آموزش سرمایه‌گذاری به کودکان: راهنمای کامل

 • ۲۵ مهر ۱۳۹۵
 • آگاه
 • ۶۹ نظر
 • ۸۲۴۸ مشاهده
investment for kids راهنمای سرمایه گذاری در بورس

امروزه هر شهروندی برای حضور در جامعه و زندگی در کنار دیگر هم نوعانش نیاز به داشتن دانش مالی دارد؛ دانش مالی که از طریق آن داد و ستد انجام می‌گیرد و بقای زندگی فرد را تضمین می‌کند. فرا گرفتن دانش مالی باید از همان سنین کودکی آغاز ‌شود تا کودکان با پدیده‌ای به نام پول آشنا ‌شوند و نحوه استفاده از آن و اهمیت آن در زندگی را بفهمند و با مزایای پول در زندگی امروزی آشنا ‌شوند.

در این فرا گرفتن، والدین نقش بسزایی را دارند و آشنا کردن کودکان با پول، نحوه خرج کردن آن، آموزش فرهنگ پس‌انداز کردن و کسب درآمد از محورهای مهمی است که خانواده‌ها باید به طور جدی به آن بپردازند؛ چون مدارس در همه جای دنیا فاقد تخصص در زمینه این‌گونه آموزش‌ها هستند ضمن اینکه در جایگاه این آموزش هم نمی‌توانند باشند زیرا کمتر کودکان با مدرسه تعامل مالی دارند بنابراین این جزء وظایف خانواده‌هاست که با دقت و مداومت در این آموزش، فرزندان خود را مهیای زندگی آینده کنند.
والدین با آموزش‌های مناسب در سنین کودکی و نوجوانی می‌توانند به خوبی دانش مالی فرزندان خود را ارتقا دهند و آن‌ها را رفته‌رفته برای حضور در جامعه‌ای چالش‌برانگیز آماده کنند؛ جامعه‌ای که در آن خواه‌ناخواه افراد ملزم به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف هستند تا از این طریق به سود‌آوری دست پیدا کنند و زندگی خود را در کنار دیگر هم نوعانشان ادامه دهند.

با توجه به این موضوع، کودکان و نوجوانان باید از سنین پایین با مفاهیم سرمایه‌گذاری آشنا شوند؛ چون این واقعیت وجود دارد که هرگز برای آموزش سرمایه‌گذاری به کودکان و نوجوانان زود نیست. آن‌ها باید در همان سنین کودکی تعریف درستی از پول داشته باشند؛ چون این تعریف تا آخر عمر با آن‌ها خواهد بود و ادامه زندگی‌ آن‌ها در جامعه به عنوان یک شهروند از طریق این موضوع امکان پذیر است.

در ادامه این مطلب از بآشگاه کارگزاری آگاه به چگونگی آموزش کودکان و نوجوانان با مفاهیم سرمایه‌گذاری می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

اولین قدم در راستای شناخت مفاهیم سرمایه‌گذاری آموزش بودجه بندی است

اولین موضوعی که کودکان در راستای شناخت مفاهیم سرمایه‌گذاری باید با آن آشنا شوند، نحوه بودجه‌بندی است؛ به عبارت دیگر کودکان باید بتوانند پول خود را به خوبی بودجه‌بندی کنند و در مورد نحوه تخصیص آن به خوبی تصمیم بگیرند؛ چون با بزرگ شدن کودکان و عدم بودجه‌بندی مناسب آن در زندگی، آن‌ها با چالش‌های جدی مواجه می‌شوند و در گاهی از مواقع ممکن است تمامی پول‌های خود را با سرمایه‌گذاری نامناسب، دچار ریسک ‌کنند و حتی با ضرر‌های جدی همراه ‌شوند.

رفتار نامناسب با پول نشان می‌دهد که این افراد به خوبی با نحوه بودجه‌بندی و تصمیم درست در مورد تخصصی سرمایه خود آشنا نشده‌اند. با توجه به این موضوع کودکان و نوجوانان باید این موضوع را فرا بگیرند که چگونه بخشی از پول‌های خود را پس‌انداز کنند و بخشی دیگر از آن را خرج و یا حتی بخشی از آن را دیگر سرمایه‌گذاری کنند.

ایده‌‌ی پیشنهادی که می‌توانید برای آموختن نحوه صحیح کار با پول به فرزندتان بیاموزید این است که سه شیشه برای ذخیره پول در نظر بگیرید، یک شیشه برای پس‌انداز، یک شیشه برای نگهداری پول‌هایی که قرار است هزینه شود و یک شیشه ذخیره پول جهت بخشیدن.

هر روز که فرزندتان از طریقی پول بدست می‌آورد، از او بخواهید آنرا به نوبت به یکی از شیشه‌ها بیندازد. به طور مثال شنبه و سه‌شنبه در ظرف پس انداز، یکشنبه و چهارشنبه در ظرف هزینه‌ها و دوشنبه‌و پنج‌شنبه در ظرف بخشش. سپس در روز جمعه، انتخاب را به کودک‌تان بسپارید تا خود او یک ظرف را برای انداختن پول در آن انتخاب کند.

گام‌های اولیه آشنایی کودکان با سرمایه‌گذاری

اگر کودک شما بصورت روزانه پول بدست نمی‌آورد، می‌توانید بازهم این ایده را اجرا کنید؛ به این صورت که هر زمان پولی بدست آورد، آنرا به سه سمت مساوی تقسیم کرده و آنرا در ظرف‌های پس‌انداز، هزینه و بخشش بیندازد. برای افزایش مسئولیت‌پذیری، اجازه دهید کودک‌تان پول موجود در هر ظرف را فقط برای همان منظور استفاده کند، به طور مثال اجازه استفاده از پول موجود در ظرف پس‌انداز را برای هزینه و خریدکردن ندهید.

آموزش پس‌انداز و گام‌های اولیه آشنایی با سرمایه‌گذاری

پس‌انداز کردن کودکان یکی از گام‌های اولیه آشنایی آن‌ها با سرمایه‌گذاری است. برای تحقق این موضوع، هر یک از والدین باید در سنین پایین برای فرزندان خود حساب پس‌اندازی را باز کنند و به آن‌ها بیاموزند که چگونه سود به پس‌انداز آن‌ها تعلق می‌گیرد و باعث افزایش سرمایه آن‌ها می‌شود.

از این طریق کودکان باید تشویق شوند که پس‌اندازِ هر چقدر کم از پول ماهانه، هدیه تولد و … که دریافت می‌کنند را برای آینده خود پس‌انداز کنند؛ برای تحقق این موضوع شما باید در ابتدا برای پول توجیبی که به فرزندان خود می‌دهید، برنامه‌ریزی درستی داشته باشید و این موضوع را به خوبی به آن‌ها آموزش دهید؛ چون در این صورت کودکان پس‌انداز کردن را به شکل یک عادت فرا می‌گیرند؛ به عنوان نمونه در صورتی که به کودکان خود هفته‌ای ۲۰ هزار تومان پول توجیبی می‌دهید، این موضوع را باید در کودکان خود نهادینه کنید که آن‌ها تمامی این پول را خرج نکنند و بتوانند بخشی از این پول را هرچقدر هم که کم است، پس‌انداز نمایند.

در این میان والدین پس از پس‌انداز کردن کودکان می‌توانند دید بلند مدتی را به آن‌ها بدهند تا از این طریق آن‌ها برای برنامه‌های آینده خود مبلغی از پول توجیبی خود را پس‌انداز کنند؛ البته این موضوع می‌تواند با قرار دادن اهداف تشویقی مناسب برای کودکان امکان‌پذیرتر شود؛ به عنوان نمونه در صورتی که کودکان نیاز و تمایل به خرید دوچرخه دارند، والدین می‌توانند به آن‌ها این وعده را بدهند که در صورت پس‌انداز می‌توانند در چند ماه آینده آن‌ها دوچرخه‌ای باب میل خود را خریداری ‌کنند.

این موضوع بسیار حائز اهمیت است که باید نیمی و یا حتی درصد کمی از مبلغ خرید دوچرخه، توسط کودکان و نوجوانان در این چندماهه پس‌انداز شود؛ این موضوع باعث می‌شود کودکان و نوجوانان ترغیب به پس‌انداز کردن پول‌ خود ‌شوند و در نتیجه این موضوع در ذهن آن‌ها به خوبی نهادینه ‌شود.

آموزش بورس و سرمایه گذاری به کودکان

آموزش خرید و فروش سهام به کودکان

آیا به کودک خود با رفتارتان درباره سرمایه‌گذاری آموزش داده‌اید؟ والدین با رفتارشان تاثیر بزرگی روی کودکان‌شان می‌گذارند. همانطور که کودکان شما بیشتر با پول و سایر مفاهیم اقتصادی سروکار پیدا می‌کنند، حیاتی است که آنها را با دانش مهم سرمایه‌گذاری مسلح کنید. برخی از والدین را باید به خاطر صحبت نکردن درباره مسائل مالی و اقتصادی و یادندادن آن به بچه‌هایشان و بسیاری دیگر از والدین را نیز باید به خاطر اینکه سرمایه‌گذاری را به کودکان‌شان آموزش نمی‌دهند مقصر دانست.

پس از آموزش نحوه بودجه‌بندی و پس‌انداز به کودکان، شما می‌توانید در گام بعدی نحوه سرمایه‌گذاری را به آن‌ها آموزش دهید. برخی از کارشناسان این حوزه بر این باورند که والدین باید قوانینی را در این راستا برای کودکان خود اتخاذ کنند؛ به عنوان نمونه از ۱۰۰ درصد پول کودک، ۳۰ درصد آن را پس‌انداز و ۳۰ درصد را سرمایه‌گذاری و مابقی این پول توجیبی را خرج کند.

بخشی از سرمایه کودکان خود را در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنید

به عنوان نمونه شما می‌توانید در راستای سرمایه‌گذاری، بخشی از سرمایه کودکان خود را در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنید؛ این موضوع باید با اطلاع کودکان و نوجوانان باشد و آن‌ها در این فرایند درگیر شوند. با این اقدام رفته‌رفته فرزندان شما با اصطلاحات سرمایه‌گذاری و مدیریت نیز آشنا می‌شوند. به عنوان مثال می‌توانید کودکان را با مفاهیمی مانند دارایی، سهام، اوراق قرضه، سبد سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سبد گردانی، ریسک و … که با ظرافت و لطافت خاص کودکانه آمیخته شده‌اند، آشنا کنید.

از طرفی والدین می‌توانند برای فرزندان خود که در سنین نوجوانی به سر می‌برند اقداماتی دیگری نیز در راستای آموختن آن‌ها با مفاهیم سرمایه‌گذاری انجام دهند؛ به عنوان نمونه آن‌ها را با سرمایه‌گذاری کنترل شده در بورس اوراق بهادار با ریسک‌های این بازار آشنا کنند و در صورت خرید سهام توسط آن‌ها و به دست آوردن سود، جوایز تشویقی را برای آن‌ها در نظر بگیرند تا از این طریق آن‌ها با ریسک‌های بازار سرمایه آشنا شوند و با ثبت خاطره‌ای خوش در ذهن نوجوانان، آن‌ها ترغیب به سرمایه‌گذاری در آینده در این بازار شوند.

در این میان نوجوانان با این اقدام والدین ترغیب به پیگیری قیمت سهامی که خریداری کرده‌اند، می‌شوند و حتی این موضوع به یک بازی جذاب برای آن‌ها تبدیل می‌شود. در گام بعدی والدین می‌توانند حتی سبد سهامی برای آن‌ها در نظر بگیرند و بازی رقابتی را بین فرزندان خود شکل دهند؛ به عنوان نمونه در صورت بازدهی مناسب سبد سهام آن‌ها، با تشویق و جوایزی همراه شوند.

با توجه به مطالبی که پیش‌تر مطرح شد، والدین باید در تلاش باشند سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار را برای نوجوانان خود به یک سرگرمی تبدیل کنند؛ چون در دل این سرگرمی، این نوجوانان با مفاهیم مختلف سرمایه‌گذاری آشنا می‌شوند و این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است که در صورت مبدل نشدن این اقدامات به سرگرمی، امکان کسل شدن این فرایند برای نوجوانان بسیار زیاد است و حتی این موضوع ممکن است آن‌ها را از سرمایه‌گذاری و این فرایند عقب بکشد.

ما اعتقاد داریم سرمایه‌گذاری باید یک فعالیت خانوادگی باشد. کودکان در سنین مختلفی به پختگی لازم برای درک مفاهیم اقتصادی و سرمایه‌گذاری می‌رسند و ممکن است مدتی طول بکشد تا کودک بتواند از عهده درک مفاهیمی مانند پرتقوی و بازار سهام بربیاید، اما مقدمات سرمایه‌گذاری می‌تواند در سنین پایین نیز به کودکان آموزش داده شود.

در ادامه قصد داریم درباره روش انتقال مفاهیم سرمایه‌گذاری به کودکان کمی بیشتر با شما صحبت کنیم. می‌توانید درباره سرمایه‌گذاری در بورس اطلاعات اولیه را از این لینک بخوانید.

آموزش نه گفتن به تفریح زودگذر برای داشتن آینده‌ای بهتر

یک مثال عملی برای آشنا کردن کودک‌تان با سرمایه‌گذاری این است: حتی اگر فرزندان‌تان در سنین۲ تا ۶ سالگی هستند و فکر می‌کنید برای آموختن مفاهیم اقتصادی کم‌سن و سال به نظر می‌آیند، آنها را در مسائل مالی خانوادگی درگیر کنید و درباره مسئولیت‌پذیری و استقلال مالی با آنها صحبت نمایید.

اینکار را بهتر است از طریق روش‌های معمولی انجام دهید. بطور مثال، وقتی پسر ۴ ساله‌‌تان از شما می‌خواهد که برای پیتزا و بازی به رستوران و مرکز خرید موردعلاقه‌اش بروید، می‌توانید به او نه بگویید اما به او توضیح دهید که اینکار برای خانواده‌تان یک هزینه زیاد محسوب می‌شود ولی در ماه‌های آینده قصد دارید به یک تعطیلات عالی بروید و به همین خاطر در حال پس‌اندازکردن پول برای آن زمان هستید. این یک روش خوب برای آموختن به فرزندتان برای درک این نکته است که برخی اوقات با به تاخیر انداختن چیزی که الان می‌خواهد، بعدا می‌تواند از چیزی بهتر در آینده لذت ببرد (مفهوم سرمایه‌گذاری نیز همین است)

با جلب توجه کودکان به سهام و سرمایه‌گذاری‌هایتان ، میزان درک آنها از مفاهیم سرمایه‌گذاری و مالکیت سهام را افزایش دهید

زمانی که سهام و سرمایه‌گذاری‌هایتان را بررسی می‌کنید، شرکت‌هایی که مالک سهام آن هستید را به کودک خود نشان دهید. اگر شرکتی که سهام آنرا در اختیار دارید از جمله‌های شرکت‌هایی است که کودک شما می‌تواند با محصولات یا خدمات آن سروکار داشته باشد، می‌توانید با نشان دادن آنها به کودک، میزان درک آنها از مفاهیم سرمایه‌گذاری و مالکیت سهام را افزایش دهید. بطور مثال بگویید که خودتان مالک سهام ایران‌خودرو هستید و نمایندگی‌هایی که خودروها را عرضه‌ می‌کند جزئی از مالکیت شرکتی است که شما سهامدار آن هستید.

درباره خدمات و محصولات سایر شرکت‌ها که بیشتر مورد توجه کودکان است نیز با فرزندتان صحبت کنید، آنگاه می‌توانید از او بپرسید که مایل است سهام چه شرکتی را داشته باشد.

آموزش نحوه خرید و فروش سهام به کودکان (چیدن سبد سهام و آموزش مفهومی مانند پرتفوی سهام از طریق بازی)

سرمایه گذاری در بورس

پس از اینکه فرزندتان را با مفاهیم پایه آشنا کردید، می‌توانید باهم سهام شرکتی که مایلید را خریداری نمایید، بعد از خرید سهام، برگه آنرا دریافت کرده و به کودک خود بدهید تا آنرا نگهداری کند و روند قیمت آنرا با هم پیگیری کنید. با اینکار به اون یاد می‌دهید که حتی یک برگه می‌تواند ارزش بسیار زیادی داشته باشد.

می‌توانید حتی از خرید واقعی سهام صرفنظر کنید و با کودک‌تان یک بازی برای چیدن سبدسهام ترتیب دهید (در این فیلم آموزشی درباره سبد سهام توضیح داده‌ایم) از طریق بازی سرگرم‌کننده‌ای که با کاغذهای شبیه برگه سهام انجام می‌شود می‌توانید مفهومی مانند پرتفوی سهام را به کودک‌تان به شکلی عینی بیاموزید.

اگر فرزند شما به نوجوانی رسیده، می‌توانید توضیحات عمیق‌تری از سهام و سایر سرمایه‌گذاری‌ها به او ارائه دهید تا خود وی در نهایت بتواند سهام مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب و خریداری کند. اگر از قبل، پس‌انداز کردن را به فرزندتان یاد داده باشید خرید سهام حتی می‌تواند با پول خود او انجام گیرد.

پولی که خودتان در اختیار فرزندتان قرار داده‌اید یا متعلق به خود اوست را به سه قسمت تقسیم کنید، با یک قسمت سهامی که فرزندتان انتخاب کرده، با قسمت دیگر اوراق مشارکت  را بخرید و قسمت سوم (پول نقد) را در حساب سپرده بانک نگهداری کنید تا سود بانکی به آن تعلق گیرد. بعد از گذشت مدت زمان لازم، سود و نتیجه این سرمایه‌گذاری‌ها که در سه جای مختلف انجام گرفته را همراه با فرزندتان مقایسه کنید.

قبول داریم که فرزند شما ممکن است هیچ علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری و  مباحث اقتصادی نداشته باشد، برای انگیزه دادن و تشویق کودکان و نوجوانان به سرمایه‌گذاری، این موارد را پیشنهاد می‌کنیم:

همه چیز را ساده نگه دارید (چطور می‌توانم سهام بخرم؟)

سعی نکنید دور فرزندتان را با کتاب‌های سنگین سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال احاطه کنید. آموزش اولیه در این حد می‌تواند باشد که به کودکتان یاد دهید داشتن سهام یک شرکت، به معنای مالکیت قسمتی از شرکت است. کودکان هیچ علاقه‌ای به خواندن یا شنیدن قوانین و مقررات بازار بورس ندارند و به احتمال قوی از اولین سوالاتی که می‌پرسند این است که : چطور می‌توانم سهام بخرم؟

طبق علاقه‌ فرزندتان به پیش بروید (روند یادگیری سرمایه‌گذاری را مانند یک بازی جذاب کنید)

سهامی را برای فرزندتان خریداری کنید که خود او آنرا انتخاب کرده است، اگر سن فرزندتان به اندازه کافی رسیده، اخبار و قیمت سهام را به اون بسپارید تا پیگیری کند. کمی خلاقیت به خرج دهید و روند یادگیری سرمایه‌گذاری را مانند یک بازی جذاب کنید.

هم پسران و هم دختران را وارد بازی کنید (سرمایه‌گذاری یک مهارت آموختنی است)

نظرسنجی‌ها نشان داده که زنان نسبت به مردان، اطمینان کمتری نسبت به توانایی‌شان در سرمایه‌گذاری دارند و به همین دلیل زمان بیشتری برای یادگیری اختصاص می‌دهند. سرمایه‌گذاری یک مهارت آموختنی است (حتی برای فرزندان وارن بافت) بنابراین مهم است که درس‌های سرمایه‌گذاری والدین و مخصوصا پدران، برای فرزندشان هم برای پسر و هم برای دختر مناسب باشد.

آموزش نحوه هزینه کردن

اهمیت نحوه هزینه کردن درست، از سرمایه‌گذاری کمتر نیست! در ابتدا بگذارید کودکان با پولی که خودشان بدست آورده‌اند در خرج کردن اشتباه کنند!

به کودکان‌تان این فرصت را بدهید تا زمانی که به خرید می‌روید، بگذارید پول خودشان را بیاورند و آنرا هرطور که دوست دارند (با دلیل) هزینه کنند. با اینکار مهارت مدیریت پول را فرا می‌گیرند و شما بهانه‌ای دارید تا به راحتی به درخواست پول از جانب آنها جواب مثبت ندهید. اگر فرزندتان قصد داشت چیزی را خریداری کند، همیشه بپرسید “آیا برای خرید آن، پول کافی داری؟”

زمانی که کودک‌تان قصد دارد پول خود را هزینه کند همیشه احتمال اشتباه بالاست و شما نباید جلوی این اشتباه را بگیرید. وقتی کودک شما کالایی را خریداری می‌کند که بلافاصله خراب می‌شود یا از بین می‌رود درس ارزشمندی را می‌گیرد. در این زمان می‌توانید با صحبت‌هایتان روش خرید صحیح را به او بیاموزید. پس بهتر است که کودک شما الان اشتباهاتی کوچک مرتکب شود و پول کمی را از دست بدهد تا اینکه در آینده با اشتباهاتی بزرگ و سنگین، آینده مالی خود را خراب کند.

آموزش بورس و سرمایه گذاری به کودکان

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

نتیجه‌گیری

بیشتر شما وقتی فرزندانتان را درباره پول آموزش می‌دهید این موضوع را خیلی جدی نمی‌گیرید، باید آگاه باشید که آموزش نادرست و ناکافی شما، کودکان را به سمتی سوق ندهد که نتیجه عکس حاصل شود.

در کلیه مراحل آموزش کودکان، این نکته را مد نظر داشته باشید که تمام آموزش‌ها باید جنبه عملی داشته باشد و کودک بتواند آموزش‌ها را تجربه کند؛ ضمناً این آموزش‌ها به صبر و شکیبایی نیاز دارد؛ چون در دراز مدت نتیجه می‌دهد پس اگر در مدت زمان کوتاه به نتیجه نرسیدید آموزش‌ها را قطع نکنید، مداومت داشته باشید و یقین داشته باشید که نتیجه خواهید گرفت تا از این طریق فرزندانتان پس‌انداز کردن را یاد بگیرند و با فراگرفتن سرمایه‌گذاری، در آینده بتوانند مدیریت مالی بهتری را داشته باشند و سرمایه‌گذاری حرفه‌ای را انجام دهند. این درک باعث می‌شود در آینده آماده مواجه با بالا و پایین‌های بازار گردد و در زمانی که دیگران در هراس و اضطراب و ترس هستند، فرزند شما بتواند عملکرد خیلی بهتری داشته باشد.

در همین حین که به فرزندتان آموزش‌های مالی و اقتصادی می‌دهید، به او اجازه دهید که تصمیمات را در دنیای واقعی بگیرد و ریسک‌های واقعی کند. بله، فرزند شما ممکن است ضرر کند و پول از دست دهد اما فراموش نکنید هدف اصلی این تمرین، آشنایی فرزندتان با مسائل مالی و سرمایه‌گذاری است و اینکه هر سرمایه‌گذاری، مزایا و معایب خاص خود را دارد. فرزند شما ممکن است ثروت عظیمی ایجاد نکند و وارن بافتِ سال‌های آینده نشود، اما تجربه پس‌انداز، کسب سود و زیان دیدن و درسی که از آن می‌تواند بگیرد، کاملا ارزش انجام اینکار را دارد.

شرکت در همایش آشنایی با بورس

69 پاسخ به “آموزش سرمایه‌گذاری به کودکان: راهنمای کامل”

 1. Khodam6750@gmail.com گفت:

  بسیار عالی بود. آموختن اصول اولیه مدیریت سرمایه به کودکان و درگیر کردن آنها با معاملات واقعی وصدالبته کاملا تحت نظر وحمایت والدین میتواند تأثیر زیادی در شکل گیری شخصیت و استقلال اقتصادی آنها در آینده داشته باشد.

  ۰
 2. 09473 گفت:

  ,واقعا عالی و آموزنده بود ای کاش تمام خانواده ها ازبچه ها تا والدین این نکات رو رعایت میکردن،تا وقتی والدین یاد نگیرند به بچه ها نمیتونن آموزش بدن،

  ۰
 3. mamad_nadali@yahoo.com گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات خوب و راهنمایی های به موقع بهترین کاری که ما می توانیم برای کودکان خود انجام دهیم راه درست زندگی کردن است و یکی از این راهها آموزش هایی است که مربوط به آینده آنها می شود و پس انداز کردن و سرمایه گذاری نمودن بسیار مهم است.

  ۰
 4. asemani92 گفت:

  خوب بود ولی به نظر من در این زمینه خیلی باید کار بشه .

  ۰
 5. ali00265 گفت:

  عالی بود یکی از مهم ترین دغدغه های من برای دو فرزندم هست.

  ۱
 6. AGAH01735 گفت:

  مطالب آموزنده وجالبی بود
  ای کاش من از سن ده سالگی این مطالب را یاد می گرفتم ولی الان من در سن چهل سالگی تمرین سرمایه گذاری می کنم
  بازهم خدا را شکر که الان هم دیر نیست
  با تمرین و ممارست می خواهم در آینده وارن بافت ایران شوم .
  با سپاس از کارگزاری آگاه

  ۰
  • Bashgah گفت:

   دوست گرامی
   با سپاس از اینکه به خانواده آگاه پیوستید.
   ما نیز برای شما آرزوی توفیق روز افزون را خواستاریم.

   ۰
 7. mamad_nadali@yahoo.com گفت:

  سلام
  این روش ، روش مناسبی است و انگیزه درونی انها را تحریک می کند که بیشتر به کدام سمت برود و به والدین کمک می کند که از نظر رفتاری متوجه شوند که فرزندانشان بیشتر به چه سمتی ( بخشش ، پس انداز و هزینه ها ) می روند و نتایج خوبی را میتوانند از آن بگیرند و در یابند که فرزندانشان در آینده چطور فردی هستند سخاوت مند ، آینده نگر و یا اینکه هر چه در می اورند همان لحظه خرج می کنند و اگر هم این موارد را رعایت کنند این دستاورد را می تواند داشته باشد که فرزندان ما در آینده افرادی حسابگر وبرنامه ریز هستند.
  متشکر

  ۰
 8. zahra گفت:

  با سلام ،مطالب عالی بود ،کاش این امکان باشه در سطحی این اموزشها به خانواده ها داده بشه که اکثریت جامعه از این اطلاعات بهره مندشوند و استفاده کنند ، از رسانه ها بهترین استفاده رو‌میشه کرد ،اما به شخصه هیچ‌وقت ندیده و نه شنیده ام که چین چیزهایی مطرح شوند ،،،،،

  ۰
 9. mohsanzare20@gmail.com گفت:

  سلام .عالیه واقعا زحمت می کشید.خداقوت

  ۰
 10. moh07664 گفت:

  نهادینه کردن فرهنگ پس انداز و سرمایه‌گذاری در شخصیت کودکان ونوجوانان وحتی جوانان، یکی از مهمترین والزامی ترین خدماتی است که والدین باید به فرزندان خود ارائه دهند. باشد که نسلهای بعدی خیلی بهتر از ما زندگی کنند.

  ۰
 11. agah71262 گفت:

  با سلام
  مطلب بسیار مفیدی بود.
  الان همه میگن ای کاش فلان می شد ای کاش بهمان می شد... باید عرض کنم بهتره بعد این به نسل های آینده این آموزش ها رو بدیم تا اونها هم مثل ما به ای کاش ای کاش نیافتند.
  تشکر از آگاه

  ۰
 12. feizi04189 گفت:

  سلام...من دیروز خرید داشتم ولی امتیاز ریالی بحساب من واریز نشده لطفا بررسی کنید..چطور میشد سهم آپ رو خرید اینترنتی پیام رو دادین من متوجه منظورتون نشدم..

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   لطفا حساب خود را مجدد بررسی فرمایید و در صورتی که امتیاز و ریال معاملاتتان لحاظ نشده بود، اطلاع رسانی فرمایید.

   ۰
 13. mirpour66 گفت:

  سلام و خسته نباشید...
  خوش به حال بچه های امروزی که اینقد امکانات دارن و می توانند مسائل روز دنیا رو آموزش ببینند، یه جورایی غبطه میخورم که زمان ما همچین چیزی نبود، مطلب خیلی آموزنده بود، خسته نباشید.

  ۰
 14. shahabm75 گفت:

  سلام علیکم
  مطالبتون واقعا مفید و آموزنده بود و نکات جالب و جدیدی برایم داشت .
  مرسی

  ۰
 15. mzkhoei گفت:

  با سلام و عرض ادب
  مطلب جالب و آموزنده ای بود. سرمایه گذاری بایستی به نحوی در دروس مدارس نیز تدریس شود.آشنا کردن فرزندان بصورت علمی با بحث های بازار و سرمایه بسیار موثر و مفید خواهد بود.

  ۰
 16. agah12819 گفت:

  کودکان ما همان سرمایه های آینده ما هستند. بهتر است از الان بر اندوختن دانش سرمایه هایمان سرمایه گذاری کنیم
  ممنون بخاطر مطالب مفیدتان

  ۰
 17. 49730 گفت:

  مطلب بسیار آموزنده و به جایی بود. بچه های امروز باید ضمن آموختن بخشش، پس انداز و از اون مهمتر نه گفتن را بیاموزند. همین نه گفتن میتونه آدم رو از خیلی بلاها نجات بده

  ۰
 18. 01317agah گفت:

  آموزش باید اصولی و از پایه باشه . نکته بسیار مهم و به جایی رو آموزش دادین. بابت مطالب مفیدتون از شما تشکر می کنم

  ۰
 19. abdolkarimi.am@gmail.com گفت:

  بسیار عالی
  واقعا کمبود دانش مالی در سطح جامعه و در تمام سنین احساس میشه و چه بهتر که این آموزشها از سنین پایین تر شروع بشن.

  ۰
 20. moradinaser27@gmail.com گفت:

  سلام کاش واسه کارگزاریتون مثل بانکها که دارن حساب آتیه واسه بچه ها باز میکنن شما هم یه حساب بورسی به بچه ها اختصاص بدید اما خود کارگزاری با پولها معامله کنه و سودشو به حساب بورسی بریزه کافی والدین بفهمن که چقدر سود بالاتری نسبت به بانکها گیر بچه هاشون میاد اونوقت همه میان سراغ بورس

  ۰
 21. agah09401 گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت کارکنان باشگاه از اینکه سعی در جهت بالا بردن سطح دانش اقتصادی از بنیه را انجام مدهید جای بسی تشکر و قدردانی دارد

  ۰
 22. Rasol01194 گفت:

  اموزش از کودکی شروع بشه میشه گام به گام پیش رفت و زمینه برای اینده مناسب خواهد بود

  ۰
 23. khaledn65 گفت:

  سلام بسیار عالی و اموزنده بود. بنظرم یکی از مشکلات جوانان ما همین عدم اموزش مالی در سنین کودکی است

  ۰
 24. فواد شمس گفت:

  کارگزاری آگاه چه خدماتی را برای سرمایه گذاری نوجوانان و کودکان ارائه می کند؟
  راهنمایی می فرمایید

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   در حال حاضر، خدمات یا پکیج خاصی برای این گروه وجود ندارد و تنها می توانند مثل دیگر افراد از خدمات بآشگاه بهره‌مند گردند.

   با تشکر

   ۰
 25. agha37355 گفت:

  کاش کسی منو راهنمایی می کرد تا خیلی زودتر سرمایه گذاری رو شروع کنم.همه میگفتن نمیشه و پولتو ازدست میدی و... . کنجکاوی خودم بود که منو به این سمت کشوند.خودم به همه بچه ها توصیه میکنم وارد بورس بشن...

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   از اینکه به جمع خانواده آگاه پیوستید بسیار خرسندیم
   و خوشحال می شویم که در مسیر آموزش بورس و سرمایه گذاری راهنمای شما باشیم.

   با سپاس از همراهی شما

   ۰
 26. a9155145525@gmail.com گفت:

  با سلام
  این بخش دقیقا چیزی هست که خیلی از ما مردم آنرا بدرستی فرا نگرفتیم که به اشتباه هم به فرزندانمان آموزش میدهیم و با مشکل مواجه هستیم... از اینکه این آموزشها را بصورت کاملا روان بیان میکنید ممنونم.

  ۰
 27. ahmadi30 گفت:

  مطالبی که کارشناسان ارجمند در سایت می گذلرند بسیار آموزنده هستند ان شاء الله که همیشه ادامه داشته باشند.

  ۰
 28. sdsdsd@gmail.com گفت:

  به نظر من مفاهیم رو به طور مستتر در رفتار های روزمره به کودکان آموزش بدیم بهتر از این که اون ها رو از زمان کودکی وارد فضای بزرگسالی بکنیم
  از نظر من یک زندان هیچوقت با تغییر دکور و رنگ آمیزی تغییر ماهیت نمیده همونطور که دنیای سرمایه گذاری با رنگ و لعاب کودکانه هیچوقت قابل هضم برای کودکان نیست
  به نظر من باید راجع به این مسائل تو سنین بالاتر آموزش ها داده بشه و دنیای سادگی و رنگی کودکان رو خراب نکرد
  البته این نظر شخصی منه و نظر باقی دوستان هم محترم

  ۰
 29. Reza12041 گفت:

  با سلام
  امیدواریم‌ از طریق کارگزاری‌ آگاه همگی آینده‌ای موفق و سربلند داشته باشیم ...
  با تشکر

  ۰
 30. agah01437 گفت:

  اگر تعداد سوالاتو بیشتر و مجموع امتیازاتو ب همان اندازه حفظ کنید خیلی جنبه اموزشیش بیشتر و بهتر میشه

  ۰
 31. agah000166 گفت:

  ذهن در کودکی ونوجوانی قدرت تحلیلی زیادی داره

  ۰
 32. imanmahmoudi20@gmail.com گفت:

  به نظر من اگر کودک از همون اول این مدلی بار بیاریم خیلی خوبه وقتی بزرگ شد احت میتونه گلیم خودشو از اب بکشه بیرون

  ۰
 33. agah1629 گفت:

  از نظر من بودجه بندی امری مهم در زندگی افراد دارد بخصوص اگر از کودکی یاد بگیریم زیرا با بودجه بندی میشود هزینه ها و پس اندازها را ساپورت کرد بگونهای که به خود و دیگران کمک کنیم

  ۰
 34. shahabm75 گفت:

  با سلام
  به نظرم مقالات بسیار جالب و مفیدی به اشتراک میگذارید .
  از شما بابت سعی و تلاش ارزنده تون تشکر مینماییم .

  ۰
 35. ابراهیم گفت:

  خیلی از افراد موفق در زمان کودکی اموزشهای خوبی توسط خانواده خود دیده اند
  بنابراین برای داشتن بچه های موفق در اینده ای که دیگر از شغلهای دولتی خبری نیست باید اصول اولیه و فرهنگ استقلال مالی را در قالب بازیهای کودکانه اموزش داد
  بازی خوبی در این زمینه توسط اقای کیوساکی ابداع شده است

  ۰
 36. agah21425 گفت:

  سلام خسته نباشید
  این مطلب خیلی واسم جالب بود و به این فکر میکردم که خیلی خوب میشد یکی این اطلاعات رو طرز رفتار رو در زمان کودکی به خودم یاد بده که اینطور آدم ولخرجی نشم و بدون برنامه ریزی همه ی پولامو خرج میکنم
  ممنون بابت این مطالب خوب

  ۰
 37. n15476 گفت:

  سلام
  بایستی به کودکان خود روش درست استفاده کردن پولهایشان را یاد بدهیم همان طور که آمیزه های دینی را به آنها آموزش می دهیم و چیزهایی که خوب هستند را یاد می گیرند که انجام دهند پس انداز کردن و سرمایه گذاری و افق بلند داشتن را باید به آنها آموزش داد.

  ۰
 38. dez00291 گفت:

  خیلی مشتاقم این کارو انجام بدم ،خیلی جالب بود ممنون

  ۰
 39. agah92153 گفت:

  وای چقدر عالی،برای آینده عزیزانمون خیلی عالیه،واقعا دستتون درد نکنه

  ۰
 40. dez00098 گفت:

  سلام
  به نظر من اگه میشد کد آنلاین برای مقاطع بالا مثلا دبیرستانی ها دریافت کرد خیلی خوب بود چون آموزش بدون عمل مطمینن فرار است.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی افرادی که به سن قانونی نرسیده اند نیز می توانند کد بورسی داشته باشند و سفارشات خود را بصورت اینترنتی بگذارند.
   همچنین ایشان برای شروع و تمرین می توانند از بخش مسابقه بآشگاه به خصوص پیش‌بینی قیمت سهام و شاخص نیز بهره‌مند گردند.

   ۰
 41. agah27491 گفت:

  سلام
  آموزش سرمایه گذاری برای کودکان، از شاهکارهای کارگزاری آگاه است.
  سپاس

  ۰
 42. agah11326 گفت:

  سلام‌و عرض ادب
  فرزندان را باید اقتصادی بار آورد و پس انداز را به آنها یاد داد که این قضیه عمل نیکوی است و برای جامعه هم تاثیرات فوق العاده ای دارد مطلب خوب و کمتر دیده شده ای را منظور فرمودید جای بحث زیادی دارد باتشکر

  ۰
 43. agah91470 گفت:

  سلام جالب بود

  ۰
 44. hesam8090izadi@gmail.com گفت:

  سلام
  سن من کمتر از۱۸ سال هست و دیپلم ندارم
  یعنی نمیتوانم کد بورسی آنلاین بگیرم ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما فقط میتوانید کد بورسی بگیرید و بصورت اینترنتی یا حضوری سفارشات خرید/فروش خود را به کارگزاری اعلام کنید.

   با تشکر

   ۰
 45. agah04850 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  آرزوی من اینست که فرزندم نیز یک تریدر خوب باشد
  ممنون از اطلاعاتتون

  ۰
 46. davodm65 گفت:

  سلام
  جنبه روانشناسی این امر را نیز بررسی کنید لطفا.مطلب جالبی ارایه دادید.

  ۰
 47. faezehasadi93@yahoo.com گفت:

  با سلام
  به نظر من هم خیلی خوبه که افراد از کودکی با روش های سرمایه گزاری را یاد بگیرند تا وقتی به سن ۱۸ سالگی میرسند استقلال مالی داسته باشند

  ۰
 48. Hendabadieghasem@yahoo.com گفت:

  باسلام
  خیلی خوب بودوراهکارهای عملی خوبی نشون داده ولی واقعانه تمام والدین بااین همه مشغله های فکری وکاری وزندگی این همه وقت دارن ونه تمام والدین اونهمه پول توجیبی به بچه هاشون میدن که بتونن اینکارا روبااون پولها انجام بدن ونه درخیلی ازمواقع امکان این کاروجود دارد.بااینهمه اون ۳تاشیشه واسامی اون شیشه ها خیلی خوب بودن.
  تشکرمیکنم

  ۰
 49. agah21981 گفت:

  به نظرم مقالات بسیار جالب و مفیدی را انتخاب می کنید

  خدا قوت

  ۰
 50. AM5075 گفت:

  لطفا در این زمینه فیلم های آموزشی از صدا و سیما پخش کنید تا فرهنگ سازی بشه

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه با ارائه نظرات خود به ما برای بهبود خدمات کمک میکنید.
   پیشنهاد شما بررسی و در صورت امکان اجرا می‌گردد.

   ۰
 51. AJ6752 گفت:

  با سلام
  اگر در مدارس هم این موضوعات یاد داده بشه عالیه

  ۰
 52. AL4089 گفت:

  سلام و خیلی مفید
  تجربه جالب من برمیگرده به زندگی با چند خانواده اصفهانی قدیمی و همین تربیت را بصورت سنتی انجام میدند و منو یاد کتاب پدر پولدار و فقیر اقای کیوساکی انداخت و متوجه فرق اونها با جاهایی دیگه شدم
  باتشکر

  ۰
 53. علیرضا ایمانی گفت:

  سلام- عالیست - برای اولین بار بود که چنین مطلبی رو مطالعه میکردم چه خوب است متخصصین کارگزاری آگاه در سایت خود محلی واقعی یا آموزشی برای ورود نوجوانان و جوانان به بورس و معامله و آشنایی با اینگونه مفاهیم طراحی کنند - سپاسگذارم از اطلاعات مفیدتون.

  ۰
 54. AU0902 گفت:

  با سلام
  هدف اصلی این تمرین، آشنایی فرزندانمان با مسائل مالی و سرمایه‌گذاری است و اینکه هر سرمایه‌گذاری، مزایا و معایب خاص خود را دارد. مهم و مفید است

  ۰
 55. AU0902 گفت:

  سلام
  آموزش سرمایه گذاریبرای فرزتدان از شاهکارهای کارگزاری آگاه است اما افسوس که سالها میگذر و طعم ارزش را نمیچشند به دلیل این همه بی ارزش شدن پول
  سپاس

  ۰
 56. AV7722 گفت:

  همانند مطالب مختلفی كه به اشتراك گزاشتيد اين مقاله هم بسیار بسیار آموزنده است

  ۰
 57. حامد گفت:

  سلام
  آیا اینکه گفته میشه به افراد زیر دیپلم هم کد بورسی آنلاین تعلق میگره درسته ؟؟
  و کارگذاری آگاه هم به افراد زیر دیپلم کد آنلاین میده؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، در صورتی که بالای ۱۸ سال دارید با توجه به اطلاعیه سازمان بورس مبنی بر حذف اخذ مدرک برای افراد بالای ۱۸ سال می توانید اقدام به ثبت نام و دریافت کد بورسی نمائید و دسترسی به سامانه معاملاتی آنلاین برای شما فعال خواهد شد.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: