ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

 • ۲۵ خرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۳۴ نظر
 • ۴۴۲۴ مشاهده
ارزش روز سهام عدالت

با مطرح شدن بحث آزادسازی سهام عدالت و فراهم شدن امکان فروش درصدی از آن، ارزش روز سهام عدالت برای مردم اهمیت بیشتری پیدا کرده است. صحبت‌ها و حرف و حدیث‌های بسیاری درباره قیمت و ارزش این سبد سهام مطرح می‌شود و رقم‌های تخمینی بازه گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم جزئیات کامل را درباره قیمت سهام عدالت بررسی کنیم.

چگونه ارزش روز سهام عدالت را محاسبه کنیم؟

طرح اعطای سهام شرکت‌ها و کارخانه‌های دولتی به مردم، از سال ۱۳۸۵ آغاز شد. در این پروژه حدود ۴۲ میلیون نفر از اقشار کم‌درآمد کشور در قالب شش دهک دسته‌بندی شدند و به هر دهک مقداری سهام تخصیص داده شد. این سهم‌ها در ابتدا توجه زیادی را به خود جلب نکردند. آشنایی مردم با بورس چندان زیاد نبود و سود سالیانه‌ای که واریز می‌شد به اندازه‌ای نبود که تاثیر چشمگیری در زندگی مردم داشته باشد. سهام عدالت بیش از نیمی از مردم کشور را تحت پوشش خود قرار داده بود؛ اما فایده چندانی به زندگی روزمره‌شان نمی‌رساند.

با مطرح شدن بحث آزادسازی، این طرح دوباره ذهن مردم را به خود درگیر کرد. دو روش مدیریت سهام به مردم پیشنهاد شد: روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت که در آن مدیریت سبد سهام و تصمیم‌گیری درباره خرید و فروش‌ها به عهده شخص سهام‌دار بود و روش غیر مستقیم که مدیریت را به عهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قرار می‌داد. این طرح باعث شد مسئله قیمت و ارزش روز سهام عدالت مطرح شود. طبیعی بود که در چنین شرایطی، مردم به دنبال برآورد کردن ارزش دارایی‌های خود بروند و هر یک از سهم‌های موجود در سبد را بررسی کنند.

استعلام و مشاهده دارایی سهام عدالت

ارزش روز سهام عدالت را فقط در بستر بازار بورس می‌توان تعیین کرد. بنابراین امکان اعلام یک رقم دقیق وجود ندارد. پورتفوی سهامداران و تعداد سهم‌هایی که در اختیار دارند متفاوت است و قیمت سهم‌ها به صورت روزانه و با توجه به میزان عرضه و تقاضا تغییر می‌کند. در ابتدای طرح آزادسازی، رقم‌های متفاوتی عنوان می‌شد. با این حال یک مسئله قطعی است: ارزش روز سهام عدالت نسبت به ارزش اسمی آن بین ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر شده است.

برای راحتی بیشتر سهامداران و جلوگیری از ابهام و سردرگمی آن‌ها، سامانه‌هایی برای استعلام و فروش سهام عدالت طراحی شده است. با وجود این سامانه‌ها، نیازی نیست تک تک سهم‌ها را از طریق وب سایت سازمان فناوری بورس تحت نظر داشته باشید تا بتوانید ارزش روز سبد را به دست آورید. ضمنا افرادی که با ابزارها و سامانه‌های معاملاتی بورسی آشنایی ندارند، می‌توانند به راحتی با استفاده از این سامانه‌ها، به مشاهده دارایی‌های خود بپردازند.

سامانه فروش سهام عدالت آگاه نیز در این راستا طراحی شده است. حتی بدون داشتن کد بورسی و تنها با وارد کردن شماره تلفن همراه و کد ملی خود می‌توانید وارد این سامانه شوید و سبد سهام خود را مشاهده کنید.

سامانه سهام عدالت آگاه به مشتریان کارگزاری آگاه اختصاص ندارد و همه صاحبان سهام عدالت می‌توانند از آن استفاده می‌کنند. همان طور که اشاره شد در این مرحله نیازی به داشتن کد بورسی نیست. در این سامانه فهرست دارایی‌ها و ارزش روز سهام عدالت را مشاهده می‌کنید و در صورت تمایل، می‌توانید درخواست فروش ۳۰ درصد از این سبد سهام را ثبت کنید.

برای آشنایی با سامانه سهام عدالت آگاه و نحوه ثبت درخواست فروش سهام عدالت، می‌توانید مطلب “سامانه مدیریت و فروش سهام عدالت (راهنمای ثبت درخواست فروش)” را مطالعه کنید.

چه سهم‌هایی در سبد سهام عدالت وجود دارد؟

طرح سهام عدالت اهداف گسترده‌ای را دنبال می‌کرد و یکی از آن‌ها خصوصی‌سازی بود. از مدت‌ها قبل کارشناسان بر لزوم کمرنگ شدن نقش دولت در اقتصاد تاکید داشتند و سازمان خصوصی‌سازی، اقداماتی در این زمینه انجام می‌داد. با اجرای این طرح، سهام شرکت‌ها و کارخانه‌های دولتی به مردم اختصاص داده شد. در تصویر زیر می‌توانید نمونه شرکت‌های حاضر در پورتفوی سهام عدالت و همچنین تعداد و ارزش سهام را مشاهده کنید.

سبد سهام عدالت در کارگزاری آگاه

بعضی از این سهم‌ها مربوط به بزرگترین و ارزشمندترین کارخانه‌ها و بنگاه‌های دولتی هستند و رشد قیمتی سهام آن‌ها قابل پیش‌بینی بود. با این حال، این طرح نقش مهمی در راستای خصوصی‌سازی ایفا نمی‌کرد؛ زیرا مدیریت سهم‌ها همچنان به عهده شرکت‌های وابسته به دولت بود.

هدف دیگر از طرح سهام عدالت، افزایش رفاه اقشار کم‌درآمد جامعه و کمک به استقلال مددجویان بود. این هدف نیز کاملا محقق نشد. سود سهام واریزی مبلغ قابل توجهی نبود و مردم اجازه نداشتند در صورت نیاز، سهم‌های خود را بفروشند.

طرح آزادسازی در حقیقت قدمی دیگر در راستای تحقق این اهداف بود. با انتخاب روش سهام‌داری مستقیم، مدیریت سهام شرکت‌های دولتی به عهده سهامداران خواهد بود و نقش دولت کمتر خواهد شد. البته فرآیند آزادسازی به تدریج انجام می‌شود و در هر نوبت تنها درصدی از سهام قابل فروش خواهد بود.

سخن آخر

ارزش روز سهام عدالت نسبت به ارزش اسمی آن بسیار بیشتر شده است. با این حال، ارزش دقیق سبد و قیمت روز سهام عدالت را نمی‌توان با یک رقم کلی عنوان کرد. تعداد سهم‌های موجود در سبد سهام‌داران با هم متفاوت است و قیمت‌ها مدام تغییر می‌کنند. با مراجعه به سامانه سهام عدالت آگاه می‌توانید به مشاهده دارایی‌های خود بپردازید، قیمت روز هر یک از سهم‌ها را مشاهده کنید و در صورت تمایل، درخواست فروش ۳۰ درصد سبد را ثبت نمایید.

 

فرم دریافت آخرین اطلاعات درباره سهام عدالت

34 پاسخ به “ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟”

 1. هادی گفت:

  سلام به برخی از سهم های موجود در پرتفوی سهام عدالت، حق تقدم تعلق گرفته ولی به نظر امکان فروش آن از طریق سایت کارگزاری وجود نداره اگه میشه توضیحی در مورد این سهم ها بدین.

  ۱۶
 2. حمید گفت:

  به نظر من باید سهام هایی که وجوددارند اطلاعاتشون از نظر فعالیت و سوددهی و زیان دهی به مردم داده بشه تا بتونند بهتر تصمیم بگیرن

  ۱۵
 3. عسگر گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب آموزشی ارزنده
  سهام(واحصا،ثنور،سخواف،شستان) را سال ها قبل از طریق روزنامه کثیر الانتشار خریداری نموده ام چگونه می توانم در سامانه آساتریدر آگاه ثبت نموده و خرید و فروش نمایم

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور انتقال برگه سهام به کارگزاری آگاه، باید مشتری کارگزاری آگاه باشید. در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید از طریق سامانه آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com به منظور دریافت کد بورسی اقدام نمایید. در هر حال بعد از دسترسی به سامانه معاملات آنلاین از گزینه تغییر کارگزار ناظر استفاده نمایید تا درخواست انتقال برگه سهام مدنظرتان در کارگزاری آگاه ثبت شود.برای انتقال برگه سهام خود را به کارگزاری آگاه نیازی به وارد کردن کد گواهینامه نقل و انتقال نمی باشد و برای ارسال درخواست می‌توانید به قسمت درخواست‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر مراجعه کنید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید باز می شود.نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال کتید. درخواست شما توسط کارشناسان بخش اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما می‌شود.

   ۱۲
 4. AriyA گفت:

  با توجه به اینکه شرکتهایی که در پرتفوی سهام عدالت هستند، بیشتر بنیادی هستند و افزایش سرمایه در پیش دارند و افزایش نرخ در برخی سهام، نگهداری شون بهتر هست، انگار که اصلا نبودند، ۱۰ سال دیگه بیاییدسراغش

  ۶
 5. سوسن فدایی گفت:

  فکر کنم سبد هر سهامدار سهام عدالت یک میلیون تومانی نزدیک ۱۰ میلیون تومان ارزش دارد که البته با توجه به متغیر بودن تعداد سهام هر فرد این مقدار می‌تواند متفاوت باشد.

  ۶
  • علیرضا گفت:

   فکر کنم سبد هر سهامدار سهام عدالت یک میلیون تومانی نزدیک ۱۰ میلیون تومان ارزش دارد که البته با توجه به متغیر بودن تعداد سهام هر فرد این مقدار می‌تواند متفاوت باشد

   ۱
 6. احمد گفت:

  ارزش امروز سهام عدالت ۲۶ خرداد ۹۹ معادل ۱۱ میلیون می باشد

  ۳
 7. اصغر گفت:

  افرادی که به محض آزاد شدن سهام عدالت خودشون رو فروختن با محاسبه قیمت امروز مشخص شد که ۱۶٪ ضرر کردن و این خودش بهترین نشونه است که این سهام برای نگهداری بلند مدت خیلی بهتره

  ۱
 8. سارا رمضی گفت:

  سلام.اگر شخصی نخاد ب کار گزاری مراجعه کنه و خودش بخاد کار فروشش روانجام بده باید چیکار کنه?

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که تمایل دارید که مدیریت سهام عدالت را خود شما انجام دهید، لازم است که منتظر باشید تا اطلاع رسانی شود که افرادی که سهام عدالت خود را به روش مسقیم آزاد سازی نموده اند به سبد دارایی هایشان افزوده خواهد شد و مدیریت آن به دست خود سهام دار خواهد بود و تا زمان اطلاع رسانی صبور باشید.

   ۰
 9. Hasan گفت:

  منفعت وسود نگهداری سهام عدالت بیشتر از منفعت وسود فروش ان هست

  ۰
 10. احمد گفت:

  به نظرم نفروشید بهتره چند سال پیش ارزشش ۵۰۰ هزار تومان بود الان متفاوت بین ۷ تا ۱۰ میلیون.صبر صبر صبر.

  ۰
 11. محمداکبری فرتخونی گفت:

  باسلام
  به نظر بنده برتفوی خیلی خیلی قوی و خوبی هستش و انشاء اله هرکسی که نگهش بداره در آینده نزدیک سود خیلی خوبی نصیبش میشه انشاء اله . البته من که خودم ندارم

  ۲
 12. کامران گفت:

  هرکس تا الان سهام عدالتشو فروخته ۱۶ درصد ضرر کرده

  ۱
 13. امیرحسین گفت:

  برای من همچین خطایی میده 🙁 شماره تلفن همراه اعلام شده مورد تایید شرکت سپرده گذاری قرار نگرفته است.)
  ینی چی این خطا؟ممنونم

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که با پیام شماره همراه اعلام شده مورد تائید شرکت سپرده گذاری قرارنگرفته است مواجه شده اید ، باید به سامانه سجام مراجعه و اطلاعات شماره همراه خود را ویرایش نمائید.

   ۱
 14. عبداله علی زاده گفت:

  سهام خوبیه تنها راه سود بردن ازش نگهداریشه

  ۱
 15. هادی رستمی گفت:

  اگه ترتیبی اتخاذ بشه که سبد سهام عدالت به پرتفوی در کارگذاری اضافه بشه عالی میشه ..و میتونیم حق تقدم های که داریم رو به سهام تبدیل کنیم با تشکر

  ۲
 16. امین گفت:

  سلام بنده عضو کارگزاری اگاه و باشگاه هستم اما اشتباهی کارگزاری دیگه ای رو واسه سهام عدالت انتخاب کردم چکار باید انجام بدم که بتونم سهام عدالت رو توی اگاه خرید فروش کنم. وقتی میخوام توی پنل شما وارد کنم میزنه قبلا کارگزار ناظر انتخاب کردید.

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که از طریق کارگزاری دیگری اقدام به فروش سهام عدالت نموده اید ، به هیچ وجه از طریق کارگزاری دیگری قادر به فروش سهام عدالت نخواهید شد.

   ۱
 17. علیرضا گفت:

  سهام های موجود در سهام عدالت بسیار ارزنده بوده و در میان مدت رشد بسیار خوبی خواهند داشت تنها کاری که مشتریان باید انجام بدهند سهام داری است . در سبد سهام عدالت سهم های بنیادی خوبی قرار دارد.

  ۱
 18. مهدی نیک بخت گفت:

  سهام عدالت نباید قابلیت معامله داشته باشند دولت بوجود آورنده آن قصد شریک کردن مردم نیازمند را داشته که سهام را عرضه کرده است.
  الان اکثرا پس از آزاد سازی می فروشند و با وضعیت تورمی فعلی نهایتا فقط سهام از چنگشان خارج شده است

  ۰
 19. علیرضا گفت:

  ارزش روز سهام عدالت بسیار بالا می باشد و با توجه به روند صعودی بازار این ارزش می تواند صعود بیشتری را به خود بگیرد .با توجه به این که کلیت بازار صعودی است و در سهام عدالت سهم های بنیادی خوبی قرار دارد

  ۰
 20. وحید گفت:

  مراقب سهام ارزشمند خود باشید

  ۰
 21. محمدی گفت:

  سلام
  دوستان سهام عدالت سهام بنیادی هستند و نباید آنها را فروخت و باید با دید بلند مدت نگهداری شوند

  ۰
 22. محمد مهدی کفایت گفت:

  سلام
  من نمیتونم در سامانه se.agah.com ثبت نام کنم، با خطای شماره همراه شما مورد تایید کارگزاری نمی باشد مواجه میشم.

  در صورتی که سهام عدالت من در سامانه https://sahamedalat.ir نشان داده میشه و شماره موبایل هم برای خودم هستش و در تمامی سامانه ها یکی هست‌. فقط در سامانه اگاه مشکل داره
  چه کاری باید انجام بدم؟؟؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که شماره تلفن شما در سامانه سجام و سهام عدالت یکسان باشد، با توجه به شماره تلفن خود به دفاتر خدمات تلفن همراه و یا ایرانسل مراجعه فرمائید که شماره تلفن شما به نام شما باشد.

   ۰
 23. amir گفت:

  به نظر بنده کسی نبایذد سهام عدالت رو بفروشه چون نسبتا از پرتفوی قوی برخوردار است و جای رشد بسیار دارد

  ۰
 24. سهیل اخوان گفت:

  به نظر من کارگزاری بعنوان یکی از خدمات برتر اطلاعاتی بصورت پایه در مورد هر سهم در اختیار مشتریان جهت تصمیم گیری قرار دهد

  ۰
 25. mohammad گفت:

  سهام عدالت هنوز جای رشددارد

  ۰
 26. aminhs گفت:

  دوستان ازتون خواهش میکنم به هیچ عنوان این سهام رو نفروشید حتی اگر لازم داشتید برید قرض کنید ولی نفروشید به خدا ارزش این سهام بسیار بالاس .)

  ۱
 27. ss گفت:

  الان ۵۰۰ هزار تومنش نزدیک به ۱۶ ملیون تومن
  و ۱ ملیون تومنش نزدیک به ۳۰ ملیون تومن شده !

  ۱
 28. agah9 گفت:

  سلام دوست عزیز
  بله ، جهت فروش سهام عدالت لازم است که در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت انجام دهید.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: