیرد که بیان می‌کند: یک جسم در حال حرکت گرایش دارد که همچنان در حرکت باقی بماند مگر اینکه نیرویی از خارج بر آن وارد شود (قانون اول نیوتن). مفهوم این قانون در بازار سرمایه این است که یک روند تمایل دارد به حرکت نزولی یا صعودی خود ادامه دهد، مگر اینکه یک نیروی بزرگتر از روند غالب، باعث تغییر روند شود.

کسانی که به استراتژی مومنتوم اعتقاد دارند، اغلب معاملات‌شان در جهت بازار است و معتقدند که رشد منفی یا مثبت گذشته سهم، در آینده نیز به احتمال قوی ادامه خواهد داشت.

در این استراتژی، سهامی که بازده و عملکرد خوبی ندارند فروخته شده و سهام با بازدهی و عملکرد بهتر نگهداری و خریداری می‌شود. زیرا این اعتقاد وجود دارد که سهام با عملکرد خوب، به احتمال قوی عملکرد خوب خود را در میان‌مدت حفظ خواهد کرد.

شنا برخلاف جهت حرکت آب (استراتژی معکوس)

اساس استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس بر این اصل استوار است که بازار سرمایه نسبت به اخبار و اطلاعات جدید، واکنش بیش از حد نشان می‌دهد. اغلب تحقیقات انجام شده نیز وجود این واکنش بیش از اندازه را تایید کرده است.

واکنش بیش از اندازه به اطلاعات چیست؟

سرمایه‌گذاران به اطلاعات و اخبار مربوط به شرکت‌ بیش‌واکنشی نشان داده و با ایجاد تقاضای بالا برای سهام آن شرکت، باعث می‌شوند قیمت سهام بالاتر از قیمت واقعی خود افزایش یابد. همچنین در هنگام انتشار اخبار و اطلاعات منفی درباره یک شرکت، سرمایه‌گذاران واکنش منفی بیش از حدی به این اطلاعات می‌دهند و با افزایش عرضه، قیمت آن سهم به پایین‌تر از قیمت واقعی خود می‌رسد.

پس از بیش‌واکنشی به اطلاعات کوتاه‌مدت، قیمت سهام در بلندمدت تعدیل شده و اصلاح می‌شود. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران در بلندمدت به اشتباه خود پی‌ برده و با افزایش عرضه، قیمت سهم کاهش می‌یابد.

افرادی که به استراتژی معکوس اعتقاد دارند، بر این باورند که عوام و اکثریت بازار اشتباه می‌کنند و روندهای فعلی به زودی تغییر خواهد کرد. بنابراین برای دست یافتن به بازدهی باید با شجاعت در خلاف جهت بازار وارد معامله شد و با صبوری، سهامداری کرد.

بنابراین این افراد پس از کسب بازدهی از سهام با عملکرد خوب، این سهام برنده را می‌فروشند و یک سهام بازنده را برخلاف اعتقاد عموم خریداری می‌کنند.

سرمایه‌گذارانی که به استراتژی معکوس باور دارند، همیشه برخلاف نظر عموم و بزرگان حرکت نمی‌کنند. بنابراین وقتی یک سهم بطور مرتب قله‌های بالاتر و بالاتری می‌رسد، به این معنی نیست که سرمایه‌گذاران طرفدار استراتژی معکوس، از آن سهم نفرت پیدا کنند. بلکه این سرمایه‌گذاران به دنبال سهامی هستند که تصور عموم این است که در آن سهم روندی وجود ندارد.

نشانه‌های افرادی با استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس

وقتی یک سرمایه‌گذار با بررسی اخبار بازار در تلاش است تا تمایل غالب بازار را بدست آورد، در حال پیاده‌سازی استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس است.

سرمایه‌گذارانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند در صورتی که مشاهده کنند قیمت یک سهم در حال افزایش است ولی تعداد خیلی کمی پیشنهاد خرید یا توصیه در رابطه با آن سهم وجود دارد، شاید در آن سهم یک پتانسیل برای کسب سود مشاهده کنند.

تصمیمات یک سرمایه‌گذار در سرمایه‌گذاری معکوس از طریق نظرسنجی‌ها برای یافتن تمایل بازار، مشاهده نسبت سفارشات خرید و فروش و استفاده از دانش شخصی برای بررسی تحلیل‌های انجام شده اتخاذ می‌شود.

۵ قانون استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس

در ادامه برای شناخت بیشتر استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس، ۵ قانون این روش را شرح داده‌ایم:

قانون ۱ : وقتی روزنامه‌ها و اخبار به آن موضوع پرداختند، همه‌چیز را تمام شده بدانید

شاید این موضوع برای روزنامه‌نگاران ناخوشایند بیاید ولی زمانی اخبار یک موضوع در سطح گسترده‌ای در رسانه‌ها منتشر می‌شود که دیگر برای سرمایه‌گذاری ارزشی ندارد و آن خبر بی‌فایده است.
در دنیایی که اخبار در کسری از ثانیه باعث تغییر قیمت یک سهام یا دارایی می‌شود، تصمیم‌گیری براساس اخبار صفحه اول روزنامه فردا صبح یا اخبار امشب تلویزیون یا مطلبی در سایت خبری باعث نجات سرمایه‌گذار یا کسب بازدهی نخواهد شد. زیرا قبل از اینکه حتی خبر منتشر شود، قیمت تغییر کرده است.

قانون ۲ : وقتی همه در حال فروش هستند شما بخرید و وقتی در حال خرید هستند شما بفروشید

برای اینکه خیلی ارزان بخرید و با قیمت بالاتر بفروشید، معمولا یک اختلاف نظر بنیادی با سایر بازیگران بازار پیدا خواهید کرد. زیرا شما یک سهام برنده را خواهید فروخت و در کف بازار به دنبال سهام ارزشمندی خواهید بود که در دست بازندگان بازار است.

بیشتر افراد اینکار را غیرعاقلانه قلمداد خواهند کرد.

قانون ۳ : زمانی که درآمد افراد به حباب قیمت بستگی داشته باشد، هیچ‌کس به وجود حباب اذعان نخواهد کرد

بازار وجود حباب را نادیده می‌گیرد زیرا هیچکس نمی‌تواند تحمل ترکیدن حباب را داشته باشد.
تئوری‌های بنیادی بازارهای مالی به ندرت به افراد توضیح داده شده است و اینجاست که داشتن شک و تردید اغلب به عنوان بدبینی تلقی می‌شود.
منظور این نیست سرمایه‌گذارانی که استراتژی معکوس دارند باید مانند یک فرد خشمگین و بدخلق، همیشه ساز مختلف را بزنند و همیشه پیش‌بینی‌هایی برخلاف نظر اکثریت داشته باشند اما از طرف دیگر، یک فرد با استراتژی معکوس، هیچگاه در دام رفتار دسته‌جمعی نمی‌افتد.

قانون ۴ : هیچگاه هیچ توصیه‌ای را جدی نگیرید

همه افراد در بازار نظر می‌دهند. شما باید روی تحقیقات خودتان تکیه کنید زیرا کسب بازدهی در بازار با گوش دادن به نظرات حاصل نمی‌شود و بازار اهمیتی نمی‌دهد که شما به نظرات یک فرد متخصص گوش داده‌اید، بلکه بازار راه خود را می‌رود و بازدهی از بازار فقط زمانی حاصل می‌شود که تحلیل و تحقیق درستی انجام داده باشید.

قانون ۵ : چیزی که برای شما واضح است را دیگران درک نخواهند کرد

اگر شما یک دیدگاه متناقض و معکوس دارید و می‌دانید این دیدگاه صحیح است، انتظار نداشته باشید که دنیا برای شما کف بزند و هورا بکشد. اگر دیدگاه‌تان صحیح باشد، طول خواهد کشید تا خروجی موردانتظارتان به وقوع بپیوندد.

وقتی به وقوع پیوستن نتیجه آغاز شد، مهم نیست که نتیجه خوب باشد یا بد، در هر حال هیچ‌کس چیزی دراین باره نخواهد گفت، زیرا عموم مردم آنرا نخواهند دید. فقط زمانی که همه‌چیز تمام شده، شما تیتر آنرا در روزنامه‌ها و اخبار خواهید دید.

نتیجه‌گیری

سرمایه‌گذاری معکوس، پتانسیل کسب سود بالا را داراست، زیرا افراد معتقد به این استراتژی، باور دارند که نظرات افراد و اقدامات آنها دو چیز کاملا متفاوت است. اما با این حال، باید همیشه در نظر داشت، پول در معامله‌ای بدست می‌آید که روندی در جریان باشد و همچنین، وجود یک علامت قطعی برای تایید بازگشت روند، الزامی است.

برخی از افرادی که با استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس کار می‌کنند موفقیت زیادی کسب کرده‌اند ولی اینکار به راحتی ممکن نیست. افراد موفق در این استراتژی باید تحقیق بسیار دقیقی انجام دهند و همچنین به کاری که در انجام آن هستند اعتماد و اعتقاد بالایی داشته باشند.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

60 پاسخ به “استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس چیست؟”

 1. AJ6100 گفت:

  سلام برای خرید سهام کشورهای دیگر چه باید کرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای معاملات سهام کشورهای دیگر می بایست در بروکرهای خارجی اقدام به افتتاح حساب نمایید که بدلیل محدودیتهای ناشی از تحریم ها و ... تنها بروکرهای معدودی حاضر به افتتاح حساب برای ایرانیان هستند و بالتبع در صورت بروز مشکل، نظارت قانونی وجود نخواهد داشت. نکته دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که در این معاملات برخلاف معاملات سهام در بورس اوراق بهادار تهران، تغییر قیمت سهام باعث تغییر در موجودی حساب شما بصورت لحظه ای شده و در صورتی که موجودی حساب شما پاسخگوی تغیرات قیمت نباشد امکان از بین رفتن کل موجودی حساب شما وجود خواهد داشت.

   ۰
 2. AJ8604 گفت:

  طی چند دهه گذشته پارادایم مالی رفتاری به عنوان مکملی جدی برای تئوری کارآیی بازار در تشریح و تبیین
  بسیاری از ناقاعده مندی های مالی مشاهده شده مطرح بوده است. مرکز ثقل مالی رفتاری این ایده است که اشتباهات
  کوچک سرمایه گذاران در پردازش اطلاعات مرتبط با ارزش باعث می شود قیمت های بازار از آنچه که براساس یک
  مدل انتظارات عقلایی پیش بینی می شود انحراف داشته باشد

  ۰
 3. AJ5294 گفت:

  با سلام
  آیا استراتژی سرمایه گذاری معکوس در بورس ایران کاربرد داره؟

  ۰
 4. AK2041 گفت:

  سلام ، سال نو مبارک
  از اینکه در ایام عید نیز شما در تلاش هستید و بی وقفه کار می کنید و مطالب مفید و جالبی می گذاریدسپاسگزارم و بسیار جای تقدیر و تشکر دارد .
  استفاده کردم ممنون.

  ۰
 5. AJ7708 گفت:

  سلام عید باستانی بر همگان مبارک.

  ۰
 6. AJ7922 گفت:

  ممنون بابت مقاله خوبتون

  ۰
 7. AG5766 گفت:

  باسلام وتبریک سال نو وتشکر از مقالات عالی شما.
  لطفا مثال هایی از هردو روش را هم در بازار بورس ایران بررسی فرمایید.همچنین در سال گذشته سهامی مانند کمنگنز در صدر جدول بازدهی سالانه بورس قرار گرفته اند.لطفا علل رشد بهترین های سال قبل در بازارهای بورس،فرابورس وپایه را هم بررسی فرمایید.بسیار ممنونم

  ۰
 8. AK8420 گفت:

  با سلام و احترام
  راهبرد سرمایه گذاری معکوس بیان میکند سهامی که در گذشته عملکرد موفقی داشته، فروخته شود و سهامی که عملکرد ضعیفی داشته؛ خریداری شود. اساس این اصل بر این موضوع استوار است که بازار سرمایه نسبت به اخبار و اطلاعات جدید واکنش بیش از حد نشان میدهد.
  با تشکر

  ۰
 9. فرشاد گفت:

  مقاله جالبی بود از نظر من بهتره در این مورد از موضوعات مثال هایی نیز زده بشه تا بتوان ملموس تر مطالب رو دریافت

  ۰
 10. AJ3888 گفت:

  سلام گاهی اوقات سهمایی که روش نظر مثبت دارید رو هم معرفی کنید.

  ۰
 11. AA0515 گفت:

  سلام
  اطلاعات خوبی بود ولی هم تخصصی و پیشرفته (حرفه ای) نبود و هم اینکه جزئیات ارائه نشده بود.
  البته با توجه به اینکه عموم خوانندگان عوام هستند و شاید نیاز به اطلاعات بیشتر نداشته باشند این سطح از نوشتار منطقی باشد...
  ولی پیشنهاد می دهم این نوشته ادامه پیدا کند و در قسمت دوم و سوم در سطح بالاتری اطلاعات ارائه شود تا کسانی که جذب این بخش اول شدند بتوانند بیشتر استفاده کنند. (و مطلب هم کامل باشد.)
  مثلا گفته شود معروف ترین کسانی که در این زمینه کار می کردند و موفق بودند چه کسانی بودند و روششان (جزئیات روششان) چه بود؟ (مثلا ایشون: https://farachart.com/4290 )
  یا مثلا گفته شود با چه روش های نموداری می توان بازگشت روند یا شکل گیری یک روند جدید را پیشبینی کرد؟ (در شمع ها، در نشانگرها، در الگوها و ...)
  یا در چه حالاتی حباب های بنیادی بزرگ می شوند و در چه حالاتی می ترکند.
  یا اخباری که می تواند بازار را برگرداند با اخباری که قدرت کافی ندارند ولی بزرگ می نمایند در چه جزئیاتی تفاوت دارند و ...
  موفق باشید.
  سال نو هم مبارک.
  یا مثلا گفته شود در چه شرایط بنیادی قیمت سهام می تواند حالت

  ۰
 12. 2063495981 گفت:

  سلام
  یه کمی هم به فکر تازه واردا باشید...

  ۰
 13. erf04754 گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  سوال مربوط به تاریخ ۵ فروردین ۹۷ در مورد ارزش افزوده ناخالص با توجه به چه مرجعی طراحی شده ؟
  با توجه به تعاریف داریم که :
  ارزش ستانده – ارزش مصرف واسطه = ارزش افزوده ناخالص
  ارزش افزوده ناخالص – مصرف سرمایه ثابت =ارزش افزوده خالص
  آیا پاسخ سوال با این تعاریف مطابقت دارد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   با توجه به کتب و منابع مالی، ارزش افزوده ناخالص، حاصل تفریق ارزش کالاهای واسطه ای از ارزش فروش است.

   ۰
 14. AH0358 گفت:

  مقاله بسیار عالی بود .
  لطفا مقاله دومی شامل مثال های بیشتر هم بنویسید.
  شناسایی یک علامت قطعی برای تایید بازگشت روند را چطور مشخص می شود؟

  ۰
 15. namazi01573 گفت:

  سلام به نظر من در بورس ما اشخاص حقوقی بیش از اندازه در بالا و پایین رفتن سهم نقش دارند.و در بسیاری سهم ها اشخاص حقوقی فکر منافع شخصی خود هستند و هیچ گونه تحلیلی جواب نمی ده متاسفانه و نظارت دقیقی هم روشون صورت نمی گیره.شرکت از همه لحاظ وضعیت خوبی داره اما سهامداران اصلی هر روز سهمد پایین می آورند که از دست مردم عادی در بیارن و وقتی سهم عمده را صاحب شدن تا جایی که می تونند سهمو بالا میبرن و به مردم می فروشند و به همین منوال.

  ۰
  • AA0515 گفت:

   سلام.
   حرفتون تا حدی درسته... ولی در خیلی از موارد هم اشتباهه!
   حالا چند موردش رو خدمتتون عرض می کنم:
   ۱- در خیلی از اوقات کسانی که حقوقی استخدام کرده چند پله از بازرگانان معمولی (من و شما) موفق تر و حرفه ای تر هستن و بهتر آینده رو می بینن و به موقع می خوان از اون سهام خارج بشن. مثلا در ارتباط با سهامی که به کالاها (Commodities) مرتبط هستن پیش از رشد قیمت های جهانی بو می کشن و می فهمن و سهام می خرن و وقتی قیمت های جهانی حسابی رشد کردن و باز هم دارن رشد می کنن، معکوس شدن روند رو تشخیص می دن و زودتر از من و شما خارج می شن!
   ۲- خیلی وقتا حقوقی ها مسائلی دارن که فقط مربوط به سود و زیان کردن تو اون جایگاه خرید نیست! مثلا طرف یک سری پرسنل داره که باید شب عیدی حقوقشون رو بده! از هیچ جا هم نتونسته پول جور کنه و می زنه از سهامش می فروشه!
   ۳- حقوقی هم ممکنه اشتباه کنه.
   ۴- ورود و خروج حقوقی به خاطر اینکه سهامش معمولا بیشتره سخت تر هستش و باید تا زمانی که صف خرید هست راحت بفروشه. به خاطر همین زودتر اقدام باید بکنه و دیدش هم دید بسیار بلند مدت باید باشه.
   ۵- به خاطر همین مورد بالا (یعنی زیاد بودن سهام) اگر حقوقی قصد فروش داشته باشه و از اون طرف بازار هم برعکس حقوقی فکر نکنه روند ساز می شه... و این همیشه به معنی انجام یه کار عمدی نیست! (نمی خواد سهام رو منفی کنه)

   البته در خیلی از موارد هم حرف شما درسته... و اگر حقوقی دولتی نباشه باز نباید و نمی توان بهش خرده گرفت!!! (سهامشه! دوست داره بفروشه! دوست داره زیاد بفروشه اصلا بعد از این که فروخت قیمت افت کنه! اگر دولتی نباشه اشکالی نداره!)
   یا علی

   ۰
 16. AK3775 گفت:

  با سلام
  سال نو مبارک
  اطلاعات خوبی بود.
  سپاس

  ۰
 17. AK8452 گفت:

  با سلام و تبریک سال نو به همه اعضای باشگاه
  من تازه وارد هستم
  امیدوارم در کنار شما دوستان عزیز بتوانم از تجربیات شما استفاده کنم

  ۰
 18. AG7080 گفت:

  سلام.منظور از کاربری و رمز در همفکران یا گلد چیه؟من رمز باشگاه رو وارد میکنم پیغام خطا میده

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   نام کاربری و رمز سایت همفکران مجزا از بآشگاه است. شما برای دریافت نام کاربری و رمز این سایت لازم است در سایت همفکران ثبت نام کنید.

   ۰
 19. AK8665 گفت:

  عالی و مفید بود
  با آرزویه موفقیت همه آگاهی ها

  ۰
 20. AJ5294 گفت:

  سلام
  آیا استراتژی معکوس مخصوص بازار های بین المللی هستش؟

  ۰
 21. Salhivand گفت:

  با سلام وتبریک سال نو
  مطلب بسیار مفید وکاربردی بود،ممنون از درج چنین موضوعاتی ک ب افزایش دانش بورسی کاربران کمک می کند.

  ۰
 22. AJ0957 گفت:

  بسیار مقاله بی نظیری بود و پر کاربرد ، انشا... همیشه پر سود باشید

  ۰
 23. Yazdanjoo گفت:

  سلام. بسیار عالی بود. بخش عمده ای از اطلاعات بورسی خودم رو از مقالات باشگاه بدست آوردم. پیروز باشید.

  ۰
 24. Amir04550 گفت:

  سلام
  این روش در بازارهای یکطرفه بیشتر کاربرد داره یا دوطرفه؟

  ۰
 25. AK8495 گفت:

  سلام جواب نظرات را در کدام قسمت باید مشاهده کرد

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در بخش مطالب بلاگ، هر سوالی که پرسیده می‌شود جواب آن در قسمت پایین همان مطلب، ارسال می گردد. در ضمن در صورت پاسخ به سوال شما، پیامی به پیام های خصوصی شما ارسال می گردد.

   ۰
 26. agah09399 گفت:

  مقالات باشگاه خودش یه کلاس بزرگ آموزشیه واقعا عالیه همه ی اطلاعات مورد نیازمو از اینجا بدست میارم

  ۰
 27. AJ5783 گفت:

  خدا قوت
  لطفا در مورد بازار فارکس و نحوه خرید و فروش مطالبی ارائه دهید. تشکر از زحمات شما

  ۰
 28. سید مجتبی کبودیان گفت:

  سلام دورھ ھای کار اموزی برگزار شود از مبتدی الی..........

  ۰
 29. AK9132 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفید و آموزنده، سرمایه گذاری معکوس فرصت و زمان بهتر انجام معاملات را نشان می دهد

  ۰
 30. AC1698 گفت:

  سلام در صورت امکان اطلاعات بورسینس باتوجه به قطع تلگرام ازکدام روش میتوان دریافت نمود ؟

  ۰
 31. AK6766 گفت:

  ممنون بابت مقاله خوبتون

  ۰
 32. AK7335 گفت:

  بسیار عالی بود اما خیلی از معامله گران معکوس با اخبار معامله نمی کنند بلکه از روش های تکنیکال مثل واگرایی و احتمال تغییر جهت روند یا شکستن خط روند در RSI به عنوان مکانیزم ماشه (تریگر) استفاده می کنند

  ۰
 33. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  بله کاملاصحیح است و رسیدن به این دید از معامله گری زمان و تجربیات تلخ را باهم میخواهد که با عبور از این مسیر بدست میاد
  تشکر

  ۰
 34. AU1552 گفت:

  میتوانید مثالی از این مدل خرید در سهم را نام ببرید

  ۰
 35. AU0902 گفت:

  سرمایه‌گذاران به اطلاعات و اخبار مربوط به شرکت‌ بیش‌تر از حد واکنش نشان دهندسرمایه‌گذاری معکوس میباشد

  ۰
 36. AU0902 گفت:

  با سلام
  برخی از افرادی که با استراتژی سرمایه‌گذاری معکوس کار می‌کنند موفقیتهای زیادی کسب کرده‌اند ولی اینکار به راحتی ممکن نیست.
  سرمایه‌گذاری معکوس، پتانسیل کسب سود بالا را داراست !!!!!

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: