آشنایی با الگوهای هارمونیک (۱)

الگوهای تکرار شونده یا هارمونیک که اساس آن بر مبنای نظریه لئوناردو فیبوناچی دانشمند و محقق سرشناس ایتالیایی و کاشف نظریه اعداد طلایی که به نام همین فرد نیز نام گذاری شده، استوار است. همچنین مبنای تحلیل تکنیکال بررسی روند معنادار موج‌های قیمتی و شناسایی روابط کمی، ریاضی و هندسی بین آن‌ها است که با گذشت زمان و حصول سابقه تاریخی روندهای قیمتی و تحلیل و بررسی روابط مکرر آن، قواعدی حاصل شد که الگوی هارمونیک و یا فیبوناچی یکی از مصادیق شاخص آن است. تلفیق این الگو با روندهای قیمتی، فیبوناچی تریدینگ را پایه‌گذاری نمود که به پیش‌بینی نقاط بازگشتی نمودارهای قیمتی (PRZ) سهولت بخشد. در ادامه این مطلب ابتدا به معرفی اجمالی الگوی فیبو می‌پردازیم و سپس با الگوهای کاربردی معاملاتی آن به صورت مختصر آشنا خواهیم شد.
اصل و مبنای الگوهای هارمونیک دنباله اعداد فیبوناچی است که قاعده کلی آن برابری هر عدد با جمع جبری دو عدد قبل از خود است. برای مثال:

…و۰,۱,۲,۳,۵,۸,۱۳,۲۱,۳۴

با بررسی روند این دنباله نسبت‌هایی بدست می‌آید که همان نسبت‌های اعداد طلایی یا فیبوناچی نامیده می‌شوند. به عنوان مثال در این دنباله حاصل تقسیم هر عدد بر عدد ماقبل از خود به سمت عدد ۱.۶۱۸ میل می‌کند که در واقع هر عدد نسبت به عدد ماقبل خود ۰.۶۱۸ افزایش یافته است و از تقسیم هر عدد به دومین عدد قبل از خود نسبت دیگری بدست می‌آید. اهم نسبت‌های بدست آمده عبارتند از: ۰.۲۳۶ ، ۰.۳۸۲ ، ۰.۵ ، ۰.۶۱۸ که نسبت ۰.۶۱۸ به عنوان نسبت طلایی فیبوناچی شناخته می شود. البته عدد ۰.۵ را می توان حاصل تئوری معروف “داو” دانست که در این الگو نیز وارد شده است.
نسبت‌های فوق به مبنایی ریاضی و کاربردی در عرصه های گوناگون مبدل شده که یکی از کاربردهای رایج آن استفاده از این نسبت ها جهت اعتبار بخشیدن به خطوط حمایت و مقاومت در نمودار روند قیمتی قرار گرفته است بطوری که در یک روند نزولی خطوط حمایتی منطبق با نسبت های ۰.۲۳۶ ، ۰.۳۸۲ ، ۰.۵ و خصوصا ۰.۶۱۸ به عنوان خطوط حمایتی محتمل تر و در روندهای صعودی سطوح مقاومتی مطبق با نسبت های مذکور در قالب خطوط مقاومتی معتبرتر محسوب می گردند. لذا با تعیین خط روندهای فرضی که نسبت های فیبوناچی در آنها صادق باشد، می توان نسبت به پیش بینی نقاط پیوت ماژور و پیوت مینور (نقاط شکست و اصلاح روند) و همچنین سایر تحلیل های درخور اقدام کرد و سطوح حمایتی و مقاومتی را برای روندهای آتی پیش بینی نمود و یا اعتبار تحلیل و پیش بینی های دیگر را مورد ارزیابی قرار داد.
الگوهایی هارمونیک (فیبوناچی) معمولاً پس از یک افزایش یا کاهش بزرگ مصور می‌گردند و انواع مختلفی داشته که اهم آن‌ها در ادامه بیان می‌شود.
البته قبل از هر چیز در ابتدا به معرفی الگویی پایه که الگوی مادر نیز نامیده می شود می پردازیم. این الگو به نام الگوی AB=CD نام دارد و در دو حالت بدین شرح در نظر گرفته می شوند:

۱)Bullish AB= CD:
که همان الگوی گاوی یا صعودی است و در آن کف‌های قیمتی در محدوده ۰.۳۸۲ – ۰.۸۸۶ و سقف‌های قیمتی در محدوده ۱.۱۳ – ۲٫۶۱ (تارگت) خواهد بود.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی گاوی یا صعودی
الگوی گاوی یا صعودی

۲) الگوی Bearish:
این الگو که اصطلاحاً به الگوی خرسی یا کاهشی معروف است؛ دارای سقف‌های قیمتی در بازه ۰.۳۸۲ – ۰.۸۸۶ و کف‌های قیمتی در بازه ۱.۱۳ – ۲٫۶۱ خواهد بود.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی خرسی یا کاهشی
الگوی خرسی یا کاهشی

این الگو ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع الگوهای هارمونیک است که به اشکال متعددی مانند: گارتلی(Gartley)، خفاش (Bat)، پروانه (Butterfly)، خرچنگ (Crab)، کوسه (shark)، سایفر(cypher)، الگوی nen-star، الگوی wolfi wava هستند که جزء تکنیک‌های تخصصی تحلیل تکنیکال به حساب می‌آید؛ لذا پیش‌نیاز استفاده از آن‌ها شناخت الگوهای عمومی‌تر و رایج‌تر است که در ادامه معرفی می‌شود.

۱) الگوی (Retracement):

این الگو که می‌توان از آن به عنوان رایج‌ترین الگوی هارمونیک و یا فیبوناچی یاد کرد، زمانی صادق است که در یک روند شاهد تمایل خطوط به بازگشت از روند و یا اصلاح قیمت هستیم و پس از چند مقاومت یا حمایت در برابر بازگشت از روند غالب مجدداً شاهد ادامه سیر قبلی روند خواهیم بود.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی Retracement
الگوی Retracement

۲) الگوی (Extension):

همان‌طور که در الگوی Retracement بیان شد، در الگوی فیبو شاهد بازگشت و به عبارتی اصلاح روند و سپس ادامه مسیر خواهیم بود؛ اما گاهی این بازگشت از سطح اولیه خود نیز فراتر رفته که در این حالت شاهد الگوی بازگشت داخلی یا (Extension) خواهیم بود. بنابراین پیش‌بینی نقاط شکست برای شروع خطوط بازگشتی با طولی بیش از اندازه خط روند قبلی را از قابلیت‌های این الگو می‌دانیم به عنوان مثال پیش‌بینی نقطه آغاز یک روند بازگشتی صعودی با طولی معادل ۱.۶۱۸ برابر یک موج نزولی از اهداف استفاده از این ابزار است.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی Extension
الگوی Extension

۳) الگوی (Projection):
از این الگو به منظور تعیین هدف برای ادامه روند و همچنین پیش‌بینی مقاومت‌ها در طول مسیر استفاده می‌شود و روندهای بازگشتی بزرگ‌تر از خط روند قبلی را پیش‌بینی می‌کند به این ترتیب که موج‌های اصلاحی در طول روند، برای پیش‌بینی طول موج بازگشتی از اهمیت برخوردار است. به طور مثال با تعیین نقاط (A, B, C) الگو ما را در پیش‌بینی نقطه هدف و مقاومت‌های مسیر یاری می‌کند.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی Projection
الگوی Projection

۴)الگوی (Expansion) :
ساز و کار این الگو مشابه الگوی projecsion است؛ به گونه‌ای که برخی از تحلیل‌گران تمایزی میان آنها قائل نمی‌شوند؛ اما به طور راجع، وجه تمایز آنها در این است که در Expansion بجای بررسی طول موج اصلاحی در یک روند، تنها طول موج رفت روند ملاک سنجش خواهد بود.

۵) الگوی (Arcs):

این الگو با روش شعاعی و عموماً با درصدهای ۳۸.۲ ، ۰.۵ و ۶۱.۸، میزان بازگشت و اصلاح روندها را پیش‌بینی و بررسی می‌نماید.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی Arcs
الگوی Arcs

۶) الگوی (Fan یا بادبزن):

الگوی Fan براساس زاویه روند غالب، نقاط بازگشت قیمتی را پیش‌بینی می‌کند که زاویه‌ها با اندازه‌های ۳۸.۲، ۵۰ و ۶۱.۸ درجه در این الگو از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی Fan یا بادبزن
الگوی Fan یا بادبزن

الگوی (Time):

این الگو خطوط روند را براساس فاصله زمانی آنها مورد سنجش قرار می‌دهد به این ترتیب که یا فاصله ۲ قله را محاسبه و بنا بر نسبت های ۱، ۲، ۳، ۵، ۸ قله (نقطه بازگشتی) بعدی را پیش‌بینی می‌کند و یا فاصله کمترین مقدار با بیشترین مقدار را محاسبه کرده و بنا به بازه های ۱، ۲،۳، ۵ و… اقدام به پیش بینی نقاطی با ویژگی مشابه (کمترین و بیشترین فاصله) می کند.

آشنایی با الگوهای هارمونیک، الگوی Time
الگوی Time

جمع‌بندی:

در این مطلب به معرفی الگویی پایه (الگوی مادر) پرداختیم و دانستیم که ممکن است این الگوها افزایش یا کاهشی باشند. همچنین با برخی الگوهای رایج و عمومی نیز آشنا شدیم. امکان استفاده از ابزارهای فوق‌الذکر در اکثر نرم‌افزارها و پنل‌های معاملاتی محیا شده و به سهولت می‌توان نسبت به امر تحلیل روندها و پیش‌بینی رفتار آتی آنها مبادرت ورزید، اما نباید فراموش کنیم که این الگوها صرفاً جهت کمک به تحلیل‌گر بازار سرمایه بوده و در دنیای واقع عدم قطعیت بر همه چیز چیره است!

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.38 نظر در مورد مطلب “آشنایی با الگوهای هارمونیک (۱)

  1. سلام دوست گرامی
   استفاده از الگوهای هارمونیک درجه بندی کارآمدی ندارد بسته به نوع روند امکان مشاهده هر کدام از آنها وجود دارد اما ساده ترین نوع این الگو، الگوی AB=CD و الگوی کوسه و… است که در مقاله دوم الگوهای هارمونیک به تفصیل درباره آنها صحبت خواهیم نمود.

 1. سلام
  آموزش ها بسیار عالی هستن، اگه امکانش هست ” فایل پی دی اف pdf آموزشها” گذاشته شود، چون من بعضی از مطالب رو چاپ میکنم و بصورت جزوه درمیارم، اینطوری واسه خودم راحت تر و تاثیرگذاری بیشتری در یادگیری داره.
  با تشکر…

  1. با سلام
   دوست گرامی بعلت سهولت در انتشار و نیز قابلیت استناد به منبع، مطالب آموزشی بآشگاه تحت وب ارائه شده است
   و اینکه شما براحتی می توانید همین مطالب را بصورت وب پیج دانلود یا پرینت بگیرید.

  1. با سلام
   دوست گرامی بعلت سهولت در انتشار و نیز قابلیت استناد به منبع، مطالب آموزشی بآشگاه تحت وب ارائه شده است
   و اینکه شما براحتی می توانید همین مطالب را ذخیره نموده و بصورت آفلاین در منزل یا محل کار مطالعه نمایید.

 2. سلام وعرض خسته نباشید ….تشکر میکنم بابت توضیحات خوب .ساده وروان وقابل فهمی که در مورد الگوهای مختلف اراِیه دادین …لطفا جهت فهم بیشتر مطالب مثالهای بیشتری ازسهامی که قابلیت نقد شوندگی بیشتری دارن قرار بدین

 3. کد با شگاهی من AG7609
  قرار بود امتیاز بدید بابت دوازدهمین سالگرد تاسیس کارگزاری آگاه و همچنین عید سعید غدیر خم سهم های وب و… خریدم با روش جدید ولی امتیازی ندادید لطفا بررسی کنید
  ضمنا از مطالب آموزشی که می گذارید ممنون
  باتشکر

 4. با سلام و تشکر از مطلب آموزنده
  به نظر اینجانب ارائه مثال های عملی از نمودارهای بورس ایران می تواند بسیار آموزنده باشد

 5. باشگاه آگاه عالیه
  واقعا کارگزاری آگاه و به طور خاص باشگاه آگاه باعث افزایش منطم دانش بورسی فعالان بورس میشه

  خودم رو با چند ماه پیش مقایسه میکنم و لازم میدونم تشکر کنم از باشگاه

 6. با سلام به شما عزیزان وزحمت کشان .
  بسیار عالی بود فقط لطفا در کنار مطالب آموزشی که مطرح میکنیدچند کتاب مرتبط هم معرفی کنید تا با مطالعه مبحث آمورزشی بهتر فهمیده شود .

  1. سلام دوست گرامی
   برای یادگیری بیشتر در زمینه الگوهای هارمونیک، منابع زیادی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. از جمله این منابع می‌توان به کتاب “الگوهای هارمونیک- نوشته‌ی اسکات.م.کارنی” اشاره کرد که نسخه ترجمه شده آن، در اختیار دانش پژوهان قرار گرفته است.
   همچنین اگر تمایل به استفاده از منبع ذکر شده با زبان اصلی هستید، می‌توانید عبارت “The Harmonic Trader-by Scott M. Carney Copyright 199″ جست‌وجو نمایید.

 7. با سلام و خسته نباشید. مبحث الگوهای هارمونیک بسیار پیچیده است و نیاز هست که بیش تر روی این موضوع کار کنیم. ممنون می شم از بورس ایران مثال هم ذکر بفرمایین. تشکر از وقتی که می گذارین.

 8. با سلام و عرض خسته نباشید
  ضمن تشکر فراوان بابت آموزش روان و ساده ای که ارائه شد، خواهشمند است در صورت امکان این موارد را با مثال واقعی نیز توضیح آموزش دهید.

  1. سلام دوست گرامی
   در حالت کلی الگوهای bullish یا گاوی به مجموعه الگوهایی گفته می شود که میل به صعود داشته و منظور از الگوهای bearish یا خرسی، الگوهای نزولی است که این قاعده در خصوص الگوهای extension یا الگوهای بازگشتی بدین شرح است: الگوهای bullish یا گاوی الگوهای نزولی هستند که میل به چرخش و اصلاحی صعودی به طولی بیش از طول موج نزولی داشته باشند و الگوهای bearish یا خرسی، الگوهای صعودی ای هستند که میل به چرخش و اصلاحی نزولی به طولی بیش از طول موج صعودی اولیه دارند. بنابراین الگوهای مذکور به درستی ترسیم شده و قابل اتکا هستند.

 9. سلام ممنون از مطالب مفیدتون اگر میشه نام چند کتاب مناسب برای بورس بیاورید
  واز طرفی آیا کلاسهای تکنیکال وبنیادی بورس درکرمانشاه برگزار نمیشه؟

  1. سلام دوست گرامی
   برای یادگیری تحلیلی فاندامنتل و تکنیکال بهتره از کلاس استفاده نمائید و بوسیله مطالعه کتاب های مربوطه دانش خود رو ارتقا دهید.
   کلاس های آموزشی در شعبه کرمانشاه نیز برگزار می‌شود
   جهت اطلاعات بیشتر با شعبه کرمانشاه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *