آتی پسته چیست؟

 • ۵ اسفند ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۶۰ نظر
 • ۹۴۳۷ مشاهده
آتی پسته

در مطالب بازار آتی چیست؟“، “قراردادهای آتی زعفران در بورس کالا” و “قراردادهای آتی زیره سبز به توضیح قراردادهای آتی کالا پرداختیم. قرارداد آتی پسته از تاریخ ۲۱ مهر ۹۸ برای اولین بار در بورس کالا راه‌اندازی شد. با توجه به اینکه بورس کالا اهرم ۱۰ را برای شروع معاملات در نظر گرفت، این قرارداد با استقبال چشمگیر معامله گران مواجه شد. فعالان این بازار، در همان دو روز ابتدایی به‌عنوان خریدار بیش از ۱۰۰ درصد بازدهی را کسب نمودند. این بازدهی خاطره شیرینی را در ذهن دارندگان موقعیت خرید آتی پسته (تحویل آذر ۹۸) به ثبت رساند.

آتی پسته چیست؟

آتی پسته، مخفف قراردادهای آتی پسته است. قراردادهای آتی پسته، ابزار مالی مناسب برای باغداران پسته و مصرف‌کنندگان (صادرکنندگان) پسته است تا به‌وسیله آن بتوانند ریسک نوسانات قیمت را پوشش دهند. البته این ابزار مالی تنها برای باغداران و صادرکنندگان نیست؛ بلکه برای هر فرد ریسک‌پذیری که تمایل دارد در یک بازار دوطرفه، تنها با پرداخت بخشی از ارزش معامله اقدام به خرید و فروش نماید نیز مفید خواهد بود.

درواقع اگر باغداران پسته، قبل از برداشت محصول پسته، نگران کاهش قیمت پسته در فصل برداشت باشند، می‌توانند به‌وسیله قراردادهای آتی، قیمت فروش پسته خود را قبل از فصل برداشت مشخص نمایند. از سوی دیگر، چنانچه مصرف‌کنندگان پسته نگران افزایش قیمت پسته در آینده باشند، می‌توانند با استفاده از قراردادهای آتی پسته، قیمت خرید پسته را در آینده مشخص کنند.

به‌بیان‌دیگر قرارداد آتی پسته، قراردادی است که بین دو طرف بسته می‌شود و هریک از طرفین متعهد می‌شوند تا در یک تاریخ مشخص در آینده (به‌طور مثال ۳ ماه بعد) مقدار مشخصی (به‌طور مثال ۱ تن) پسته را باقیمتی مشخص (به‌طور مثال کیلویی ۱۰۰ هزار تومان) معامله نمایند.

نحوه معاملات قرارداد آتی پسته

با توجه به اینکه رد و بدل شدن پول و پسته بین طرفین قرارداد (خریدار و فروشنده) در آینده صورت می‌گیرد، لذا نیازی نیست که طرفین معامله هنگام بستن قرارداد، پول معامله و پسته را داشته باشند. این ویژگی سبب می‌شود که فروشنده بدون داشتن پسته و خریدار بدون داشتن وجه لازم برای خرید پسته، بتوانند اقدام به بستن قرارداد نمایند. ازآنجایی‌که طرفین قرارداد، ممکن است در تاریخی که هنگام بستن قرارداد توافق کرده‌اند، به تعهد خود عمل نکنند (به‌طور مثال خریدار وجه لازم برای خرید پسته و یا فروشنده میزان پسته مشخص شده را تحویل ندهد)، مبلغی جهت تضمین انجام تعهد نزد بورس کالا قرار می‌دهند. این مبلغ که به آن وجه تضمین گفته می‌شود، درصدی (معمولاً ۲۰ درصد) از کل ارزش معامله خواهد بود.

پس خریدار پسته و فروشنده پسته، می‌توانند از طریق معاملات قراردادهای آتی پسته در بورس اقدام به خریدوفروش پسته برای آینده نمایند. به‌شرط آنکه وجه تضمین لازم را نزد بورس بگذارند.

برای درک بهتر مطلب به مثال زیر توجه نمایید:

فرض کنید در تابستان، باغداران متوجه بالا بودن میزان محصول پسته خود و سایر باغداران می‌شوند. این موضوع سبب نگرانی باغداران از کاهش قیمت پسته در فصل برداشت می‌شود. در این شرایط باغداران می‌توانند با گرفتن کد آتی اقدام به اخذ موقعیت فروش در بازار آتی نمایند و از همان تابستان، پسته ای که پاییز به دست خواهد آمد را به فروش برسانند. البته باید خریداری وجود داشته باشد که حاضر شود پسته را برای پاییز باقیمتی که مورد تائید باغدار است از او خریداری کند. (با فرض اینکه باغدار حاضر است پسته را برای فصل برداشت با قیمت هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان بفروشد)

از سوی دیگر صادرکننده پسته، ممکن است پیش‌بینی نماید که در پاییز، احتمال بهبود روابط سیاسی ایران با سایر کشورهای دنیا تقویت شود و علاوه بر این با فرض کشف خواص درمانی جدید برای محصول پسته، میزان تقاضا برای پسته ایران با افزایش همراه شود. ازآنجایی‌که با افزایش تقاضا برای پسته، قیمت آن نیز رشد می‌کند، لذا صادرکننده نگران افزایش قیمت در پاییز است. درنتیجه می‌تواند با اخذ موقعیت خرید در بازار آتی پسته، قیمت خرید پسته را برای آینده از الان مشخص کرده (هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان) و مطمئن شود دیگر پسته را گران‌تر از قیمتی که از الان تعیین کرده است، نخواهد خرید.

درواقع باغدار پسته و صادرکننده پسته به دلیل دو پیش‌بینی متفاوت از هم می‌توانند اقدام به بستن قرارداد آتی پسته در بورس کنند. باغدار به‌عنوان متعهد به فروش و صادرکننده به‌عنوان متعهد به خرید وارد یک قرارداد تعهدی آتی پسته می‌شوند.

آیا بازار آتی پسته نقدینگی مناسبی دارد؟

در بازار بورس آتی پسته، علاوه بر باغداران و مصرف‌کنندگان نهایی پسته، افرادی وجود دارند که به‌عنوان سفته‌باز و نوسان گیر وارد این بازار می‌شوند. این دسته از افراد به‌منظور تحویل کالا و پول در روز سررسید قرارداد وارد این بازار نمی‌شوند. بلکه این افراد به‌منظور نوسان گیری، وارد بازار آتی می‌شوند و موقعیت‌های خرید یا فروش خود را قبل از تاریخ سررسید می‌بندند و از بازار خارج می‌شوند. این افراد نقدشوندگی بازار را افزایش می‌دهند و امکان اخذ موقعیت برای تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی را فراهم می‌نمایند.

فرض کنید با گذشت یک ماه از عقد قرارداد بین باغدار و صادرکننده، مشخص شود که پیش‌بینی صادرکننده صحیح بوده است و تقاضا برای پسته ایران با افزایش همراه شود. در این شرایط صادرکننده خوشحال است که پیش‌بینی‌اش صحیح از آب در آمده است. در این شرایط برخی از نوسان گیرها حاضر هستند که تعهد خریدار را که باقیمت ۱۰۰ هزار تومان منعقد شده است باقیمت بالاتری بخرند. در این شرایط اگر قیمت‌های پیشنهادی از سوی نوسان گیران بالاتر از قیمتی باشد که صادرکننده برای پسته چند ماه بعد پیش‌بینی می‌کند، صادرکننده، حاضر به واگذاری تعهد خرید خود به نوسان گیران می‌شود. با این انتقال تعهد از صادرکننده به نوسان گیر، اختلاف بین قیمت ۱۰۰ هزار تومان و قیمتی که نوسان گیر پیشنهاد می‌دهد (به‌طور مثال ۱۲۰ هزار تومان) به‌عنوان سود به‌حساب صادرکننده واریز می‌شود.

ممکن است نوسان گیری افت قیمت را برای روزهای آتی پیش‌بینی نماید. در این شرایط نوسان گیر حاضر است تعهد فروش باغدار را باقیمت فروش پایین‌تری از باغدار اخذ نماید. چراکه نوسان گیر بر اساس پیش‌بینی خود احتمال کاهش بیشتر قیمت پسته را دارد. درواقع نوسان گیران به‌صورت روزانه اقدام به خرید یا فروش موقعیت‌ها در بازار آتی پسته کرده و منجر به رشد حجم معاملات در این بازار می‌شوند. این فرآیند ممکن است بارها و بارها تا روز سررسید رخ دهد. به همین دلیل میزان معاملات نوسان گیران به‌مراتب بیشتر از میزان معاملات تولیدکننده و یا صادرکننده نهایی است.

خریدار و فروشنده در بازار آتی تا قبل از سررسید تنها به میزان وجه تضمین، لازم است وجه به‌حساب خود واریز کنند. هم‌چنین خریدار یا فروشنده می‌تواند قبل از سررسید، با انتقال تعهد خود به دیگری (بستن موقعیت تعهدی خرید یا فروش) از بازار خارج شود و شناسایی سود (زیان) نماید. این ویژگی سبب می‌شود تا فعالان بازار آتی تنها با پرداخت درصدی از ارزش قرارداد (وجه تضمین) از سود ناشی از تغییرات قیمت قراردادهای آتی بهرمند شوند. به این ویژگی در بازار آتی، اهرم مالی می‌گویند.

سخن آخر

باغداران پسته و صادرکنندگان پسته به‌عنوان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اصلی پسته، جهت پوشش ریسک نوسانات قیمت، می‌توانند از قراردادهای آتی پسته استفاده نمایند. اگرچه انگیزه اصلی شکل‌گیری قراردادهای آتی جهت پوشش نوسان ریسک است؛ اما تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اصلی، سهم کمی از معاملات آتی پسته دارند. نوسان گیران بیشترین سهم معاملات قراردادهای آتی پسته را به خود اختصاص داده‌اند. لازم به ذکر است وجود نوسان گیران در بازار آتی به دلیل تقویت نقدشوندگی، لازم و مفید است.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

60 پاسخ به “آتی پسته چیست؟”

 1. کامران عباسی گفت:

  نتایج خیلی خوبی خواهد داشت

  حمایت از تولید کننده و ثبات قیمت ها

  ۴۳
 2. امید گفت:

  کمک به صنعت کشاورزی و باغداری کشور میباشد و یک نوع مدیریت بر آن هست

  ۲۵
 3. aranvs55 گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب مفیدتان
  چطور می شود وارد این بازار شد؟

  ۱۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای انجام معامله در آتی کالا باید کد معاملاتی آتی دریافت نمائید. کد معاملات آتی عبارت است از شناسه‌ای واحد که از ۹ عدد تشکیل شده‌است. اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه معاملاتی بورس کالا، با این کد شناسایی شده و قادر به خرید و فروش در بورس کالا هستند. جهت اخذ کد معاملاتی، لازم است شخص با در دست داشتن مدارک مربوط به یکی از شعب کارگزاری‌آگاه مراجعه و نسبت به اخذ کد خود اقدام نماید. جهت کسب طالاعات بیشتر لطفا به مطلب راهنمای دریافت کد معاملات برخط (آنلاین) آتی در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۱۳
 4. وحید گفت:

  پسته جز یکی از سهامی خوب ایران خواهد شد .

  ۱۳
 5. محسن گفت:

  یکی از بهترین محصولات برای صادرات غیر نفتی کشورمون هست

  ۱۰
 6. زهرا گفت:

  پسته جز یکی از سهامی خوب ایران خواهد شد .

  ۱۳
 7. علی گفت:

  بنظر نتایج خیلی خوبی خواهد داشت و در این شرایط یکی از بهترین محصولات برای صادرات غیر نفتی هست که موجب رونق اقتصادی می شود.

  ۱۱
 8. امید گفت:

  بسته بندی حرفه ای و استفاده از استانداردهای مورد تایید بین المللی موجب افزایش صادرات

  ۹
 9. سارا غفوری گفت:

  از بهترین محصولات برای صادرات محسوب می‌شود

  ۷
 10. naser گفت:

  ممنونم.اما من نظرم اینه برای سایر محصولات دیگر هم اینکار صورت بگیره که پتانسیلشو دارن

  ۴
 11. احسان گفت:

  محصولات بیشتری در بورس بایستی معامله شود.

  ۴
 12. محمدصادق دادخواه گفت:

  پسته ایران در جهان زبان زده با این طرح خیلی از باغ داران حمایت میشه

  ۵
 13. عباس الدیرانی گفت:

  خوبی اتی کالا اینه که اگه نخریدن، قابل استفاده در بازار هم هست بازار فیزیکی

  ۶
 14. pari230 گفت:

  مطلب مفیدی بود.
  اما یک سؤال: آیا برای انجام معامله آتی کالای پسته باید کد جداگانه داشته باشیم؟ یا هر کسی که کد بورسی داشته باشد؛ میتواند در معامله مذکور شرکت نماید؟
  با تشکر از آگاه

  ۶
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای انجام معامله در آتی کالا باید کد معاملاتی آتی دریافت نمائید. کد معاملات آتی عبارت است از شناسه‌ای واحد که از ۹ عدد تشکیل شده‌است. اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه معاملاتی بورس کالا، با این کد شناسایی شده و قادر به خرید و فروش در بورس کالا هستند. جهت اخذ کد معاملاتی، لازم است شخص با در دست داشتن مدارک مربوط به یکی از شعب کارگزاری‌آگاه مراجعه و نسبت به اخذ کد خود اقدام نماید. جهت کسب طالاعات بیشتر لطفا به مطلب راهنمای دریافت کد معاملات برخط (آنلاین) آتی در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۵
 15. محمدمهدی دانش گفت:

  هم ارز آوری بالایی دارد.و هم کار آفرینی زیادی دارد.و صنایع فرآوری و تبدیلی زیادی داره

  ۶
 16. محمدرضا گفت:

  بهترین محصول صادراتی ماست
  حتی بهتر از نفت

  ۸
 17. آزاده گفت:

  یکی از محصولات غیر نفتی است که به رونق بازار کمک میکند

  ۵
 18. صدقی گفت:

  کاش روزی برسد که خرید از بورس همگانی و شامل خرید های کوچک هم بشود

  ۷
 19. ادریس گفت:

  با سلام و تشکر
  درواقع باغدار پسته و صادرکننده پسته به دلیل دو پیش‌بینی متفاوت از هم می‌توانند اقدام به بستن قرارداد آتی پسته در بورس کنند. باغدار به‌عنوان متعهد به فروش و صادرکننده به‌عنوان متعهد به خرید وارد یک قرارداد تعهدی آتی پسته می‌شوند.
  ممنون بابت مطالب مفید

  ۴
 20. احسان گفت:

  چهار نوع پسته در ایران تولید می شود :فندقی، کله قوچی، اکبری و احمد آقایی
  www.okbrand.ir

  ۵
 21. saleh گفت:

  هم ارز آوری بالایی دارد.و هم کار آفرینی زیادی دارد.

  ۶
 22. احمدرضا گفت:

  پسته یک محصول استراتژیک برای ایران است
  حمایت از تولید ملی

  ۱۰
 23. مهدي گفت:

  چون جزو صادرات غير نفتي هست و حتما حمايت ميشه جزو سهام هاي بسيار سود اور خواهد شد.

  ۴
 24. محمود گفت:

  بهتره که برای محصولات دیگر که از چنین پتانسیلی برخودار هستند چنین امکاناتی تهیه شود تا با رونق گرفتن محصولات جدید وابستگی به نفت کم شود

  ۴
 25. منیره گفت:

  عرضه پسته در بورس می‌تواند به بازاریابی و شناسایی بازارهای جدید کمک کند و از سوی دیگر پسته، بازاری بزرگ، سنتی و وفاداری دارد و بسیاری از خریداران پسته ایران کشورهایی هستند که از گذشته این محصول را از ایران خریداری می کردند که در این میان بورسی شدن پسته می‌تواند بازارهای جدید را برای این محصول با ارزش ایران هدف‌گذاری کند.

  ۲
 26. مرتضی ش گفت:

  کد معاملاتی آتی هم نیاز به ثبت نام آنلاین داره؟یا مراجعه به کارگزاری کافیه؟

  ۰
 27. علی گفت:

  من پدرم باغداره و امیدوارم که بتونم از این طریق بهش کمک کنم محصولشو با قیمت مناسب تری به فروش برسونه

  ۳
 28. مرتضی شکری گفت:

  می توان انواع پسته از نظر کیفیت را انلاین باقیمتهای مختلف خرید وفروش نمود

  ۲
 29. مرتضی شکری گفت:

  در مقابل خرید پسته اعتبار برای معاملات بورس دریافت کنیم.

  ۰
 30. طاهر گفت:

  سلام
  این نوع معاملات خیلی خوبه و به شفاف سازی کمک می کنه . امیدوارم با آشنایی کشاورزان و مشتریان با این نوع معاملات نتیجه بهتری رو شاهد باشیم

  ۳
 31. احد عباسی گفت:

  پسته طلای سبز است و محصولی استراتژیک برای اقتصاد

  ۵
 32. ز ک گفت:

  سرمایه گذاری بلند مدت عالی است

  ۵
 33. علی گفت:

  هر نوع سرمایه گذاری که با تحقیق و برنامه ریزی باشد خوب است

  ۵
 34. علی امیدوار گفت:

  صادرات پسته مزیت رقابتی ایران در بازار جهانی که بلا استفاده مانده و رقبا از ایران پیشی می گیرند

  ۱
 35. حانیه گفت:

  از مسئولینِ سازمان محترم بورس تقاضا میشود در مواقع بحرانیِ سیاسی یا غیر سیاسی که شدت ریزش بازار بالا میباشد ، سطحِ درصد معاملات را کاهش و یا موقتا بورس را به حالت تعلیق و یا تعطیل نمیایید
  باتشکر

  ۰
 36. حسن گفت:

  قراردهای آتی در صورتی که با برنامه باشد، می‌تواند یکی از قراردادهای پرسود باشد.

  ۰
 37. علی رضا 229 گفت:

  با سلام
  من تازه عضو باشگاه شدم.مطلب بالا را خوندم .خیلی برام جالب بود. بیشتر به باشگاه علاقمند شدم.
  بنوبۀ خودم از دست اندر کاران باشگاه تشکر می‌کنم.

  ۰
 38. علی رضا 229 گفت:

  با سلام
  سود حاصل از معاملات آتی پسته در بازار بورس معمولاً بهتر و چشمگیرتر از فروش پسته در حالت عادی است.

  ۰
 39. کیهان سوری گفت:

  سرمایه گذاری خوبیه

  ۰
 40. مهدی گفت:

  در شرایط تحریمی یکی از شیوه های مقابله با رکود معاملات آتی می باشد.

  ۰
 41. sina گفت:

  سرمایه گزاری خوبه ولی خیلی ریسک داره از دلار بره بالا و پایین خیلی ضرر میکنه

  ۱
 42. ا. د گفت:

  معاملات آتی رکوردشکن خواهدبود

  ۱
 43. امیر گفت:

  در آینده جز سهام های خوب میشه

  ۰
 44. parviz najafi گفت:

  کم کم بورس ایران داره مثل بازار فارکس میشه

  ۰
 45. فاطمه گفت:

  فکر میکنم زیره هم جز اینا باشه.

  ۵
 46. سید حامد گفت:

  سلام
  بطور کل فعالیت هایی اینچنینی که بتواند دست دلال و واسطه گر را حذف کند و باعث آرامش و اعتماد به نفس تولید کننده و در کنار آن خریدار باشد بسیار مفید و قابل حمایت می باشد

  ۳
 47. ابراهیم گفت:

  امیدوارم به ارزش این نوع سهام پی ببریم

  ۰
 48. محمدجواد گفت:

  ما بايد صادرات غير نفتي را گسترش دهيم و يكي از بهترين انها پسته و زعفران است و بايد نوعي مديريت قوي داشته باشيم و با بسته بندي هاي شكيل راهي صادرات شود و از خام فروشي بپرهيزيم

  ۱
 49. حسین گفت:

  این تکنیک می تواند برای هر کالایی استفاده شود.

  ۵
 50. مهدي گفت:

  یه راه خوب جهت حمایت از تولید داخلی و کمک به صادرات میتونه باشه.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: