آموزش خرید و فروش سهام در بورس برای تازه واردان

 • ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۲۶۷ نظر
 • ۲۶۷۳۳۰ مشاهده
آموزش خرید و فروش سهام برای تازه واردان

نرم‌افزار آساتریدر آگاه، خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد که در انواع سیستم‌ عامل‌ها و پلتفرم‌ها در دسترس معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار داده شده است. بدون نیاز به نصب اپلیکیشن و در پلتفرم‌های مختلفی مانند لپ‌تاپ، موبایل و تبلت با سیستم عامل‌های مختلف، می‌توانید از آساتریدر استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم به آموزش خرید و فروش سهام برای تازه واردان بپردازیم و نحوه کار با سامانه معاملاتی آساتریدر را شرح دهیم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:


اولین گام برای شروع معاملات در بازار بورس، ثبت نام و دریافت کد بورسی است. برای دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه باید از طریق سامانه آگاه اکسپرس اقدام کنید. در هنگام ثبت نام در این سامانه، یک نام کاربری و کلمه عبور برای خود انتخاب می‌کنید. پس از دریافت کد بورسی، می‌توانید با همان نام کاربری و کلمه عبور وارد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری آگاه شوید. برای ثبت نام و دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه روی دکمه زیر کلیک کنید.

با توجه به آخرین مصوبه‌های سازمان بورس، تمام افراد در هر رده سنی و با هر میزان تحصیلات، می‌توانند برای ثبت ‌نام و دریافت کد بورسی اقدام کنند. دقت داشته باشید ثبت‌ نام کد بورسی برای افراد زیر ۱۸ سال توسط ولی و قیم قانونی آن‌ها امکان‌پذیر است. تمامی این افراد بعد از دریافت کد بورسی می‌توانند از طریق سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه، معاملات خود را در بازار بورس شروع کنند.

انواع روش‌های خرید و فروش سهام در بورس

برای خرید و فروش سهام در بورس راه‌های مختلفی در دسترس است که عبارتند از:

۱. مراجعه حضوری به شعب کارگزاری آگاه

۲. ثبت سفارش از طریق سامانه آفلاین معاملات کارگزاری آگاه

۳. ثبت سفارش از طریق سامانه آنلاین معاملات کارگزاری آگاه (تقریبا تمام معامله‌گران از این روش سفارشات خود را ثبت می‌کنند)

آموزش خرید و فروش سهام در بورس از طریق سامانه معاملات آگاه

همان‌طور که اشاره کردیم، در گام اول باید از طریق سامانه آگاه اکسپرس برای ثبت نام و دریافت کد بورسی اقدام کنید. بعد از دریافت پیامک از کارگزاری آگاه مبنی بر امکان آغاز معاملات، می‌توانید با نام کاربری و کلمه عبوری که در سامانه آگاه اکسپرس در زمان ثبت نام مشخص کرده‌اید، از طریق سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه به نشانی online.agah.com فرآیند خرید و فروش سهام را شروع کنید. لازم به ذکر است تا پیش از صدور کد بورسی توسط کارگزاری آگاه، به هیچ عنوان نمی‌توانید معاملات خود را در بازار بورس، آغاز کنید.

نکته: اگر نام کاربری و کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید، برای بازیابی می‌توانید طبق تصویر زیر از طریق گزینه «فراموشی رمز عبور» اقدام کنید.

چگونه حساب معاملاتی خود را شارژ کنیم؟

اولین گام برای خرید سهام در بازار بورس، شارژ حساب معاملاتی است. شارژ حساب معاملاتی در کارگزاری آگاه به پنج روش مختلف امکان‌پذیر است:

۱- پرداخت شتابی

ساده‌ترین روش برای شارژ حساب معاملاتی برای مشتریان آگاه، استفاده از روش «پرداخت شتابی» است. مطابق تصویر زیر برای پرداخت شتابی می‌توانید از دو قسمت منوی اصلی در سمت راست و دسترسی سریع در سمت چپ صفحه استفاده کنید. با کلیک روی گزینه پرداخت شتابی و انتخاب علامت «+ سبز رنگ» در بالای صفحه، پنجره واریز مبلغ نمایش داده می‌شود. در این مرحله باید مبلغ مورد نیاز برای انجام معامله را به ریال وارد و پس از انتخاب یکی از درگاه‌های بانکی، گزینه پرداخت را کلیک کنید. با این کار به صفحه بانکی انتخاب ‌شده جهت واریز مبلغ هدایت می‌شوید؛ پس از انجام این فرآیند در قسمت بالای صفحه، مبلغ واریزی شما در بخش «مانده قابل معامله» نمایش داده می‌شود. دقت داشته باشید که سقف واریز مبلغ از روش «پرداخت شتابی» ۵۰ میلیون تومان است.

پرداخت شتابی آساتریدر۲- فیش واریز نقدی

روش دوم برای افزایش اعتبار یا واریز وجه به حساب معاملاتی، فیش واریز نقدی است. در این روش می‌توانید مبالغ بالای ۵۰ میلیون تومان را به حساب معاملاتی خود واریز کنید. برای این کار، باید از منوی اصلی سامانه معاملات آنلاین، گزینه «فیش واریز نقدی» را انتخاب کنید. بعد از نمایش پنجره مربوط به واریز مبلغ، اطلاعات لازم را در کادرها درج و یکی از شماره حساب‌های کارگزاری آگاه را به منظور پرداخت پول، انتخاب کنید. در نهایت تصویر فیش واریزی را در صفحه بارگذاری کنید. با کلیک روی دکمه «ذخیره» حساب معاملاتی شما در اسرع وقت شارژ خواهد شد.

فیش واریز نقدی آساتریدر

انتقال وجه باشگاه به حساب معاملاتی

 

۳- انتقال وجه بآشگاه به حساب معاملاتی

روش سوم برای افزایش اعتبار یا واریز مبلغ برای انجام معاملات، «انتقال وجه بآشگاه» است. شما با انجام فعالیت‌های مختلف در حساب کاربری «بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه» می‌توانید امتیاز ریالی کسب کنید. برای استفاده از وجه موجود در حساب بآشگاه، از طریق سامانه معاملات آنلاین، درخواست انتقال وجه بآشگاه به حساب معاملاتی را ثبت کنید. برای این کار باید از طریق گزینه‌های دسترسی سریع در قسمت چپ صفحه، درخواست خود را تکمیل کنید.

به نکات زیر توجه کنید:

 • علاوه بر امکان انتقال وجه نقد بآشگاه به حساب معاملاتی، می‌توانید با ریال بآشگاه از کارگزاری آگاه اعتبار معاملاتی دریافت کنید. برای آموزش نحوه دریافت اعتبار معاملاتی پیشنهاد می‌کنیم مطلب «روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه» را مطالعه کنید.
 • طبق مصوبه سازمان بورس حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید سهام (بدون احتساب کارمزد) ۵۰۰ هزار تومان است.

۴- حساب متصل بانکی (حساب وکالتی)

اتصال حساب بانکی به حساب معاملاتی، برای افرادی که مشتری بانک ملت یا سامان هستند، امکان‌پذیر است. برای این فرآیند لازم است مشتری در گام اول درخواست لینک حساب را از طریق شعب کارگزاری آگاه پیگیری کرده و در گام دوم فرم‌های دریافتی از کارگزاری را به بانک مورد نظر انتقال دهد. با این کار مطابق با تصویر زیر، در صفحه مربوط به خرید سهام، در بخش «منبع مالی» گزینه جدیدی با عنوان «حساب نزد کارگزاری» اضافه خواهد شد. با انتخاب این گزینه مبلغ مورد نیاز برای خرید سهام به صورت مستقیم از حساب بانکی شما کسر می‌شود و دیگر نیازی به شارژ حساب معاملاتی در سامانه معاملات آنلاین نیست.

حساب متصل بانکی (حساب وکالتی)

۵- دستگاه کارت‌خوان در شعب آگاه (دستگاه پوز بانکی)

برخی از مشتریانی که به صورت حضوری به شعب کارگزاری آگاه مراجعه می‌کنند، می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در شعب، برای شارژ حساب معاملاتی خود به حساب کارگزاری آگاه، پول واریز کنند. در همین راستا باید فرد هنگام مراجعه، کارت ملی و کارت بانکی خود را به همراه داشته باشد. نام صاحب حساب با نام دارنده کد بورسی باید یکسان باشد. همچنین فرد مراجعه‌کننده برای شارژ حساب معاملاتی خود نمی‌تواند از کارت بانکی دیگران استفاده کند.

چگونه نماد یک سهم را جست‌وجو کنیم؟

برای جستجوی نماد مورد نظر در سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه، باید از قسمت بالای صفحه در کادر جستجو نام نماد را وارد و روی شکل ذره‌بین کلیک کنید. حال نمادی که جستجو کردید نمایش داده خواهد شد و با کلیک روی آن، اطلاعات نماد از قبیل جدول عرضه و تقاضا، مشخصات نماد، نمودار روند سهم و اطلاعات حجم خرید و فروش حقیقی و حقوقی نمایش داده می‌شود.

چگونه می‌توانیم سهام بخریم؟

بعد از جستجوی نماد، کنار نام نماد دو شکل رنگی سبز و قرمز برای خرید و فروش آن وجود دارد. با کلیک روی شکل سبز رنگ، پنجره ثبت سفارش خرید سهام، نمایش داده می‌شود؛ مطابق با تصویر زیر، در کادر شماره ۱ که بازه قیمت خرید روز سهم در کنار آن نوشته‌ شده است، قیمتی که تمایل به خرید دارید را وارد کنید. در کادر شماره ۲ میزان حجم خرید سهم مورد نظر را وارد کنید. برای راحتی در محاسبه حجم خرید، می‌توانید روی شکل «ماشین‌ حساب» کلیک و سرمایه‌ای که برای خرید در نظر دارید را وارد کنید. پس از اعمال، حجم خرید با توجه به سرمایه‌ای که ثبت کرده‌اید نمایش داده می‌شود. بعد از انجام این فرآیند، گزینه شماره ۳ را کلیک کنید. سفارش خرید شما توسط سازمان بورس بررسی‌ و در جدول عرضه و تقاضای نماد اعمال می‌شود. بر طبق به قیمت و حجمی که ثبت کرده‌اید، سفارش شما انجام خواهد شد.

 

چگونه میتوانیم در بورس سهام بخریم

چگونه می‌توانیم سهام خود را بفروشیم؟

برای فروش سهام، با کلیک روی شکل قرمز رنگ در کنار نام نماد، پنجره ثبت سفارش فروش نمایش داده می‌شود. طبق تصویر زیر و مشابه روش ثبت سفارش خرید در بخش قبلی، در کادر شماره ۱ قیمت مدنظر خود را که باید در بازه قیمت روز سهم باشد، وارد کنید و در کادر شماره ۲ میزان حجم فروش سهام را مشخص کنید. با انجام این کار ارزش ناخالص سفارش نمایش داده می‌شود. در انتها با انتخاب گزینه شماره ۳ سفارش توسط سازمان بورس بررسی‌شده و بنا به قیمت و حجمی که ثبت کرده‌اید، سفارش فروش در جدول عرضه و تقاضای نماد جای گرفته و فروش دارایی سهام انجام خواهد شد.

چگونه میتوانیم سهام خود را در بورس بفروشیم

قفل سرخطی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

کارگزاری آگاه برای راحتی و تسریع فرایند ثبت سفارش سرخطی در سامانه معاملات آنلاین، آیکون قفل را در کنار قیمت سرخطی (خرید و فروش) قرار داده است. معامله‌گرانی که قصد ثبت سفارش سرخط خرید یا فروش دارند، می‌توانند بعد از وارد کردن قیمت مورد نظر، از علامت قفل در کنار قیمت سرخطی استفاده کنند. با این کار دیگر نیازی به ویرایش دستی قیمت سفارش ثبت شده نیست. به عبارت دیگر، با انتخاب آیکون قفل، سفارش شما مطابق با قیمت سرخطی به هسته معاملات بورس ارسال خواهد شد (برای استفاده از این گزینه، پیشنهاد می‌کنیم مبلغی را همیشه در مانده قابل معامله خود نگه دارید).

قفل سرخطی

چگونه پول حاصل از فروش سهام را برداشت کنیم؟

برای برداشت وجه در سامانه معاملات آنلاین آساتریدرآگاه، می‌توانید از طریق منوی اصلی و یا از طریق دسترسی سریع سمت چپ صفحه اقدام کنید؛ با کلیک روی گزینه تقاضای وجه پنجره‌ای نمایش داده می‌شود. در این مرحله می‌توانید با انتخاب کادر شماره ۱ الی ۳ که تاریخ‌های ثابت را نمایش می‌دهند روز واریز وجه به حساب بانکی را مشخص کنید. اگر تاریخ خاصی غیر از ۳ انتخاب اول مد نظر شما است، می‌توانید از کادر شماره ۴ تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید. در هر چهار کادری که قیمت در آن نمایش داده می‌شود شما می‌توانید میزان مبلغ درخواستی را مطابق با مبلغ موجود در بخش «مانده قابل معامله» ویرایش کنید. در ادامه از کادر شماره ۵ باید یکی از شماره حساب‌های تعریف‌شده در کارگزاری را انتخاب و در نهایت روی گزینه شماره ۶ کلیک کنید.

چگونه پول حاصل از فروش سهام را برداشت کنیم؟

راهنمای سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه

علاوه بر توضیحات ارائه شده، برای آشنایی با تمام امکانات در سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه، پس از ورود به صفحه معاملاتی می‌توانید مطابق تصویر زیر روی گزینه «علامت سؤال» کلیک کنید؛ با این کار تمامی امکانات موجود در سامانه معاملات با توضیح لازم، نمایش داده می‌شود.

راهنمای سامانه معاملاتی آساتریدر

بررسی مزایای انجام معاملات به شیوه آنلاین 

اولین مزیت مهم در این روش از انجام معاملات، دقت و سرعت زیاد در فرایند ثبت و ارسال سفارش به هسته معاملات بورس است. مزیت دوم این روش، غیرحضوری بودن فرایند خرید و فروش سهام است و معامله‌گر نیازی به مراجعه حضوری و اتلاف وقت برای ثبت سفارشات خود، نخواهد داشت. با استفاده از این روش، افراد می‌توانند در هر ماکن و زمانی سفارشات خود را به راحتی از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری آگاه، ثبت کنند. یکی دیگر از مزیت‌های این روش، امکان بررسی لحظه‌ای روند معاملات در بازار است، معامله‌گران در این روش می‌توانند به راحتی روند تمام معاملات را در بازار بورس بررسی و مشاهده کنند علاوه بر این، امکان ویرایش و حذف سفارشات ثبت‌شده توسط مشتری در سامانه معاملات آنلاین آگاه وجود دارد.

چگونه سهام خوب بخریم؟

برای پیدا کردن سهام مناسب و شناسایی بهترین زمان خرید و فروش، چند روش وجود دارد. شما می‌توانید در کلاس‌های آموزشی مدرسه بورس آگاه شرکت کنید و با یادگیری تکنیک‌های معاملاتی و روش‌های تحلیلی مختلف، استراتژی سرمایه‌گذاری خود را شخصا تدوین کنید. این روش برای افرادی که وقت و انرژی کافی برای شرکت در کلاس‌ها را دارند و می‌توانند تحرکات قیمتی و اخبار بازار را دائما تحت نظر داشته باشند، روش بسیار مناسبی است که می‌تواند به سرمایه‌گذاری پرسود منجر شود. برای مشاهده فهرست دوره‌های آموزشی آگاه کلیک کنید:

گزینه بعدی، استفاده از خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری است. البته در این روش هم لازم است تا حدودی دانش بورسی داشته باشید. شرکت «مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه» (سایت همفکران) به ‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه آگاه، نخستین شرکت مشاور سرمایه‌گذاری در کشور است که در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار شد. خدمات سایت همفکران شامل موارد زیر است:

 • تحلیل های بنیادی و تکنیکال
 • اخبار موثق شرکت‌ها و صنایع
 • مصاحبه با شرکت‌ها
 • پوشش شایعات و شنیده‌های بازار
 • رصد کل معاملات از نگاه سبد گردان‌ها
 • پرسش و پاسخ به‌ صورت آنلاین
 • بررسی نبض بازار در هر دقیقه و …

ارائه بخشی از این خدمات نظیر نبض بازار، به صورت رایگان است و تمامی افراد امکان استفاده از این اطلاعات را دارند؛ اما بخش دیگری از این خدمات نیاز به ساخت حساب کاربری در سایت همفکران دارد. برای ثبت‌ نام می‌توانید از طریق دکمه زیر اقدام کنید:

گزینه دیگر، که امکان سرمایه‌گذاری بی‌دغدغه را در اختیارتان می‌گذارد، استفاده از روش‌های غیر مستقیم سرمایه‌گذاری است؛ روش‌هایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی که در آن‌ها مدیریت دارایی خود را به دست افراد حرفه‌ای و باتجربه می‌سپارید. با هر میزان ریسک‌پذیری و هر میزان سرمایه‌ای، می‌توانید گزینه مناسب خود را در میان صندوق‌های آگاه پیدا کنید: صندوق‌های سهامی آگاه، آگاس و زمرد برای افرادی که ریسک‌پذیری بالایی دارند و بازدهی بالا می‌خواهند و صندوق‌های همای و یاقوت برای افرادی که سود ثابت و سرمایه‌گذاری بدون ریسک را ترجیح می‌دهند. اخبار و اطلاعات مدیریت دارایی آگاه را در وب سایت آگاه اینوست دنبال کنید:


سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده نحوه خرید و فروش سهام برای تازه‌ واردان از طریق سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه را آموزش دهیم. برای شروع سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام و آشنایی بیشتر با بازار بورس، پیشنهاد می‌کنیم از «خدمات آموزشی کارگزاری آگاه» بهره‌مند شوید. افراد تازه‌وارد در بازار بورس با خواندن این مقاله می‌توانند اطلاعات بسیار خوبی درباره شروع فرآیند خرید و فروش سهام، از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری آگاه کسب کنند. بخشی از این اطلاعات درباره نحوه شارژ حساب معاملاتی، نحوه جستجوی نماد، خرید و فروش سهام از طریق سامانه و برداشت وجه حاصل از فروش سهام در بازار است.

267 پاسخ به “آموزش خرید و فروش سهام در بورس برای تازه واردان”

 1. نفیسه چاوشی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت همه زحمت کشان کارگزاری آگاه و باشگاه

  سپاس فراوان بابت مطابت بسیار مفید و کاربردیتون
  یه سوال میخواستم بپرسم از خدمتتون که آیا امکان داره تعداد نمادهایی که در لیست دیده بان قرار داده میشه، افزایش پیدا کنه؟

  با تشکر

  ۶
 2. hamed farahani گفت:

  راحت ترین کارگزاری که دیدم تا حالا من بقیه رو هم امتحان کردم به خاطر شغلم که تریدر هستم ولی اگاه از همه راحت تره کار کردن باهاش

  ۷
 3. AW9417 گفت:

  با سلام
  ممنون از توضیحات خوب و کاملی که ارائه دادید. کار با نرم افزار آساتریدر در مقایسه با نرم افزار سایر کارگزاری ها بسیار راحته و آسون هستش
  با تشکر از کاگزاری آگاه

  ۶
 4. AU6066 گفت:

  با سلام
  سپاسگذار از خدماتی که به مشتریان خود ارائه میدهید
  در صورت امکان آموزش‌های لازم در مورد معاملات آتی را هم انجام دهید

  ۱۲
 5. BB4463 گفت:

  بسیار عالی استفاده کردم فقط یه چیزی مگه درخواست واریز وجه سه روز طول نمیکشه؟ اونجوری که شما گفتین ۲ روز شد

  ۲۷
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   تقاضای وجه دو روز کاری به طول می انجامد.

   ۱۴
   • مهدی گفت:

    با سلام کد بورسی چندروز بعد از ثبت نام ارسال میشود؟

    ۲۴
    • Agah گفت:

     سلام دوست عزیز،
     بعد از انجام فرآیند احرازهویت در صورتی که به دفتر کارگزاری یا شعب مراجعه کرده باشید، تا ۲ روز کاری کد بورسی برای شما صادر خواهد شد. این زمان برای دفاتر پیشخوان مقداری بیشتر خواهد بود.

     ۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 31