انجام معاملات اختیار خرید و فروش در بورس اوراق بهادار

 • ۱۲ دی ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۱۱۵ نظر
 • ۴۴۶۹۲ مشاهده
اختیار معامله خرید, اختیار معامله فروش, اختیار معامله سهام, معاملات بورس اوراق بهادار,

فعالان بازار سرمایه همواره تمایل دارند از ابزارهای مختلفی استفاده کنند تا ریسک معاملاتی خود را به حداقل رسانند؛ یکی از این مقوله‌ها که به تازگی وارد بورس اوراق بهادار تهران شده، اختیار معاملات است؛ در حال حاضر اختیار خرید در بورس اوراق بهادار قابل معامله است و اختیار فروش نیز بزودی قابل معامله خواهد بود. فعالان بازار سرمایه می‌توانند با استفاده از اختیار خرید ریسک فعالیت‌های بورسی خود را کاهش دهند و در این حوزه به سرمایه‌گذاری بپردازند.

این اختیارات در راستای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به فعالان بازار سرمایه کمک خواهد کرد و سهامداران می‌توانند در معاملاتی که از ریسک بالایی برخورد است، از اختیار معاملات استفاده کنند. با توجه به اینکه قراردادهای اختیار معامله به دو دسته اختیار خرید و فروش طبقه‌بندی می‌شوند، در ادامه به ویژگی‌های خرید و فروش اختیار معاملات اشاره خواهیم کرد.

توافقی برای آینده!

به صورت کلی اختیار معامله، قراردادی دوطرفه بین خریدار و فروشنده است و بورس اوراق بهادار اختیار معاملات سهام شرکت‌های مختلف بورسی را تعیین می‌کند؛ بر اساس این قرار داد، خریدار قرارداد حق دارد که مقدار معینی از دارایی مشخص شده در قرارداد را با قیمت معین و در زمانی مشخص بخرد یا بفروشد؛ به این معنا که دو طرف توافق می‌کنند در آینده معامله‌ای انجام دهند.

در اختیار معامله این موضوع بسیار حائز اهمیت است که در این معامله، خریدار اختیار معامله، در ازای پرداخت مبلغ معینی، حق خرید یا فروش دارایی مندرج در قرارداد را در زمانی مشخصی با قیمتی که هنگام بستن قرارداد تعیین شده است، به دست می‌آورد. این در حالی است که از طرف دیگر، فروشنده قرارداد اختیار معامله، در مقابل اعطای این حق به خریدار با دریافت مبلغ معینی هنگام عقد قرارداد، بر اساس مفاد قرارداد، آماده فروش دارایی مذکور است. در این میان دارنده قرارداد خریدار در اعمال حق خود مختار است و هیچ تعهد و الزامی ندارد.

در صورت صرف ‌نظر او از اجرای قرارداد، مبلغی را که در ازای این حق، پرداخته است از دست می‌دهد؛ اما از طرف دیگر فروشنده در صورت خواست خریدار، مجبور به اجرای قرارداد است.

قرارداد اختیار معامله اساساً برای کاهش ریسک ابداع شده است. اما به دلیل دارابودن ویژگی اهرمی این ابزار، عموماً استفاده آن در بازارها برای معاملات پر ریسک صورت می‌گیرد. بنابراین توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران پیش از اقدام به انجام معاملات اختیار معامله، حتماً از  شرایط، قوانین و بایدها و نبایدهای آن مطلع شوند.

دانلود ویدیو – کیفیت ۳۶۰p

دانلود ویدیو – کیفیت ۷۲۰p

اختیار خرید

اختیار خرید به حقى براى خرید یک دارائى در قیمت معینى اشاره دارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند فقط نسبت به اخذ موقعیت خرید در نمادهای ایجاد شده اقدام کنند؛ به این معنا که فعالان بازار سرمایه بر اساس تحلیل‌های بورسی مختلف، پیش‌بینی می‌کنند.

به عنوان نمونه سهام ایران خودرو از قیمت ۲۷۰ تومان (قیمت تابلو در زمان حال) طی دو ماه آینده با رشد ۳۰ تومانی همراه خواهد شد و به ۳۰۰ تومان می‌رسد. بر اساس این موضوع، فعالان بازار سرمایه می‌توانند اختیار معامله دو ماه آینده سهام ایران خودرو را با قیمت ۱۰ تومان خریداری کنند؛ در صورتی که پس از دو ماه قیمت سهام ایران خودرو ۳۰ تومان یا  بیشتر، افزایش پیدا کرده باشد، سهامداران می‌توانند قیمت ۲۷۰ تومان را بپردازد و سهام را خریداری کنند. در صورتی که قیمت سهام کاهش پیدا کرده باشد، سهامداران صرفاً با زیان ۱۰ تومانی همراه می‌شوند که در ابتدا بابت خرید اختیار معامله خرید پرداخت کرده‌ است.
بنابراین با خرید یک اختیار خرید خودرو، سهامدار حق خرید ۱۰ هزار سهم خودرو را در تاریخ اعمال و با قیمت اعمال خواهد داشت.

به صورت کلی در صورتی که بعد از خریدن یک اختیار معامله قیمت سهام افزایش پیدا کند؛ از آنجا که قیمت اعمال ثابت است، پس ارزش این اختیار خرید بالا مى‌رود و اختیار معامله‌هایی با همان شرایط حالا با قیمت (حق شرط) بالاترى معامله مى‌شوند. به همین ترتیب، اگر قیمت سهام کاهش یابد؛ قیمت اختیار خرید نیز کاهش خواهد یافت. در این میان فعالان بازار سرمایه می‌توانند خود اختیار معامله خرید را تا قبل از رسید به موعد زمانی به فروش نیز رسانند. اختیار خرید یافروش به روشی که در مثال آورده شد، به عنوان ابزار کاهش دهنده ریسک در آینده به شمار می آید، اما با توجه به این موضوع که اختیار معامله در بورس بهادار تهران مقوله‌ای جدید است، پیشنهاد می‌شود سهامداران با اطلاعات کافی و با در نظرگرفتن شرایط به خرید و فروش اختیار معاملات بپردازند و از ریسک‌هایی که نسبت به آن‌ها اطلاع ندارند، بپرهیزند.

معاملات اختیار خرید و فروش با قصد نوسانگیری از ریسک بالایی برخوردار است و نیازمند دسترسی به اطلاعات زیادی است (باید سهامداران به خوبی بر روی تحلیل بازار سرمایه مسلط باشند). لذا معامله این نوع قراردادها به همه افراد توصیه نمی‌شود.

آشنایی با نماد اختیار معامله خرید

در حال حاضر (در دی ماه ۹۵) اختیار معامله خرید برای ۳ شرکت ایران خودرو، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران درنظر گرفته شده که قابل معامله دربورس اوراق بهادار است. نماد اختیار معامله با افزودن حرف “ضـ” به ابتدای بخشی از نماد شرکت‌های مذکور ایجادمی‌شود. برای مثال: ضخود (اختیار خ خودرو)، ضفملی، ضفولا. نمادها علاوه بر حروف مذکور شامل تاریخ اعمال و قیمت اعمال نیز هستند. به عنوان مثال “اختیارخ خودرو-۳۰۰۰-۱۳۹۵/۱۱/۲۷ (ضخود۰۰۵)” نشان دهنده اختیار خرید خودرو در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ با قیمت ۳,۰۰۰ ریال است. قیمت ۳۰۰۰ ریال قیمت مورد پیش بینی شده در تابلوی معاملاتی روز ۲۷ بهمن ۹۵ است.  اما قیمت خرید اختیار خرید ضخود۰۰۵، ۲۵۰ ریال است.

از آنجا که ممکن است در تاریخ اعمال یکسان، قیمت اعمال متفاوت باشد؛ بنابراین یک شرکت بر حسب قیمت اعمال می‌تواند چند نماد معاملاتی داشته باشد. مثال: ضخود۰۰۴ و ضخود۰۰۵

در حال حاضر هر اختیار خرید شامل ۱۰ هزار سهم نماد مورد نظر در تاریخ اعمال است.

معاملات اختیار خرید بدون دامنه نوسانی است.

اختیار معامله خرید, اختیار معامله فروش, اختیار معامله سهام, معاملات بورس اوراق بهادار,

اختیار خرید نماد ضخود۰۰۵- تاریخ اعمال و قیمت اعمال

اختیار فروش

اختیار فروش به دارنده حق می‌دهد که مقدار معینی از دارایی مندرج در قرارداد را با قیمت توافقی در دوره زمانی مشخصی بفروشد. اخذ موقعیت فروش فقط برای بستن موقعیت‌های خرید قبلی اخذ شده، امکان پذیر خواهد بود. درحالی‌که خریدار قرارداد اختیار خرید، به امید افزایش قیمت آن را می‌خرید، خریدار قرارداد اختیار فروش پیش‌بینی می‌کند که قیمت در آینده کاهش خواهد یافت.

به عبارت ساده‌تر اختیار فروش برای زمانی است که فعالان بازار سرمایه بر اساس تحلیل‌های بورسی خود، پیش‌بینی می‌کنند که قیمت سهامی در آینده کاهش پیدا می‌کند.

به عنوان نمونه سهامداران پیش‌بینی می‌کنند که سهام ایران خودرو با قیمت ۲۷۰ تومان طی دو ماه آینده به ۲۵۰ تومان خواهد رسید و ۲۰ تومان قیمت این سهام کاهش پیدا خواهد کرد. در چنین شرایطی سهامداران می‌توانند با پرداخت به عنوان نمونه ۱۰ تومان، اختیار فروش سهام ایران خودرو را خریداری کنند.

این موضوع بسیار حائز اهمیت است که خریدار اختیار فروش، انتظار نزول قیمت سهام را دارد. در حالی که فروشنده انتظار دارد که قیمت سهام به همان نسبت باشد یا افزایش یابد. به صورت کلی با توجه به اینکه اختیار فروش به دارنده آن اجازه فروش سهام در قیمت مقطوع را مى‌دهد، کاهش در قیمت سهام، اختیار فروش را ارزشمندتر مى‌نماید و برعکس، اگر قیمت سهام افزایش یابد، اختیار فروش کم‌ارزش مى‌شود.

در این میان اگر قیمت سهام کمتر از قیمت اعمال باشد، اختیار فروش را ”باقیمت“ گویند. از طرفی ذکر این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است که گاهی از مواقع بهتر است، اختیار فروش باقیمت را قبل از انقضاء اعمال نمود. اگر قیمت سهام بیش از قیمت اعمال باشد، آن اختیار فروش را ”بى‌قیمت“ گویند؛ این نوع اختیار معامله هیچ‌گاه نباید اعمال شود و بالاخره اگر قیمت سهام برابر قیمت اعمال شود، اختیار فروش را ”به قیمت“ گویند.

نحوه اعمال اختیار معاملات

به صورت کلی از نظر نحوه اعمال، اختیار معاملات به دو دسته تقسیم می شوند؛ دسته اول، اختیار معامله آمریکائى است که در هر زمانى از طول دوره خود قابل اعمال است. دسته دوم نیز اختیار معامله اروپائى است که فقط در تاریخ انقضاء قابل اعمال است. در بورس اوراق بهادار تهران قرارداد‌های اختیار معاملات، اختیار معاملات از نوع اروپایی هستند و فقط در سر رسید‌ قابلیت اعمال خواهند داشت.

حجم قرارداد‌های اختیار معاملات

قراردادهای اختیار معامله استاندارد شامل ۱۰ هزار اختیار معامله یک واحدى است؛ به این معنا که اگر سرمایه‌گذار یک اختیار معامله بخرد، در واقع این اختیار معامله نمایانگر اختیار خرید یا فروش ۱۰ هزار سهم است. ذکر این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که اگر سهام شرکت بورسی افزایش سرمایه دهد یا سود سهمى اعلام کند، در تعداد سهام استاندارد قرارداد استثنائى رخ مى‌دهد؛ در این صورت، تعداد سهم‌هایى که توسط قرارداد استاندارد مشخص مى‌شوند، با توجه به تغییر سرمایه شرکت تعدیل مى‌شوند.

به‌عنوان نمونه اگر در مثال قبل شرکت ایران خودرو ۱۵ درصد سود سهمى اعلام کند، تعداد سهم‌هاى قرارداد از ۱۰,۰۰۰ به ۱۱,۵۰۰ سهم تغییر پیدا مى‌کند. به‌علاوه قیمت اعمال نیز (۰٫۸۶۹۵=۱٫۱۵÷۱) تعدیل شده و به نزدیک‌ترین یک‌هشتم قیمت سابق خود (۰٫۸۷۵) گرد مى‌شود.

برای اختیار معاملات از کجا باید شروع کرد؟

به صورت کلی چگونگی اعمال قراردادهای اختیار معاملات به صورت غیر خودکار است و دارندگان موقعیت بازخرید در صورت تمایل به اعمال، باید درخواست اعمال خود را از طریق کارگزاری‌هایی مانند کارگزاری آگاه و مطابق با قرارداد مشتری کارگزار، به اتاق پایاپای اعلام کنند.

در این میان تسویه در قراردادهای اختیار معامله سهام به سه صورت فقط نقدی، اول نقدی بعد فیزیکی و صرف فیزیکی امکانپذیر است. در دوره سه ماهه نخست آغاز معاملات قراردادهای اختیار معامله و در راستای کمک به توسعه بازار قراردادهای اختیار معامله سهام، کارمزد همه ارکان به جز کارگزار، صفر در نظر گرفته شده است.

جمع‌بندی

تاریخچه اختیار معاملات در کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد که این موضوع در راستای کاهش ریسک معاملات و افزایش جذابیت و تنوع در بازار سرمایه راه اندازی شده است؛ با توجه به این موضوع، فعالان بازار سرمایه می توانند در راستای کاهش ریسک معاملاتی خود از اختیار معاملات استفاده کنند و با مراجعه به کارگزاری‌هایی مانند کارگزاری آگاه، درخواست اعمال خود را مطرح سازند. در این میان همان طور که پیش تر مطرح شد، با توجه به تازگی اختیار معاملات، توصیه می شود که سهامداران از خرید و فروش اختیار معاملات قبل از موعد زمانی آن بپرهیزند؛ چون با این اقدام، سهامداران ریسک معاملاتی خود را بسیار افزایش داده‌اند و ممکن است با ضرر و زیانی جبران ناپذیر مواجه شوند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

115 پاسخ به “انجام معاملات اختیار خرید و فروش در بورس اوراق بهادار”

 1. davodm65 گفت:

  سلام
  اگر در زمان سررسید سهم ممنوع-متوقف باشد چه اتفاقی می افتد.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   تاریخ و قیمت اعمال اختیار معامله جدا از قیمت تابلو و وضعیت سهم است. لذا شما می توانید با قیمت اعمال اختیار خرید خود، حق خرید خود را داشته باشید.

   ۳
 2. n15476 گفت:

  سلام
  روش معامله خوبی است ولی با توجه شفافیت های کم و مبهم و اوضاع کنونی در بازار ایران بسی جای تامل دارد.
  متشکر.

  ۰
 3. نظری گفت:

  سلام
  مطلب به روز و کاملی بود. خیلی عالی
  سایر سهام های بورسی در آینده نیز اختیار خرید ندارند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   این امر منوط به تصمیمات آتی دربورس است. در صورت اضافه شدن اختیار معامله سایر تمادها، اطلاع رسانی خواهد شد.

   ۰
 4. mansour گفت:

  سلام
  سپاس از مطالب جدید شما
  سوال : ایا خود حق اختیارها هم دامنه نوسان محدودی دارند؟

  ۰
 5. dadkhah11249 گفت:

  سلام دوستان
  اختیار خرید خیلی امکان خوبیه ُ با سرمایه کمتر به راحتی میشه سرمایه گذاری خوب و کم ریسک کرد .
  مطلب مفیدی بود . ممنون

  ۰
 6. zibaram01486 گفت:

  چگونه می شود اختیار معامله را خرید کرد؟ کارگزاری این کارو انجام میده

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   دوست گرامی برای انجام معاملات اختیار می بایست به نزدیکترین شعبه کارگزاری آگاه مراجعه نموده و توافقنامه انجام معاملات اختیار خرید را امضاء نمایید.
   همچنین سفارشات “معاملات اختیار” تنها بصورت حضور در شعبه انجام می گردد.

   با احترام

   ۱۰
 7. agah41633 گفت:

  سلام ضمن تشکر از کارگزاری آگاه
  سوال بهترین سهم برای اولین ورود در دی ماه با توجه به اوضاع موجود نظر شما کدام سهم است (البته برای راهنمایی بهتر برای شروع)؟

  ۰
 8. agah02725 گفت:

  موضوع معامله اختیار اهمیت زیادی داشته و قدرت انتخاب بیشتری را در دسترس سهامداران قرارمی دهد. امیدوارم شاهد مطالب بیشتری در این زمینه باشیم. باتشکر.

  ۰
 9. agah01669 گفت:

  موضوع جالبی است، اما امیدواریم در بازار ایران هم کابردی باشد. تشکر از باشگاه

  ۰
 10. mozafari69 گفت:

  ریسکش نسبت ب اوراق بهادار کمتره یا بیشتر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست گرامی
   سهام، اوراق مشارکت، اوراق خزانه، حق تقدم و.... همگی اوراق بهادار محسوب می شوند. لطفا بفرمایید که منظور شما از اوراق بهادار چه نوع اوراقی است؟!

   ۰
 11. agahh03447 گفت:

  درود.
  آیا ناشر اوراق که معمولا حقوقی اصلی شرکت است درقیمت اوراق تاثیر نمی گذارند ..؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز لطفا سوال خود را واضح‌تر اعلام بفرمایید. منظور شما از ناشر اوراق و حقوقی شرکت چیست؟

   ۰
   • agahh03447 گفت:

    درود .به طور مثال ناشر اختیار خرید خودرو شرکت سمند است.آیا این در روال قیمت اختیار خرید یا فروش تاثیر نمی گذارد..

    ۰
 12. maryamsoleimani1993@gmail.com گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب به روزتان . اختیار خرید ریسک کمتری دارد و فکر کنم بهتر از خرید مستقیم سهام باشد!

  ۰
 13. agah28775 گفت:

  سلام
  آیا این امکان وجو داردبرای اختیار معاملات بصورت اینترنتی در ارتباط بود؟ هر چندرذکر شده اعمال قراردادهای اختیار معاملات به صورت غیر خودکار است .

  ۰
 14. davodm65 گفت:

  سلام
  اختیار معامله را قبل از سررسید میتوان معامله کرد؟
  باتشکر

  ۰
 15. rayan_mohammad گفت:

  سلام
  باید به این مسئله کاملاً توجیه شد و گرنه ممکن است خسارت دید.

  ۰
 16. agah08539 گفت:

  فکر نکنم تو بازار ایران نتیجه بگیریم چون شفافیت اطلاعاتی نداریم

  ۰
 17. dez00098 گفت:

  سلام
  به نظر من در بورس همیشه ریسک وجود داره.پس باید دقیق و آگاهانه خریدو فروش انجام داد.

  ۰
 18. zahra گفت:

  با سلام ،
  با توجه به اوضاع بورس ایران ،ایا ریسک این اختیار معامله با توجه به نوسانهای قیمتی در ایران ،بیشتر نمیشود ؟؟
  دلیل انتخاب این سه نماد برای شروع این برنامه چی بوده ؟؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی معاملات خرید و فروش قراردادهای اختیار از نوع سرمایه‌گذاری پرریسک است، ویکی از عوامل افزایش ریسک در اسن نوع اوراق، روند نوسانی قیمت هاست.
   انتخاب این سه نماد، دلایل متعددی می تواند داشته باشد از جمله: میزان شفافیت، حجم معاملات، سابقه شرکت و.....

   ۰
 19. فاطمه گفت:

  سلام.به نظر من باز هم باید با اطلاعات کامل این خرید رو انجام داد.

  ۰
 20. agah28775 گفت:

  باسلام
  در قسمت دارایی های نرم افزار آگاه می شود در خصوص تعداد واقعی وسپرده گذاری توضیح بفرمایید بعنوان مثال در بعضی از نمادها تعداد واقعی با تعداد سپرده ارقام آن متفاوت است وهمچنین میانگین قیمت بعداز مدتی تغییر کرده است.
  متشکرم

  ۰
  • Agah گفت:

   اگر ناظر مشتری در یک سهم کارگزاری آگاه باشد، تعداد واقعی تعداد سهامی است که فرد از کارگزاری آگاه خریداری نموده و تعداد سپرده‌گذاری تعداد کل دارایی فرد از آن سهم است. بدیهی است که اختلاف تعداد سپرده‌گذاری و تعداد واقعی، تعداد سهامی است که فرد از کارگزاری دیگری خریداری نموده است.

   حال اگر ناظر سهم مشتری در یک نماد کارگزاری دیگری باشد (کارگزاری آگاه ناظر نباشد)، تعداد واقعی مقدار سهامی است که فرد از کارگزاری آگاه خریداری نموده است. در این شرایط تعداد سپرده‌گذاری صفر است و فرد برای مشاهده کل دارایی سهم لازم است به سامانه کارگزار ناظر خود مراجعه نماید.

   بنابراین تعداد واقعی سهم عبارت است از حجم سهامی که مشتری از طریق کارگزاری آگاه خرید کرده است. تعداد سپرده‌گذاری حجم کل سهام مشتری است در صورتی که کارگزاری آگاه ناظر آن باشد.

   ۰
 21. agah09399 گفت:

  جالب بود استفاده نمودیم ممنون

  ۰
 22. 09473 گفت:

  خیلی ممنون فصل جدیدی رقم خورده، در این مورد بیشتر مطلب بگذارید بزرگواران،با تشکر

  ۰
 23. keshvari گفت:

  مبارکه
  ابزارهای فارکس به مرور وارد بازار معاملات مامیشه!!

  ۰
 24. agah57278 گفت:

  اگر اختیارخریدی را بخریم
  مثلا قیمت اختیارخرید ۱۰ تومان باشد
  و قیمت کنونی سهم ۳۰۰ تومان باشد

  اگر ۲ ماه بعد قیمت سهم ۳۱۰ تومان بشود، آیا درواقع سودی برای خریدار اختیارمعامله کسب نشده؟

  ۰
 25. agah146 گفت:

  کاش برای سهمهای دیگه هم همچین اپشنی وجود داشت

  ۰
 26. haghi گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون . آیا زمان ارائه ابزار اختیار فروش مشخص شده است ؟

  ۰
 27. agah22806 گفت:

  باسلام چندتا سوال داشتم

  ۱-خریدار اختیار فروش و فروشنده اختیار خرید کیست؟ منظورم اینه که مثل آتی سکه هر کس می تونه اختیار خرید مثلا فملی را بخره و بفروشه؟

  ۲-من که اختیار خرید خریدم، می تونم بفروشم و آفستش (تعهد را ببندم) کنم؟

  ۳- آیا اختیار خرید با اختیار فروش آفست میشود؟ یعنی اگراختیار خرید فملی با تسویه ۲۰۰ تومن بخرم می تونم با اختیار فروش ۲۰۰ تومن فملی تسویه اش کنم یا اینکه فقط باید همون اختیار خرید فملی با تسویه ۲۰۰ را بفروشم؟

  ۴-هر قرارداد ۱۰۰۰۰ سهم است پس اگر من بخواهم یک موقعیت باز کنم و قیمت اختیار ۱۰ تومن باشه، باید برای هر موقعیت ۱۰ ضربدر ۱۰۰۰۰ تومن پرداخت کنم؟

  ۵- نحوه دریافت و پرداخت پول در محل شعبه کارگزاری آگاه انجام می شود یا از طریق حساب معاملاتی برداشت و واریز می شود؟

  ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و ضمن سپاس از سوالات خوبی که پرسیدید.
   دوست گرامی پاسخ سوالات شما به شرح ذیل است:

   ۱- خریدار اختیار فروش و فروشنده اختیار خرید سهامدار عمده و اصلی شرکت است.
   ۲-در حال حاضر خیر
   ۳-در حال حاضر خیر
   ۴- بله کاملاً درسته
   ۵- نحوه پرداخت و دریافت پول همانند خرید سهام است. چنانچه موجودی حساب معاملاتی شما کافی باشد به مقدار ارزش خرید(با احتساب کارمزد) از حساب معاملاتی شما برداشت می گردد ولی اگر حساب معاملاتی شما کافی نباشد میتوانید در شعبه مابقی آن را کارت بکشید.
   برای دریافت پول نیز می بایست در سامانه درخواست دهید تا پول به حساب بانکیتان واریز گردد.

   با تشکر از همراهی شما

   ۰
 28. محسن گفت:

  نحوه تسویه چگونه تعیین می شود. اگر خریدار اوراق خواستار تسویه نقدی شود ولی فروشنده نپذیرد چه می شود. خوب بود در دستورالعمل صریحا به جانبی که حق انتخاب نوع تسویه را دارد اشاره دقیق می شد. اگر روش تسویه در اختیار ناشر باشد ریسک خریداران به شدت بالا می رود. خوب به هر حال خریداران به خاطر خاصیت لورج ی این اوراق وارد معامله می شوند. و در سررسید طبیعتا پولی برای تسویه فیزیکی ندارند.

  ۱
 29. mohamad.velayati@gmail.com گفت:

  سلام
  من میخوام یکشنبه سهام برکت رو خریداری کنم ولی ساعت ۱۲٫۴۰ دقیقه در یک جلسه ای هستم و نمیتونم شخصا این کار رو انجام بدم خواستم ببینم راهی هست که کارگزاری برای من خرید رو انجام بده یا حتما باید به کسی بسپرم ؟

  ۰
 30. agah00510 گفت:

  سلام
  بنده مقداری سهام جایزه از شاراک دارم . اما چون کارگزاریم رو از پاسارگارد به اگاه تغیر دادم و نیز از جایزه اطلاع نداشتم هیچ سهمی از شاراک نگه نداشتم تا سهام جایزه به ان بپیوندد.میخواستم ببینم چه طور میتونم این سهام جایزه رو در پرتفوی خود ببینم. و ان روبفروشم. با تشکر از خدماتتون.

  ۰
 31. Agah67960 گفت:

  سلام
  چه شخصی یا نهادی قرارداد اختیار را منتشر میکند؟مثلا ضفولا
  ایا امکان دستکاری قیمت در زمان سررسید توسط ناشر وجود دارد؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   خریدار اختیار فروش و فروشنده اختیار خرید سهامدار عمده و اصلی شرکت است.
   همچنین از لحاظ عملیاتی امکان دستکاری قیمت وجود دارد ولی از نظر قانونی امکانپذیر نیست زیرا هرگونه دستکاری در قیمت، چه در زمان سررسید قراردادها یا چه در حالت عادی تخلف محسوب شده و مطابق با قوانین بورس با شخص متخلف برخورد خواهد شد.

   ۰
 32. Salhivand گفت:

  با سلام
  بسیارعالی وجامع بود و تعدادمشارکت کنندگان نشانه گیرایی مطلب میباشد.موفق باشید انشاا...

  ۰
 33. Salhivand گفت:

  با سلام
  یه سوال داشتم درمورد اینکه این اختیار خرید وفروش فقط در محدوده همان سه شرکت اعلام شده می باشد یا از تاریخ دیماه ۹۵ به بعد تعداد شرکتها افزایش پیدا کرده اند؟

  ۰
 34. agah92758 گفت:

  به نظر من /اختیار معامله ریسک بالایی دارد/ارزش سرمایه گذاری ندارد/با تشکر ازراهنمایی خوبتان

  ۰
 35. فرشاد صالحی وند شهنی گفت:

  با سلام
  در بحث اختیار معامله برای سه شرکت اشاره شده،درصد مبلغ دریافتی کارگزاری از شخص متقاضی به چه میزان است؟

  ۰
 36. سلام و درود بر شما خواستم بپرسم که اختیار معامله را قبل از سررسید میتوان معامله کرد؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   همان‌طور که مطلع هستید، قرارداد اختیار معامله اوراق بهاداری است که به موجب آن فروشنده اوراق متعهد میشود در صورت درخواست خریدار، تعداد مشخصی از سهم پایه را به قیمت اعمال معامله یا درصورت توافق طرفین تسویه نقدی نماید. در صورت درخواست خریدار و توافق طرفین این قرارداد، قبل از تاریخ سررسید معامله خواهد شد.

   ۰
 37. مهدی گفت:

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  بنده خیلی دنبال شرایط معامله اختیار معامله در ایران گشتم ولی متاسفانه مطلبی پیدا نکردم
  مطالب شما بسیار کامل و مفید بود.
  مرسی

  ۰
 38. یاسر گفت:

  با سلام ممنون از مطلب خوبتون در صورتی که اقدام به خرید اختیار خرید داشته باشیم، می توانیم قبل از سر رسید و در زمان دلخواه اختیار خرید را به قیمت بالاتری (در صورت امکان) بفروش برسانیم؟

  ۰
 39. AJ8604 گفت:

  اختیارها از جمله ابزارهای کاهش ریسک هستن که هنوز در کشور ما جا نیفتادن به اون شکلی که باید.

  ۰
 40. AJ0455 گفت:

  سلام. از فایل مفیدتون متشکرم.در صورتیکه تصمیم به انجام معاملات اختیار خرید یا فروش باشیم آیا هنوز باید به کارگزاری مراجعه کرد و آیا کارگزاری آگاه این معاملات را انجام می دهد. چرا سایت option.ime.co.ir تنها معاملات سکه را نشان می دهد . تابلوی معاملات آپشن کالا در چه آدرسی قابل مشاهده است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای انجام معاملات اختیار می‌بایست کد معاملات مشتقه (یا همان آتی سکه) داشته باشید. اگر کد ندارید باید تشریف بیاورید کارگزاری و فرم کدگیری را پر نمایید. در حال حاضر کارگزاری آگاه این معاملات را انجام می‌دهد و حتی دسترسی آنلاین این نوع از معاملات به زودی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. در حال حاضر در مرحله تست است.
   به این دلیل که تنها معاملات اختیار بر روی دارایی سکه وجود دارد و روی کالای دیگری راه اندازی نشده است. تابلوی معاملات آپشن کالا، همین آدرسی است که ذکر نموده اید.

   ۰
   • AJ9411 گفت:

    سلام . ببخشید یعنی برای معاملات اختیار بر روی سهام هم باید کد معاملات مشتقه داشت یا فقط برای معاملات سکه لازمه ؟
    ممنون .

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     برای انجام معاملات اختیار بر روی سکه طلا می‌بایست کد معاملات مشتقه داشت. اما برای معاملات اختیار سهام نیازی به داشتن کد معاملات مشتقه نیست.

     ۰
 41. AA5524 گفت:

  چه موقع امکان معامله روی اختیار خرید و فروش برای مشتریان کارگزاری آگاه فراهم میشه؟
  واقعاااااا چرا اینقدر کند عمل میکنید؟
  نه معاملات آپشن نه معاملات شرطی

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درحال حاضر امکان معاله روی اختیار خرید و فروش سکه برای مشتریان فراهم است. اگر منظور شما معاملات آنلاین اختیار است، دسترسی آنلاین برای مشتریان فراهم شده است ولی در مرحله تست قرار دارد. چنانچه شما تمایل دارید آنلاین معامله نمایید با شماره ۸۲۱۵۴۹۹۹ تماس بگیرید تا لینک سامانه آنلاین برای معاملات اختیار را دریافت نمائید.

   ۰
 42. علیرضا گفت:

  با سلام
  در حال حاضر نمادهای اختیار خرید وجود دارد. با کد بورسی که داریم می شود به صورت آنلاین معامله کرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام
   اختیار خرید سهام را در بورس و اختیار سکه را در بازار آتی میتوانید خرید و فروش کنید. البته برای تعداد اندکی سهام اختیار خرید وجود دارد.

   ۰
 43. AA5524 گفت:

  چطور میشه لینک اختیار معامله را دئریافت کرد؟من با شماره بالا تماس گرفتم برای آتی سکه است

  ۰
 44. AA5524 گفت:

  سوال بالایی در جواب همین کارشناس بود.نحوه دریافت لینک به چه نحویه؟شماره تلفنی که دادید مربوط به آتی سکه است

  ۰
 45. AA5524 گفت:

  سلام دوست عزیز
  درحال حاضر امکان معاله روی اختیار خرید و فروش سکه برای مشتریان فراهم است. اگر منظور شما معاملات آنلاین اختیار است، دسترسی آنلاین برای مشتریان فراهم شده است ولی در مرحله تست قرار دارد. چنانچه شما تمایل دارید آنلاین معامله نمایید با شماره ۸۲۱۵۴۹۹۹ تماس بگیرید تا لینک سامانه آنلاین برای معاملات اختیار را دریافت نمائید.

  این جواب کارشناسان شما بود،لطفا بیشتر توضیح بدین.لینک سامانه آنلاین برای معاملات اختیار رو چظور میشه گرفت؟

  ۰
 46. علیرضا گفت:

  سلام. الان برای نماد شبندر اختیار خرید وجود دارد. مثلا ضبدر۸۰۱۵ . سابقه معاملات را که نگاه میکنیم متوجه میشیم که هر واحد حجم در ۱۰۰۰ ضرب می شود. مثلا اگر بخواهیم ۱۰۰ واحد قرارداد را با قیمت ۴۴ بخریم بایستی ۴۴۰هزار تومان پرداخت کنیم. سه سوال وجود دارد؟
  ۱- با توجه به ضریب ۱۰۰۰ که از سابقه معاملات هم به دست می آید، آیا خریدن هر واحد قراداد به معنای اختیار خرید ۱۰۰۰ سهم در تاریخ سررسید هست؟
  ۲- با توجه به اینکه سامانه آنلاین این ضریب ۱۰۰۰ را محاسبه نمی کند، چگونه می توان به صورت آنلاین خرید کرد؟ مثلا ۱۰۰ واحد ضبدر۸۰۱۵ را با قیمت ۴۴، سامانه۴۴۰۰ ریال محاسبه می کند که اشتباه است و کمتر ۱۰۰هزارتومان نیز می باشد، در حالی که باید ۴۴۰۰۰۰۰ریال محاسبه کند.
  ۳- فرض کنیم این قرارداد را (۱۰۰ واحد با قیمت ۴۴) میخریم و قیمت سهم در موقع سررسید بیشتر از ۱۳۰۰تومان باشد و بخواهیم قرار داد اختیار خرید را اعمال کنیم و با فروش ۱۰۰هزار سهم به دست آمده سود کنیم، اون وقت لازم هست که حتما قیمت ۱۰۰هزار سهم را ابتدا پرداخت کنیم؟ یعنی لازم است به اندازه ۱۰۰ هزار سهم شبندر در آن تاریخ نقد داشته باشیم؟ یا اینکه با توجه به سودده بودن، امکان اعمال اختیار خرید و بعد فروش خودکار سهم بدون نیاز به نقدینگی وجود دارد، به طوری که تنها از سود به دست آمده مبالغ کارمزد کم شود.
  با تشکر

  ۴
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت پاسخ سوال خود می توانید در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ تماس بگیرید تا بتوانیم شما را در این خصوص راهنمایی کنیم.
   باتشکر

   ۰
   • AF8894 گفت:

    سلام.
    کاش سوال این دوستمون رو اینجا میدادین تا بقیه هم استفاده کنن.
    چون سوال های منم هست و شاید سوال های بقیه هم باشه.

    ۱
 47. AE4391 گفت:

  با سلام
  ایا در حال حاضر می شود اختیار معاملات سهام را به روش انلاین یا افلاین بدون مراجعه به کارگزاری انجام داد

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام خدمت شما
   خیر، در حال حاضر امکان انجام معاملات اختیار معامله سهام به صورت آفلاین یا آنلاین در کارگزاری آگاه میسر نیست.
   با تشکر

   ۰
 48. AE4391 گفت:

  سلام ایا در حال حاضر می شد اختیار معامله سهام ها را بدون مراجعه حضوری به کارگزاری از طریق سامانه انلاین یا اینترنتی ارسال کرد

  ۱
 49. AD4161 گفت:

  سلام
  از چه زمانی سامانه آنلاین معاملات آپشن راه اندازی میشه؟

  ۰
 50. AQ4542 گفت:

  برای انجام معاملات اختیار خرید و فروش باید به چه صورت اقدام کنیم؟

  ۰
 51. AS9205 گفت:

  با سلام
  ظاهرا نرم افزار جدید صحرا که راه اندازی شده است امکان معامله آپشن سهام و آتی سهام را داراست ....لطفا تایید بفرمایید.
  ضمنا آیا آفست اختیار خرید سهام با انجام معامله فروش اختیار خرید قبلا خریداری شده در حال حاضر مورد قبول بورس هست یا خیر ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   مشتریان سهام کارگزاری آگاه می‌توانند از طریق سامانه صحرا اقدام به معاملات آپشن سهام و آتی سهام نمایند. برای این منظور می‌بایست حضوری به دفتر مرکزی و یا شعب کارگزاری مراجعه نموده و پس از تکمیل فرم های مربوطه، دسترسی آنها برای معاملات مذکور فعال گردد.

   ۰
   • AA5240 گفت:

    ما که در شهرستانیم و متقاضی دریافت کد معاملات مشتقه هستیم و کارگزاری آگاه هم شعبه نداره باید چیکار کنیم؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام دوست گرامی
     لازم است به نزدیکترین شعبه کارگزاری آگاه به محل سکونت خود مراجعه نمایید. زیرا درحال حاضر امکان کدگیری غیرحضوری برای مشتریان آتی کالا وجود ندارد.
     باتشکر

     ۲
     • AA5240 گفت:

      متاسفانه ۶ ساعت تا نزدیکترین شعبه فاصله داریم. وامکان مراجعه حضوری نیست. اما علت اینکه غیر حضوری نمیشه چیه؟ چرا بورس اوراق میشه اما اتی و معاملات آپشن غیر حضوری نمیشه ؟ یه قرار داده دیگه پست میشه امضا میشه با مدارک بر میگردونیم . البته اگاه تو شهرستان ما نماینده جهت احراز هویت هم داره . تو عصر دیجیتال و الکترونیک و با وجود این همه تکنولوژی اینکه بخوای برای گرفتن یک کد باید حضوری برید شعبه زیاد منطقی نیست. در حالی که کاری شبیه ان بصورت غیر حضوری انجام میشود.

      ۴
 52. الهام گفت:

  سلام
  ضمن تشکر بابت توضیحات مفیدتون درمورد معاملات اپشن اما همچنان سوالاتی باقیست از جمله:

  ۱)براانجام معاملات اختیار خرید نیاز به وجه تضمین هست؟
  ۲)اگه معامله اختیار خرید انجام شد موقعیت بازش باید با موقعیت فروش بسته شه یا نیاز به بستن نیست؟
  ۳)تایم معاملاتی اختیار خرید وفروش؟
  ۴)اندازه قرارداد اختیار خرید سکه سررسیدای اردیبهشت؟
  ۵)ازنظر نقد شوندگی معاملات اختیار خرید وفروش درچه سطحیست باتوجه به اینکه خیلی از سهامداران دسترسی به این معاملات را ندارند (به این علت که کارگزاریشون فاقد سیستم صحراست) .ینی برا فروش اختیار خرید قبل سررسید با مشکل حجم نخوردن مواجه نمیشن؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   ۱. در معاملات اختیار (اعم از خرید یا فروش) فقط فروشنده ها ملزم به پرداخت وجه تضمین هستند و خریدار های اختیار معامله نیازی به پرداخت وجه تضمین ندارند.
   ۲. در معاملات اختیار، شما، هم میتوانید موقعیت خرید را قبل از سررسید، با موقعیت فروش بسته و از بازار خارج شوید. هم میتوانید موقعیت را تا سررسید نگه داشته و در صورت سود آور بودن، اعمال نمایید.
   ۳. تایم معاملات اختیار کالا از ساعت ۱۰ الی ۱۷ و تایم معاملات اختیار سهام از ۹ الی ۱۲:۳۰ است.
   ۴. اندازه قرارداد اختیار معامله سکه طلا برابر با یک سکه طلا است.
   ۵. سوال واضح نیست. منظور قرارداد اختیار کالا است یا اختیار سهام؟
   با توجه به پیچیده بودن بازار اختیار، فعالان کمتری در این بازار فعالیت داشته و حجم معاملات نسبتا پایین است. با این حال روند حجم معاملات اختیار، رو به روشد است که می تواند بر عمق بازار و نقدشوندگی آن بیافزاید.

   ۴
 53. عظیم گفت:

  سلام وقت بخیر
  لطفا راهنمایی کنید آیا میشود از طریق سیستم آنلاین آگاه معاملات اختیار معامله را انجام داد یا نه؟
  اگر نمیشود لطفا راهنمایی کنید روند کار چگونه هست . باید با چه شماره ای تماس گرفت .
  تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
   امکان معامله به صورت آنلاین برای اوراق اختیار معامله از سمت سازمان بورس و اوراق بهادار به دلایل مشکلات فعلا فعال نیست ولی در آینده نزدیک این امکان فراهم خواهد شد.
   برای انجام معاملات باید به صورت حضوری به کارگزاری مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم های مربوطه، و دریافت نام کاربری و رمز عبور برای استفاده از سامانه صحرا جهت ارسال درخواست خود مبنی بر معامله مورد نظر اقدام نمایید .
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۸۲۱۵۴۲۳۲-۰۲۱ تماس حاصل بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 54. عظیم گفت:

  با شماره ۸۲۱۵۴۹۹۹تماس گرفتم گفت معاملات آپشن سهام در کارگزاری آگاه متوقف شده است و انجام نمی شود.

  ۰
 55. AU0902 گفت:

  نتیجه میگیریم
  اختیار معاملات در کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد که این موضوع در راستای کاهش ریسک معاملات و افزایش جذابیت و تنوع در بازار سرمایه راه اندازی شده است؛

  ۰
 56. سعید گفت:

  سلام
  خرید و فروش اختیار معامله و شاخص سهام در بستر آسا تریدر انجام میشه یا نرم افزا جداگانه ای دارد؟

  ۰
 57. حاصل گفت:

  با سلام میخواستم بدونم چجوری میشه اختیار خرید و فروش سهامو گرفت مثلا ماله بانک تجارت من حساب آتی و اختیار معامله دارم اما فقط زعفران و طلا میشه گرفت؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   کد آتی سهام با کدآتی کالا متفاوت هست .شما برای دریافت کد آتی سهام باید به صورت حضوری به کارگزاری مراجعه کنید. سامانه مورد استفاده کارگزاری برای معاملات اختیار سهام نیز سامانه فونیکس یا صحرا است.

   ۰
 58. AX9766 گفت:

  سلام میخواستم بدونم نماد های اختیار معامله در طول سر رسید تاریخ اعمال نوسان قیمت دارند یا خیر ؟ و میشه مثل یک نماد خرید و فروش بشه از طریق سامانه صحرا ؟
  oto

  ۰
  • agah4 گفت:

   سلام دوست گرامی
   بله نوسان دارند. اما ممکن است برخی اوقات نوسان زیاد و برخی اوقات نوسانات کم باشد. همچنین امکان انجام معامله از طریق سامانه صحرا نیز وجود دارد.

   ۰
 59. امید گفت:

  سلام وقت بخیر
  تا چند ماه پیش که از آگاه خواستم کد معاملات آتی سهام برای معاملات اختیار بگیرم گفتند در حال حاضر در کارگزاری آگاه انجام نمیشه میخواستم بدونم هنوز مثل قبل است یا اینکه معاملات اختیار خرید و فروش سهام در آگاه انجام میشود؟ تشکر

  ۰
 60. بهرام گفت:

  با سلام
  برای اینکه در همه بخش های بازار امکان خرید و فروش داشته باشیم مثل ، اتی سهام ، اتی کالا ، اختیار معامله، اوراق بهادار و...
  کلا باید چندتا کد معاملاتی دریافت کرد

  ۰
 61. عیسی گفت:

  سلام
  با کارگزاری آگاه تحت وب هم میتوان اختیار خرید، خرید کرد؟
  من تو سایت اصلا نمی تونم پیدا کنم

  ۱
 62. مهران علی یاری گفت:

  سلام میخواستم بدونم چطور اختیارات آپشن سهام رو میتونم معامله کنم کد آتی در کارگزاری شما دارم فقط نمیدونم چطور لطفا برام روشش روبگید

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما باید به صورت حضوری برای دریافت دسترسی آتی و آپشن سهام اقدام نمایید.همکاران ما در بخش پذیرش شعب شما را راهنمایی خواهند کرد .

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: