آشنایی با صنعت سیمان

 • ۲۴ آبان ۱۳۹۶
 • agah1
 • ۴۴ نظر
 • ۶۶۹۵ مشاهده
آشنایی با صنعت سیمان

مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که ایرانیان نیز همانند فینیقی‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها توانایی ساخت ملات‌ آبی را داشتند که می‌توانست فشار را تحمل کرده و انسجام خود را در مجاورت آب نیز حفظ نماید. آثار باقی‌مانده از ایرانیان قدیم نیز نشان می‌دهد که از دیرباز خواص هیدرولیکی آهک را می‌شناختند. از جمله این آثار می‌توان به سدها و پل‌های‌ عظیم در مناطق مختلف ایران همچون سد ایزدخواست (اولین سد قوسی جهان)، سد کرخه و سد شادروان اشاره کرد. ذکر این نکته جالب توجه است که  قدیمی‌ترین ملات آهکی در ایران کشف شده و پختن آهک را رومی‌ها از یونانی‌ها و یونانی‌ها از ایرانیان فرا گرفته‌اند. اقوام ساکن مناطق شمالی خلیج‌فارس از نوعی ساروج استفاده می‌کردند که خواص هیدرولیکی خاص و مقاومت بالایی داشته است. معروف‌ترین این ساروج ها، ساروج خمیر است که در بندر خمیر تهیه می‌شد و هنوز تأسیسات بندری ساخته شده در نقاطی از بندر لنگه و بندر بوشهر با این نوع ملات پابرجا است. در عصر حاضر، اولین کارخانه سیمان در سال ۱۳۱۲ در شهر ری با ظرفیت روزانه ۱۰۰ تن احداث گردید. با گذشت زمان و افزایش تقاضا برای این محصول، نیاز به احداث کارخانه‌های بیشتر آشکار شد و براین‌اساس در سال ۱۳۱۴ کارخانه دیگری با ظرفیت روزانه ۲۰۰ تن خریداری شده که در سال ۱۳۱۵ و در کنار کارخانه قبلی، عملیات ساختمانی آن شروع و در سال ۱۳۱۶ بهره‌برداری از واحد دوم آغاز گردید. در حال حاضر ۷۲ واحد با ظرفیت تولید سیمان در کشور مشغول به فعالیت هستند.

انواع سیمان

سیمان پرتلند نوع ۱

این نوع سیمان، زمانی به کار می‌رود که لازم نیست هیچ‌گونه خواص ویژه‌ای داشته باشد.

سیمان پرتلند نوع ۲

زمانی‌که گرمای هیدراتاسیون متوسط موردنظر است؛ از این نوع سیمان استفاده می‌شود و همچنین برای استفاده عمومی هم کاربرد دارد.

سیمان پرتلند نوع ۳

هنگامی‌که مقاومت‌های بالا در کوتاه‌مدت موردنظر است، این نوع سیمان کاربرد دارد.

سیمان پرتلند نوع ۵

در موقعیت‌هایی که مقاومت بالا در مقابل سولفات ها موردنظر باشد، از این نوع سیمان استفاده می‌شود.

سیمان سفید

از این نوع سیمان در سطح و نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود. همچنین زمانی‌که استفاده از سیمان‌های بدون رنگ با مقاومت بالا مورد نیاز باشد، سیمان سفید کاربرد خواهد داشت. از دیگر موارد کاربردی این سیمان، در تولید انواع سیمان‌های رنگی است.

سیمان سرباره‌ای ضد سولفات

در موقعیت‌هایی که مقاوت متوسط در مقابل سولفات‌ها و یا حرارت هیدراتاسیون متوسط موردنظر است، از این نوع سیمان استفاده می‌گردد.

سیمان پرتلند پوزولانی ( PP )

در ساختمان‌های بتنی معمولی و بیشتر در مواردی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات‌ها و حرارت هیدراتاسیون متوسط موردنظر باشد، از این سیمان استفاده می‌شود.

سیمان پرتلند آهکی ( PKZ )

این نوع سیمان در تهیه ملات، بتن و در کلیه مواردی که سیمان پرتلند نوع ۱ بکار می‌رود، قابل استفاده است و دوام بتن را در برابر یخ زدن، آب شدن، املاح یخ‌زا و عوامل شیمیایی بهبود می‌دهد.

سیمان بنائی

در موقعیت‌هایی که ملات بنائی با مقاومت‌های کمتر از سیمان پرتلند نوع ۱ موردنیاز باشد، از این سیمان استفاده می‌گردد.

سیمان نسوز ۴۵۰

حاوی بیش از ۴۰ درصد Al2O3 با اتصال هیدروکسیلی و فازهای کلسیم آلومینات بوده و برای مصرف به‌عنوان ماده نسوز در صنایع حرارتی استفاده می‌شود.

سیمان نسوز ۵۰۰

حاوی بیش از ۷۰ درصد Al2O3 با اتصال هیدروکسیلی و فازهای CA و CA2 بوده و برای مصرف به عنوان ماده نسوز با درصد خلوص بالا در صنایع حرارتی بکار می‌رود.

سیمان نسوز ۵۵۰

ترکیب اصلی آن حاوی بیش از ۸۰ درصد Al2O3 با اتصال هیدروکسیلی و آلومینات کلسیم است. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به نسوز بودن، خواص ترمودینامیکی بالا و کاربردهای ویژه نسوز آن مانند اتمسفرهای احیاء هیدروژن، اشاره کرد.

سیمان چاه نفت

این سیمان‌ها برای درزگیری چاه‌های نفت به‌کار می‌روند. عمده این سیمان‌ها دیرگیر بوده و در برابر دما و فشار بالا مقاوم هستند و همچنین ممکن است این نوع سیمان در حفره چاه‌های آب و فاضلاب نیز به‌مصرف برسد.

چالش‌های اصلی صنعت سیمان

رکود اقتصادی در سال‌های اخیر خصوصاً در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ باعث کاهش چشمگیر بودجه پروژه‌های عمرانی شد که به‌دنبال آن کاهش در ساخت‌وساز اتفاق افتاد. در عین‌حال همراه با کاهش تقاضا در داخل کشور، ظرفیت تولید سیمان در کشور به دلیل راه‌اندازی پروژه‌های سیمانی افزایش یافت. همین عوامل موجب شد بسیاری از توزیع‌کنندگان، فروشندگان و بازاریابان شرکت‌های سیمانی در خارج از محدوده استانی مقیم خود به دنبال بازارهای هدف باشند و با افزایش نقدینگی، امکان ادامه حیات اقتصادی داشته باشند. از مهم‌ترین چالش‌هایی که صنعت سیمان کشور مانند سایر صنایع در سال‌های گذشته و در حال حاضر با آنها مواجه است، میتوان به موارد ذیل اشاره داشت:

 • مشکلات مربوط به حمل‌ونقل جاده‌ای و هزینه بالای حمل‌ونقل ریلی
 • شرایط دشوار فروش و مازاد عرضه بر تقاضا به‌دلیل رکود اقتصادی و کاهش شدید بودجه عمرانی در کشور
 • افزایش بی‌رویه واحدهای تولید سیمان بدون عدم برآورد صحیح و منطقی از میزان ظرفیت و کشش مصرف سیمان
 • رقابت ناسالم و منفی مانند اعمال تخفیفات نامتعارف ضمن ورود به بازارهای غیرمشترک و تآثیر منفی بر فروش سایر کارخانجات سیمانی
 • وابستگی شدید صادراتی به کشور عراق و به‌دنبال آن کاهش میزان صادرات به این کشور به دلیل مسائل امنیتی و افزایش عوارض گمرکی، همچنین بهره‌برداری از برخی طرح‌های توسعه‌ای و روند افزایش ظرفیت در کشور عراق
 • خودکفا شدن برخی کشورهای مقصد صادراتی و همچنین حضور رقبای جدید در کشورهای هدف
 • ارزآوری نسبتاً کم در برخی از شرکت‌های صادراتی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌های بین المللی جهت انتقال ارز
 • عدم امکان برخورداری از تسهیلات بانکی مناسب در جهت رفع موانع تولید
 • هزینه‌های بالای مالی ناشی از تسهیلات ارزی و شناسایی زیان‌های سنگین تسعیر ارز به دلیل نوسانات نرخ ارز
 • عدم استفاده کامل از ظرفیت تولید و هزینه‌های جذب نشده در تولید
 • کاهش شدید نقدینگی در شرکت‌های سیمانی و مشکلات ناشی از آن
 • کاهش شدید درآمدها و پیشی گرفتن هزینه‌ها که منجر به زیان‌ده شدن تعداد زیادی از کارخانجات سیمان در کشور شده است.
 • اجبار به توقف خطوط تولید جهت تعادل بازار عرضه و تقاضا و آثار و پیامدهای مالی، اجتماعی و انسانی آن

آشنایی با صنعت سیمان

آنچه در سال ۹۵ در صنعت سیمان گذشت …

پس از خروج سیمان از سبد حمایتی در تیرماه سال ۱۳۸۷، قیمت این کالای استراتژیک و راهبردی با افزایش قابل‌توجه ۵۰ درصدی مواجه گردید. هم‌زمانی این اتفاق با راه‌اندازی و بهره‌برداری واحدها و پروژه‌های جدید سیمانی سبب شد تا تولید و عرضه سیمان به میزان قابل‌توجهی در بازارهای داخلی افزایش یابد. اما در سال‌های اخیر به دلایلی که در بالا گفته شد، تقاضای سیمان به‌شدت کاهش یافته بطوری‌که مجموع توزیع داخلی و صادراتی سیمان و کلینکر از ۷۲ میلیون تن در سال ۹۲ به ۶۳ میلیون تن در سال ۹۴ رسیده است و همچنین پیش‌بینی می‌شود در پایان سال۹۵ این کاهش به ۵۷ میلیون تن  برسد. این امر باعث افزایش شدید رقابت ناسالم در میان بازی‌کنندگان این صنعت خصوصاً در اواسط سال ۹۳ گردید. به‌گونه‌ای که در برخی از شرکت‌ها، سیمان با نرخی نزدیک به بهای تمام شده و یا حتی کمتر از آن به بازار عرضه می‌شد. از طرف دیگر برخی از کارخانجات سیمان به‌دلیل ورود سایر کارخانجات به بازار مصرف خود با کاهش شدید قیمت و تقاضا روبرو شدند که همین امر باعث کاهش شدید قیمت سیمان در کشور شد؛ به‌طوری‌که تا اواسط سال ۹۵، سیمان با اعمال تخفیفات نامتعارف ناشی از رقابت منفی تولید‌کنندگان و با نرخی پایین‌تر از قیمت‌های مصوب انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان (مربوط به سال ۹۳) در کشور عرضه می‌گردید. درنتیجه با توجه به موجودی بالای کلینکر در کارخانجات سیمان، تحمیل هزینه‌های جذب نشده در تولید و ورود بیش از نیمی از  کارخانجات به مرحله زیان‌دهی، ضرورت تشکیل جلسات بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص افزایش قیمت سیمان و سهمیه‌بندی آن بیش از پیش احساس می‌شد. در اردیبهشت ماه سال ۹۵ جلسه‌ای به همین منظور با حضور وزیر محترم صنعت‌، معدن و تجارت و همچنین هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تشکیل شده که به دلیل تصمیم جناب آقای مهندس نعمت‌زاده بر تولید حداکثری، جلسه مذکور بدون حصول نتیجه خاتمه یافت. اما در تیرماه سال ۹۵ جلسه دیگری با حضور جناب آقای دکتر جهانگیری (معاون اول محترم رئیس جمهور)، جناب آقای مهندس نعمت‌زاده (وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت)، جناب آقای آخوندی (وزیر محترم راه و شهرسازی) و هیأت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان سیمان تشکیل شده و مقرر گردید تا کارگروه اقتصاد مقاومتی سیمان با حضور ۵ عضو از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، به ریاست جناب آقای مهندس نعمت‌زاده جهت حل مشکلات مربوطه تشکیل شود. لذا باتوجه ‌به اولین جلسه کارگروه فوق‌الذکر در تاریخ ۱۷/۰۵/۱۳۹۵، فرآیند قیمت‌گذاری و مدیریت توزیع سیمان به انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، تفویض گردید. همچنین با تشکیل کارگروه‌های منطقه‌ای سیمان در کشور، در پایان شهریور ماه ۹۵ فروش سیمان در بیشتر کارخانجات، به همان نرخ های مصوب سال ۹۳ انجام گردید. طی جلسه مدیران صنعت سیمان که در تاریخ ۱۳/۰۷/۱۳۹۵ و در محل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان برگزار شد، افزایش ۱۵درصدی قیمت سیمان مصوب و در تاریخ ۱۹/۷/۱۳۹۵ مصوبه مذکور به کلیه کارخانجات سیمان ابلاغ گردید که توسط هلدینگ‌های مربوطه بر اجرای آن نظارت می‌شود.

 اما صنعت سیمان در بازار سرمایه نیز نقش عمده‌ای ایفا کرده و با درج نماد ۳۷ شرکت در صنعت سیمان،گچ و آهک یکی از پرنمادترین صنایع بورسی را رقم زده است که در جدول زیر وضعیت سهام این شرکت ها را بر اساس میزان EPS و P/E مشاهده می کنیم.

جمع‌بندی

در جمع‌بندی مبحث ارائه شده باید به این نکته اشاره کرد که شاید رکود در بازار مسکن مهم‌ترین عامل در کاهش فروش و سودآوری شرکت‌های سیمانی باشد، اما سیاست‌های دولت و برنامه‌های کلان عمرانی آن می‌تواند این صنعت را در آینده‌ی نزدیک به اوج خود بازگردانده و سهم زیادی از بازار فروش سیمان در خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

44 پاسخ به “آشنایی با صنعت سیمان”

 1. salhivand گفت:

  با سلام
  سپاس از جمع آوری اطلاعات دقیق و شفاف.
  به دلیل راکد بودن طرحهای عمرانی،سرانه مصرف آهن در کشور ،تقریبا نصف کشووهای اروپایی می باشد.

  ۰
 2. 2050612303 گفت:

  سلام
  اگر میشه به صورت پی دی اف بزارید،تا بشه کپی کرد ،،،،؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   به علت اینکه گاهی مطالب نیاز به بروزرسانی دارد و از طرفی هدف مشارکت خوانندگان با بآشگاه است، لذا مطالب در سایت قرار می گیرد. در صورت نیاز، با ذکر مطلب شما می توانید از مطالب کپی تهیه نمایید.

   ۰
 3. nazidelkhosh@yahoo.com گفت:

  اگه صنعت سیمان رو دولت خوب مدیریت کنه و سرمایه هایی رو در اختیار این صنعت بزاره این چالش ها کمتر میشه البته اگه دزدی نکنن چون سال ۸۶ مردم خرم اباد در خرید سهام کارخانه سیمان مشارکت میکنن ولی هنوز ۱۰ساله هیچ خبری از پول ها و سهام هاشون نیست دولت خودش چالش اصلیه

  ۰
 4. Agah01120 گفت:

  با سلام به نظر می رسد با این که مسابقه شماره ۹۶۰۸۰۵۱ حذف شده است امتیاز آن از افرادی که به آنها تعلق گردیده بوده حذف نگردیده است
  لطفا پیگیری بفرمایید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی مطابق آنچه در سوالات لغو شده قبلی رخ داده است، در صورتی که سوالی به دلایلی از سوی مدیر سایت حذف شود و امتیاز به شرکت کنندگان تعلق گرفته باشد، این امتیاز پس گرفته نمی شود. اما برای جلوگیری از تضییع حقوق سایر شرکت کنندگان، نتایج با استفاده از ابزارهای مغایرت گیری، اصلاح می شود. لذا در رتبه بندی نهایی که توسط مدیر سایت در بلاگ منتشر می شود، امتیازات سوالاتی که لغو نشده اند، لحاظ خواهد شد.

   ۰
  • ismailasadi@gmail.com گفت:

   دقیقا همینطوره، متأسفانه امتیازها برنخواهد گشت، بابا بگین کی رو میخوایین اول کنین بدونیم دیگه توی مسابقه شرکت نکنیم خب:))

   ۰
   • Agah گفت:

    سلام
    دوست بزرگوار در نتایج مسابقات خللی وارد نخواهد شد. برای اطمینان خاطر می توانید به نتایج مسابقات گذشه مراجعه نمایید. مشاهده خواهید کرد که امتیاز مربوط به سوالاتی که لغو می شوند، از رتبه بندی خارج شده و لحاظ نمی شود.

    ۰
 5. hda10615 گفت:

  با سلام
  به نظر میرسید که در بیشتر صنایع این مسئله وجود دارد و در صورت عدم توجه مسئولین و روبرویی با رکود ، آن صنعت و تمامی سرمایه گذاران در آن حوزه شود ، لذا در تمامی صنایع نیاز به توجه داریم ، به خصوص در صنعت سیمان که ارتباط مستقیم با بازار کسب و کار عمرانی دارد!

  ۰
 6. کوثر قلی پور گفت:

  سلام
  یعنی سیمان اینقدر اطلاعات داشت و ما نمیدونستیم؟!!!!

  ۰
 7. عبدالرضا ریاحی گفت:

  سلام
  عرضه صنعت سیمان در بورس یا فرابورس فرقی هم داره؟

  ۰
 8. نرگس آقائی گفت:

  سلام

  متشکرم از اینکه این مطالب رو دسته بندی و عرضه می کنید.

  ۰
 9. agah22657 گفت:

  با توجه به زلزله کرمانشاه الان سهام سیمانی ها حسابی تکون خورده

  ۰
 10. sayad63 گفت:

  پیشنهاد میکنم مقایسه بین سهام شرکت های مختلف سیمان سازی و اینکه کدام ها سودآورتر هستند بنویسید

  ۰
 11. ismailasadi@gmail.com گفت:

  سلام، به نظر میرسه که بیشتر نظرات مشتریان خودتون رو تأیید میکنید تا نظرات همه ی کاربرها، بابا به خدا ما دنبال ۱۰ امتیاز بی ارزش شما نیستیم که نظر میدیم، من فقط از اتخاذ موضع منفعلانه در هر کاری و هر جمعی بدم میاد برای همین نظر مینویسم که شما لطف کنید و تأیید نکنید، الان چندتا نظر نوشتم که آخرینش ۲۳ آبان بود ولی فعلا هیچی به هیچی :)) این هم نظر آخر بنده، لطفا تأیید نکنید :))
  در مورد سیمان هم بگم که سد باستانی آناهیتا مربوط به ایرانیان باستان گواه محکمی بر دانش و اختراعات آنان می باشد!

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست عزیز در جریان باشید که کامنتهای شما و سایر عزیزان همواره راهگشای ما است و باعث افتخار. تاخیر در پاسخ دریافتی گهگاه بدلیل نیاز به پیگیری موارد مطرح شده است که بعضاً زمابنر خواهد بود. لطفاً با شکیبایی خود در این مورد به ما برای ارائه پاسخ دقیق تر کمک بفرمایید. از ۷ کامنت اخیر شما ۵ مورد منتشر شده است. یک مورد همچنان نیاز به بررسی دارد و یک مورد بدلیل ماهیت تکراری منتشر نگردیده است.

   ۰
 12. 11415 گفت:

  سلام .. من امتیازم تا الآن که ساعت ۲۳:۱۳ دقیقه روز شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۷ است ۱۱۸۴۹ ۱ست می خوام بفهمم و ببینم با این نوشته و متنی که در بلاگ میذارم به امتیازم اضافه میشه یا نه؟ همینجوری از باب کنجکاوی...

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   درج کامنت شما به تنهایی امتیاز در بر ندارد. چنانچه کامنت شما توسط مدیر سایت منتشر شود، شما امتیاز دریافت خواهید کرد.

   ۰
 13. beyza گفت:

  با سلام و خسته نباشید بحث سیمان یکی از بحث ها ی خوبی هست که ایران می تونه از این صنعت بازدهی خوبی بگیره با توجه به این که به راحتی می تونه پروژه های عمرانی عراق و سوریه رو مدیریت کند و مصالح لازم رو از ایران به اون کشورها ترانزیت کند

  ۰
 14. agah76122 گفت:

  جدول وضعیت سهام این شرکت ها را بر اساس میزان EPS و P/E را فراموش کردید قرار بدید

  ۰
 15. hamid24428 گفت:

  باسلام
  جدول فراموش شده ظاهرا

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست بزرگوار، جدول فراموش نشده است. این گزارش بیشتر جنبه آشنایی با این صنعت را داشته و کمی متفاوت از گزارش های قبلی است.

   ۰
 16. sayad63 گفت:

  سلام.اپلیکیشن آساتریدر واقعا جدیدا خیلی بد کار میکنه.خیلی ارور میده.لطفا برای اصلاحش اقدام کنید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   تغییراتی در این حوزه اتفاق افتاده است. آیا همچنان با مشکلی مواجه هستید؟ در صورت امکان شرح خطایی که از شما گرفته می شود را بیان فرمایید.

   ۰
 17. om1360 گفت:

  سلام
  پیشنهاد در مورد سوالات:
  در صورت امکان لطفا پس از مشخص نمودن پاسخ صحیح در سوالات علاوه بر تشریح پاسخ صحیح،۴ گزینه دیگر سولات باشگاه نیز بصورت خلاصه تشریح شود به منظور یادگیری و یادآوری برای کاربران
  با سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   به روی چشم. تا حد امکان تلاش شده تا پاسخ تشریحی هم درج شود خصوصاً برای سوالاتی که نیاز به محاسبات دارد.

   ۰
 18. agah05597 گفت:

  به نظر می رسه با توجه به عدم توجه دولت در ۴ سال گذشته به مسئله راه و ساختمان و همچنین ۴ سال آینده که یک سالش هم رفته دولت آینده مجبور خواهد بود در مسئله راه و ساختمان ورود کنه...

  ۰
 19. nor86961 گفت:

  از پرسنل محترم باشگاه بسیار متشکرم بابت ارسال مطالب مفید و کارا به خصوص در حوزه صنایعی که نیاز به معرفی کارشناسی دارند

  ۰
 20. sms4265 گفت:

  با این وضعیت، هنوز هم نباید انتظار رشد داشته باشیم

  ۰
 21. sasan62061 گفت:

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون

  در مورد نماد فلمی بیشتر توضیح میدید و یا مطلب میزارید ممنون

  ۰
  • AGAH1 گفت:

   با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز؛
   شما در بخش بلاگ بآشگاه در زمینه صنایع مختلف میتوانید مطالبی که در این باره منتشر شده است را مطالعه نمایید. کافی است صنعت مورد نظر خود را جستجو کنید. اما در خصوص شرکت‌ها، بصورت خاص مطلبی منتشر نشده است. ممنون از پیشنهاد شما.
   با تشکر

   ۰
 22. mohamad00688 گفت:

  با سلام
  اطلاعات خوبی درباره صنعت سیمان جمع آوری کردین.اگه امکانش هست بیشتر توضیح میدادین ..ممنونم

  ۰
 23. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  تشکر میکنم بابت مطالب بسیار ارزشمند و مفیدی که ارایه فرمودید .
  صنعت سیمان به دلیل وابسته بودن چند موضوع متاسفانه با چالشهای شدیدی به شرح ذیل روبه مباشد:
  تولید بی رویه و مازاد بر مصرف
  تحریم و عدم نقل و انتقال پول و در نتیجه کاهش فروش خارجی
  مدیریت صحیح که موضوعی فرا چالشی می باشد
  آموزش نیروی های متخصص در این حوزه
  نیروی انسانی متخصص ، ماهر و مجرب
  ساختار سازمانی که دارای مهندسین و طراحان بسیار مجرب و با سواد باشد
  عدم توانایی نوسازی ماشین آلات
  ایجاد انحصار
  و مواردزیاد دیگری که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و به نظر میرسد وقت آن رسیده که وزیر محترم صنعت و معدن ، اعضای محترم اتاق بازرگانی و وزیر محترم مسکن و شهرسازی و سایر مسوولین این حوزه باید دست به کار شده و نسبت به مرتفع نمودن موانع و حل مشکلات فوق اقدام سریع نمایند
  با احترام و تشکر

  ۰
 24. AJ8604 گفت:

  این دولت توجهی به حوزه ی ساختمان و مسکن نخواهد داشت و لذا سیمان هم چنان در این دولت روی خوش نخواهد دید.

  ۰
 25. AP1535 گفت:

  سلام
  عالی بود
  لطفا در مورد شرکت ها و صنایع های مختلف هم مطالبی تهیه بفرمایید

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات ارسال میکنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   متشکرم

   ۰
 26. مسعود گفت:

  " اما صنعت سیمان در بازار سرمایه نیز نقش عمده‌ای ایفا کرده و با درج نماد ۳۷ شرکت در صنعت سیمان،گچ و آهک یکی از پرنمادترین صنایع بورسی را رقم زده است که در جدول زیر (؟؟؟!!!؟؟؟) وضعیت سهام این شرکت ها را بر اساس میزان EPS و P/E مشاهده می کنیم."

  دوستان پس جدول کو؟

  ۰
 27. AU0902 گفت:

  از دست اندر کاران محترم باشگاه متشکرم بابت ارسال مطالب مفید وکامل به خصوص در حوزه صنایعی که نیاز به معرفی دارند

  ۰
 28. AW3964 گفت:

  شرکت های سیمانی زمانی می تونن رشد خوبی داشته باشن که صادرات به کشورهای عراق و افغانستان کاملا برقرار باشه.

  ۰
 29. mohammad.vakili گفت:

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون
  فکر کنم صادرات سیمان باعثرشد خوب سهام در این حوضه می شود !!!!!

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: