ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

 • ۲۸ بهمن ۱۳۹۵
 • آگاه
 • ۶۴ نظر
 • ۳۸۳۸۲ مشاهده
آموزش تحلیل تکنیکال

در بازار بورس، به دست آوردن سود هدف اصلی سرمایه‌گذاران به حساب می‌آید. خرید سهم در پایین‌ترین قیمت ممکن و فروش آن در قیمت‌های بالا یکی از مواردی است که سرمایه‌گذاران همیشه به دنبال آن بوده‌اند. تحلیل سهم به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که مهمترین آنها عبارتند از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی.
با “اصول تحلیل تکنیکال: تاریخچه و نظریه‌های آن” پیشتر آشنا شدیم؛ در این مطلب سعی خواهد شد در مورد ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن مورد بررسی قرار بگیرند.

در تحلیل تکنیکال مواردی زیادی در نظر گرفته می‌شود که مهمترین آنها روند قیمتی گذشته سهم، نوسان آن و قیمت فعلی هستند. در واقع تحلیل تکنیکال، با بررسی گذشته سهم سعی در پیش‌بینی آینده آن دارد. یکی از اصول تحلیل تکنیکال روندی بودن قیمت سهم است.

در تحلیل تکنیکال فرض بر این است که قیمت سهم دارای روند است؛ هر چند که در برخی زمان‌ها به‌صورت تصادفی است و روند خاصی ندارد.
فرض دوم این است که همه چیز در قیمت دیده شده است؛ بدین معنا که کلیه عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، جغرافیایی و … در قیمت یک سهم لحاظ شده است.

شاید بتوان انعطاف‌پذیری تحلیل تکنیکال را بزرگ‌ترین نقطه قوت این نوع تحلیل در نظر گرفت. چرا که تقریبا در همه بازارهای معاملاتی می‌توان از تحلیل تکنیکال استفاده کرد. از دیگر نقاط قوت تحلیل تکنیکال قابلیت استفاده از آن در بازه‌های زمانی مختلف است. این بازه می‌تواند از دقیقه تا ماه و سال باشد.

در مطلب “مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی” به مزایا و اشکالات تحلیل تکنیکال اشاره شده است.

تحلیل تکنیکال کلاسیک

بازار سرمایه بازار عرضه و تقاضا است. در روند قیمتی سهم در بعضی از نقاط تبادل شدید عرضه و تقاضا رخ می‌دهد. عبور از این نقاط به منزله تسلط عرضه بر تقاضا یا برعکس آن است. به‌طور کلی بازار سرمایه‌دارای سه نوع روند صعودی، نزولی و خنثی است. روند خنثی بیانگر میزان برابر در عرضه و تقاضا در یک دوره زمانی خاص است. از این نقاط به عنوان نقاط حمایتی و مقاومتی یاد می‌شود. رسم خطوط حمایتی و مقاومتی سهم از قدیمی‌ترین و اساسی‌ترین ابزارها در تحلیل تکنیکال به حساب می‌آید.
خط حمایتی که در آن سهم به سمت کاهش قیمت حرکت می‌کند و خط مقاومت خطی است که قیمت سهم تمایل به افزایش و صعود دارد. تعداد نقاط در تماس، طول دوره زمانی که در نظر گرفته شده است و حجم معاملات از مهمترین مواردی است که در رسم خطوط حمایتی و مقاومتی باید در نظر گرفته شوند.
همانطور که ذکر گردید، در تحلیل تکنیکال از روند گذشته سهم استفاده می گردد. گذشته سهم را می‌توان در بازه‌های زمانی یک ماه، شش ماهه، سالانه و هر بازه زمانی را در نظر گرفت.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

الگوهای قیمتی

الگوهای قیمتی در واقع عبارتند از اشکالی از نمودار سهام که به دلیل تعداد بالای تکرار آنها بر روی نموداری‌های قیمت، روند قیمت سهام بعد از آن با درصد بالایی (معمولا بالای ۵۰ درصد) در جهت خاصی باشد (صعودی یا نزولی). در واقع الگوهای قیمتی بیان کننده این مطلب است که گذشته سهم خود را تکرار می‌کند و الگوهایی در نمودارهای سهم وجود دارند که به دفعات زیادی تکرار شده‌اند و قیمت سهم پس از این الگوها روند مشخصی داشته است. شناخت و شناسایی این الگوها می‌تواند به سهامدار در انتخاب قیمت مناسب برای خرید یا فروش کمک بسزایی کند.
از معروف‌ترین الگوهای قیمتی می‌توان به الگوی برگشتی، الگوی ادامه دهنده، الگوی سر و شانه، الگوی فنجان و دسته، الگوی پرچم و قلاب، الگوی وج (wedge)، الگوی کاسه‌ای، الگوی دو دره و دو قله، و الگوی مثلثی اشاره کرد.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

انواع نمودار قیمتی

نمودار خطی و نمودار کندل استیک جز معروف‌ترین نموداری‌های قیمتی در تحلیل تکنیکال به حساب می‌آیند. در نمودار خطی که یکی از ساده‌ترین نمودارها به حساب می‌آید، نموداری کندل استیک که با عنوان نمودار شمعی نیز از آن یاد می شود، نسبت به نمودار خطی اطلاعاتی بیشتری را ارائه میدهد. در نمودار کندل استیک علاوه بر مشاهده همه اطلاعاتی که در نمودار خطی بیان شده‌اند، بالاترین، پایین‌ترین قیمت را در بازه‌های زمانی مختلف (مثلاً یک دقیقه، یک روز، یک ماه) را نمایش می‌دهد.
از دیگر نمودارهایی که در حین سادگی استفاده زیادی در تحلیل تکنیکال می‌شود، می‌توان به نمودار میله‌ای روزانه اشاره کرد که شامل زمان و قیمت است. معمولا محور عمودی شامل قیمت و محور افقی بیانگر زمان است.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

اسیلاتور و اندیکاتور

در ابتدا معنای تحت‌اللفظی این دو کلمه بیان می‌گردد. اسیلاتور (oscillator) در زیان انگلیسی به معنای نوسان‌ساز و اندیکاتور (indicator) به معنای شاخص و مقیاس است.
اندیکاتورها با استفاده از محاسبات ریاضی بر روی قیمت سهم و حجم معاملات آن، اطلاعات بسیار خوبی در مورد سهم از جمله شتاب قیمت، روند حرکت سهم و سایر معیارهای مهم را ارائه می‌دهند. معمولاً از اندیکاتورها برای تایید روند سهم پیش‌بینی شده و اعتبار آن استفاده می‌شود. همچنین تولید سیگنال خرید و فروش از دیگر استفاده‌های رایج از اندیکاتور ها به شمار می‌آید. اندیکاتورها به دو دسته پیشرو (leading) و دنباله‌رو (lagging) تقسیم می‌شوند.
اندیکاتور نسبت انباشتگی به پراکندگی، اندیکاتور rsi یا شاخص قدرت روند،اندیکاتور استوکاستیک، اندیکاتور شاخص معدل قیمت، اندیکاتور آرون از جمله معروف‌ترین اندیکاتورها به حساب می‌آیند.

بسیاری از ابزارهای تکنیکال برای روندهای صعودی و نزولی عملکرد مناسبی ارائه می‌دهند. اما یکی از ابزارها که برای زمان خنثی و ثبات قیمت‌ها استفاده می‌شود اسیلاتور است. از اسیلاتور برای مشاهده هیجانات بازار نیز استفاده می‌شود.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

الگوهای شمعی یا کندل استیک

نمودارهای شمعی که برای اولین بار در ژاپن مورد استفاده قرار گرفتند، در واقع بیان‌کننده احساسات بازار هستند. در نمودارهای شمعی اندازه بدنه نمودار بسیار مهم است. به‌طور مثال بدنه بزرگ‌تر در نمودار شمعی نشان‌دهنده خریدار دست قوی‌تری دارد و بدنه کوچک‌تر نشان‌دهنده قدرت کم خرید و فروش است. الگوهای شمعی به دو دسته کلی ادامه دهنده و برگشتی تقسیم می‌شوند.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

الگوهای هارمونیک

شناسایی نقاط بازگشت در بازار، بر اساس الگوهای ویژه یکی از وظایف الگوهای هارمونیک است. این الگوها از کنار هم قرار گرفتن معنی دار موج‌های حرکتی بازار به وجود می‌آیند. استفاده از الگوهای هارمونیک در مقایسه با الگوهای کلاسیک کمی پیچیده‌تر است؛ چرا که شناسایی آن‌ها نیاز به تجربه زیادی دارد.
الگوی ab=cd از عمومی‌ترین الگوهای این دسته است. از دیگر الگوهای این بخش می‌توان به الگوی گارتلی، باترفلای، الگوی بت یا خفاش، الگوری crab نام برد.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

پرایس اکشن

پرایس اکشن عبارت است از معامله کردن با استفاده از اطلاعات واقعی و فقط بر اساس نمودار قیمت. در این روش مبنا قیمت فعلی سهم است و سپس با استفاده از برخی اصول، روند حرکتی که بیشترین درصد رخ دادن را دارد را در نظر می‌گیرند.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

خطوط فیبوناچی

نسبت های فیبوناچی توسط یک ریاضیدان ایتالیایی کشف شد. از اعداد فیبوناچی و نسبت هایی که بین آنها است، در مسائل مختلفی استفاده میشود که تحلیل تکنیکال نیز از این موضوع بی بهره نیست. از جمله نسبت هایی که در بین اعداد فیبوناچی است میتوان به به این موارد اشاره کرد: ۰٫۷۶۳ – ۰٫۶۱۸  – ۰٫۵ – ۰٫۳۸۲ – ۰٫۲۳۶

به‌عنوان مثال

هر عدد فیبوناچی تقریبا ۱٫۶۱۸ برابر عدد قبلی خود است.
هر عدد فیبوناچی تقریبا ۰٫۶۱۸ برابر عدد بعدی خود است.

ابزارهای فیبوناچی در تحلیل تکنیکال برای شناسایی بازگشت یا ادامه روند استفاده می‌شوند. ابزارهای زیادی در مورد فیبوناچی در بازار وجود دارد که فیبوناچی ریتریسمنت، فیبوناچی اکستنشن، فیبوناچیProjection، فیبوناچی اکسپنشن، فیبوناچی Arcs، فبوناچی Fan، فیبوناچی زمانی از جمله معروف‌ترین و پرکاربردترین ابزارهای فیبوناچی در تحلیل تکنیکال به حساب می‌آیند.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

امواج الیوت

تحلیل امواج و جهات تغییرات قیمت از مهمترین بخش های تحلیل تکنیکال است که برای تشخیص زمان خرید و فروش استفاده میگردد. مهم ترین بخش الویت مربوط به موج ها است. سایر بخش های آن مربوط به نسبت و زمان است. بطور معمول از امواج الویت برای میانگین های بزرگ استفاده می گردد. بر اساس امواج الویت بازار سرمایه یک روند تکرار شونده شامل پنج موج افزایش و پس از آن با سه موج کاهشی همراه می گردد.

ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها

جمع‌بندی:

در ادامه آموزش تحلیل تکنیکال، در این مطلب با ابزارها و کلیات آن آشنا شدیم. الگوهای هارمونیک، خطوط فیبوناچی، امواج الیوت، الگوهای شمعی و موارد دیگر صحبت کردیم. سلسله آموزش‌های تکنیکال به مرور تکمیل شده و با یادگیری مفاهیم بیشتر، مثال‌هایی برای مخاطبین گرامی ذکر می‌شود تا مفاهیم به درستی قابل درک باشد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

64 پاسخ به “ابزارهای تحلیل تکنیکال و کلیات آن‌ها”

 1. agah02772 گفت:

  باسلم از زحمات شماممنون .اگربرای شما مقدور می باشد.این جروه تحلیل تکنیکال ادامه بدهید.سپاسگزارم.....

  ۴
 2. agah69335 گفت:

  با سلام
  بحث ها خیلی خلاصه بودند. تشریح بیشتری می طلبد.

  ۴
 3. agah17199 گفت:

  سلام
  برای آشنایی با الگوها مطلب بسیار مفیدی بود
  ممنون

  ۱
 4. namazi01573 گفت:

  با سلام
  منظور از تحلیل تکنیکال همان دیتاماینینگ یا به عبارتی همان داده کاوی در بازار سهام است؟

  ۰
 5. agah04971 گفت:

  باسلام و تشکر از مطلب خوب و آموزنده ای که ارائه داده اید میشه لطفا در مورد پرایش اکشن مقاله ای یا ویدئوهایی جداگانه قرار بدهید تا موضوع واضح تر بشود ممنون

  ۲
 6. urm00361 گفت:

  با سلام لطفا بگید که چرا MACD در پنل آسا درست کار نمی کند . زیرا بجای یک سیگنال،دو سیگنال وجود دارد و فاصله آنها از میله ها زیاد است

  ۰
 7. alijacsoon@gmail.com گفت:

  خیلی مناسبه برای دوستانی که برای شروع نیاز به اطلاعات اولیه دارند
  مرسی

  ۰
 8. agah71262 گفت:

  بسیار عالی بود
  مباحث بسیار خوبی مطرح شد اما هیجوقت بدون بنیادی به تکنیکال تکیه نکنید

  ۰
 9. davodm65 گفت:

  سلام
  متشکر از آگاه به خاطر اطلاعات مفیدی که به ما می دهد.

  ۰
 10. enamazi64 گفت:

  اگر باشگاه بتواند این امکان را فراهم کند که در هر هفته تحلیل تکنیکال سهم های مشتری را به آدرس ایمیل او بفرستد بسیار عالی خواهد بود و مشتری از وضعیت پورتفوی خود اطلاعات بیشتری خواهد داشت.باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   و ضمن سپاس از دیدگاه خوبتون
   دوست گرامی با توجه به اهداف و سیاست های سایت بآشگاه، این سایت امکان تحلیلگری و مشاوره را ندارد.
   و تحلیلها و مشاوره ها تنها در سایت همفکران ارائه می شود، لذا می توانید پیشنهاد خود را در همان سایت مطرح فرمایید تا بررسی گردد.

   با سپاس از همراهی شما

   ۰
 11. n15476 گفت:

  سلام
  اطلاعات مفیدی بود خواهشمند است در این خصوص اطلاعات کاربردی تری هم ارائه فرمائید.
  با تشکر

  ۰
 12. فرزاد گفت:

  کارگزاری آگاه واقعا بخش آموزش رو خیلی عالی پوشش دادن واقعا باید خداقوت گفت

  ۰
 13. habibpur75 گفت:

  باسلام وخسته نباشید واقعا عالی بود

  ۰
 14. حمیدرضا ناصری گفت:

  خیلی مطالبتون عالیه خسته نباشید

  ۱
 15. agah16704 گفت:

  مختصر و مفید بود ممنون از زحماتتون
  درمورد اندیکاتورها اگه میشه بیشتر مطلب بزارید و توضیح بدید

  ۰
 16. agah17199 گفت:

  باسلام
  ممنون بابت مطالب آموزشی مفیدتون,این مباحث خودشون به تنهایی دوباره مورد بحث قرار میگیرند یا صرفا آشنایی مقدماتی میباشد؟
  با تشکر

  ۰
 17. Amir04550 گفت:

  سلام. مطلب آموزشی خوبی بود برای آشنایی مقدماتی تحلیل تکنیکال. سپاس

  ۰
 18. dez00098 گفت:

  Salam
  Mataleb khob o amozandeh bod

  ۱
 19. 40687 گفت:

  سلام و خسته نباشی امکان داره مثال ها رو بیشتر کنید

  ۰
 20. agah004774 گفت:

  واقعا مطالب خوب و مفیدی هستش. ولی نیاز هست که هرمورد به طور کامل و جداگانه توی مقالات مختلف بررسی بشه

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست عزیز، در این مطلب مباحث و موضوعات به صورت کلی گفته شد.
   در مقاله های بعدی در خصوص هرکدام به تفصیل بحث می کنیم.

   ۰
 21. agah81169 گفت:

  واقعا مطالب خوب و مفیدی هستش

  ۰
 22. agah49603 گفت:

  فقط برای آشنایی خوب بود.ولی نیاز به توضیحات بیشتر در هر یک از موارد است

  ۰
 23. dadkhah11249 گفت:

  سلام . مطالب آموزشی بسیار مفید و کارآمد هستند . آموزشهای نوشتاری به نظر من کاربردی تر از ویدیوهای آموزشی می باشند . لطفا همین روند! را ادامه دهید . متشکرم

  ۰
 24. agah02462 گفت:

  سلام . وقتی مطالب أموزشی را میخونم ساده به نظر میاد ُ اما وقتی سراغ محیط آنلاین و سایتهای بورس میرم ُ دست و پامو گم میکنم . بازم آموزشو ادامه بدین لطفا .

  ۰
 25. 1187 گفت:

  با سلام
  اگه یه کم کامل تر توضیح میدادید عالی بود .
  الان هم خوبه ولی خیلی خلاصه هست.
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست عزیز، در این مطلب هدف توضیح این مباحث و موضوعات به صورت کلی بود.
   و در مقاله های بعدی در خصوص هرکدام به تفصیل بحث خواهیم نمود.

   ۰
 26. agah00510 گفت:

  من با سه تا کارگزاری کار کردم . هیچکدامشون مثل اگاه خدمات نمیده.

  ۰
 27. agah45822 گفت:

  متشکر از زحماتتون منابع آموزشیتون یکجا و منسجم باشند عالی میشود

  ۰
 28. 1187 گفت:

  عالیه ممنون از تلاشتون
  انشاالله در آینده شاهد مباحث کامل تری باشیم....

  ۰
 29. agah71262 گفت:

  خیلی عالی بود
  خیلی خوب می شد مثال های بازار روز رو هم نمونه میزدید تا کاربرد و اهمیت هرکدوم به وضوح دیده شود
  در هر حال آگاه عالیه
  خسته نباشد

  ۰
 30. ali.sayah1374@gmail.com گفت:

  خیلی خوب بود
  لطفا راجع به این موضوع توضیحات بیشتری داده بشه

  ۰
 31. agah81169 گفت:

  باسلام از زحمات شماممنون

  ۰
 32. dez00098 گفت:

  سلام
  مباحث خیلی خوب و خلاصه عنوان شده بودن
  به نظر بنده توی تحلیل تکنیکال هر چی بیشتر وارد مطالب بشی .مرتبا چیز جدیدی واسه عنوان کردن وجود داره

  ۰
 33. agah14126 گفت:

  سلام اگر امکان داره در بخش ویدیو های آموزشی فصل جدید تکنیکال پیشرفته رو هم اضافه کنید هنوز خیلى از موارد و ابزارها ، آموزش داده نشده . تشکر از آموزش های پربار شما ، و جا داره یه تشکر هم بکنم از استاد مددى عزیز٫

  ۰
 34. agah12879 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  اگه امکان داره گزینه ای برای نشان دادن بازده دارایی در صفحه اصلی نرم افزار آسا قرار بدین
  ممنون

  ۰
 35. honey_moradi64@yahoo.com گفت:

  سلام
  مرسی از مطالب خوبی که برای آموزش میذارید.
  این مطلب خیلی کلی بود و فقط به معرفی اسامی پرداخته شده.
  لطفا آموزش رو در مورد این مطلب تکمیل کنید .
  سپاس

  ۰
 36. aweeva@live.com گفت:

  سلام

  راجب اسیلاتورها و اندیکاتورهایی که در این بخش اسامی آنها آورده شده , اطلاعات کاملتری در باره نحوه استفاده از آنها میخواستم,
  ممکنه کتاب ها یا جزواتی در این ارتباط رو به صورت فایل pdf برای دانلود قرار بدیدیا معرفی نمایید.

  ۰
 37. mesdaghi گفت:

  بحث ها خیلی خلاصه بودند

  ۰
 38. AJ8604 گفت:

  تحلیل تکنیکال یک مفهوم مهم دارد بقیه حاشیه است: روند
  با روند دوست باشیم.
  تکنیکال و بنیادی هر دو لازم اند و نباید هیچ کدوم رو کنار گذاشت اینطوری احتمال موفقیت بالاست.

  ۰
 39. AP1535 گفت:

  سلام
  اطلاعات بسیار مفیدی ارا$ه شده و ضمن تشکر از همه عوامل آگاه ، لطفا در این خصوص مطالب کاربردی بیشتری ارائه دهید
  تشکر

  ۰
 40. AS6103 گفت:

  خیلی عالی بود.
  بهترین تحلیل رو می شه با پرایس اکشن داشت.

  ۰
 41. AU0902 گفت:

  سلام
  برای آشنایی با الگوها مطالب بسیار مفید بود که بایستی با پیگیری و دنبال کرذن مطالب کامل کنیم
  ممنون

  ۰
 42. AU0902 گفت:

  به طور کلی میتوان گفت که بازار سرمایه بازار عرضه و تقاضا است

  ۰
 43. AW2842 گفت:

  آشنایی کلی با انواع روش تکنیکال و تمرین و یادگیری چند نوع تحلیل انتخابی و کسب مهارت بالا،کمک بسیاری به معامله گران میکنه،منتظر مطالب تکمیلی در این بخش هستیم،با تشکر

  ۱
 44. AP1938 گفت:

  کاشکی لینک دانلود اپلیکیشن هایی که بشه باهاش تحلیل کرد رو بزارید

  ۱
 45. AU0902 گفت:

  با سلام
  مطالب خیلی خلاصه بودند.
  برای آشنایی با الگوها مطالب بسیار مفیدی بود
  ممنون

  ۰
 46. AU0902 گفت:

  با سلام
  در اینجا با مطالب و با ابزارها و کلیات آشنا شدیم. الگوهای هارمونیک، خطوط فیبوناچی، امواج الیوت، الگوهای شمعی و موارد دیگرکه مجددا مرور نمودم ممنون !!!!!

  ۰
 47. AU0902 گفت:

  با سلام
  با مرور مطالب تحلیل تکنیکال، با ابزارها و کلیات آن آشنا شدم. الگوهای هارمونیک، خطوط فیبوناچی، امواج الیوت، الگوهای شمعی و موارد دیگر

  ۰
 48. AL5332 گفت:

  سلام ،من بابت ابزار ها و پنل تکنیکال آگاه واقعا راضی ام

  ۱
 49. BB7015 گفت:

  با سلام
  نمودارهای شمعی که برای اولین بار در ژاپن مورد استفاده قرار گرفتند، در واقع بیان‌کننده احساسات بازار هستند.

  ۰
 50. azar گفت:

  با سلام با تشکر از مطالب اموزشی خوبتون منتظر مطالب تکمیلی در این بخش هستم ممنون از معرفی کتاب فقط اکه مطالب اموزشی با مثال باشند خیلی قابل فهم تر وعالی میشه

  ۱
 51. ملیحه گفت:

  باسلام
  مطالب خیلی مفید بود😍

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: