آموزش روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس تهران

 • ۱۴ دی ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۸۳ نظر
 • ۱۷۷۸۲ مشاهده
آموزش روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس تهران

پول و سرمایه‌ای را جمع‌آوری کرده‌اید و می‌خواهید به حفظ ارزش آن در وضعیت کنونی اقتصادی کمک کنید؟ به دنبال بررسی روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری هستید و نمی‌دانید که چه گزینه‌هایی پیش روی‌تان قرار دارد؟ سرمایه‌گذاری در بورس یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌‌تان را افزایش بدهید.

واقعیت این است که ورود به بورس بدون داشتن دانش و آگاهی از بازار سرمایه و نبود آموزش بورس خطرناک است و احتمال دارد ضرر قابل‌ توجهی به سرمایه‌تان وارد شود. پس اگر تصمیم دارید که به بازار بورس وارد شوید، باید به دنبال کسب آگاهی در زمینه فعالیت‌های گوناگون بورسی باشید. درست است که ورود به بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آگاهی و تجربه است اما نیازی نیست در این زمینه نگران باشید. با کمک منابع آگاه و آموزش‌های بورسی درست، شما هم می‌توانید در معاملات بورس و کسب سود خبره شوید.

برای آشنایی با انواع روش‌های سرمایه گذاری و اصول اولیه فعالیت در بازار بورس، می‎‌توانید در دوره های آشنایی با مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس ثبت نام کنید: 

اما سوال اصلی این است: چگونه می توان در بورس تهران سرمایه گذاری کرد؟

روش‌های مختلفی برای شروع فعالیت و سرمایه‌گذاری در بازار بورس وجود دارد. اگر قصد فعالیت در این حیطه را دارید باید بدانید که سرمایه‌گذاری در بورس به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم امکان‌پذیر است. در ادامه به روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس پرداخته‌ایم. برای آگاهی از این روش‌ها ما را تا انتهای این مقاله از بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه همراهی کنید:

چرا مردم در بورس سرمایه گذاری می کنند؟

در بازار بورس، دارایی‌های مختلفی از جمله انواع اوراق بهادار و کالا معامله می‌شود. بورس یک بازار قانونی برای پیگیری و انجام معاملات مختلف است. با آموزش گام به گام بورس و معاملات سنجیده در این بازار، می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم و سود زیادی کسب کنیم.

به جز کسب سود، یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در بورس این است که با مبالغ سرمایه اندک هم می‌توانیم وارد بازار شویم و به همین خاطر است که برای شروع و کسب تجربه نگرانی چندانی بابت از دست دادن سرمایه‌مان نخواهیم داشت.

مزایایی که بورس به همراه می‌آورد فقط متوجه فرد سرمایه‌گذار نیست؛ بلکه می‌تواند به وضعیت اقتصادی عموم جامعه هم کمک کند زیرا امکان سرمایه‌گذاری افراد با سرمایه‌های اندک را هم فراهم می‌کند و ضمن کنترل نقدینگی در جامعه، باعث می‌شود که توزیع ثروت از روندی عادلانه‌تر پیروی کند. اگر مردم با سرمایه‌های نه چندان کلان به بازار بورس بیایند و در آن سرمایه‌گذاری صورت بدهند، علاوه بر این که می‌توانند از رکود پول خود جلوگیری کنند به رشد صنعت و فعالیت شرکت‌های مختلف هم کمک خواهند کرد.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشیم این است که نباید از ورود به بورس بترسیم. کافی است با آموزش صحیح بورس، با دقت همه چیز را یاد بگیریم، گام به گام با این بازار آشنا شویم، بازار و اخبار موثق را رصد کنیم و آگاهانه به خرید و فروش سهام یا سایر اوراق بهادار بپردازیم.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

به طور کلی دو روش برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد:

سرمایه‌گذاری مستقیم

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم

۱- سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار بورس چیست؟

ورود به بازار بورس و سرمایه‌گذاری به طور مستقیم روش است که البته افراد با احتیاط بیشتری به سراغ آن می‌روند. هر چند که بی‌گدار به آب زدن در این بازار اصلا منطقی نیست، اما ترسیدن از آن هم لزومی ندارد، البته در صورتی که برای آگاهی از فرایند معاملات و شناخت راه و چاه کار تلاش کنیم. ضمن این که با مبلغ بسیار اندکی هم می‌توان وارد بازار بورس شد. حداقل خرید سهام در بازار بورس فقط ۵۰۰ هزار تومان است. پس لازم نیست حتما میلیونی در بورس سرمایه‌گذاری کنیم و در آغاز کار، امکان این که با مبلغی اندک به بازار وارد شویم، وجود دارد و این ویژگی به ما اجازه می‌دهد، به تدریج با ساز و کار فعالیت در بورس آشنا شویم.

علاوه بر این که امکان فعالیت در بازار بورس با مبالغ اندک هم وجود دارد، باید به مزیت بزرگ دیگر این بازار یعنی نقدشوندگی سرمایه اشاره کنیم. در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری مختلف مانند بازار مسکن، معمولا نمی‌توانیم به سرعت و در صورت نیاز، خانه‌ای را که با هدف سرمایه‌گذاری خریده بودیم، به فروش برسانیم و سرمایه‌مان را به پول نقد بدل کنیم اما در بازار بورس، این امکان برای ما وجود دارد که سریعا و هر زمان که اراده کنیم، سهام خود را به فروش برسانیم و بنا به وضع بازار، معادل پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌ایم یا مبلغ کمتر/بیشتر از آن را با فروش سهام، مجدد به دست بیاوریم. در واقع، سرعت و امکان نقدشوندگی در سرمایه‌گذاری در بورس بسیار زیاد است.

 در ادامه سعی می کنیم درباره روش مستقیم سرمایه‌گذاری در بورس یا روش بی‌واسطه بیشتر توضیح بدهیم:

نکات مهم درباره سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار بورس چیست؟

برای این که مستقیما وارد بازار بورس شویم، باید حتما آمادگی‌هایی از قبل در خود ایجاد کنیم. ابتدا باید با مفاهیم پایه‌ای بورس آشنا شویم، ساز و کار فعالیت در آن را یاد بگیریم و از خود دو سؤال مهم بپرسیم:

نخست این که، آیا زمان کافی برای بررسی روند فعالیت خود و فضای بازار بورس در اختیار داریم یا خیر؟

دوم این که، توانایی در تحمل فشار و استرس‌های محتملی که سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام به همراه خواهد داشت در ما وجود دارد یا خیر؟

یادمان باشد که رسیدن به سود و سرمایه کلان همیشه توأم با سختی‌هایی است و این که تصور کنیم، با مبلغی اندک می‌توانیم به بازار بورس وارد شویم و با به دست آوردن سود حاصل از سرمایه‌گذاری اولیه از نظر ثروت به وارن بافت یا بیل گیتس بدل شویم، کاملا غیر منطقی است.

علاوه بر موارد گفته‌شده برای ورود به سرمایه‌گذاری در بورس به شکل مستقیم و بی‌واسطه نیاز به شناخت اقتصاد و از آن مهم‌تر قدرت تحلیل داریم. باید بتوانیم اوضاع اقتصادی بازار را بررسی و تحلیل کنیم تا تصمیم‌های منطقی و درستی برای فعالیت‌های خود در بورس بگیریم.

 گام‌های آغازین فعالیت در بورس به شرح زیر است:

دریافت کد بورسی

برای شروع فعالیت و سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به داشتن یک کد بورسی و انتخاب یک کارگزار مناسب داریم. کارگزاری نهادی است که به عنوان رابط و واسطه میان ما و بازار بورس، ارتباط برقرار می‌کند. کد معاملاتی هم شناسه ما برای فعالیت و انچام معاملات در بورس است. بعد از این که با ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت در یکی از کارگزاری ها، کد بورسی و کد معاملاتی را طی دریافت کردیم، امکان خرید سهام برای‌مان فراهم می‌شود. برای خرید سهام باید به صورت آنلاین و از طریق نرم‌افزار معاملات آنلاین سهام کارگزاری منتخب، خودمان مستقیما سفارش های موردنظرمان را ثبت کنیم و معاملات بورسی را به راحتی انجام دهیم.

آموزش گام به گام بورس، یادگیری مداوم و رصد بازار

بعد از این که وارد بازار بورس شدیم، باید دائما اطلاعات‌مان را درباره بازار بورس افزایش دهیم و وضعیت بازار را به خوبی زیر نظر داشته باشیم. در غیر این صورت، ریسک بالایی را متحمل خواهیم شد. همواره باید درباره ساز و کار فعالیت در بورس آگاهی داشته باشیم.

با ثبت نام در کلاس های آموزش بورس در آموزشگاه‌های مجاز، می‌توانیم دانش خود را نسبت به بازار سرمایه افزایش دهیم.

روش‌های خرید و فروش سهام و اوراق بهادار در سرمایه گذاری مستقیم

در حال حاضر تقریبا تمامی فعالان بازار بورس، از نرم‌افزاهای معاملاتی کارگزاری‌ها استفاده می‌کنند و سفارش‌های خود را به صورت آنلاین به ثبت می‌رسانند؛ با این حال سه روش کلی برای خرید و فروش سهام در بازار بورس وجود دارد:

خرید و فروش حضوری و تلفنی

در حال حاضر با پیشرفته شدن روش‌های سفارش‌گذاری، روش خرید و فروش حضوری و تلفنی، مخصوصا در کارگزاری‌های بزرگ، منسوخ شده است اما ممکن است در بعضی از کارگزاری‌های کوچک همچنان روش تلفنی و حضوری کاربرد داشته باشد. در این روش باید با ارائه مدارک هویتی یعنی شناسنامه و کارت ملی خود به همراه مبلغ واریزی به حساب کارگزاری، با مراجعه به کارگزاری فرم دستور خرید خود را تکمیل کنیم. کارگزار هم بعد از انجام سفارش خرید و انجام معامله، برگه سهام را به ما تحویل می‌دهد. در خصوص فروش هم به همین ترتیب است، اما اگر کل دارایی را در یک نماد بفروشیم، دیگر برگه سهامی ارائه نمی شود.

در روش تلفنی نیز می توانیم درخواست خرید و فروش خود را به صورت تلفنی به کارگزاری اعلام نماییم. اما برای امضای سفارشات تلفنی، حتما باید به کارگزاری مراجعه کنیم.

خرید و فروش آفلاین یا اینترنتی

امکان سفارش خرید به صورت اینترنتی یا سفارش آفلاین هم وجود دارد. یعنی ما به عنوان یک سرمایه‌گذار می‌توانیم درخواست خرید و فروش سهام را به صورت اینترنتی تکمیل و برای کارگزاری ارسال کنیم.

در این روش کارگزاری پس از مشاهده سفارش ما، آن را به هسته بورس ارسال خواهد کرد.

از مزایای این نوع سفارش این است که در هر ساعتی می توانیم سفارش خود را ثبت کنیم و معامله گر کارگزاری در اولین روز کاری به آن رسیدگی خواهد کرد. همچنین مانند سفارش‌های حضوری و تلفنی هم نیاز به امضای برگه درخواست ندارد.

تنها یک بار قرارداد اینترنتی امضا می کنیم و پس از آن امکان سفارش‌گذاری آفلاین یا اینترنتی را داریم.

نکته مهم: سفارش اینترنتی همانند سفارش آنلاین در لحظه به هسته بورس ارسال نمی‌شود و ممکن است با ۱۵ دقیقه تاخیر در سامانه بورس ثبت شود.

انجام معاملات آنلاین

در حال حاضر اکثر معاملات بازار با روش آنلاین انجام می‌شود. در این روش ما به صورت مستقیم به هسته معاملات بورس متصل می‌شویم و می‌توانیم سفارشات آنلاین خود را از ساعت ۸:۳۰:۰۰ تا ۱۲:۳۰:۰۰ روزهای کاری برای بورس یا فرابورس ارسال کنیم. برای این نوع معاملات کارگزاری منتخب ما یک سایت یا نرم افزار معاملات آنلاین اوراق بهادار به همراه نام کاربری و کلمه عبور در اختیار ما قرار می‌دهد.

۲- سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس چیست؟

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس یعنی به جای این که شخصا به خرید و فروش سهام بپردازیم، بازار را رصد کنیم و همه چیز را مورد بررسی مداوم قرار بدهیم، به افراد آگاه و متخصص مراجعه می‌کنیم. این افراد متخصص به ما کمک می‌کنند، سرمایه خود را در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری به کار بگیریم.انواع روش های سرمایه گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم به کسانی که زمان و وقت کافی برای یادگیری اصول و روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند، در رسیدن به سود و درآمدی مطلوب کمک شایانی می‌کند. در این صورت با اتکا به دانش افراد ماهر در بورس، ریسک سرمایه‌گذاری هم کاهش می‌یابد.

سرمایه‌گذاری غیر مستقیم هم انواعی دارد:

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سبدگردانی اختصاصی در بورس (سرمایه‌گذاری در بورس از طریق سبدگردان‌ها)

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس

در سال ۱۳۸۴ با تصویب قانون اصلاحات بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس تهران راه افتادند. در این روش از سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، ما به عنوان سرمایه‌گذار، با بررسی وضعیت صندوق‌های مختلف سرمایه‌گذاری، مورد مناسب را انتخاب می‌کنیم و با پرداخت درصد اندکی کارمزد به صندوق‌ها، به آن‌ها اجازه می‌دهیم که با واحد‌های سرمایه‌گذاری خریداری‌شده از سوی ما به فعالیت در بازار بورس بپردازند. در این روش، دیگر خبری از استرس و فشار تصمیم‌گیری برای خرید و فروش در بازار بورس نیست. البته این روش فقط مختص افرادی نیست که نمی‌توانند به تنهایی در بازار بورس فعالیت کنند؛ بلکه روشی برای کسب سود است و بسیاری از افراد خبره در سرمایه‌گذاری هم از خدمات صندوق‌ها استفاده می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم دارای انواعی به شرح زیر هستند:

صندوق سرمایه‌گذاری سهام

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

هر یک از این انواع بازدهی و ریسک مخصوص به خود را دارد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، بالاترین درصد دارایی‌های خود را به سهام شرکت‌های بورسی اختصاص می‌دهند و به همین دلیل، بازدهی و البته ریسک بالاتری دارند. در مقابل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت بیشترین میزان دارایی‌های خود را به سپرده‌های بانکی یا اوراق درآمد ثابت اختصاص می‌دهند و به همین دلیل، بازدهی و ریسک پایین‌تری دارند. صندوق‌های مختلط نیز از نظر ریسک و بازدهی جایگاهی در میانه این دو دارند. 

سرمایه‌گذاری در بورس از طریق سبدگردان‌ها

سبدگردانی هم یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس است که به کمک آن، می‌توانیم با دغدغه کمتری به فعالیت در بورس بپردازیم؛ زیرا در اینجا هم از کمک افراد متخصص برای سرمایه‌گذاری در بورس بهره می‌بریم. مراتب کار به این صورت است که شخص یا شرکتی متخصص به نام سبدگردان با ما قراردادی منعقد می‌کند و به نام خودمان سبدی از انواع اوراق بهادار تشکیل و مدیریت آن را عهده‌دار می‌شود. فعالیت سبدگردانان که در شرکت‌های سبدگردانی دارای مجوز مشغول به ارائه خدمات هستند کاملا قانونی  و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار است. به خاطر مدیریت و فعالیتی که سبدگردانان روی سبد سرمایه‌گذاری‌ ما دارند، مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند.

اگر سرمایه‌ای داریم و می‌خواهیم فعالیتی انجام دهیم تا ارزش آن بیشتر شود اما به دلایلی مثل ناآگاهی و آشنا نبودن با فضای بورس یا نداشتن وقت کافی نمی‌توانیم شخصا به فعالیت در بازار بپردازیم، بهتر است به سراغ روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار بورس برویم. با این اقدام، از طریق افرادی کار را پیگیری کنیم که حرفه‌ای هستند، کارشان تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار است و می‌توانند ریسک سرمایه‌گذاری را با اخذ تصمیم‌های مناسب برای‌مان کاهش بدهند.

سخن آخر

اگر قصد دارید که در بازار بورس به طور مستقیم یا غیر مستقیم وارد شوید و سرمایه‌گذاری کنید باید حتما اطلاعات لازم را درباره هر نوع سرمایه‌گذاری بدانید.

لازم است برای خود مشخص کنید که به چه نوع و سبک از سرمایه‌گذاری علاقه‌مند هستید.

اگر ریسک‌پذیری در شما بالا است، قطعا از فعالیت در بورس به طور مستقیم و بی‌واسطه لذت خواهید برد، به شرطی که دانش و اطلاعات کافی را کسب کنید.

یادتان باشد که علاوه بر رصد بازار و کسب اطلاعات درباره ساز و کار فعالیت در بورس، به قدرت تحلیل نیز نیاز دارید. در واقع، اگر نتوانید تحلیل و ارزیابی درستی نسبت به معاملات و فعالیت‌های بورس داشته باشید، هر چقدر هم که اطلاعات و معلومات خود را درباره بورس بالا ببرید باز هم کارتان به درستی پیش نخواهد رفت.

نگاهی عاقلانه، تحلیل و درکی درست از شرایط و البته آمادگی روانی برای پذیرش استرس‌های متداول سرمایه‌گذاری چیزهایی است که برای ورود به بازار بورس به آن‌ها نیاز دارید.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بورس یا سبدگردانی هم مزایای خود را دارد و بنا به سلیقه و شرایط‌تان می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. تصمیم‌گیری و انتخاب با شما است.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

83 پاسخ به “آموزش روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس تهران”

 1. AR0754 گفت:

  سلام، ممنون، مطلب ارزنده ای بود ولی خیلی کم حجم. فقط چند اشکال تایپی مختصر داشت، که آنهم به یمن ارزندگی مطلب قابل چشم پوشی است. (قابل توجه خوانندگان محترم مقاله خصوصا مبتدیها برای توضیحات بیشتر نیز به مقالات دیگری در همین باشگاه مراجعه شود، علیرغم اینکه آخر مقاله نوشته شده مطالب مرتبطی وجود ندارد!! مطالب مرتبط با بخش های مختلف مقاله به وفور یافت می‌شود). ممنون که تحمل کردید. موفق باشید.
  همواره آموزش را سرلوحه زندگی بورسی و غیر بورسی خود قرار دهیم.

  ۹
 2. AS7747 گفت:

  بسیار عالی-بابت مفاهیم اولیه سرمایه گذاری در بورس بسیار سپاسگزارم-سرمایه گذاری مستقیم بهینه است

  ۴
 3. AA0040 گفت:

  سلام
  هزینه های سرمایه گذاری در هر دو روش یکسانه؟

  ۰
 4. AR8601 گفت:

  سلام.
  به یه مشکل برخورد کردم
  خودم و همسرم و بچه هام توی آگاه ثبت نام کردیم نمی تونم همزمان همه دفتر کارها رو باهم باز کنم چون همزمان فقط می شه وارد یه دفتر کار شد از بقیه خارج میشه
  برا همین یه پیشنهاد دارم:
  بعضی از کارگزاری ها دو تا آدرس جداگانه برای ورود به دفتر کار دارن که اگه احیانا یک آدرس جواب نداد با دیگری وارد بشیم. اگه میشه شما هم همین کار رو انجام بدید که مثل بقیه امکاناتتون همه چیز عالی باشه.
  اگه این کار رو هم برای آنلاین و هم برای آفلاین انجام بدید خیلی عالی میشه.

  ۴
 5. AS6651 گفت:

  سلام
  توی باشگاه که رتبه ها رو نشون میده نفر اول اون روز که کدش AE0476 بود نوشته بود هر کس منو معرف خودش بزنه ۱۰۰۰۰ امتیاز بهش میدم. من این کار رو کردم ولی ایشون نداد. چکار کنم؟

  ۰
 6. AR8601 گفت:

  سلام
  نمی تونم نام کاربری کد آفلاین رو تغییر بدم گزینه شو پیدا نمی کنم. اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

  ۰
 7. محمد گفت:

  سلام
  مطلب آموزنده ای بود.
  *اگر فردی دارای کد آفلاین باشد و در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد اما شماره حساب وی جهت برداشت وجه در پَنِل بورسی وی جهت برداشت وجه ثبت نشده باشد باید چه کاری انجام دهد؟

  ۱
  • operator2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورتی که شماره حساب شما در پنل مشتریان آگاه ثبت نشده است لازم است اطلاعات شماره حساب، شماره شبا، نام بانک و نوع حساب خود را به همراه اطلاعات نام و نام خانوادگی، کد بورسی به آدرس crm@agah.com ایمیل نمایید تا همکاران آنلاین، تغییرات لازم را در سیستم ثبت نمایند
   باتشکر

   ۱
 8. AR5016 گفت:

  با سلام
  تشکر از آگاه
  بدون داشتن دانش بورسی در بورس هیچ موفقیتی نخواهیم داشت

  ۰
 9. AP1535 گفت:

  سلام
  مطالب به خوبی و به طور خلاصه بیان شده و کاملا مفید بود سپاسگزاری از آگاه
  آیا در باشگاه به صورت آنلاین به صورت چت و گفتگو به سوالات پاسخ داده میشه ، اگه همچین امکانی هست چطور به اون دسترسی پیداکنم?
  تشکر

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   وارد قسمت بلاگ بآشگاه شده
   سمت راست پایین یک گزینه برای گفت‌و‌گوی آنلاین وجود دارد.

   ۰
 10. AS5737 گفت:

  با سلام،بنده در تاریخ ۱۰/۱۰/۹۷احراز هویت شدم ولی هنوز کد بورس و کد آنلاین دریافت نکرده‌ام،لطفا پیگیری شود.
  داود وکیلی Davoodvakili2000@gmail.com

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی درصورتی که احراز هویت شما توسط دفاتر پیشخوان صورت پذیرد بعد از ۵ روز کاری کد بورسی برای شما صادر خواهد شد.
   باتشکر

   ۰
 11. AO4928 گفت:

  سلام مطالب بسیار ارزنده ای بود امیدوارم که همه سرمایه هاشون را در بورس بیارن تا موتور محرکه اقتصاد کشورمون به کار بیفته

  ۰
 12. AL4089 گفت:

  سلام - ممنون بابت تعریف ساده و مفیدتان..
  تشکر

  ۲
 13. AS5180 گفت:

  سلام، آیا کارگزاری آگاه بخشی برای سبد گردانی مشتریان دارد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   بله دوست عزیز؛ کارگزاری آگاه از سال ۱۳۸۶ فعالیت سبدگردانی خود را آغاز کرد و هم‌اکنون این فعالیت را در قالب شرکتی جداگانه به نام شرکت سبدگردان آگاه انجام می‌دهد.
   شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر و دریافت رایگان کتاب مدیریت دارایی آگاه، نه تنها از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‎گذاری و جزئیات آن آگاه شوید، بلکه می‌توانید در مورد سبدگردانی اختصاصی آگاه هم اطلاعات بیشتری کسب کنید:
   https://goo.gl/kpc81b

   ۰
 14. AS3646 گفت:

  با سلام
  با خرید سهامی در بورس پس از رسیدن فصل تقسیم سود شرکت دارندگان سهام چطور به سود تقسیم شده دست پیدا میکنه؟

  ۰
 15. حامد عزاباديان گفت:

  کاش درباره سرمایه گذاری در اسناد "اخزا" هم اینجا یه توضیح و مقایسه داشتیم.

  ۰
 16. AQ8646 گفت:

  سلام
  بازم از راهنمایی های خوب و مدرن آگاه ممنونیم. آگاه را به همه دوستان و اقوام توصیه کنیم.

  ۰
 17. AF5884 گفت:

  سلام - ممنون بابت توضیحات

  ۰
  • ClubAgah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   امیدوار هستیم مطالبی که ارائه شده راهنمای کاربردی برای سرمایه گذاری شما در بازار بورس باشد.

   ۰
 18. AS6651 گفت:

  سلام چند روز پیش مشکلمو مطرح کردم متاسفانه هنوز کسی جواب نداده میشه راهنمایی کنید؟
  توی باشگاه که رتبه ها رو نشون میده نفر اول اون روز (شهرام ادیم با کد AE0476) نوشته بود هر کس منو معرف خودش بزنه ۱۰۰۰۰ امتیاز بهش میدم. من این کار رو کردم ولی ایشون نداد. چکار کنم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   این موارد را لازم است از معرف خود پیگیر باشید و بررسی این مشکل مربوط به بآشگاه نمی‌شود.
   باتشکر

   ۰
 19. AS6454 گفت:

  باسلام واحترام
  مقاله ساده واموزشی خوب بود .ای کاش رشته دانشگاهی برای بورس تشکیل شودوکتاب های تخصصی در مورد بورس هم ترجمه ونوشته شود .
  این نوع سرمایه گذاری گزینه خوبی است که درجوامع مختلف گسترش پیدا کرده که در کشورماهم نیازمند حمایت وصداقت وعدالت سازمانهای مختلف ودولت در زمینه اقتصادوعوامل موثردربازار تولید ومصرف،صادرات و واردات ،وثبات درقوانین وبرنامه ریزی، هدایت وسرمایه های کلان در کشور است.

  ۰
 20. AS8643 گفت:

  باسلام خدمت زحمت کشان کارگزاری آگاه
  مطالب و خدمات عالی دارید . با سپاس فراوان

  ۱
 21. AR8176 گفت:

  باسلام، در خصوص سپردن سرمایه گذاری به سبدگردانها، لطفا بفرمایید میزان مبلغی که بعنوان کارمزد به سبدگردان پرداخت میشود، چند درصد است؟سپاسگزارم

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ کارمزد سبدگردان‌های مختلف بنا به سیاست‌های هرکدام متفاوت است. کارمزد شرکت سبدگردان آگاه از دو بخش تشکیل شده است؛ ۱. کارمزد ثابت ۲. کارمزد متغیر. کارمزد ثابت ۱ درصد از اصل سرمایه است که برای مبالغ بالاتر از ۱ میلیارد تومان از سرمایه‌گذار اخذ نمی‌شود امّا بخش اصلی کارمزد سبدگردانی که کارمزد متغیر است ارتباط مستقیم با سودآوری سبد دارد؛ به این معنا که کارمزد شرکت سبدگردان از مازاد سود سبد نسبت به نرخ سود بدون ریسک محاسبه می‌شود؛ اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بیان کنیم می‌توان گفت نرخ سود بدون ریسک عمدتاً سود بانکی در نظر گرفته می‌شود. فرض کنید سود بانکی ۱۵ درصد بوده و سبدگردان برای شما ۷۰ درصد سودآوری داشته، تا سقف ۱۵ درصد تمام سود متعلّق به شماست و از مازاد ۱۵ درصد یعنی از ۵۵ درصد (۵۵=۱۵-۷۰)، ۲۰ درصد آن متعلق به شرکت و مابقی آن متعلّق به سرمایه‌گذار خواهد بود.
   برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید:
   ۰۲۱-۹۱۰۰۴۰۰۱

   ۰
 22. AD0990 گفت:

  باسلام
  پیشنهاد شما برای مبتدی چیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شروع آشنایی با بورس به شما پیشنهاد می‌کنیم به بلاگ سایت بآشگاه، مطلب ” سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان: راهنمای کامل” مراجعه کنید، چراکه این مطلب برای تازه واردان در بورس قرار داده شده‌است. همچنین مطالب آموزشی موجود در بخش “آموزش بورس” شما را از نحوه شروع در بورس تا حرفه‌ای شدن، راهنمایی می‌نماید. “فیلم های آموزشی رایگان” نیز در خصوص بازار بورس از مبتدی تا پیشرفته در بلاگ بآشگاه قرار گرفته‌است. علاوه بر آن، واحد آموزش کارگزاری آگاه دوره‌هایی را به صورت حضوری و آنلاین از مبتدی تا پیشرفته برگزار می‌کند که می‌توانید از بخش” آموزش” سایت بآشگاه در این کلاس‌ها ثبت‌نام نمایید.

   ۰
 23. AS8993 گفت:

  سلام، لطفا در مورد سیاستهای حمایتی جدید بورس در حوزه معاملات غیرمستقیم توضیحات آموزشی لازم را ارائه فرمایید.

  ۰
 24. AM3347 گفت:

  عرض سلام و وقت بخیر به همه فعالین بازار
  منتظر مطالب اموزشی بیشتری هستیم
  بارم ممنون

  ۰
 25. AP8209 گفت:

  باسلام
  مطلب بسیار اموزنده و مفید بود
  باتشکر

  ۰
 26. AR9759 گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشی واقعا مطالبتون راه گشابود تشکر ویژه از کارگزاری آگاه

  ۰
 27. AR6045 گفت:

  سلام طریقه جدید سجام چطوره

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ثبت نام سامانه سجام، از طریق ثبت نام در سامانه آگاه اسپرس امکانپذیر شده است.
   یعنی زمانی که در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام خود را انجام دهید، مجدد نیازی به ثبت نام در سامانه سجام نخواهید داشت.
   باتشکر

   ۰
 28. AR6045 گفت:

  سلام تغییرکارگزاری به چه شیوه ایه؟

  ۰
 29. AT0100 گفت:

  سلام
  پس از تایید هویت و صدور کد بورسی در سامانه سجام ، آیا امکان تغییر و ویرایش اطلاعات هست ؟
  مثلا شماره حساب بانکی .

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   برای ویرایش اطلاعات حساب در سامانه سجام باید از طریق بخش ویرایش اطلاعات در همین سامانه اقدام کنید. اما برای تغییر اطلاعات حساب در کارگزاری آگاه باید اطلاعات هویتی و اطلاعات حسابتان را از طریق ایمیل به آدرس crm@agah.com ارسال کنید.

   ۰
 30. AO3441 گفت:

  سلام منم اتفاقا روش تغییرکارگزاری میخواستم تغییربه اگاه بدم

  ۰
 31. AM5841 گفت:

  تغيير کارگزاری هزينه داره يا نه؟

  ۱
 32. AS9277 گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از لینک بودن برخی اصطلاحات با مطالب موجود
  اگر ممکنه اصطلاحات بیشتری را لینک کنید.
  ممنون

  ۰
 33. AR9843 گفت:

  سلام
  مطالب خوبی بود برای پیدا کردن ی دیدگاه مناسب به بورس

  ۰
 34. AS4691 گفت:

  بسیار عالی-بابت مفاهیم اولیه سرمایه گذاری در بورس بسیار سپاسگزارم-سرمایه گذاری مستقیم بهینه است

  ۰
 35. مالک رسولی گفت:

  سلام
  آیا درصد کارمزد در کارگزاریها متفاوت هست یا یکسان می باشد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   قانون برای تمام کارگزاری‌ها یکسان است اما برخی از کارگزاریها برای معاملات زیر ۵۰۰ هزار تومان کارمزدی به اندازه ۵۰۰ هزار تومان دریافت میکنند. این مورد در رابطه با کارگزاری آگاه صدق نمی کند و طبق قوانین سازمان کارمزد دریافت می شود.

   ۰
 36. AQ3705 گفت:

  صنایع ارزآور و صادراتی بازار سرمایه چشم‌انداز روشنی دارند و ارزنده هستند.

  ۰
 37. AR0844 گفت:

  سلام فرق onlineباofflineرالطفاتوضیح بدهید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   منظور شما از آنلاین و آفلاین در چیست؟ در کلاس های آموزشی یا معاملات؟
   در خصوص معاملات در همین مطلب ذکر شده است.
   در سفارش خرید به صورت اینترنتی یا سفارش آفلاین کارگزاری پس از مشاهده سفارش، آن را به هسته بورس ارسال خواهد کرد. در هر ساعتی از شبانه روز می توانیم سفارش اینرنتی یا آفلاین را ثبت کنید و معامله گر کارگزاری در اولین روز کاری به آن رسیدگی خواهد کرد. در سفارش ها و معاملات آفلاین بورسی نیاز به امضای برگه درخواست ندارد. سفارش اینترنتی همانند سفارش آنلاین در لحظه به هسته بورس ارسال نمی شد و ممکن است با ۱۵ دقیقه تاخیر در سامانه بورس ثبت شود.
   در زمان گشایش حساب معاملات آنلاین آزمونی از سوی کارگزاری برگزار میشود که باید در آن شرکت نمایید. بعد از دریافت دسترسی معاملات انلاین بورسی می توانید به صورت آنلاین و بدون واسطه درخواست ها را به بورس ارسال کنید. ساعت معاملات بورس و فرابورس و ارسال سفارش های انلاین فقط از ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ روزهای کاری است. برای دریافت دسترسی آنلاین حتماً سرمایه گذار بورسی باید مدرک تحصیلی دیپلم یا بالاتر از آن را ارائه کند. لذا کسانی که به هر دلیل نتوانند مدرک تحصیلی خود (حداقل دیپلم) را ارائه کنند می توانند از ارسال سفارش اینترنتی یا اردر آفلاین استفاده کنند.

   ۱
 38. AT2404 گفت:

  سلام ممنون از مطالب آموزشیتون
  بنده تازه وارد کارگزاری آگاه شدم و دارم تو کلاساتون شرکت می کنم امیدوارم با راهنمایی های کارگزاری آگاه بتونم تو بازار سرمایه موفق باشم

  ۰
 39. AO9040 گفت:

  سلام . لطفا درباره بازارهای مالی نوین هم مطالبی ارائه کنید . با سپاس از زحمات شما .

  ۲
 40. AS5465 گفت:

  سلام
  ایا به نظر ما استراتژیی که مناسب سود اوری بالای ۶۰ درصد در بورس ایران باشه میشه پیدا کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   نمیشه با استراتژی ها به دید درصد نگاه کرد. از یک سو هم استراتژی ای تابع نوع بازار است یعنی در بازار صعودی یک روش و در بازارهای نوسانی یک استراتژی دیگر جواب خواهد داد . همچنین درصد سود انتظاری نیز به تورم بسیار وابسته است. معمولا این روشها یک الگورتیم معاملاتی است که هنوز در بازار ایران امتحان خودشو پس نداده است.

   ۰
 41. AT3419 گفت:

  سلام، برای خرید واحد های صندوق آگاه مراحل را ذکر بفرمایید.
  ضمنا چرا مثل سایر صندوق ها مبلغ هر واحد حدود ۱ میلیون ریال نیست؟
  درخصوص بازده و شرایط خاص هم بفرمایید.
  ایا میشه انلاین از خود سامانه خریداری کرد؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   در خصوص خرید واحدهای صندوق آگاه اگر برای اوّلین بار قصد انجام این کار را دارید باید به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کرده و با ارائه مدارک هویتی خود از جمله شناسنامه و کارت ملّی، فرم درخواست صدور واحد را تکمیل نموده و تعداد واحدهای مورد نظر خود را خریداری کنید.
   قیمت واحد هر صندوق بر اساس خالص ارزش کل دارایی‌های آن صندوق به صورت روزانه محاسبه می‌شود لذا واضح است که قیمت هر واحد از صندوق‌های مختلف متفاوت باشد.
   در خصوص بازده صندوق مشترک آگاه شما می‌توانید به وب‌سایت صندوق مراجعه کرده و از بخش «لینک‌های مرتبط» گزینه «بازده صندوق» را انتخاب کرده و بازدهی صندوق را در ادوار مختلف مشاهده فرمایید؛ بدین منظور آدرس وب‌سایت در زیر برای شما قرار داده شده است:
   http://agah-fund.ir/
   در خصوص خرید و فروش آنلاین این امکان وجود دارد ولی برای خرید اوّل ابتدا باید به صورت حضوری احراز هویت شده و سپس برای خرید و فروش‌های بعدی به صورت آنلاین به وب‌سایت صندوق مراجعه کرده و از قسمت «ورود سرمایه‌گذاران» اقدام به خرید و فروش آنلاین واحد‌های خود کنید.
   موفّق باشید

   ۱
 42. AT8891 گفت:

  سلام. به نظر من مطلب گویا و مفیدی بود.سپاس

  ۱
 43. AQ4689 گفت:

  آیا حرفه ای های بورس تمام خریدهایشان و تمام تحلیلهایشان صحیح است؟ می توان با مطالعه تمام خریدهایشان به سود برسد؟

  ۰
 44. AT5925 گفت:

  سلام.روز شما بخیر.
  در کلیپ هایی که برای اموزش بورس در باشگاه قرار داده شده ایا اموزشی از تکنیکال هم قرار دارد؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله دوست گرامی
   فیلم های آموزشی رایگان در بلاگ باشگاه، آموزش تحلیل تکنیکال از مبتدی تا پیشرفته را شامل خواهد شد.

   ۰
 45. AT3996 گفت:

  سلام مطالب بسیار ارزنده ای بود امیدوارم که همه سرمایه هاشون را در بورس بیارن تا موتور محرکه اقتصاد کشورمون به کار بیفته

  ۱
 46. AS8996 گفت:

  سلام لطفاً در مورد معامله در بورس کالا و نحوه ورود به آن نیز مقاله آموزشی بذارید. ممنون

  ۰
 47. AV0271 گفت:

  با سلام
  لطفا در خصوص سرمایه گذاری در صندوق ها خصوصا صندوق آگاه و شرایط آنها و همچنین ضمانت های آنها را هم توضیحاتی ارائه نمائید. باتشکر

  ۰
 48. AU0902 گفت:

  روش‌های مختلفی برای شروع فعالیت و سرمایه‌گذاری در بازار بورس وجود دارد. سرمایه‌گذاری در بورس به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم امکان‌پذیر است

  ۰
 49. AU0902 گفت:

  سلام
  آیا درصد کارمزد در کارگزاریها متفاوت هست یا یکسان می باشد؟ ودر معامله در صد تخفیف رو کجا میتوان دید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   کارمزد معاملات در برخی کارگزاری ها ممکن است باهم متفاوت باشد. برای مثال برای معاملات زیر ۵۰۰ هزار تومان کارمزد بیشتری دریافت کنند. اما در کارگزاری آگاه کارمزد همه معاملات یکسان و مطابق با دستوالعمل بورس است.
   اگر منظور شما از درصد تخفیف؛ تخفیف در معاملات کارگزاری آگاه است، لازم است تا به قسمت گزارش های ریالی خود در بآشگاه مشتریان مراجعه فرمایید.
   باتشکر

   ۰
 50. AU0902 گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  از به موقع پاسخ دادن به سوالات که خود نوعی احساس مسولیت کارگزاری اگاه و باشگاه اگاه است ممنون وسپاسگزارم !!!!!!!

  ۰
 51. BA3092 گفت:

  سلام
  با کد معاملاتی اگاه میتونم تو فارکس هم معامله انجام بدم

  ۰
 52. AU3172 گفت:

  سلام
  برای سبد گردانی چه مقدار سرمایه نیاز است ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   خدمات سبدگردانی در شرکت سبدگردان آگاه در حال حاضر برای سرمایه های بیشتر از ۸۰۰ میلیون تومان انجام می شود.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: