آموزش خرید و فروش سهام برای تازه واردان

 • ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۲۶ نظر
 • ۴۷۶۷ مشاهده
آموزش خرید و فروش سهام

نرم‌افزار آساتریدرآگاه، شامل خدمات متنوعی است که در انواع سیستم‌عامل‌ها و پلتفرم­‌های مختلف در دسترس معامله گران و سرمایه گذاران قرار داده شده و نکته قابل‌توجه این است که نرم‌­افزار آسا بدون نیاز به نصب اپلیکیشن در پلتفرم­‌های مختلف مانند: لپ‌تاپ، موبایل و تبلت با سیستم­‌عامل­‌های مختلف برای کاربران قابل‌استفاده است.

در این مطلب قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

چگونه وارد سامانه معاملاتی شوم؟

چگونه حساب معاملاتی خود را شارژ کنم؟

چگونه سهام خرید و فروش کنم؟

چگونه پولم را برداشت کنم؟

 

اولین قدم برای آغاز معاملات در بورس، کد بورسی است. دریافت کد بورسی در کارگزاری آگاه از طریق سامانه آگاه اکسپرس انجام می‌شود. در زمان ثبت نام در این سامانه شما یک نام کاربری و کلمه عبور برای خود انتخاب می‌کنید. در ادامه پس از دریافت کد بورسی با همین نام کاربری و کلمه عبور می‌توانید در سامانه معاملاتی وارد شوید.

 

نکته ۱: افرادی که در زمان ثبت نام کد بورسی مدرک تحصیلی دیپلم ارائه داده‌اند، ‌می توانند از طریق نرم افزار آنلاین آگاه اقدام به خرید و فروش سهم نمایند.

نکته ۲: اشخاصی که مدرک تحصیلی دیپلم ندارند یا کم‌تر از ۱۸ سال سن دارند، باید از طریق پنل معاملاتی آفلاین اقدام به خرید و فروش کنند. برای آموزش خرید و فروش آفلاین می‌توانید مطلب آموزش پنل معاملاتی آفلاین کارگزاری آگاه (اینترنتی) را مطالعه کنید.

 

چگونه وارد سامانه معاملاتی آنلاین شوم؟

پس از دریافت پیامک از کارگزاری مبنی بر امکان آغاز معاملات، می‌توانید با نام کاربری و کلمه عبوری که در سامانه آگاه اکسپرس در زمان ثبت نام مشخص کرده اید از طریق سامانه آساتریدرآگاه به آدرس online.agah.com اقدام به خرید و فروش کنید.لازم به ذکر است تا پیش از صدور کد بورسی توسط کارگزاری آگاه قادر به انجام معاملات در این سامانه نیستید. لذا بعد از صدور کد بورسی، می‌توانید از خدمات متنوع آن در انجام معاملات بورسی خود بهره­‌مند شوید.

نکته:  چنانچه نام کاربری و کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید برای بازیابی آن‌ها می‌توانید از طریق گزینه “فراموشی رمز عبور” اقدام کنید.

ورود به سامانه معاملاتی آنلاین آگاه

چگونه برای خرید سهام حساب معاملاتی را شارژ کنم؟

برای خرید سهام لازم است پیش از ارسال سفارش حساب معاملاتی خود را شارژ کنید. برای شارژ حساب در کارگزاری آگاه ۳ روش وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک از این ۳ روش می‌پردازیم.

پرداخت شتابی

معمول‌ترین و ساده‌ترین روش برای شارژ حساب معاملاتی پرداخت شتابی است. مطابق تصویر زیر برای پرداخت شتابی می‌توانید از دو قسمت منوی اصلی در سمت راست و دسترسی سریع در سمت چپ صفحه استفاده نمایید. با کلیک بر روی گزینه پرداخت شتابی، مبلغ واریزی موردنیاز برای انجام معامله را به ریال وارد کرده و پس از انتخاب درگاه بانکی گزینه پرداخت را کلیک کنید. با این کار به صفحه بانکی انتخاب‌شده جهت واریز مبلغ هدایت می‌شوید. پس از انجام این فرآیند در قسمت بالای صفحه، گزینه مانده قابل معامله عددی را نمایش می‌دهد که شما از طریق پرداخت شتابی اقدام به آن نمودید.

واریز پول در سامانه معاملاتی|پرداخت شتابی

 

فیش واریز نقدی

روش دوم برای افزایش اعتبار یا واریز وجه در حساب معاملاتی، فیش واریز نقدی است. به همین منظور شما می‌توانید مبلغ موردنظر خود را از طریق بانک به یکی از حساب‌های کارگزاری آگاه واریز نمایید. با کلیک بر روی منوی اصلی و انتخاب گزینه فیش واریز نقدی وارد صفحه موردنظر می‌شوید. در این مرحله روی آیکون  کلیک کنید تا پنجره مربوطه باز شود. با تکمیل فیلدهای موجود در این بخش و کلیک بر روی گزینه ذخیره،درخواست شما توسط کارشناسان کارگزاری آگاه در اسرع وقت موردبررسی قرارگرفته و تایید می‌شود.

واریز پول از طریق فیش واریز نقدی در آنلاین آگاه

 

انتقال وجه بآشگاه به آنلاین

واریز پول از باشگاه

روش سوم برای افزایش اعتبار یا واریز مبلغ برای انجام معاملات، انتقال وجه بآشگاه است. شما با انجام فعالیت‌های مختلف در حساب کاربری بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه قادر به کسب امتیاز ریالی هستید. لذا به‌منظور استفاده از وجه موجود در حساب بآشگاه این امکان برای شما وجود دارد که از طریق سامانه معاملات آنلاین درخواست انتقال وجه بآشگاه به آنلاین را انجام دهید. به همین منظور از طریق گزینه‌های دسترسی سریع در قسمت چپ صفحه می‌توانید درخواست خود را ثبت نمایید.

نکته۱: لازم به ذکر است علاوه بر امکان انتقال وجه نقد بآشگاه به حساب معاملاتی، می‌توانید با ریال بآشگاه از کارگزاری آگاه اعتبار معاملاتی دریافت کنید. برای آموزش نحوه دریافت اعتبار معاملاتی مطلب روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه را مطالعه فرمایید.

نکته۲: توجه داشته باشید حداقل وجه موردنیاز برای خرید سهام (بدون احتساب کارمزد) ۱۰۰ هزار تومان است.

چگونه نماد سهامی را که می‌خواهم بخرم جستجو کنم؟ (جستجوی نماد)

برای جستجوی نام نماد مدنظر به‌منظور خریدوفروش، باید از قسمت بالای صفحه در کادر جستجو نام نماد را وارد کرده و روی شکل ذره‌بین کلیک کنید. نماد مدنظر نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی آن، اطلاعات نماد از قبیل جدول عرضه و تقاضا، مشخصات نماد، نمودار روند سهم و اطلاعات حجم خریدوفروش حقیقی و حقوقی نمایش داده می‌شود.

چگونه می‌توانم سهام بخرم؟

بعد از جستجوی نماد، کنار نام نماد دو آیکون رنگی برای خریدوفروش وجود دارد. با کلیک بر روی آیکون سبزرنگ پنجره خرید باز می‌شود. در کادر ۱ که بازه قیمت خرید روز نماد هم نوشته‌شده قیمتی که تمایل به خرید دارید را وارد نمایید. در کادر ۲ میزان حجم خرید را وارد کنید. در نظر داشته باشید برای راحتی در محاسبه حجم خرید، می‌توانید روی آیکون ماشین‌حساب کلیک کنید و سرمایه‌ای که برای خرید در نظر دارید را وارد نمایید و پس از اعمال، حجم خرید شما با توجه به سرمایه‌ای که تعریف کردید نمایش داده می‌شود. درنهایت بعد از انجام این فرآیند گزینه ۳ را کلیک کنید. سفارش خرید شما توسط سازمان بورس بررسی‌شده و در جدول عرضه و تقاضای نماد اعمال می‌شود، لذا بنا به قیمتی که شما انتخاب نموده‌اید خرید شما انجام خواهد شد.

ارسال سفارش خرید در سامانه معاملاتی آسا

 

چگونه می‌توانم سهام خود را بفروشم؟

برای فروش سهام، با کلیک بر روی آیکون قرمزرنگ در کنار اسم نماد پنجره فروش باز می‌شود. در کادر ۱ قیمت مدنظر خود را که باید در بازه قیمت روز نماد باشد وارد کنید و در کادر ۲ میزان حجم فروش سهام را تعریف نمایید. با انجام این کار ارزش ناخالص سفارش نمایش داده می‌شود. در انتها با انتخاب گزینه فروش (۳) سفارش شما توسط سازمان بورس بررسی‌شده و بنا به قیمتی که وارد نموده‌اید سفارش فروش شما در جدول عرضه و تقاضای نماد جای گرفته و فروش انجام خواهد شد.

ارسال سفارش فروش در سامانه معاملاتی آسا

چگونه وجه نزد کارگزاری را به‌حساب بانکی خود واریز کنم؟ (تقاضای وجه)

برای برداشت وجه در سامانه معاملات آنلاین آساتریدرآگاه، شما می‌توانید از طریق منوی اصلی و یا از طریق دسترسی سریع سمت چپ صفحه اقدام نمایید. به همین منظور با کلیک بر روی گزینه تقاضای وجه پنجره‌ای باز می‌شود. شما در این مرحله قادر هستید با انتخاب کادر ۱ الی ۳ که تاریخ‌های ثابت را نمایش می‌دهند نسبت به تقاضای وجه خود اقدام نمایید. توجه داشته باشید اگر تاریخ خاصی غیر از ۳ انتخاب اول مدنظر شما است، می‌توانید از کادر ۴ تاریخ را انتخاب کنید. در هر ۴ کادری که قیمت در آن نمایش داده می‌شود شما قادر هستید میزان مبلغ درخواستی را ویرایش نمایید. در ادامه از کادر ۵ باید شماره‌حساب خود برای انتقال وجه را انتخاب کنید و درنهایت کادر شماره ۶ یا گزینه ثبت را کلیک نمایید.

نکته: دقت داشته باشید که مهلت ثبت درخواست تقاضای وجه جهت دریافت به تاریخ فردای کاری تا قبل از ساعت ۱۴ روز کاری قبل از آن می‌باشد.

برداشت وجه از سامانه معاملاتی آگاه

راهنمای سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه

علاوه بر توضیحات ارائه شده، به‌منظور آشنایی با گزینه‎‌های موجود در سامانه آساتریدرآگاه، پس از ورود به صفحه معاملاتی می‌توانید با کلیک بر روی گزینه «علامت سؤال» مطابق تصویر، تمامی قسمت‌ها به همراه توضیحات را مشاهده کنید.

راهنمای سامانه معاملاتی

چگونه سهام خوب بخرم؟

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه (سایت همفکران) به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه آگاه، نخستین شرکت مشاور سرمایه‌گذاری کشور است که در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار شد. خدمات سایت همفکران شامل:

تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال

اخبار موثق شرکت‌ها و صنایع

مصاحبه با شرکت‌ها

پوشش شایعات و شنیده‌های بازار

رصد کل معاملات از نگاه سبد گردانان

پرسش و پاسخ به‌صورت آنلاین

بررسی نبض بازار در هر دقیقه و …

بخشی از خدمات نام‌برده نظیر نبض بازار رایگان بوده و تمامی افراد امکان استفاده از این اطلاعات را دارند؛ اما بخش دیگری از این خدمات نیاز به ساخت اکانت ویژه در این سایت دارد.

جمع‌بندی

در این بخش از مطلب آموزشی سعی کردیم به زبان ساده نحوه خرید و فروش سهام از طریق سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه را مورد بررسی قرار دهیم. به منظور شروع سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام و آشنایی بیشتر با بازار بورس، می‌توانید از خدمات آموزشی کارگزاری آگاه بهره‌مند شوید. به همین منظور علاوه‌بر محتواها و ویدیوهای آموزشی رایگان، کلاس‌های آموزشی برای افراد مبتدی فعالین بازار بورس در نظر گرفته شده است تا در صورت نیاز به صورت حضوری یا غیرحضوری (مجازی-آنلاین) در کلاس‌های آموزشی ثبت نام و شرکت نمایید.

26 پاسخ به “آموزش خرید و فروش سهام برای تازه واردان”

 1. معصومه گفت:

  سلام برای من شارزهمفکران اومده فعلا نمی خوام استفاده کنم چیکار کنم باطل نشه

  ۳
 2. BA5286 گفت:

  این نوع کارها باعث میشه ما که تازه کار هستیم خیلی زودتر راه بیفتیم

  ۳
 3. AU0902 گفت:

  با سلام
  وافعا به زبان ساده نحوه خرید و فروش سهام از طریق سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه خیلی عالی برای کسانی که میخواهند شروع به خرید و فروش کنن

  ۲
 4. AN4113 گفت:

  سلام .خواستم تشکر کنم بابت بروز رسانی نرم افزار اسا تریدر ...اما کاش تحلیل تکنیکال هم بهش اضافه می کردین یا مثل کار گزاری مفید در نرم افزار متا تریدر ۵ یک بروکر بساختین که راحت بشد ازنرم افزار اساتریدر هم مانند سایر نرم افزارها تکنیکال استفاده کرد .باتشکر

  ۳
 5. BA4351 گفت:

  سلام ..نرم افزار آسا تریدر هنگام کار خیلی قطع اتصال میده لطفا بررسی کنید و مشکل را حل کنید

  ۴
 6. AL2141 گفت:

  خیلی خوبه که بطور کامل به مسائل بورسی و معاملات میپردازید. با تشکر از سایت آگاه

  ۴
 7. BA5566 گفت:

  سلام من میخوام کد بورسی دریافت کنم میخوام بدونم که آدرس محل کار رو برای چی میخواد من نمیخوام همه همکارام بدونن که میخوام برم بورس چون هرکسی برای خودش شروع به دخالت و نظر دهی میکنه.....
  هم اینکه گفته بانک ملت باید فرم ببرم چجوریه ؟ یعنی نمیشه مشخصات بانکیمون رو بدیم و تموم یا باید حتما بازم حضورا بریم؟
  سوال دیگه اینکه نحوه گرفتن کد بورسی از دفاتر پیشخوان هم یه توضیح بدید لطف ممنون میشم

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   ثبت آدرس و اطلاعات شغلی برای سهامداران الزامی است و این اطلاعات در بورس و کارگزاری به صورت محرمانه می ماند.
   فرم بانک ملت الزامی نیست. شما می توانید هر حسابی را معرفی کنید. فقط اگر میخواهید در زمان خرید مستقیما از حساب بانکی شما پول کم شود، لازم است حساب بانکی ملت یا سامان خود را به حساب معاملاتی وصل کنید. در این صورت فقط فرم و مراجعه به بانک نیاز است.
   پس از تکمیل مراحل ثبت نام در سامانه آگاه اکسپرس شما می توانید به دفاتر پیشخوان منتخب مراجعه کرده و احراز هویت خود را (احراز هویت سجام و احراز هویت اگاه) انجام دهید تا کد بورسی و دسترسی سامانه معاملاتی برای شما انجام شود.

   ۲
 8. اسماعیلی گفت:

  وافعا به زبان ساده نحوه خرید و فروش سهام از طریق سامانه معاملات آنلاین آساتریدر آگاه خیلی عالی برای کسانی که میخواهند شروع به خرید و فروش کنن..تشکر از اگاه و عواملشون

  ۰
 9. محمد گفت:

  سلام. امکان افزایش یا تغییر شماره حساب ثبت شده در کارگذاری برای دریافت وجه وجود داره؟

  ۰
 10. BE1044 گفت:

  باسلام
  مفید بود
  و از نظر زبان آموزشی بسیار گویا است.
  البته نرم افزار اندروید رو هم سفارش گذاریش ساده تر بشه و امکان اقدام به فروش از پرتفو رو در قیمت لحظه ای فراهم کنه جالب میشه.

  ۰
 11. BD9616 گفت:

  با سلام
  ممنون از اطلاع رسانی دقیق و آسان جهت کاربران تازه وارد

  ۰
 12. AQ8646 گفت:

  سلام.
  بابت آموزش ها ممنونیم. واقعا خیلی کمک میکنه

  ۰
 13. نامدار گفت:

  ممنونم
  بخیلی از باهامات من حل شد

  ۰
 14. AK3010 گفت:

  عالی بود. مطالب خوبی در خصوص خرید و فروش سهام ارائه دادید که برای افراد مبتدی مثل من خیلی مفید بود.

  ۰
 15. AX6527 گفت:

  سلام، بهتره کارگزاری آگاه یکسری مجموعه آموزشی کامل برای مبتدی‌ها در بدو ورود به کارگزاری‌ها به عنوان هدیه در نظر بگیره. این نوع از فایلها در اینترنت پره!ارایه هدیه شخصیت حقوقی بالاتر کارگزاری آگاه را نشان میده!
  در ضمن ویدیوهای آموزشی بهتره به صورت آنلاین قابل مشاهده در باشگاه باشه.
  ممنون.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شروع آشنایی با بورس به شما پیشنهاد می‌کنیم به بلاگ سایت بآشگاه، مطلب ” سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان: راهنمای کامل” مراجعه کنید، چراکه این مطلب برای تازه واردان در بورس قرار داده شده‌است. همچنین مطالب آموزشی موجود در بخش “آموزش بورس” شما را از نحوه شروع در بورس تا حرفه‌ای شدن، راهنمایی می‌نماید. “فیلم های آموزشی رایگان” نیز در خصوص بازار بورس از مبتدی تا پیشرفته در بلاگ بآشگاه قرار گرفته‌است. علاوه بر آن، واحد آموزش کارگزاری آگاه دوره‌هایی را به صورت حضوری و آنلاین از مبتدی تا پیشرفته برگزار می‌کند که می‌توانید از بخش” آموزش” سایت بآشگاه در این کلاس‌ها ثبت‌نام نمایید.

   ۰
 16. AX6518 گفت:

  سلام . امیدوارم تولید فیلم های کوتاه آموزشی رو بیشتر کنید . تشکر

  ۰
 17. AU7814 گفت:

  سلام ، برای پیشرفت سریع در حیطه آموزش برنامه ای بدهید و اینکه فرد تازه واردی مثل من از کجا شروع کنم تا کار در بورس را اصولی یاد بگیرم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شروع آشنایی با بورس به شما پیشنهاد می‌کنیم به بلاگ سایت بآشگاه، مطلب ” سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان: راهنمای کامل” مراجعه کنید، چراکه این مطلب برای تازه واردان در بورس قرار داده شده‌است. همچنین مطالب آموزشی موجود در بخش “آموزش بورس” شما را از نحوه شروع در بورس تا حرفه‌ای شدن، راهنمایی می‌نماید. “فیلم های آموزشی رایگان” نیز در خصوص بازار بورس از مبتدی تا پیشرفته در بلاگ بآشگاه قرار گرفته‌است. علاوه بر آن، واحد آموزش کارگزاری آگاه دوره‌هایی را به صورت حضوری و آنلاین از مبتدی تا پیشرفته برگزار می‌کند که می‌توانید از بخش” آموزش” سایت بآشگاه در این کلاس‌ها ثبت‌نام نمایید.

   ۰
 18. AQ2267 گفت:

  سلام دوست عزیز
  برای شروع آشنایی با بورس به شما پیشنهاد می‌کنیم به بلاگ سایت بآشگاه، مطلب ” سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان: راهنمای کامل” مراجعه کنید، چراکه این مطلب برای تازه واردان در بورس قرار داده شده‌است. همچنین مطالب آموزشی موجود در بخش “آموزش بورس” شما را از نحوه شروع در بورس تا حرفه‌ای شدن، راهنمایی می‌نماید.

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: