آشنایی با بازار سرمایه ایران (۲)

 • ۵ آبان ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۴۶ نظر
 • ۴۰۷۴۹ مشاهده
بورس اوراق بهادار, خرید و فروش اوراق بهادار, خرید آنلاین سهام, کارگزاری آگاه, روش های معامله, قرارداد اینترنتی, کد سهامداری بورس, کدمعاملات برخط, خرید و فروش سهام, انواع بازار، بازار اولیه، بازار ثانویه، بازارپولی، بازار سرمایه ای، عرضه اولیه، انتخاب کارگزاری، تخصیص اعتبار، تخفیف کارمزد، رتبه بندی کارگزاران

در مطلب آشنایی با بازار سرمایه ایران (۱) بیان شد که بازار سرمایه‌ای ایران از نظر شرایط شرکت‌ها، به دو بازاربورس اوراق بهادار و فرابورس طبقه‌بندی می‌شود. در زیرمجموعه بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس بخش‌بندی دیگری وجود دارد که حضور در هر کدام از آنها شرایط و ضوابط خود را داراست. در این مطلب به بخش‌بندی بازار فرابورس و شرایط عمومی و اختصاصی هر کدام پرداخته می‌شود. در مطلب مذکور به بررسی تابلوهای موجود در بازار بورس اوراق بهادار پرداخته شد. در مطلب پیش‌رو توضیحاتی در مورد تقسیم‌بندی‌های موجود در بازار فرابورس ایران و شرایط شرکت‌های پذیرفته شده در آن آورده شده است.

بر اساس دستورالعمل پذیرش، عرضه، نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس، ۵ بازار مجزا با کارکردهای متنوع برای پذیرش انواع اوراق بهادار و ابزار مالی در فرابورس ایجاد شده است.

بازار اول: در بازار اول، شرکت‌های سهامی عام که طبق دستورالعمل پذیرش، عرضه، نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس، موفق به احراز شرایط لازم شده باشند، مجاز به انجام معاملات سهام خود خواهند بود. پذیرش شرکت در بازارهای اول و دوم فرابورس منوط به تهیه امیدنامه و ارسال مدارک و مستندات کافی به منظور شناخت از وضعیت شرکت است. پس از تکمیل مدارک یادشده، هیئت پذیرش اوراق بهادار ضمن بررسی وضعیت مالی و عملیاتی، در صورت احراز شرایط، با پذیرش شرکت موافقت می‌نماید.

بازار دوم: در بازار دوم فرابورس همانند بازار اول، معاملات سهام شرکت‌های سهامی عام انجام می‌شود؛ اما شرایط پذیرش در بازار دوم فرابورس، منعطف‌تر از بازار اول است.

بازار سوم (بازار عرضه): سهام شرکت­‌های سهامی به صورت عمده و بلوکی، حق تقدم سهام، پذیره‌نویسی سهام و سایر اوراق بهادار در بازار عرضه معامله می‌شود.

بازار ابزارهای نوین مالی: کلیه ابزارهای مالی به استثنای سهام و حق تقدم خرید سهام مانند انواع اوراق مشارکت، انواع گواهی سرمایه گذاری و انواع صکوک که در زمان پذیرش حداقل سه ماه تا سر رسید آن‌ها فرصت باقی مانده باشد، قابل پذیرش در این بازار هستند به شرطی که بعد از پذیرش، معاملات دست دوم آنها به صورت انحصاری از طریق فرابورس انجام شود.

بازار پایه: این بازار در جهت اجرای بند “ب ” ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم توسعه ایجاد شده است و صرفاً نقل و انتقال سهام سایر شرکت‌های سهامی عام که نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده اند و امکان پذیرش در هیچ یک از بازارهای بورس یا فرا بورس را ندارند، انجام می­‌گیرد.

علاقه‌مند به یادگیری مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس هستید؟

برای ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی روی دکمه زیر کلیک کنید

ثبت نام در کلاس مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس – مهدی افضلیان

شرایط پذیرش و نقل و انتقال سهام در بازار فرا بورس ایران

 

الف) شرایط شرکت‌های سهامی عام (ناشر) و سهام آن‌ها برای پذیرش در بازار اول فرابورس ایران:

۱- ثبت شرکت و سهام آن نزد سازمان بورس و اوراق بهاداربورس اوراق بهادار, خرید و فروش اوراق بهادار, خرید آنلاین سهام, کارگزاری آگاه, روش های معامله, قرارداد اینترنتی, کد سهامداری بورس, کدمعاملات برخط, خرید و فروش سهام, انواع بازار، بازار اولیه، بازار ثانویه، بازارپولی، بازار سرمایه ای، عرضه اولیه، انتخاب کارگزاری، تخصیص اعتبار، تخفیف کارمزد، رتبه بندی کارگزاران

۲- با نام بودن سهام

۳- عادی بودن سهام (ممتاز نباشد)

۴-  عدم وجود محدودیت موثر (وثیقه بودن بخش عمده ای از سهام نزد بانکها و مراجع قضایی) بر نقل و انتقال سهام

۵-  پرداخت تمام بهای اسمی سهام

۶- حداقل سهام شناور به میزان ۱۰ درصد و حداقل تعداد سهامداران ۲۰۰ نفر

۷-  وجود حداقل ۲ سال سابقه فعالیت (بهره‌برداری عملیات یا ارائه خدمات) پیش از پذیرش

۸- حداقل سرمایه ثبت شده شرکت ۱۰میلیارد ریال

۹- عدم وجود زیان انباشته

۱۰-  صورت‌های مالی آخرین دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس

۱۱-  مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده و تناسب آن با فعالیت‌های شرکت از نظر حسابرس

۱۲- سودآوری در سال مالی منتهی به زمان پذیرش و ارائه چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری

۱۳-  حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارائی‌ها  ۱۵%

۱۴-  عدم وجود دعاوی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی (له یا علیه شرکت وجود)

۱۵- تهیه آخرین صورت‌های مالی طابق با مقررات قانونی، استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی ابلاغ شده توسط سازمان انتخاب حسابرس شرکت از میان حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

۱۶- عدم وجود سابقه محکومیت قطعی کیفری یا تخلفاتی مؤثر طبق قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار یا سوء شهرت حرفه‌ای اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل

تبصره: هیئت پذیرش حسب مورد می‌تواند پذیرش سهام را منوط به انعقاد قرارداد بازارگردانی، مطابق دستورالعمل فعالیت بازارگردانی مصوب هیئت مدیرۀ سازمان، نماید.بورس اوراق بهادار, خرید و فروش اوراق بهادار, خرید آنلاین سهام, کارگزاری آگاه, روش های معامله, قرارداد اینترنتی, کد سهامداری بورس, کدمعاملات برخط, خرید و فروش سهام, انواع بازار، بازار اولیه، بازار ثانویه، بازارپولی، بازار سرمایه ای، عرضه اولیه، انتخاب کارگزاری، تخصیص اعتبار، تخفیف کارمزد، رتبه بندی کارگزاران

ب) شرایط شرکت‌های سهامی (ناشر) و سهام آن‌ها برای پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران:

۱- ثبت شرکت و سهام آن نزد سازمان بورس و اوراق بهادار

۲- با نام بودن سهام

۳- عادی بودن سهام (ممتاز نباشد)

۴- عدم وجود محدودیت موثر (وثیقه بودن بخش عمده ای از سهام نزد بانکها و مراجع قضایی) بر نقل و انتقال سهام

۵- پرداخت تمام بهای اسمی سهام

۶- حداقل سهام شناور به میزان ۵ درصد

۷- وجود حداقل ۱ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

۸- حداقلِ آخرین سرمایه ثبت شده شرکت ۱ میلیارد ریال

۹- عدم وجود زیان انباشته

۱۰- صورت‌های مالی آخرین دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس

۱۱- مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده و تناسب آن با فعالیت‌های شرکت از نظر حسابرس

۱۲- سودآوری در سال مالی منتهی به زمان پذیرش و ارائه چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری

۱۳- دارابودن برنامه عملیاتی مناسب برای خروج از مشمولیت ماده ۱۴۱ لایحۀ قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت (به تشخیص هیئت پذیرش)

۱۴- عدم وجود دعاوی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی (له یا علیه شرکت)

۱۵- تهیه آخرین صورت‌های مالی مطابق با مقررات قانونی، استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی ابلاغ شده توسط سازمان انتخاب حسابرس شرکت از میان حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

۱۶-  عدم وجود سابقه محکومیت قطعی کیفری یا تخلفاتی مؤثر طبق قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار یا سوء شهرت حرفه‌ای اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل

– طیق ماده ۷ دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران (شرکت سهامی عام)، هیئت پذیرش حسب مورد می‌تواند پذیرش سهام را منوط به وجود حداقل یک بازارگردان، نماید.

طبق مادۀ (۹) دستورالعمل مذکور حق‌تقدم خرید سهام جدید، در همان بازاری که سهام شرکت پذیرفته شده معامله خواهد شد.

پ) شرایط شرکت‌های سهامی عام (ناشر) و سهام آن‌ها برای پذیرش در بازار سوم (بازار عرضه):

مطابق ماده ۱۰ دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار در فرا بورس ایران (مصوب ۱۳۸۸/۱/۲۵ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) اوراق بهادار برای عرضه در بازار سوم فرا بورس باید حائز شرایط ذیل باشند:بازار فرابورس ایران، بازار پایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت های پذیرفت شده در بازار فرابورس، شرایط پذیرش، عرضه و نقل و انتقال شرکت های سهامی عام

۱- قابلیت معامله آن توسط شورای عالی بورس اعلام شده باشد.

۲- در صورت مشمولیت مقررات، نزد سازمان ثبت شده باشند.

۳- برای نقل و انتقال آن‌ها محدودیت وجود نداشته باشد.

۴- در بورس یا بازار خارج از بورس دارای مجوز، پذیرفته نشده باشند.

اوراق بهاداری که امکان معلمله در بازار سوم را دارند، عبارتند از:

 1. سهام شرکت‌های سهامی
 2. حق تقدم خرید سهام شرکت‌های سهامی عام
 3. سهام بی نام شرکت‌های سهامی عام
 4. سهام ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام
 5. گواهی‌های سپرده بانکی
 6. اوراق مشارکت
 7. اوراق مشارکت رهنی
 8. صکوک
 9. گواهی‌های سرمایه گذاری صندوق‌های زمین و ساختمان و آن دسته از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله که در سایر بازارهای فرابورس پذیرفته نشده­‌اند .

علاوه بر ۹ موردی که اشاره شد، پذیره‌نویسی شرکت‌های سهامی عام که در شرف تأسیس هستند نیز می‌تواند در بازار سوم فرابورس انجام شود.

ت) شرایط شرکت‌های سهامی عام (ناشر) و سهام آن‌ها برای پذیرش در بازار ابزارهای نوین مالی:

به موجب مادۀ (۱۳) دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران (شرکت سهامی عام)، پذیرش کلیۀ ابزارهای مالی بجز سهام و حق تقدم خرید سهام که با تأیید شورا و بنا به اعلام آن مشمول ثبت یا معاف از ثبت نزد سازمان باشد، در بازار ابزارهای نوین مالی امکان‌پذیر است؛ از جمله:

 • اوراق مشارکتی منتشر شده با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (که با نام بوده یا امکان معاملۀ آن‌ها در سامانۀ معاملاتی وجود داشته باشد، حداقل مبلغ اوراق صادره آن ۱۰۰ میلیارد ریال با سررسید بیش از یکسال و دارای حداقل یک بازارگردان باشد).
 • اوراق مشارکت منتشر شده توسط دولت، شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها (که با نام بوده یا امکان معاملۀ آن‌ها در سامانۀ معاملاتی وجود داشته باشد، حداقل ۶ ماه تا سررسید آن زمان باشد و معاملات دست دوم آن‌ها تنها از فرابورس انجام شود).
 • گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به شرط آنکه با نام بوده و نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده باشند و حداقل سرمایه صندوق ۵۰ میلیارد ریال باشد، در بازار اول فرابورس قابل پذیرش است.
 • گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌های زمین و ساختمان، به شرط آنکه با نام بوده و نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده باشند و حداقل سرمایه صندوق ۱۰۰ میلیارد ریال باشد، در بازار اول فرابورس قابل پذیرش است.
 • گواهی‌های سپردۀ سرمایه‌گذاری با شرایط زیر قابل پذیرش در بازار ابزارهای مالی نوین است:

‌  ‌  ‌  ‌  ‌  ◊ با نام باشند یا امکان معاملۀ آنها در سامانۀ معاملاتی وجود داشته باشد.

‌   ‌  ‌  ‌  ‌‌  ◊ حداقل مبلغ اوراق صادره ۱۰۰ میلیارد ریال باشد.

‌   ‌  ‌  ‌  ‌ ‌ ◊ حداقل ۶ ماه تا سررسید گواهی‌ها باقی مانده باشد.

‌  ‌  ‌  ‌  ‌  ‌  ‌◊ تعهد و تضمین پرداخت اصل و سود علی‌الحساب گواهی‌ها توسط بانک عامل

‌  ‌  ‌  ‌ ‌  ‌  ‌ ◊ معاملات دست دوم گواهی‌ها تنها از طریق فرابورس انجام شود.

‌  ‌  ‌   ‌  ‌  ‌ ◊ گواهی‌ها با رعایت مقررات دستورالعمل اجرایی انتشار گواهی سپردۀ سرمایه‌گذاری، توسط بانک عامل صادر شده باشد.

 • انواع صکوکی که با مجوز سازمان منتشر می‌گردند (به شرط آنکه با نام بوده یا امکان معاملۀ آن‌ها در سامانۀ معاملاتی وجود داشته باشد، حداقل ۶ ماه تا سررسید آن زمان باشد، حداقل مبلغ اوراق صادره آن ۱۰۰ میلیارد ریال و دارای دست کم یک بازارگردان باشد) قابل پذیرش در بازار ابزارهای مالی نوین می‌باشد.
 • سایر ابزارهای مالی که به تشخیص شورا قابل معامله بوده‌اند، با شروطی که هیئت پذیرش تعیین می‌کند، در بازار ابزارهای مالی نوین قابل پذیرش است

ث) شرایط شرکت‌های سهامی عام (ناشر) و سهام آن‌ها برای پذیرش در بازار پایه:

نقل و انتقال سهام شرکت‌های سهامی عام که در بورس اوراق بهادار یا فرابورس پذیرفته نشده باشد، با شرایط زیر در بازار  پایه انجام می‌پذیرد:

 1. ثبت شرکت و سهام آن نزد سازمان بورس و اوراق بهادار
 2. با نام بودن سهام ( چنانچه سهام بی‌نام باشد، امکان نقل و انتقال آنها در سامانۀ معاملاتی وجود داشته باشد).
 3. امکان نقل و انتقال سهام در نمادهای متفاوت در سامانۀ معاملات (در صورت عدم پرداخت تمامی مبلغ اسمی سهام)
 4. امکان نقل و انتقال سهام ممتاز (در صورت وجود) در سامانۀ معاملاتی وجود داشته باشد.
 5. انتخاب حسابرس شرکت از میان حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

به موجب مادۀ (۲۱) سایر ابزارهای مالی نیز  که از نطر شورا قابل نقل و انتقال شناخته شده‌اند، چنانچه در بورس اوراق بهادار یا فرابورس پذیرفته نشده باشند، قابل نقل و انتقال در بازار پایه خواهند بود.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

در پایان ذکر چند نکته ضروری است:

۱) خرید و فروش سهام پذیرفته شده در بازار فرابورس:

هر سرمایه‌گذار حقیقی یا حقوقی این امکان را دارد تا پس از دریافت کد سهامداری، به معامله در بازار فرابورس بپردازد. با توجه به بازاری که سهام مورد نظر سرمایه‌گذار در آن عرضه می‌شود، وی می‌تواند با ارائه سفارش خود در قیمت و تعداد مشخص به یکی از روش‌های معمول (حضوری، تلفنی، اینترنتی و یا آنلاین) نسبت به خرید یا فروش آن سهم اقدام نماید. چنانچه در مطلب “روش های معامله در بازار بورس اوراق بهادار” و “راهنمای دریافت کد معاملاتی بورس اوراق بهادار و کد آنلاین در کارگزاری آگاه” بیان شد، برای اعلام درخواست خرید یا فروش به روش تلفنی، اینترنتی و آنلاین، علیرغم داشتن کد سهامداری، نیاز است تا قرارداد مربوط به هر یک از روش‌های مذکور نیز توسط سرمایه‌گذار امضا و به کارکزاری تحویل شود.

مطلب مرتبط: مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس چیست؟

۲) دامنه نوسان:

دامنه نوسان سهام شرکت‌های سهامی عام پذیرفته شده دربازار های اول و دوم بازار فرابورس و همچنین اوراق مشارکت (چهارم) قابل ارائه در این بازار، ۵± درصد است و قیمت سهام یک شرکت بدون اعمال حجم مبنا می تواند نسبت به قیمت پایانی روز قبل، در یک دامنه ۵± درصدی، نوسان مثبت یا منفی داشته باشد.

۳) کارمزد معاملات در بازار فرابورس ایران:

بر اساس سقف نرخ کارمزدها و خدمات در بازار سرمایه ایران که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شده است، کارمزد سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های سهامی عام پذیرفته شده در بازار فرابورس طبق جدول شکل زیر است:

بورس اوراق بهادار, خرید و فروش اوراق بهادار, خرید آنلاین سهام, کارگزاری آگاه, روش های معامله, قرارداد اینترنتی, کد سهامداری بورس, کدمعاملات برخط, خرید و فروش سهام, انواع بازار، بازار اولیه، بازار ثانویه، بازارپولی، بازار سرمایه ای، عرضه اولیه، انتخاب کارگزاری، تخصیص اعتبار، تخفیف کارمزد، رتبه بندی کارگزاران

کارمزد سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های سهامی عام پذیرفته شده در بازار فرابورس

شرکت کارگزاری آگاه به عنوان کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است. این کارگزاری در زمینه معاملات بورس اوراق بهادار کلیه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذاران شامل دریافت کد سهامداری و کد معاملات برخط، خرید و فروش حضوری، اینترنتی و آنلاین را ارائه می‌دهد. کارگزاری آگاه با طراحی سامانه معاملات برخط آسا توانسته گامی مثبت درجهت رفع نیازهای سرمایه‌گذاران بردارد.
با مراحل دریافت کدسهامداری و معاملات برخط، فرآیند خرید و فروش حضوری، خرید و فروش اینترنتی، خرید و فروش برخط در کارگزاری آگاه، آشنا شوید.
برای پاسخ به سوالاتی که تاکنون بی پاسخ مانده است، به سوالات متداول رجوع شود.
خانواده آگاه در شعب کارگزاری آگاه آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم خواهد بود.

علاقه‌مند به یادگیری مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس هستید؟

برای ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی روی دکمه زیر کلیک کنید

ثبت نام در کلاس مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس – مهدی افضلیان

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

46 پاسخ به “آشنایی با بازار سرمایه ایران (۲)”

 1. رضا گفت:

  درود . لطفا مسابقه دانش بازار سرمایه سوم آبان رو دوباره بررسی کنید . جواب سوال گزینه ۱ نیست . با سپاس٫ گزینه ۴ هست

  ۰
 2. اسحاق گفت:

  درود فراوان به دوستان وپرسنل اگاه
  یکی از مشکلات باشگاه فرستادن پیام در بخش های دیگر میباشد
  اعتباری سوال داشتم باید از این جا پیام بفرستم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   این امکان وجود دارد تا علاوه بر طرح سوالات در بخش نظرات، سوالات خود را به پست الکترونیکی info@bashgah.com نیز ارسال نمایید.

   ۰
 3. اسحاق گفت:

  درود فراوان به دوستان وپرسنل اگاه
  بسته اعتباری به چه صورت هستند ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بسته اعتباری با توجه به سطح مشتریان به آن‌ها تعلق می‌گیرد. بنابراین درخواست کننده باید مشتری کارگزاری و دارای قرارداد اعتباری در کارگزاری باشد. در صورتیکه سطح مشتری اجازه خرید دهد، این امکان وجود دارد که یکی از بسته های اعتباری را خریداری نماید. البته خرید بسته به معنی استفاده قطعی از آن نیست، زیرا ممکن است بسته به دلایلی (مانند عدم وجود قرارداد اعتباری)از نظر بک آفیس کارگزاری رد شود که در این صورت وجه بسته به حساب بآشگاه مشتری بازگردانده خواهد شد.

   ۰
 4. beh16063 گفت:

  با سلام و سپاس از راه اندازی سایت باشگاه
  من با این مشکلات مواجه شدم:
  ۱- در قسمت بالای مشخصات صفحه اصلی گوشه سمت چپ تعداد پیام ها را نشان می دهد و با کلیک روی آن محتوا نمایش داده نمی شود.
  ۲- هنگام تکمیل پروفایل و ذخیره اگر فیلد در باره من محتوا داشته باشد این پیغام خطا نمایش داده می شود:
  Unkown Exception: Object reference not set to an instance of an object.
  ۳- تصویر آپلود شده نمایش داده نمی شود.
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   مورد ۱ با باز کردن بخش پیام ها و کلیک بر روی هر پیام، متن پیام برای شما نمایش داده می شود. اگر این اتفاق رخ نداده یکبار سیستم را رفرش نمایید.
   مورد ۲و۳، بخش پروفایل در حال توسعه بوده و هنوز تکمیل نشده است.
   از شکیبایی شما سپاسگزاریم

   ۰
 5. tahmasebi62 گفت:

  شرایط پذیرش شرکتها در تابلوهای مختلف بورس

  بازار اول/ تابلوی اصلی: ویژه شرکتهای سهامی عام که حداقل سرمایه آنها ۱۰۰ میلیارد تومان باشد حداقل ۱۰۰۰ سهامدار داشته باشد و ۲۰ درصد سهام شرکت سهام شناور آزاد باشد همچنین این شرکتها باید در سه دوره متوالی منتهی به پذیرش در بورس سودآور بوده باشند و چشم انداز روشنی برای سودآوری در آینده داشته باشند.

  بازار اول/ تابلوی فرعی: ویژه شرکتهای سهامی عام که حداقل سرمایه آنها۵۰ میلیارد تومان باشد حداقل ۷۵۰ سهامدار داشته باشند و ۱۵ درصد سهام شرکت سهام شناور آزاد باشد، در دو دوره متوالی منتهی به پذیرش در بورس سودآور بوده باشد و چشم انداز روشنی برای سودآوری در آینده داشته باشند.

  بازار دوم: ویژه شرکتهای سهامی عام که حداق سرمایه آنها ۲۰ میلیارد تومان است. حداقل ۲۵۰ سهامدار داشته باشد و ۱۰ درصد سهام شرکت سهام شناور آزاد باشد در سه دوره متوالی منتهی به پذیرش در بورس سودآور بوده باشند و چشم انداز روشنی در آینده داشته باشند.

  ۰
 6. nesari گفت:

  باسلام
  بنظر میرسد که سئوال ۳ آبان گزینه چهار ( تولید ناخالص ملی) صحیح میباشد . اگر من اشتباه میکنم و یا سئوال دو تا گزینه دارد توجیه فرمائید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امتیاز این سوال به زودی به کسانی که پاسخ ۱ یا ۴ را اعلام کرده اند، تعلق خواهد گرفت.
   سپاس از شکیبایی شما

   ۰
 7. رضا گفت:

  با درود .به همه مسوولین و دست اندرکاران باشگاه خدا قوت میگم. یه پیشنهاد دارم : به نظرم خوبه که فرزندان نوجوانمون رو عضو باشگاه کنیم و به اونا مفاهیم بازار سرمایه و بورس رو آموزش بدیم تا در آینده باآگاهی و دانش کافی در بورس سرمایه گذاری کنن و بتونن از این کار درآمدی داشته باشن. با سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام و سپاس از پیشنهاد شما
   در حال حاضر امکان عضویت و ثبت نام در بآشگاه برای همه فراهم است، مشتریان کارگزاری و سایر افراد.

   ۰
 8. n.naseh گفت:

  سلام
  امتیازات معاملاتی که در ایستگاه معاملاتی انجام شده آیا محاسبه می گردد یا فقط برای آنلاین است؟
  اگر محاسبه میگردد کی به گزارش باشگاه اضافه میگردد که بتونیم ببینیمشون.
  مرسی

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امتیازات معاملات غیرآنلاین به صورت لحظه‌ای محاسبه نمی‌شود. این معاملات پس از پایان ساعت کار معاملات، محاسبه و در امتیازات مشتری لحاظ می‌شود.

   ۰
 9. shabani گفت:

  سلام
  باتشکر از مطالب خوبتان

  ۰
 10. bagher1005 گفت:

  در مطلب آشنایی با بازار سرمایه ایران (۱) بیان شد که بازار سرمایه‌ای ایران از نظر شرایط شرکت‌ها، به دو بازاربورس اوراق بهادار و فرابورس طبقه‌بندی می‌شود. در زیرمجموعه بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس بخش‌بندی دیگری وجود دارد که حضور در هر کدام از آنها شرایط و ضوابط خود را داراست. در این مطلب به بخش‌بندی بازار بورس اوراق بهادار و شرایط عمومی و اختصاصی هر کدام پرداخته می‌شود. در مطلب مذکور به بررسی تابلوهای موجود در بازار بورس اوراق بهادار پرداخته شد. در مطلب پیش‌رو توضیحاتی در مورد تقسیم‌بندی‌های موجود در بازار فرابورس ایران و شرایط شرکت‌های پذیرفته شده در آن آورده شده است.

  این مطلب پاراگراف اول همین صفحه است.... جمله دوم این پاراگراف(در این مطلب به بخش بندی بازار بورس اوراق بهادار و......) جایش اینجا نیست و در اینجا اضافه است ........البته جمله بعدی (در مطلب مذکور.......) درست است و در واقع نقض جمله ای است که من گفتم جایش اینجا نیست

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سپاس از دقت شما، مطلب آشنایی با بازار سرمایه (۲) به بررسی شرایط شرکت ها در فرابورس می پردازد.

   ۰
   • bagher1005 گفت:

    بله این را میدانم ولی در مورد جایگاه این جمله ( در این مطلب به بخش بندی بازار بورس اوراق بهادار.....) در این پاراگراف نطرتان را بدهید ... با تشکر

    ۰
 11. agah00171 گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 12. IchiMoku گفت:

  Truly Thanks for your GREAT Article ..

  ۰
 13. ali گفت:

  سلام.واقعا این روش مسابقه عالیه.ممنون

  ۰
 14. aalamdar گفت:

  سلام تشکر

  ۰
 15. مجتبی گفت:

  عالی

  ۰
 16. سامان گفت:

  عالی

  ۰
 17. بهاره گفت:

  عالی

  ۰
 18. agah40107 گفت:

  با سلام
  نحوه ی خرید بسته های آموزشی به چه صورت می باشد؟
  و با تغییر سطح میزان قیمت بسته ای تغییری نکرده است

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در صورتی که ریال کافی برای خرید بسته ها داشته باشید، می توانید از طریق تب خدمات و بخش بسته های آموزشی در بآشگاه خرید خود را انجام دهید. در غیر اینصورت می‌توانید در تماس با واحد آموزش ۸۲۱۵۴۱۰۲-۰۲۱ بسته مورد نظر را با تخفیف سطح خود دریافت کنید.
   با تغییر سطح، درصد تخفیف شما تغییر خواهد کرد مگر ۴ سطح آخر که همگی ۸۰%تخفیف در خرید بسته‌های آموزشی دارند.

   ۰
 19. agah17199 گفت:

  سلام
  ممنون خیلی مفید بود
  باتشکر

  ۰
 20. AK8490 گفت:

  ثبت قیمت به عنوان بهترین مظنه بازار ، طبق دستورالعمل اعمال محدودیت وجود ندارد.

  ۰
 21. AK7872 گفت:

  سلام، سرمایه گذاری در بازار پایه ریسک زیادی دارد؟ آیا امکان دارد که نماد به مدت طولانی بسته شود؟

  ۰
 22. AQ4542 گفت:

  سلام
  تشکر بخاطر مطالب مفیدتون
  در سامانه آسا بازار بورس و تابلو اصلی یا فرعی و... چگونه نمایش داده میشود؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   این طبقه بندی فقط در سایت tsetmc موجود است . برای معامله حضور یک شرکت در تابلو اصلی یا فرعی مزیت یا عیب محسوب نمیشود.
   باتشکر

   ۰
 23. AW2842 گفت:

  شرکتها در صورت افزایش سرمایه و اعتبار و رسیدن به شرایط مورد نیاز از فرابورس به بورس منتقل میشن یا خیر؟یا اینکه خودشون میتونن تصمیم بگیرن منتقل‌بشن یا نشن

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام دوست عزیز
   بازارهای موجود در بورس و فرابورس دارای شرایط مختلفی هستند که براساس شرایط آن ها سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت به آن‌ها را می دهد. برای مثال بازار های فرابورس نسبت به بازار بورس شرایط آسان تری دارند و شرکت های پذیرفته شده در فرابورس در صورت کسب شرایط می توانند درخواست انتقال به بازار بورس را بدهند.
   باتشکر

   ۱
 24. AU0902 گفت:

  با سلام
  چرا بازار بورس به بازار اول و دوم و تابلوی اصلی و فرعی تقسیم بندی می شود.

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام دوست عزیز
   شرکت بورس اوراق بهادار تهران شرایط عمومی و اختصاصی مختلفی را برای پذیرش شرکت ها در بورس قرار داده است که شرکت ها با توجه به دارا بودن این شرایط می توانند درخواست خود برای پذیرش در بازار بورس ارائه دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرایط متفاوت هر کدام به مطلب "آشنایی با بازار سرمایه ایران (۱)" اقدام نمایید.
   باتشکر

   ۰
 25. BG1891 گفت:

  مشابه دیگر مقالات، بسیار مختصر و مفید بود.
  ممنون از تیم آموزش و بلاگ آگاه

  ۰
 26. صحرانورد گفت:

  باسلام خدمت عوامل آگاه
  خواستم یه توضیحی درمورد شرکتهایی که درتابلوی قرمز هستند بدهید .آیا خرید سهام این شرکتها پر ریسک هستند واصولا پیشنهاد شما درمورد این دسته از سهامها چیه؟
  ممنون

  ۰
  • safarvand گفت:

   با سلام و احترام
   به دلیل وجود شرایط آسان تر برای ورود شرکت ها به بازار پایه فرابورس ریسک معاملات این بازار نسبت به سایربازارها بیشتر می باشد.برای خرید سهام این شرکت ها نیاز به بررسی عوامل بنیادی ،پیگیری اخبار و تحلیل دارد که می توانید از طریق سایت ها و کانال های مشاوره تحلیلی این اطلاعات را کسب نمائید

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: